Kojima Productions, Xbox ile anlaştı ama PlayStation ile de çalışmaya devam edecek

Kojima Productions, bağımsız bir oyun geliştirme stüdyosu olduğunu tekrarladı.


Kojima Productions, Microsoft ile bir oyun yapacağını açıklamasının ardından PlayStation ile çalışmaya da devam edeceğini söyledi. Şirket, resmi Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımda bağımsız bir stüdyo olduğunu ve PlayStation ile çok iyi bir ortaklığı olduğunu vurguladı. Bu konuda, “Bağımsız bir yaratıcı stüdyo olarak Kojima Productions, hayranlarımız için kreasyonlar üzerinde çalışmaya devam edecek. Zaman ve teknoloji ile gelişen platformlar aracılığıyla oyunlar, filmler ve müzikle ilgili çeşitli olasılıkları keşfedeceğiz. Desteğinizin devamını bekliyoruz!” şeklinde cümleler kuruldu.

Daha sonra yapılan bir paylaşımda ise “Bulut teknolojisini kullanan Microsoft ile ortaklığımızın duyurulmasından sonra, birçok kişi bize Sony Interactive Entertainment ile işbirliğimiz hakkında sorular sordu. PlayStation ile de çok iyi bir ortaklığa devam ettiğimizden emin olabilirsiniz.” dendi. Bu paylaşımlar, Xbox ile bulut tabanlı bir proje üzerinde çalıştığının duyurulmasının ardından bazı hayranların stüdyonun PlayStation ile gelecekteki ilişkisi konusundaki endişelerine yanıt olarak geldi. Hideo Kojima, Xbox & Bethesda Games Showcase 2022 sırasında bir süredir yapmak istediği, ancak daha önce teknolojik kısıtlamalar nedeniyle yapamadığı bir oyunu yapmak için Xbox Game Studios ile birlikte çalıştığını duyurdu.

Hideo Kojima

Hideo Kojima, “Her zaman yapmak istediğim bir oyun vardı. Tamamen yeni bir oyun, daha önce hiç kimsenin yaşamadığı veya görmediği bir oyun. Onu yaratmaya başlayabileceğim günü çok uzun süre bekledim. Microsoft şirketinin en son bulut teknolojisi ve endüstrinin trendindeki değişim ile daha önce hiç görülmemiş bu konsepti yapmak için kendime meydan okumak artık mümkün oldu. Biraz zaman alabilir, ancak Xbox Game Studios ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum ve gelecekte size heyecan verici haberler getirmeyi umuyorum.” dedi. Oyun hakkında daha fazla bilgi verilmedi ve efsanevi oyun yapımcısının projesinin ne zaman tamamlanacağına dair bir gösterge de yoktu.

Hideo Kojima isimli geliştiricinin ayrıca Overdose adlı yeni bir korku oyunu üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Tom Henderson, Kojima Productions stüdyosunun ilk oyunu olan Death Stranding içerisinde rol alan Margaret Qualley isimli aktrisin yer aldığı oyunun erken görüntülerini aldığını iddia etti. Tom Henderson, raporunun ardından Kojima Productions cephesinin haberin kaldırılmasını talep ettiğini iddia etti. Hideo Kojima, Death Stranding oyununun Kasım 2019 içerisinde piyasaya sürülmesinden bu yana bir sonraki projesi hakkında çok fazla yorum yapmadı. Yine de kendisi, gelecekteki bir projeye hazırlanırken korku filmleri izlediğini belirtti ve Nisan 2020’de bir devrimci korku oyunu yapmak istediğini söyledi.