MediEvil

MediEvil ön incelemesi

Geri dönen oyunlar sadece Crash Bandicoot ve Sypro değil; MediEvil da döndü.

Son birkaç senedir birçok klasik video oyunu serileri geri döner oldu. Öncelikle Crash Bandicoot N. Sane Trilogy oyununu gördük, ardından da Spyro Reignited Trilogy çıktı karşımıza. Çok değil, birkaç hafta içerisinde de MediEvil oyununun Remake sürümünü göreceğiz. Tabii bu oyunu deneyimlemek için resmi çıkışı beklemenize gerek yok; oyun için bir demo yayımlandı. Bizler de bu demoyu denedik!

MediEvil

MediEvil, nostalji yaşamak isteyenler için geldi

Eğer orijinal MediEvil oyununu oynadıysanız, karşınıza çıkan bu Remake sürümü hemen tanımayabilirsiniz. Sonuçta, bu markanın orijinal oyunu 1998 senesinde çıkmıştı. Şimdi ise sene 2019 oldu. Yine de iki oyun arasındaki farkın öyle dağlar kadar olduğunu söyleyemem. Zaten oynamış olduğum demo da öyle çok uzun değildi; hızlı oynarsanız, yarım saat bile sürmüyor deneyim.

Bu Remake sürümünde dikkatinizi çekecek ilk şey, oyundaki Türkçe metin desteği olacaktır. Oyundaki menüler ve altyazılar Türkçe idi ve PlayStation Türkiye cephesini bu konudan ötürü tebrik etmek lazım. Yalnız, demoda yer yer İngilizce metinler gördüm. Muhtemelen bu, oyunun demo sürümünden kaynaklanıyordu. Tam sürümde aynı problemlerin yaşanacağını sanmıyorum.

Bazı Remake oyunlarda, hikayenin de elden geçirildiğini görürüz ama bu yapıt için aynı şey geçerli değil. Orijinal oyunda nasıl bir hikaye gördüyseniz, bu video oyununda da aynı hikayeyi göreceksiniz. Oynanış da aynı şekilde pek değişmiş olmayacak. Tabii ki orijinal oyunu pek hatırlamıyorum ama hatırladığım kadarıyla, Remake ile orijinal oyunun oynanışı arasında pek bir fark da bulunmuyor.

Oynanışa değinmişken, kontrollerden de biraz bahsetmek istiyorum. Orijinal oyunun kontrolleri aslında zamanına göre gayet normal geliyordu ama anladığım kadarıyla bu Remake sürümünde kontroller de ciddi anlamda elden geçirilmemiş; bu oyunu kontrol etmeye başladığım zaman sanki elimde 10 senelik bir oyun varmış gibi hissettim ki bir Remake oyununda bence bu his verilmemeli.

MediEvil

Neler iyileştirilmiş peki?

Bir büyücünün geri döndüğü ve ölüyü tekrar canlandırdığı bu video oyununda farklı silahlar kullanabiliyoruz. Ayrıca oyunun oynanışı da hafif zorlu, aksiyon-macera türünde. Örnek vermek gerekirse de Souls oyunlarını gösterebilirim sizlere. Bu tanımlar size hiç yabancı gelmemiştir; orijinal oyun da aynen böyleydi. Bölüm bölüm ilerlediğimiz bu oyun, pek de Remake havası vermiyor bana.

Bu havayı alamıyor olmamın sebebi ise çoğu şeyin iyileştirilmiş olması. Yani, eğer bir oyunu iyileştirecekseniz, ona Remake yerine Remaster demeniz gerekir. Remake adı altında bir oyun yapıyorsanız, oyunu tekrar geliştirmeniz gerekiyor ama MediEvil oyununda yeniden yapılan tek şey, grafikler ve karakter modelleri gibi ögeler gibi geliyor bana.

Görsellik, kesinlikle günümüzde tutunabilecek bir seviyede. Yani, oyunun geri kalanı kendisini çok yaşlı gösterse de grafikler, genellikle tatmin edici idi. Zaman zaman çözünürlük konusunda sorun yaşamış olsam da bu durum pek canımı sıkmadı. Bu arada, oyunu PlayStation 4 Pro üzerinde oynadığımı da belirtmek isterim. Açıkçası bu konsolda, herhangi bir çözünürlük düşüklüğü yaşamayı ummuyordum.

Grafik ve çözünürlük haricinde, oyundaki seslendirmelerin başarılı, müziklerin başarılı ve performansın bunlardan da başarılı olduğunu söyleyebilirim sizlere. Tabii zaten böylesine eski bir oyunda da performans sorunu yaşamamalı idi konsolumuz. Seslerin de iyileştirilmiş olması gayet güzel bir dokunuş idi. Peki, MediEvil hakkında genel olarak ne düşünüyorsunuz?

MediEvil

MediEvil, herkese hitap etmeyecektir

Eğer MediEvil oyununu daha önceden biliyorsanız, o oyunu deneyimlediyseniz ve aynı deneyimi tekrar yaşamak isterseniz, bu demoya bakarak olumlu şeyler söyleyebilirim ama açıkçası bu hali ile bu oyunun herkese hitap edebileceğini düşünmüyorum. Bu yüzden de MediEvil için bazı endişelerim bulunuyor ama bu endişelerimin sonuçlarını da muhtemelen ana oyun çıktığı zaman göreceğiz.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x