Monster Energy Supercross - The Official Videogame 4

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4 incelemesi

Monster Energy Supercross - The Official Videogame 4, AMA Supercross evrenine bizi bir kere daha götürüyor.

Geliştirici
Milestone
Dağıtımcı
Milestone
Platform
PC, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Google Stadia
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
11 Mart 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
60 Dolar - 500 Türk Lirası
Tür
Yarış
İçerik
Tek Oyunculu ve Çok Oyunculu

Monster Energy Supercross – The Official Videogame serisi dördüncü oyunu ile devam ediyor. Milestone ekibinin zaten artık her sene piyasaya sürdüğü yarış oyunlarına alışır hale geldik. Bu ekibin diğer serilerinin yeni oyunları gibi Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4 da direkt olarak iyileştirilmiş bir deneyim sunuyor. Yani, serinin üçüncü oyununa baktığınız zaman mutlaka bir gelişme görüyorsunuz ama bu tip oyunlarda gelişmenin kendisi yeterli olmayabiliyor. Daha çok, iki oyun arasında ne kadar fark olduğunu, gelişmenin ne kadar büyük olduğunu tartışmamız gerekiyor herhalde.

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4 ile Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 arasındaki farka daha sonra değineceğim ama öncelikle oyunun öne çıkan yeniliklerinden ve özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Bu oyun yine tek oyunculu ve çok oyunculu içeriklerle karşımıza çıkıyor. Tek oyunculu içeriklerin odak noktası ise kariyer modu. 450SX sınıfına kadar çıkabildiğimiz bu kariyer modundaki amacımız yine profesyonel olmak, yine dünyanın en iyilerini yenmek ve şampiyon olmak. Yani, tabii ki ufak tefek iyileştirmeler var ama kariyer modu temelinde hep aynı.

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4, lisanslı bir video oyunu ve kendisi de resmi lisansının 2020 senesinin sezonunu temel alıyor. Bu sezona ait 11 stadyum, bu stadyumlar içerisinde 17 farklı pist ve 450SX ile 250SX kategorilerinde 100’den fazla sürücü, oyunun içerisinde karşımıza çıkıyor. Yalnız, bu lisanslı çok güzel bir özellik ile delebiliyorsunuz. Oyun, artık kendi pistlerimizi oluşturmamıza izin veriyor. Pist inşa etme modunda, oyundaki resmi pistlerden ilham alınmış olan ögeler bulunuyor. Yani, çok da fazla çılgınlığa kaçamıyorsunuz ama yine de birbirinden benzersiz pistler oluşturabilmeniz mümkün oluyor.

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4, içerisinde bulundurduğu açık dünya yapısının da üzerine gidiyor. Compound isimli bu oyun moduna girdiğiniz zaman güzel bir açık dünyada, serbest bir şekilde dolaşabiliyorsunuz. Daha da iyisi, bu oyun moduna arkadaşlarınızı davet edebiliyorsunuz ve birbirinize meydan okuyarak, eğlenceli anlar yaşayabiliyorsunuz. Yalnız, burada sadece arkadaş daveti değil de oyuncu eşleştirme sistemi de görmek isterdim. Yani, oyuncular istediği zaman yabancı insanlarla da rastgele olarak eşleşerek, bu açık dünyayı keşfedebilmeliydi bence. Böylece oyun dünyası ölü hissedilmezdi.

Monster Energy Supercross - The Official Videogame 4

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4 oyunundaki içeriklerin kalitesi ne durumda?

AMA Supercross, kesinlikle ilgi çekici bir spor. Özellikle motosiklet tutkunları, kendilerini bu spora bir tık daha yakın hissedebilir. Problem şu ki Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4, bu sporu yeteri kadar eğlenceli bir şekilde sunamıyor. Eğer markaya yakın değilseniz, size karşı hiçbir anlam ifade etmeyen, sıradan bir motosiklet yarışı oyunu oynamış oluyorsunuz. Ayrıca bu deneyim ilginizi çekmediği için zorluk gibi noktalar da çok daha fazla göze batıyor. Mesela, ben eminim ki AMA Supercross ile alakası olmayan insanlar, bu oyunu inanılmaz zor bulacaktır ve en ufak bir tümsekten sonra da oyunu oynamayı bırakacaktır.

Daha önce de söylediğim gibi bu video oyununun ana içeriği, kariyer modu. Yalnız, Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4 oyunundaki kariyer modu, geçen senenin oyunundaki moddan bile daha fazla zaman harcamanızı istiyor. Sürekli olarak gereksiz yere zor ve mantık dışı tasarlanmış olan yapay zekalara karşı aynı yarışları verip, yetenek puanı kasmanız gerekecek. Bu puanlarla da karakterinizi güçlendireceksiniz ki daha da zor yapay zekalarla yarışabilin ve aynı formülü kariyer modunun sonuna kadar tekrarlayabilin. Bu kariyer modunun ilk sezonu herkes için zor geçecektir ve AMA Supercross tarafına ilgisi olmayanlar için bu deneyim sıkıcı olacaktır.

Kariyer modundan sıkılıp, çıktığınız zaman da açık dünya temelli içeriği kontrol edebilirsiniz. Bu açık dünya, öyle çok da büyük ve etkileyici bir tasarıma sahip değil ama yine de tek oyunculu temelli içerik olduğu zaman Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4, açık dünyasında daha çok eğlence sunuyor. Bu dünyada, özellikle arkadaşlarınız ile birlikte çok eğlenebilirsiniz ve tek başınızadayken de toplanabilir ögelerin peşinden koşabilirsiniz. Onlarla uğraşmak istemezseniz, sırf can sıkıntınız geçsin diye açık dünyada boş boş motosiklet bile kullanabilirsiniz. Ben açıkçası bu içeriği oldukça sevdim ve umuyorum ki gelecek oyunlarda da geliştirilir.

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4 oyununun içeriklerine genel olarak baktığım zaman ne yazık ki kendisini yeterli seviyede bulmuyorum. Evet, açık dünya temelli içerik eğlenceli olabiliyor ama kendisinde birkaç saatten daha fazlasını harcamak pek mümkün olmuyor. Dönüp, dolaşıp geleceğimiz yer yine kariyer modu olacak ama kendisi de gerçekten pek katlanılır bir içerik değil. Yani, işin içine birazcık eğlence ve ilgi çekici içerik katılsaydı, belki daha farklı düşünebilirdim ama oyunun şu andaki kariyer modunda hiçbir eğlence bulunmuyor. Belki, çok sıkı bir AMA Supercross fanı iseniz birkaç saat oynayabilirsiniz bu içeriği.

Monster Energy Supercross - The Official Videogame 4

İçerik tarafını anladık ama en azından oynanışta ve sunumda bir umut ışığı var mı?

Oynanış açısından Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 nasılsa, Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4 da öyle. Ne yazık ki oynanış tarafında çok da bahsedebileceğim bir şey bulunmuyor; sadece oyundaki fiziklerin bu sefer bir tık daha acımasız olduğunu hissettim. Artık hatalarınız daha büyük bir şekilde cezalandırılıyor ve genel anlamda oyundaki eğlence de bir tık aşağıya düşüyor sanki. Yani, oyunda şöyle eğlenceli ve heyecanlı, rekabetçi yarışlara imza atmak yerine sadece oyunun kontrolleri işe savaşmanız gerekiyor. Böyle bir şey de hiçbir zaman eğlenceli olmuyor tabii ki.

Görsellik tarafında ise kısmen etkileyici bir sunum karşımıza çıkıyor. Öncelikle, oyundaki sürücü ve motosiklet tasarımları gerçekten başarılı ama onlar haricindeki her şey, özellikle de çevre detayları filan eski neslin ilk dönemindeki video oyunlarına benziyor biraz. Yine de serinin bir önceki oyununa göre yapılmış olan görsel iyileştirmeleri hızlıca fark edebiliyorsunuz. Bu sırada, Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4 oyununu da 4K/HDR destekli bir televizyonda, PlayStation 5 konsolumda oynadığımı belirtmek istiyorum. Belki diğer konsollarda veya bilgisayarlarda daha farklı bir deneyim yaşanabilir.

Görsellikten sonra tabii ki performansa da değinmek gerekiyor. Oyun, benim deneyimlediğim kadarıyla 60 FPS idi ama bu değerin korunabilmesi için dinamik çözünürlük kullanılıyordu. Yani, oyun sürekli olarak 4K olarak kalmıyordu, özellikle çok dolu sahnelerde çözünürlüğün düştüğü hissediliyordu. Yine de ben 4K/30 FPS bir deneyim yerine bu şekilde dinamik çözünürlük ile 60 FPS olarak yarış oyunlarını oynamayı tercih ederim. Bu yüzden de performans açısından pek bir sıkıntım olmadı. Son olarak, oyundaki sesler de ortalama seviyedeydi ama müziklerden gerçekten nefret ettim; bir süre sonra sesi tamamen kapattım.

Kaliteli bir motosiklet yarışı oyunu arıyorsanız, Monster Energy Supercross – The Official Videogame 4 ne yazık ki aradığınızı size veremeyecek seviyede bir oyun. Bu oyunun ait olduğu spor dalına ilginiz olsa bile ben bu oyundan net olarak zevk alacağınızı düşünmüyorum. Yani, futbol seven insanların her sene FIFA serisinden oyun aldığı gibi siz de AMA Supercross için bu seneMonster Energy Supercross – The Official Videogame 4 oyununu satın alma konusunda bir zorunluluk hissedebilirsiniz. Bence bu hisse çok da kulak vermemeye çalışın; eğer halihazırda sahipseniz, üçüncü oyuna bir kere daha şans verin. Bu oyunu da çok isterseniz indirimlerden satın alın.

Monster Energy Supercross - The Official Videogame 4
Monster Energy Supercross - The Official Videogame 4
Olumlu
Serinin kıdemli oyunları ve AMA Supercross fanları için hoş bir yapıt.
PlayStation 5 konsolunda verilen DualSense ve 60 FPS desteği.
Bolca karakter ve motosiklet özelleştirme ögesinin yer alıyor olması.
Olumsuz
Geçen senenin oyununa göre neredeyse hiçbir fark yok.
Zorluk seviyesi ve özellikle de fizikler çok sıkıntı çıkartabilir.
Çok da fazla eğlenceli içerik yok; kariyer modu ise inanılmaz sıkıcı.
6