Riot Games, bir siber saldırı sırasında iki oyununun kaynak kodunun çalınmasının ardından fidye talebi aldığını söyledi. Stüdyo, 20 Ocak 2023 tarihinde, oyun geliştirme ortamının, insanların eylem gerçekleştirmeleri veya gizli bilgileri ifşa etmeleri için psikolojik olarak manipüle edilmesini içeren bir yöntem olan bir sosyal mühendislik saldırısı tarafından tehlikeye atıldığını doğruladı. Saldırı; League of Legends, Teamfight Tactics ve eski bir hile önleme platformunun kaynak kodunun çalınmasına yol açtı ve Riot Games ekibinin yeni içerik yayımlama yeteneğini geçici olarak etkiledi.

Stüdyo, geride bıraktığımız salı günü yaptığı bir güncellemede, “Bugün bir fidye isteği aldık. Söylemeye gerek yok, ödemeyeceğiz. Bu saldırı, geliştirme ortamımızı kesintiye uğratsa ve gelecekte sorunlara neden olabilse de en önemlisi, hiçbir oyuncu verisinin veya oyuncu kişisel bilgisinin ele geçirilmediğinden emin olmaya devam ediyoruz. “Doğrusu, herhangi bir kaynak kodunun açığa çıkması, yeni hilelerin ortaya çıkma olasılığını artırabilir. Saldırıdan bu yana, saldırı önleme üzerindeki etkisini değerlendirmek ve gerekirse düzeltmeleri mümkün olan en kısa sürede dağıtmaya hazırlıklı olmak için çalışıyoruz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

League of Legends

Yapılan açıklamalar, “Yasadışı olarak elde edilen kaynak kodu, bir dizi deneysel özellik de içeriyor. Bu oyun modlarından bazılarının ve diğer değişikliklerin sonunda oyuncular tarafından fark edilmesini umsak da bu içeriğin çoğu prototip halinde ve yayımlanacağının garantisi yok.” şeklinde devam etti. Riot Games, yetkililerin saldırıyı ve bundan sorumlu grubu soruşturması için kolluk kuvvetleriyle birlikte çalıştığını söyledi. Stüdyo, “Şeffaflık konusunda kararlıyız ve gelecekte saldırganların tekniklerini, stüdyonun güvenlik kontrollerinin başarısız olduğu alanları ve bunun bir daha olmamasını sağlamak için attığımız adımları ayrıntılı olarak açıklayan tam bir rapor yayımlayacağız.” diyerek oyuncuları rahatlatmaya çalıştı.

Riot Games aynı zamanda, “Geçen haftadan bu yana çok ilerleme kaydettik ve hafta içinde bazı şeyleri onaracağımıza inanıyoruz, bu da ileriye dönük normal güncelleme tempomuzda kalmamızı sağlayacak. League of Legends ve Teamfight Tactics oyunlarının ekipleri, bunun her oyun için ne anlama geldiği konusunda sizi yakında bilgilendirecek.” dedi. Geçen hafta Riot Games, işinin çeşitli alanlarına odaklanmayı keskinleştirmek için tasarlanan birkaç ekip içindeki stratejik değişimler kapsamında 46 kişiyi işten çıkardığını söyledi.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster