Legends of Runeterra

Legends of Runeterra incelemesi

Legends of Runeterra ile League of Legends evrenine bir de kart oyunu olarak göz atıyoruz.

League of Legends, oldukça geniş ve zengin bir evrene sahip. Ayrıca bu evrenin de dev gibi bir MOBA temelli video oyunu bulunuyor. Birkaç ay önce beta seviyesinde bu evrene farklı bir oyun eklenmişti. Bu oyunun adı ise tabii ki Legends of Runeterra idi. İşte bu oyun sadece birkaç gün önce beta sürecini terk etti ve ardından da sizlerin karşısına bir inceleme yazısı ile çıkabildik. Yalnız bu oyun, League of Legends oyunundan oldukça farklı.

League of Legends bir MOBA oyunu idi. Legends of Runeterra ise bir kart oyunu. Evet, karşımızda Heartstone tarzında bir oyun bulunuyor. Bu oyunu ilk defa açtığımızda ise Heartstone oyunu bile aklımıza gelmiyor; çok güzel bir menü tasarımı bizleri karşılıyor. League of Legends oyununu ben oynamıyorum ve geçmişte de çok az oynadım ama bu oyunun karakter tasarımları filan sürekli olarak ilgimi çekiyordu. Bu oyuna da o sayede hemen ısındım.

Menüler ardından tanışmamız ardından tabii ki öğretim bölümü ile karşı karşıya kalıyoruz. Bu öğretim bölümünde maskotlardan, kartlardan ve oyundaki temel sistemlerden bahsediliyor. Legends of Runeterra, ne yazık ki türünün en başarılı eğitim bölümünü içerisinde bulundurmuyor ama yine de idare eder seviyede olduğunu söyleyebilirim bu içeriğin. Sonuçta eğitim bölümlerini de en başlarda bir kere oynuyoruz ve ardından kendilerini unutuyoruz.

Öğretim bölümü ardından ise işin içine hemen mikro ödemeler giriyor. Legends of Runeterra, oynaması ücretsiz bir video oyunu ama League of Legends oyununda olduğu gibi mikro ödemeler satın alabiliyorsunuz. Yalnız bu video oyunundaki mikro ödemelerin neredeyse tamamı, temel oynanışı etkilemiyor ve daha çok kozmetik tarafa yöneliniyor. Ardından da bir bölge seçmemiz gerekiyor ki burada hemen League of Legends, kendisini hatırlatıyor.

Demacia, Freljord, Noxus ve Shadow Islands, kendilerini eski oyundan hatırlatabiliyor ama aynı zamanda da bu oyuna özel olan Bilgewater ile tanışıyoruz. Her bölgenin kendisine has bir oynanış tarzı bulunuyor ve sizin de burada yaptığınız seçim, bu yüzden önem taşıyor. Kendi oynanış tarzınıza uygun olan veya sevdiğiniz bir kahramana göre bölgeye önem vermeniz, en başlar için çok mantıklı bir adım gibi geliyor en azından bana.

Legends of Runeterra

Legends of Runeterra oyununun temelinde ne var?

Legends of Runeterra, aslında temel oynanış ve görünüm olarak piyasadaki birçok kart oyununa benziyor. Yalnız bu oyunun en ilgi çekici noktalarından bir tanesi, şansın ve rastgele gelen kartların minimum seviyede olması. Yine de kendi kart destenizi kurmanız gerekiyor ama bu oyun, deste kurma sistemine de benzersiz bir şekilde yaklaşıyor. Daha doğrusu, benzersiz demeyelim de orijinal bir yaklaşım var diyelim bu video oyununun sistemi için.

Bu oyunun deste oluşturma ekranında 30’a kadar farklı kartı destenize ekleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu desteniz tek bir bölgeye özel olmak zorunda da değil; eğer dilerseniz iki farklı bölgeden kartları da kombine edebiliyorsunuz ve istediğiniz kombolara daha rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Tabii bir de League of Legends oyunundan tanıdığımız kahramanlar ve onların kartları bulunuyor. Kendileri, oldukça güçlü ve gelişebilen bir şekilde geliyorlar.

Tüm bunların sonucunda Legends of Runeterra, tamamen yetenek temelli bir video oyununa rahatlıkla dönüşebiliyor. Öncelikle kartlarınızı tanımanız gerekiyor, maskotlarınızı tanımanız gerekiyor ve ardından da deste oluşturma kısmında ustalaşmanız gerekiyor. Bundan sonra da aklınızda bulundurduğunuz bilgileri, stratejiye döküp, savaş alanında onları uygulamanız gerekiyor ki zaten işin en zevkli kısmı da bu bence efendim.

Hearthstone gibi eski, deneyimli ve kıdemli video oyunlarında olduğu gibi Legends of Runeterra oyununda da mekanikler oldukça başarılı bir şekilde çalışıyor. Zaten aylarca beta sürecinde kalmış olan bu video oyunu, belli ki her şey neredeyse kusursuz olana kadar beta seviyesinden çıkmak istememiş; ben bu video oyununu oynarken temel oynanış konusunda meta olayları hariç başka hiçbir şey görmedim ki meta sorunları zaten her oyunda var.

Son yazdığım birkaç incelemede sanırım bu cümleyi çok kurdum ama Legends of Runeterra da öğrenmesi kolay ama ustalaşması zor oyunlardan bir tanesi görünüyor. Yani, bu oyunu çok kolay bir şekilde öğrenebiliyorsunuz ve oyun mekanikleri sizi bir anda boğmuyor ama rekabetçi bir seviyede bu oyunu oynamak için gerçekten deneyimlenmeniz ve usta seviyesine ulaşmanız gerekiyor. Bu da zorluk sevenler için güzel bir şey tabii ki efendim.

Legends of Runeterra

Daha fazla nasıl içerikler var bu oyunda?

Legends of Runeterra oyununda klasik karşılaşmalara katılabiliyorsunuz. Fakat bu durum sizi bir süre sonra çok sıkacaktır. Bu yüzden de direkt olarak rekabetçi modlara atlamanız gerekiyor. League of Legends oyununda olduğu gibi bu oyunda da lig sistemi var ve Iron IV seviyesinden başlayıp, Master seviyesine kadar bir yolunuz var. Ayrıca oyunda ustalaşmak için de rekabetçi mod, en iyi içerik gibi görünüyor şimdilik ve temel modlar bu kadar.

Bu içeriklerin haricinde günlük görev sistemi de oyunda yer alıyor ve rekabetçi değil de öyle zaman geçirmek için günde 1-2 karşılaşma yapmak isterseniz de oyun sizi gayet güzel bir şekilde ödüllendiriyor. Tabii bu noktada mikro ödemelere daha çok itekleniyorsunuz. Günümüzdeki birçok video oyunu gibi Legends of Runeterra da sizi sürekli oyunda tutmak için elinden geleni yapmaya çalışıyor ve oyunu oynamadığınız için cezalandırılıyorsunuz.

Mikro ödemelerin fiyatları da biraz fazla gibi görünüyor. Yani, oyunda kristal birimi var ve bu birimleri farklı şekillerde elde edebiliyorsunuz. İşin içine bir mikro ödeme sistemi girdiği zaman ise böylesine basit bir kart oyunu için istenilen bedeller bana biraz fazla geliyor. Açıkçası en başlarda mikro ödeme sistemi gayet normal görünüyor ama oyunda ilerleme kaydettikçe aslında o sistemin pahalı olduğunu anlayabiliyorsunuz.

Legends of Runeterra oyununu şöyle bir özetlemek gerekirse görsel açıdan her şeyin çok güzel göründüğünü sizlere belirtebilirim. Tabii her şey görsellik değil; oyunun temeli de gayet dinamik ve eğlenceli bir yapı sunuyor. Özellikle Hearthstone gibi video oyunlarına başarılı bir alternatif olabileceğini düşünüyorum bu yapıtın. League of Legends evrenini sevenler ama daha önce hiç kart oyunu oynamamış oyuncular için de ideal bir yapıt kendisi.

Legends of Runeterra, ücretsiz bir video oyunu ve kendisine şans vermemeniz için hiçbir neden bulunmuyor bence. Eğer kart oyunlarından hoşlanıyorsanız bu oyuna bir göz atabilirsiniz. Eğer hem kart oyunlarından hoşlanıyorsanız, hem de League of Legends oyununa yakınsanız bu oyunu zaten sevme ihtimaliniz yüksek. Eğer League of Legends oyununu sevip, kart oyunlarını sevmiyorsanız belki bu oyun ile birkaç saat harcayabilirsiniz.

Legends of Runeterra
Legends of Runeterra
Legends of Runeterra, güzel bir kart oyunu ama şimdilik ne yazık ki sadece Hearthstone gibi daha kıdemli video oyunlarına alternatif olabilecek seviyede. Bu video oyununun en büyük artısı, League of Legends gibi dev bir markanın evreninde geçiyor olması ve o evrenden tanıdık yüzleri ve mekanları içerisinde bulunduruyor olması. Bu yüzden, eğer sizler League of Legends oyununa yakın bir insansanız, bu oyun ilginizi çekmiş olabilir ve gönül rahatlığı ile söyleyebilirim ki bu oyuna bir şans verebilirsiniz. Legends of Runeterra zaten ücretsiz ve bu yüzden eğer yapıt radarınıza girdiyse, denememeniz için bir sebep yok bence.
Olumlu
Kartlar gayet çeşitli ve ilgi çekici seviyede.
Teme oynanış yeterince güzel ve dinamik.
League of Legends evreninde yer alması.
Görsel tasarım çok güzel.
Türkçe dil desteğini bulundurması.
Olumsuz
Ustalar için başlarda çok sıkıcı olabilir.
Rekabet istemeyenler için çok az içerik.
Mikro ödemeler can sıkıcı olabiliyor.
Alternatif seviyede bir oyun gibi hissettiriyor.
Bazı can sıkıcı hatalar yaşanabiliyor mobilde.
7.5