Logitech G502 (Proteus Spectrum) incelemesi

Üst düzeyde bir oyuncu faresi arayanlar, oyunlarda bambaşka bir deneyim yaşamak isteyenlere.

Video oyunlarını profesyonel anlamda takip ediyorsanız, en iyilerin kullandığı ürünleri merak ediyorsanız ya da oyunlar hayatınızın önemli bir yerindeyse bu inceleme yazımız dikkatinizi çekecektir. Günden güne çeşitliliğin arttığı oyuncu faresi pazarının önemli bir üyesini masaya yatıracağız. Logitech G502 (Proteus Spectrum) model oyuncu faresini inceleyeceğimiz bu yazımızda, bahsettiğimiz ürünün tasarımından ergonomisine, teknik özelliklerinden kullanım çeşitliliğine kadar pek çok noktaya parmak basacağız. Dilerseniz giriş kısmını fazla uzatmadan inceleme yazımıza hızlı bir başlangıç gerçekleştirelim.

Logitech G502 (Proteus Spectrum) incelemesi

Logitech G502 (Proteus Spectrum) ile agresif çizgileri oyuna yansıtabilirsiniz

İncelemesini gerçekleştirdiğimiz ürünün Logitech G502 (Proteus Core) isimli modelle pek çok yönden aynı olduğunu öncelikle ifade edelim. Zaten başarılı bir tasarım ve teknik özellikler ortaya koyan Logitech, ürettiği oyuncu faresinin bir üst sürümünde yeni bir maceraya atılmayıp, elindeki konsepti geliştirme yoluna gitmiş gibi görünüyor. Tabii uzaktan baktığınızda bile bariz bir farklılığı görmemek elde değil. Logitech G502 (Proteus Spectrum) oyuncu faresi, RGB LED aydınlatmayla farklı bir görüntü kazanıyor.

Bir farenin ışıklı olup olmamasının ne gibi bir farkı olur diye aklınıza gelmesin lütfen. Hem görsel hem de video oyunlarına yaptığınız atamaları buradaki renkler vasıtasıyla anlayabiliyorsunuz. Öte yandan Logitech firmasından açıklanan verilere göre RGB LED aydınlatmada inanması güç ama 7 milyon renk oluşabiliyor. Tabii biz bu yedi milyonun 7 tanesini anca sayabiliyoruz. Tonlamalarla birlikte 7 milyon renge ulaşılırken muhteşem bir görsel sunumla karşı karşıya kaldığımızı ifade edebiliriz.

Öte yandan Logitech G502 (Proteus Spectrum) için agresif çizgilerin kullanıldığı bir ürün tanımlaması yapmak yanlış olmaz. Yuvarlak yerine köşeli çizgilerin kullanıldığı bu oyuncu faresinin tasarımı sayesinde ele oturuş anlamında neredeyse mükemmel bir iş başarılmış durumda. Uzun süre farklı bir fare kullanıyor olsanız bile incelediğimiz ürünü bir kere denediğinizde konforuna hayran kalabilirsiniz. Özellikle video oyunlarında gösterdiği teknik performans, tuş çeşitliliği ve kullanım rahatlığıyla, tasarım anlamında gayet memnun kalınan bir oyuncu faresi Logitech G502 (Proteus Spectrum).

Logitech G502 (Proteus Spectrum) incelemesi

Teknik veriler anlamında profesyonel oyuncuların gereksinimleri yanıtlanıyor

İncelemesini gerçekleştirdiğimiz Logitech G502 (Proteus Spectrum) kablolu bir oyuncu faresi. Bu konuda, tercihlere bağlı farklı görüşler ortaya çıkabilir. Bazı okurlarımız, kablonun gereksiz yer işgal ettiğinden yakınabilirken, bazı okurlarımız da kablosuz farelerin oyun sırasında pil bitmesi gibi sıkıntılar doğurduğunu ifade edebilirler. Eğer kablolu bir fare kullanmak sizin için sıkıntı oluşturmuyorsa Logitech G502 (Proteus Spectrum) ile bir sorununuz olmayacaktır. Ayrıca örme malzemeden kaplanan şık kablosunun farklı bir hava verdiğini yeri gelmişken belirtelim.

Bu oyuncu faresinin teknik özelliklerine baktığımızda gayet başarılı verilerle karşılaşıyoruz. DPI verilerine baktığımızda 200 ile 12.000 arasındaki değerler gözümüze çarpıyor. Buradaki 12.000 rakamının oldukça yüksek bir değer olduğunun altını çizelim. Kolaylıkla bu değerler arasında değişimi fare üzerinde bulunan tuşlarla gerçekleştirebiliyoruz. 1ms tepki süresinin ise belirli bir kalitenin üstündeki oyuncu farelerinde artık standart olarak bulunduğunu söyleyebiliriz. Tabii standart dediysek, gayet yüksek bir değer olduğunu da eklemeden geçmeyelim.

11 adet ayarlanabilir ve makro atama özellikleriyle gelen Logitech G502 (Proteus Spectrum) modelinde dönen tuş kilidi bulunuyor. Dilediğinizde seri dilediğinizde tırtıklı bir hisle dönen tuşu kullanabiliyorsunuz. Oynanan oyuna göre bu ayarı değiştirmek ve yararlı hale getirmekse kullanıcılara bırakılıyor. Tüm bunlarla birlikte incelemesini yaptığımız bu oyuncu faresinin; Windows 10, Windows 8.1, Windows 8, Windows 7 işletim sistemleriyle uyumlu çalıştığının belirtelim. Öte yandan, bahsettiğimiz ürünle birlikte gelen ağırlık barlarıyla birlikte farenin ağırlığı özelleştirilebiliyor.

Logitech G502 (Proteus Spectrum) incelemesi

Video oyunu deneyimini farklı bir noktaya taşıyabilecek bir oyuncu faresi

Logitech firmasının özellikle oyuncu ekipmanları alanında dünya çapındaki en önemli isimlerden birisi olduğu bilgisini ayrıca vermeye gerek yoktur sanırız. Bu dünya çapında kalitenin ürünü kullanırken bariz bir biçimde görüldüğünü söyleyebiliriz. Firma tarafından bildirilen verilere göre sağ ve sol tuşları 2 milyon tıklanma sunabilecek derecede tasarlanmış durumda. Malzeme kalitesinin ergonomiyle birlikte görüldüğünü de sözlerimize ekleyelim. Logitech G502 (Proteus Spectrum) oyuncu faresinde kullanılan malzeme hem ele oturuşta konfor hissini ziyadesiyle veriyor hem de kullanım anlamında diğer pek çok farenin önüne geçiyor.

Ayrıca, Logitech tarafının uygulama desteğiyle oyuncu ekipmanlarını desteklediğini hatırlatmak istiyoruz. Firmanın kendi internet sitesi üzerinden gerekli uygulamayı indirdiğiniz takdirde tuş takımlarını kolaylıkla ayarlayabilir, uyumlu oyunlara otomatik atamalar yapabilirsiniz. Öte yandan bu uygulamayla birlikte eğer Logitech markasına ait bir klavye kullanıyorsanız, bazı özelliklerin senkronize olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse; RGB LED kullanılan bir klavyeyle birlikte Logitech G502 (Proteus Spectrum) oyuncu faresini aynı anda kullanıyorsanız, renk uyumunun beraberce ayarlanabildiğini göreceksiniz.

Mavi Kol olarak gerçekleştirdiğimiz denemelerde, incelediğimiz ürünü hem genel kullanımda hem de çeşitli video oyunlarında denedik. Genel bilgisayar kullanımında, bir başka deyişle bilgisayarla yapılan çoğu işte muhteşem bir performansla karşılaştığımızı söylememiz gerekir. Ürünü test ederken deneyimlediğimiz video oyunları arasındaysa; Far Cry: New Dawn, Apex Legends ve Call of Duty: WWII gibi yapımların olduğunu belirtelim. Burada Call of Duty: WWII oyununu, incelediğimiz ürünle tam uyumlu çalıştığı için denediğimizi belirtelim. Açıkçası, harika bir oyun deneyimi için Logitech G502 (Proteus Spectrum) fazlasıyla iyi performans gösteriyor. Bu fazlası kısmını da son bölümde, ürünün fiyatlarını ve kimlere hitap ettiği konusuna değinirken ele alalım.

Logitech G502 (Proteus Spectrum) incelemesi

Logitech G502 (Proteus Spectrum), tam oyunculara göre bir ürün

Açık konuşmak gerekirse Logitech G502 (Proteus Spectrum) ile yaşadığımız performanstan kesinlikle memnun kaldığımızı belirtmeliyiz. İster malzeme kalitesi olsun, ister ergonomik unsurları isterse teknik değerleriyle dört dörtlük bir ürünün karşımızda olduğunu söyleyelim. Yalnız böylesine özel bir ürünün haliyle özel bir fiyatı da oluyor. Burada da incelediğimiz oyuncu faresinin herkese hitap etmediği sonucuna varabiliyoruz. Herkese hitap etmiyor derken teknik bir eksiklik değil aksine fazlalıktan bahsettiğimizi parantez içinde ifade edelim.

İncelemeyi gerçekleştirdiğimiz gün itibariyle 400 ile 500 Türk Lirası üzerinden satın alınabilen bu ürünün birincil kitlesinin profesyonel oyuncular olduğu yorumunu yapabiliriz. Tabii ki eğer maddi açıdan bir sıkıntınız bulunmuyorsa, bahsetmiş olduğumuz bu ürün ile harika video oyunu deneyimi yaşamak için kimse sizi durdurmayacaktır. Öte yandan bu ürünün kablolu bir oyuncu faresi olduğunun da altını çizelim. Özellikle kablosuz fare tercih eden okurlarımız, bu duruma burun kıvırabilirler. Yazı içerisinde de belirttiğimiz gibi eğer kablolu veya kablosuz gibi keskin bir tercihiniz bulunmuyorsa durumu dert etmeyeceksiniz.

Nihayetinde oldukça şık, teknik anlamda başarılı ve özellikle oyuncuları farklı hissettirebilecek bir oyuncu faresi Logitech G502 (Proteus Spectrum). Yeterli bütçeniz varsa uzun süre bu üründen memnun kalacağınızı, benzer başka ekipmanları aramayacağınızı söyleyebiliriz. Bununla birlikte eğer profesyonel anlamda kullanım yapmıyorsanız ve bütçe sıkıntısı çekecekseniz daha uygun Logitech ürünlerini de gözden geçirebilirsiniz. Son olarak oyun türü olarak farklı kombinasyonları bu üründe kullanacağınızı; FPS, MOBA ya da farklı bir türdeki video oyununu rahatlıkla bu oyuncu faresiyle uyumlu hale getirebileceğinizi hatırlatarak sözlerimizi sonlandıralım.

Logitech G502 (Proteus Spectrum), ergonomik tasarımının yanında teknik özellikleriyle de farkını belli ediyor. Profesyonel oyuncular için ideal olan bu ürün yine de pek çok kişinin ilgisini çekebilir. Öte yandan yüksek fiyata sahip olmasından ötürü kullanıcılar uzak durabilir. Yine de genel itibarıyla kusursuz sayılabilecek bir oyuncu faresiyle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz.
Olumlu
Mükemmel performansı ve teknik değerleri.
Ele oturan ergonomik yapısı.
Geniş tuş kombinasyonu imkanı sunması.
Uygulama desteğiyle farklı türde oyunlar için kullanılabilmesi.
Olumsuz
Kablolu olması herkesin hoşuna gitmeyebilir.
Fiyatı ortalamanın üstünde.
Profesyonel oyuncular için daha uygun.
8.5
Abone Ol
Bildir
guest
2 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
2
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x