Marvel’s Spider-Man: Turf Wars incelemesi

Marvel’s Spider-Man ile çete savaşlarının içine iyice girdik. Bakalım bunların sonucunda neler olacak?

Marvel’s Spider-Man için planlanmış olan 3 farklı ek paketten ikincisi, geçtiğimiz gün oyunculara sunuldu ve bizler de hemen bu ek paketi deneyimleyip, fikirlerimizi sizlere aktarmak istedik. Turf Wars isimli bu ek paket, The Heist ile başlatılmış olan bir hikaye ile Silver Lining isimli son ek paketin arasında bir köprü kuruyor. Oyuncuların, son ek paket için heyecanlanabilmesi için bu köprünün güçlü olmasını tercih ederiz biz ama oyunun geliştiricileri, belli ki bu şekilde düşünmemişler. Marvel’s Spider-Man: Turf Wars, ne yazık ki The Heist isimli ek paketten bile daha kötü bir halde çıktı karşımıza.

Marvel’s Spider-Man: Turf Wars

Marvel’s Spider-Man: Turf Wars, hikaye konusunda olumsuz izler bıraktı

Öncelikle bu ek paketin hikayesinden biraz bahsedeyim. The Heist isimli ek pakette Spider-Man ve Black Cat ön planda olan 2 karakter idi. O ek pakette, şaşırtıcı olarak Mary Jane Watson da bolca ekranda görünüyordu. Turf Wars ile bu durum bayağı değişiyor. Açıkçası, ben bu ek pakette Black Cat’in bir şekilde geri döneceğini ve hikayenin aynı şekilde ilerleyeceğini düşünmüştüm ama öyle olmadı. Black Cat yerine Spider-Man karakterinin yanına Yuri Watanabe geldi.

Mary Jane Watson ve Miles Morales de bu ek pakette bulunuyor ama kendilerinin rolü oldukça küçük. Miles Morales zaten sadece evrenin ilerlediğini göstermek için The Heist içerisinde bulunuyordu, şimdi de aynı durum geçerli; Mary Jane Watson ise ilk ek paketteki rolünden çok daha geriye gitmiş bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu ek paketteki baş düşmanımız ise Hammerhead olarak karşımıza çıkıyor.

Şimdi gelelim bu ek paketin hikayesine. Bu hikaye sıkıcı efendim. The Heist içerisinde Black Cat ile anlatılan hikaye, bana hiç yoktan da olsa ilgi çekici geliyordu. Hikayenin nereye gittiğini tahmin etmek kolaydı ama yine de hikaye ilgimi çekiyordu. Turf Wars ise tamamen ilgimi öldürmüş durumda. Örümcek Adam’a neler olacak, Yuri Watanabe ne durumda? Mary Jane Watson neler yapıyor? Bunların hiçbiri umurumda değil şu an çünkü ek paketi hikaye yönünden ciddi anlamda sıkıcı buldum.

Yine de hikayede ilgi çekici iki şey bulunuyor. Bu şeylerden ilki Miles Morales. Dediğim gibi, kendisi bu ek pakette de sadece evrenin hareket ettiğini göstermek için bulunuyor ama en azından Örümcek Adam ile Miles Morales arasındaki iletişim, ilgimi çekiyor. İlgimi çeken diğer şey ise son ek paket. Turf Wars, tamamen Silver Lining isimli son ek pakete kuruyor oyundaki her şeyi. Dediğim gibi, aradaki köprü oluyor bu ek paket. Bu köprü, oldukça sıkıcı ve sağlam görünmüyor ama en azından köprünün ucuna ulaşmak için az da olsa ilgim bulunuyor.

Marvel’s Spider-Man: Turf Wars

Hikaye ilgi çekici olmayabilir ama aktiviteler ne alemde?

Bahsetmiş olduğum bu ek paket ile oyuna tabii ki bazı aktiviteler geliyor. Bu yönde de her şey inanılmaz bir şekilde beni şaşırtıyor; yine her şey oldukça kötü. Öncelikle, oyunun hikaye görevleri, benim ilgimi çeken tek şey şu an; en azından sinematik izlemeyi seviyorum. Görevlerin kendisinde ilgi çekici hiçbir şey yok. En azından The Heist isimli ek pakette yer yer Black Cat ile birlikte göreve çıkıyorduk ve oyun, bizlere farklı farklı mekanikler sunuyordu. Turf Wars içerisinde hiçbir şey yok.

Hikaye görevleri haricinde, bu ek pakette herhangi bir yan görev olmaması da beni üzen noktalardan bir tanesi. The Heist içerisinde 1 tane yan görev bulunuyordu ve o yan görev, oyunun ana hikayesi için önemli bir role sahipti. Ayrıca o yan görev, ek paketin toplanabilir ögeleri ile de bağlıydı. Turf Wars içerisinde hiçbir şey yok. Bu ek pakette, herhangi bir toplanabilir öge bile yok. Fakat Hammerhead Front isimli yeni bir aktivite var. Tabii yeni dediğime bakmayın, aslında ana oyundaki Base tipi aktivitelerin bire bir aynısı.

Hammerhead Front yine de Mary Jane Watson ile bir bağ bulunduruyor. Oyuncular, her Hammerhead Front aktivitesini bitirdiği zaman Mary Jane Watson tarafından hazırlanan haber ilerliyor ve en sonunda da Mary Jane Watson, o haberi tamamlıyor. En azından tamamen boş bir sebepten ötürü o sıkıcı aktivitelere girmiyoruz. Tabii bir de Screwball var.

Evet, kendisi bu ek pakette de karşımıza çıkıyor ve Screwball aktiviteleri, The Heist içerisindeki aktivitelerden bile daha sinir bozucu. İnceleme yazımı yazdığım şu sırada, Screwball görevlerini bitirmedim bile; cidden sinir bozucu ama anladığım kadarıyla ya bu ek pakette, ya da son ek pakette, sonunda Screwball karakterini de hapse attıracağız. En azından aktiviteleri yapmak için bir sebebimiz oluyor; her aktivite tamamladığımız zaman Screwball karakterinin yerini bulmamız kolaylaşıyor.

Marvel’s Spider-Man: Turf Wars

Marvel’s Spider-Man: Turf Wars, bir önceki ek paketten bile kötü

İnceleme yazımı şöyle bir toparlamam gerekirse, bu ek paketin kötü olduğunu belirtebilirim. Marvel’s Spider-Man, neredeyse kusursuz bir video oyunu idi. Bunu zaten inceleme yazımda söylemiştim. The Heist isimli ilk ek paket ise küçük ama ilgi çekici idi. O ek paket ile de çok problemim olmamıştı. Turf Wars isimli bu ek paketin ise en azından The Heist ile aynı seviyede olmasını beklemiştim ama hiçbir beklentim karşılanmadı. Bu ek paket, bir önceki ek paketten bile daha küçük. Üstüne üstlük, inanılmaz sıkıcı ve sürekli kendisini tekrar eden bir yapıya sahip.

Bu ek paket ile oyuna birkaç yeni düşman tipi eklenmiş durumda ama o düşman tipleri, sadece görünüş açısından farklı. Yani, oynanışı temelden etkileyen yeni bir düşman yok. Bu yüzden benim deneyimimde de değişen bir şey yok. Bu ek paketin en güzel yönü, eklenen 3 zırhın güzel olması. Bunun dışında da sadece temel oyunu övebilirim ve belki karakterler ile aktiviteler arasındaki bağları olumlu olarak gösterebilirim. Ha ayrıca, son ek paket için de az çok heyecanlanmamı sağladı bu  ek paket. Bu da sanırım oldukça önemli bir nokta.

Açıkçası, Marvel’s Spider-Man gibi bir video oyunundan ve bu video oyununun geliştirici ekibinden, böyle bir ek paket beklemezdim. Insomniac Games, daha önce geliştirdiği video oyunlarına oldukça başarılı ek paketler çıkartmıştı ve Turf Wars, muhtemelen bugüne kadar yapmış oldukları en kötü ek paket. Bu ek paketin planlama ve geliştirilme sürecinde neler ters gitti, bilemiyorum ama bir şeylerin normal olmadığı çok açık.

Marvel’s Spider-Man için son ek paket olan Silver Lining, önümüzdeki ay içerisinde çıkışını yapacak ve o ek paketten sonra da bu video oyunu tamamlanmış olacak. Turf Wars sayesinde bu video oyununa olan ilgim, biraz da olsa azalmış olsa da, Silver Lining ile birçok şeyin düzeleceğini umut ediyorum. Bugüne kadar deneyimlediğim birçok ek paket serisinde veya ek içerik serisinde, son içerikten bir önceki içerik, çoğunlukla başarısız oluyordu. Marvel’s Spider-Man de ne yazık ki aynı çukura düştü.

Marvel’s Spider-Man: Turf Wars, ne yazık ki bu video oyunu için çıkışını gerçekleştirmiş olan ilk ek paketten daha kötü bir şekilde karşımıza çıkıyor. Ek paketin birkaç ilgi çekici yönü var ama bu yönler ciddi anlamda küçük. Bu ek paketin geneli sıkıcı, basit ve sürekli olarak kendisini tekrar ediyor. Bu video oyunu için piyasaya sürülen bu ek paketler, tek başlarına oldukça küçük gibi görünse de, The Heist ile bu küçüklük çok problem olmamıştı; The Heist, en azından ilgi çekici bir ek paket idi. Turf Wars ise bana soracak olursanız, bu geliştirici ekip tarafından hazırlanmış olan en kötü ek paketlerden bir tanesi. Yine de bu ek paketin ardında koskoca bir Marvel’s Spider-Man kalitesi bulunuyor. Bunu da göz ardı etmek oldukça güç.
Olumlu
Miles Morales ile olan diyaloglar.
Yeni kostümlerin hepsi çok güzel.
Turf Wars sayesinde Silver Lining için az da olsa heyecanlanmayı başardık.
Olumsuz
İnanılmaz küçük ve sıkıcı bir ek paket.
Aktiviteler ve görevler oldukça basit veya sinir bozucu.
Herhangi bir yan görev veya toplanabilir öge yok.
Yuri Watanabe karakterine yeterince yer verilmedi.
Yeni düşman tipleri gayet basit, pek etki etmiyor oynanışa.
6.5