Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Kingdom Hearts III incelemesi

Onlarca sene bekledik ama oynadığımıza değdi mi?

Sevenleri tarafından onlarca yıldır beklenen Kingdom Hearts III, sonunda piyasaya sürüldü. Bizler de bu video oyununu PlayStation 4 Pro üzerinde oynama imkanı bulduk. Yalnız, kişisel olarak söylemem gerekiyor ki ben Kingdom Hearts serisinden çok fazla oyunu oynamadım ve birçok insan gibi bu oyun için heyecanlı değildim. Yine de Kingdom Hearts 3 oyununu oynadığım süre boyunca, oyuna hayran kaldığımı belirtebilirim. Özellikle o uzun giriş anı yok muydu…

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts 3, mutlaka deneyimlenmesi gereken bir hikaye sunuyor

Öncelikle Kingdom Hearts III oyununun hikayesine biraz değinmek istiyorum. Oynadığım kadarıyla bu oyunun hikayesinden gayet memnun kaldım. Özellikle oyuncuların bu video oyununu çok uzun zamandır beklediğini göz önünde bulundurursak, güzel bir hikayeye çok güzel bir şekilde son getirildi. Bahsetmiş olduğum, biten hikaye ise tabii ki The Dark Seeker idi. Yalnız, cümlelerimi okuyarak, bu video oyunu ile eğlenebilmek için önceki Kingdom Hearts oyunlarını oynamanız gerektiğini düşünebilirsiniz ama kesinlikle öyle değil. İlk Kingdom Hearts oyununuzu oynuyor olsanız bile bu yapıt, sizi tatmin edecektir.

Eğer bu seriden bir video oyununu ilk defa oynuyorsanız, oyunun ana menüsünü kullanarak, Memory Archive üzerinden geçmiş hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Yani, dediğim gibi, geçmişi bilmeseniz de problem değil ama illa öğrenmek istiyorsanız, Memory Archive sizin en iyi durağınız olacaktır. Gerçekten güzel düşünülmüş Memory Archive. Dream Drop Distance ile yaşanan olaylardan sonrasını anlatan Kingdom Hearts 3 ile Seven Masters of Light ögesine sahip olup, Master Xehanort ve Organisation XIII taraflarının planlarını engellememiz gerekiyor. Eğer hikaye hakkında özet isterseniz, durum tam olarak budur.

Kingdom Hearts III, yaşanan olayları tam olarak bilmememe ve anlamamama rağmen beni memnun etti. Hikaye ile bana yaşatılan duygulardan gayet memnun kaldım ve tahmin ediyorum ki bu oyun ve seri hakkında biraz daha bilgili olsaydım, hayatımın en iyi deneyimlerinden birini yaşayacaktım hikaye bakımından. Yani demek istediğim şudur ki bu video oyunu, her şekilde oyunculara güzel bir hikaye deneyimi sunuyor. Anlatılan hikaye ile her duyguyu yaşamak mümkün.

Kingdom Hearts III

Oynanışı ve savaş sistemlerini unutmamak lazım

Tabii bir de işin oynanış kısmı var. Kingdom Hearts III, bir aksiyon oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Serinin klasik oynanışının yanında, oyunculara bir de yeni bir savaş sistemi çıkartılıyor bu oyun ile. Bu savaş sistemi sayesinde oyuncular hem yeteneğini kullanabiliyor, hem de ortalama bir uğraş ile kendinizi kahraman gibi hissettiriyor. Tabii bir de yeteneklerimiz var. Bana soracak olursanız, bu video oyunu içerisindeki yetenekleri kullanmak ve genel anlamda savaşmak, bir görsel şölen sunuyor ekranlarda ve televizyonlarda.

Bu yetenekler ile genelde Disney evreninden yardımcılar veya farklı çevre yardımları çağırabiliyorsunuz. Zaten Kingdom Hearts III, Disney lisanslı bir video oyunu. Bu yüzden de böyle bir yetenek sistemine pek şaşırmamak lazım. Tüm bunlar haricinde oyunda bir de Keyblade bulunuyor. Keyblade, Sora tarafından kullanılabilen ve ortaya fantastik silahlar çıkartabilen bir durum ve bu sistemi kullanmak gerçekten eğlenceli.

Bu kadar yetenek, fantastik silahlar ve çok daha fazlası, oynanışı gayet eğlenceli bir hale sokuyor ama bu sayede de ortaya önemli bir problem çıkıyor. Eğer oyunu çok zorlu bir seviyede oynamıyorsanız, tüm bu saymış olduğum şeyler oyunu inanılmaz bir biçimde kolaylaştırıyor ve eğer oynanışa önem veriyorsanız, oyun gerçekten keyifsiz bir hal alıyor. Bu yüzden, oyuna başlarken, size göre zor gelecek bir seviyeyi seçmenizi öneriyorum ki oyundan ideal bir seviyede zevk alabilin.

Kingdom Hearts III

Kendinizi tanıdık çizgi filmlerin evrenlerine atmaya hazır olun

Kingdom Hearts III oyununun Disney lisansı ile geliştirildiğini söylemiştim. Bu sebepten ötürü tahmin edebilirsiniz ki oyunda ziyaret edebileceğiniz birçok farklı Disney evreni bulunuyor. Bu evrenlerden birkaçı ise Frozen, Tangled, Toy Story ve Pirates of the Caribbean. Benim favori evrenlerim kesinlikle Pirates of the Caribbean ve Frozen olurken; bu evrenleri ziyaret etmek için de çok önemli sebepleriniz oluyor oyun içerisinde.

Şöyle ki, bu evrenlerde başınıza gelenler ile oyunun ana hikayesi pek bağlı değil ama bu evrenler sayenizde, hikaye anlamında karakterinizin gelişimini görebiliyorsunuz. Bu da oyunun hikaye anlatımını güçlendiriyor, karakterler çok daha öne çıkıyor ve siz daha iyi bir deneyim yaşıyorsunuz. Ayrıca bu evrenlerin, ciddi anlamda kaliteli bir şekilde hazırlandığını da sizlere söylemem gerekiyor. Geçmişte bir Frozen veya Pirates of the Caribbean oyunu oynamış olabilirsiniz ama bu oyundaki lisanslar gerçekten hakkını vererek kullanılmış. Oynadığınız oyunlara benzemez.

Genelde açık dünya temelli bir oynanış sunan Kingdom Hearts 3, kesinlikle bu yönde ilerlemeye devam etmeli. Oyunun içerisinde çizgisel bölümler de açık bölümler de bulunuyor ve bana soracak olursanız; açık bölümler, çizgisel bölümlere göre çok daha eğlenceli ki ben bunu, çizgisel oyunlardan hoşlanan birisi olarak söylüyorum. Ayrıca oyun ilerledikçe daha önce ziyaret etmiş olduğunuz bölgeler de değişebiliyor ve tekrar ziyaret etmek için size sebep doğuyor.

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts 3, bayağı uzun bir video oyunu

Bu satırları yazdığım sırada, Kingdom Hearts III oyununa 45 saat civarı verdim. Henüz oyunun ana hikayesi henüz bitmedi çünkü ben önceliğimi yan içeriklerden yana kullandım. Yine de oyunun en fazla 5 saat içerisinde biteceğini tahmin edebiliyorum. Yani, benim gibi keşif yapmaktan hoşlanıyorsanız, oyunları yavaş oynuyorsanız, önce yan içeriklere önem veriyorsanız, bu video oyununu muhtemelen en az 40 saat oynayacaksınız.

Oyunu 50 saat sonra bitirseniz bile içerikler sizin peşinizi bırakmıyor; oyunda, oyun sonu içerikler bulunuyor. Oyun sonu içerikler sayesinde, daha önce ziyaret etmiş olduğunuz bölgeleri tekrar ziyaret edip, daha önemli ve daha zorlayıcı karşılaşmalar yaşayabiliyorsunuz. Bu da size muhtemelen fazladan 5-10 saat sunacaktır. Yani, karşımızda oldukça uzun ve sizi oyalayacak bir video oyunu olduğunu söyleyebilirim. Evet, bu oyun sınırsız oynanış saati sunmuyor sizlere ama yine de bence 50 saatlik bir oyun süresi, fazla bile.

Genel anlamda oyunun grafikleri ve performansı da beni memnun etti sayılır. Öncelikle, oyunu PlayStation 4 Pro üzerinde, Supersampling teknolojisi açıkken deneyimledim ve grafiklerden memnun kaldım. Performans ise bence daha iyi olabilirdi; zaman zaman ciddi FPS düşüşleri yaşadım. Zaten bu oyun hakkında sizlere söyleyebileceğim muhtemelen en kötü şey de FPS düşüşleri olacaktır.

Kingdom Hearts 3

Beklediğimize değdi

Yani efendim, eğer Disney evreninden hoşlanıyorsanız, Kingdom Hearts III oyununu mutlaka deneyimlemenizi öneriyoruz. Bu oyun, bana soracak olursanız oldukça özel ve oynanmayı da hak ediyor. Eğer Kingdom Hearts serisine uzaksanız da bu oyundan korkmanıza gerek yok çünkü oyun, seriye yeni katılan oyuncuları da sevgi dolu bir kucaklama ile karşılıyor. Evet, oyunun hikayesinin derinliğinde zaman zaman kaybolacaksınız ama o kaybolmaya da değer bir oyun var ortada.

Olumlu
Hikaye anlatımı ve karakterlerin gelişimi başarılı.
Eğlenceli ve fantastik bir oynanış deneyimi.
Çok güzel tasarlanmış Disney evrenleri.
Olumsuz
Yer yer kötüleşen performans.
Bazı çizgisel bölümlerin başarısızlığı.
9
Çok uzun bir zamandır beklenen Kingdom Hearts III, sonunda oyunculara sunuldu ve insanların bu oyunu beklemesine değdi. En azından ben bu şekilde düşünüyorum çünkü oyun oldukça başarılı. Oyunun oldukça eğlenceli, derin ve yer yer karmaşık bir hikayesi bulunuyor ama bu seriyi daha önce oynamış olsanız da, oynamamış olsanız da gerçekleşen çoğu şeyi rahatlıkla anlayabiliyorsunuz. Bu tip oyunları seven herkese bu video oyununu öneriyorum.
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir