Minecraft Dungeons: Creeping Winter

Minecraft Dungeons: Creeping Winter incelemesi

Minecraft Dungeons oyununun son ek paketi de çıktı.

Minecraft Dungeons için son ek paket piyasaya sürüldü. Bu ek paketin adı Creeping Winter idi. Yalnız, Jungle Awakens isimli ilk ek paketten sonra benim son ek paket için pek bir ümidim kalmamıştı. Yani, neredeyse sıfır beklenti ile bu oyuna tekrar adım attım ve Creeping Winter içeriğini deneyimledim. Yalnız, içeriğin kendisinden önce oyuna ücretsiz olarak gelmiş olan önemli bir güncelleme değinmek istiyorum. Bu güncelleme, son ek paket ile aynı anda oyuna eklendi. Yani, hem ücretli olarak, hem de ücretsiz olarak oyunculara yeni içerikler sunuldu. Önce, ücretsiz içeriklerden bahsedelim.

Minecraft Dungeons oyununa adımınızı attığınız an ücretsiz içeriklerden bir tanesi ile karşılaşacaksınız. Bu içerik, köyünüze yeni dükkanların eklenmiş olması olacak. Silahlarınızı yükseltebileceğiniz, yeni ögeler satın alabileceğiniz veya eskisi gibi rastgele ganimet kutusu alabileceğiniz bolca farklı dükkan sizi karşılayacak oyunda. Bu dükkanların hepsi, tabii ki zümrüt birimini kullanacak. Benim, bu incelememde belirteceğim ilk problem ise tam olarak bu noktada başlayacak. Bence güncellemeden önceki sistemde herhangi bir problem yoktu; yeni tarz sadece oyunu gereksiz bir şekilde karışık yapmış.

Oyunun eski sisteminde yapabileceğiniz iki şey vardı: Rastgele silah almak ve rastgele yetenek almak. Bence sistem, bunun üzerine kurulmalıydı. Onun yerine geliştirici ekip, her dükkan için belirli envanterler vermiş, dükkanlara çok gereksiz görünen sistemler eklenmiş ve her şeyin üzerine de stok yenileme özelliği gelmiş. Yani, benim gözümde bunların hiçbiri içerik değil, beni dükkanlardan herhangi bir şeye almaya itebilecek değerlerde şeyler hiç değil. Dediğim gibi eski sistemin üzerine gidilmesini tercih ederdim. Yalnız, güncellemeyle gelen tek özellik bu da değildi.

Ücretsiz olarak oyuncuların karşısına çıkan ikinci ve son içerik ise günlük görevler. Evet, her gün oyunun tüm içeriklerinden üç tanesi rastgele olarak seçiliyor ve oyuncular, daha zorlu bir mücadele ve daha fazla ganimet için o bölümlere davet ediliyor. Burada ek paketlerdeki görevler de seçilebiliyor. Yani, eğer ek paketlerin sahibi değilseniz, tüm günlük görevleri bitirmeniz pek mümkün olmuyor. Yalnız, ben bu içeriği de gereksiz buldum. Sonuçta, Minecraft Dungeons oyununda herhangi bir oyun sonu içeriği yok ve tüm bu günlük görevler de bizi boşlukta taşımaktan başka bir şeye yaramıyor.

Minecraft Dungeons: Creeping Winter

Minecraft Dungeons: Creeping Winter sayesinde kemiklerimiz üşüyor

Sıra geldi ücretli içeriklere. Minecraft Dungeons oyununun yeni ek paketi, adından da anlayabileceğiniz üzere bizleri soğuk bölgelere götürüyor. Aynı ilk ek pakette olduğu gibi Creeping Winter da oyunculara sadece 1 adet giriş görevi, 1 adet gizli görev ve 1 adet final görevi sunuyor. Bu içerikleri bir kere tamamladığınız zaman da oyunun hikayesi son buluyor. Bu arada, ilk ek paket için yazmış olduğum incelemede görevlerin uzunluğunu çok eleştirmiştim. Görevler çok uzundu ve o kadar uzun görevleri yapmak yerine, içerikler ortadan ikiye kesilebilirdi. Bu ek pakette durum biraz daha iyi.

Tabii ki görev sayısında bir artış yok. Daha önce de dediğim gibi Creeping Winter, sadece üç adet bölüm sunuyor ama en azından bu bölümler, ilk ek paketin bölümlerine göre daha kısa sürüyor. Tabii kısa deyince gözünüz korkmasın, 5-10 dakikada biten bölümleri kast etmiyorum. Sadece bölümlerin uzunluğu bu sefer doğru tutturulmuş gibi hissettim. Yalnız, tahmin edebileceğiniz gibi ben yine bu ek paketten daha fazlasını beklerdim. Yani, temel oyunda 10’dan biraz daha fazla görev varken, ek paketlerle oyuna toplamda 6 adet bölümün eklenmiş olması pek de hoş değil; en azından 10 olmalıydı eklenen bölüm sayısı.

Peki, bu ek paket ile oyuna tam olarak neler ekleniyor? Daha önce söylemiştim, öncelikle karşımıza üç farklı bölüm çıkıyor. Bu bölümlerin adı Frosted Fjord, Lone Fortress ve Lost Settlement. Ardından da bu bölümlerde yeni düşman tipleri ve diğer varlıklarla karşı karşıya kalıyoruz. Yeni canlıların tamamı, tahmin edebileceğiniz gibi soğuk alanlara uygun tiplerde. Mesela; Arctic Fox, Rabbit ve Polar Bear, pasif hayvanlar olarak oyuna ekleniyor. Stray, Icy Creeper, Frozen Zombie, Wretched Wraith, Iceologer ve Illusioner ise yeni düşman tipleri oluyor. Tüm bu düşmanlar, soğuk tasarımları ile içimizi ürpertiyor.

Düşmanlarla birlikte oyuna tabii ki yeni ekipmanlar da ekleniyor. Bu ekipmanlar ise Snow Armor, Frost Armor, Snow Bow, Winter’s Touch ve Ice Wand olarak geçiyor. Zırh setleri ve silahlar gayet hoş görünüyor ama aynı şeyi yetenek için söyleyemeyeceğim. Kullanılabilir ögeler olarak da karşımıza Cooked Salmon ve Sweet Brew çıkıyor ki kendilerinin çok da özel olduğunu söyleyemeyeceğim. Yine de ek paketin geneline baktığım zaman oyuna eklenen düşman sayısının ve ekipman sayısının bir tık ortalamanın üstünde olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim efendim.

Minecraft Dungeons: Creeping Winter

Bu oyunun da macerası umuyoruz ki son buldu

Minecraft Dungeons, kesinlikle ilginç bir oyun deneyimi oldu benim için. Ben sanıyordum ki Mojang Studios, bu oyunu aynı Minecraft gibi düzenli olarak destekleyecek. Yalnız durum pek öyle gibi görünmüyor. Zaten oyunun da temeli pek o şekilde atılmadı. Zaten sürekli olarak desteklense bile bu oyunun temel içeriklerini bitirdikten sonra yapabilecek hiçbir şeyimiz yok. Yani, diyelim ki tüm görevleri üç farklı zorluk seviyesinde de oynadık, bilmem kaç seviyelere ulaştık, en güçlü silahları aldık, sonra ne olacak? Oyunda en güçlü ekipmanlara hitap eden farklı içerikler yok ki.

Bu sebepten ötürü Minecraft Dungeons oyununun son ek paketin ide oynayıp, bitirdikten sonra çok büyük bir zevkle kendisini konsolumdan sildim. Daha önce de birçok kere söylemiştim, ben bu oyunun temel içeriklerini ve mantığını sevmiştim ama çıkışından sonra aldığı destek pek hoşuma gitmemişti. Ücretsiz güncellemelere hiçbir zaman bayılmamıştım, Jungle Awakens da ortalama üstü bir ek paketti. Aynı şey kesinlikle Creeping Winter için de geçerli. Eğer halihazırda bu oyunun kahraman sürümünü satın aldıysanız, tabii ki ek paketi indirin, oynayın ama daha fazlasına gerek yok.

Bu arada, ufak bir şekilde ek paketi PlayStation 4 Pro konsolumda denediğimi, herhangi bir performans sıkıntısı yaşamadığımı belirtmek istiyorum. Ek paket ile sunulan bölümlerin görselliği de bence güzeldi. Ses efektleri filan yine oldukça arka plandaydı ama 1-2 güzel müzik çalındı kulağıma. Sanıyorum ki onlar ek paket ile oyuna yeni eklendi; ilk ek paket veya temel oyunda yoktu bunlar. Görsellik ise genel anlamda gayet güzeldi. Ben zaten kar ve kış temasını her şeyin üzerinde tutuyorum. Bu yüzden de benim gözüme her şey ekstra daha güzel görünüyordu efendim.

Creeping Winter, bağımsız olarak da satılıyor ve PlayStation Store üzerinde kendisinin fiyatı 27 TL. Ben açıkçası 27 TL gibi bir parayı bu oyun için vermem. Eğer farklı bir oyundan bahsediyor olsaydık, 3 bölümlük bir içeriğe 27 TL belki verebilirdim ama Minecraft Dungeons, benim gözümde bunu hak etmiyor. Mojang Studios zaten ücretsiz güncellemeler de sunuyor oyunculara; ücretli ek paketler yerine ücretsiz güncellemeler ile kendinize içerik çıkartmanızı öneririm. Onun haricinde de ne yazık ki bu ek paket hakkında söyleyebileceğim daha fazla bir şey bulunmuyor.

Minecraft Dungeons: Creeping Winter
Minecraft Dungeons: Creeping Winter
Creeping Winter, Minecraft Dungeons için pek de gerekli olmayan bir ek paket. Aynı ilk ek paket gibi bu da ne yazık ki benim beklediğim etkiyi oyuna katamıyor. Temel oyun her ne kadar başarılı olsa da piyasaya sürülmüş olan iki ek paket, ortalamanın üzerinde. Ben yine de 27 TL karşılığında bu ek paketi satın almanızı net olarak öneremem. Sonuçta oyun, ücretsiz güncellemelerle de destekleniyor ve eğer o güncellemelerle gelen içeriklere yönelirseniz, yeterli eğlenceyi bu oyundan alabileceksiniz.
Olumlu
Ücretsiz içerikler idare eder seviyede.
Bölümlerin uzunluğu tam ayarındaydı.
Olumsuz
Bölüm olarak pek de zengin olmayan bir ek paket.
Oyun sonu içeriği adına yine hiçbir şey eklenmedi.
6.6
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x