Ubisoft şirketinin çok uzun zamandır devam eden oyun serilerinden bir tanesi de Just Dance. Adından da tahmin edebileceğiniz gibi bir müzik ve dans serisi olan Just Dance, bu sene de yepyeni oyunu olan Just Dance 2022 ile karşımıza çıktı. Günümüz video oyunu dünyasındaki diğer düzenli olarak piyasaya sürülen yapıtlar gibi bu oyunlar da her sene minimum seviye değişiklik bulundurarak karşımıza çıkıyor. Bazen yeni özellikler ekleniyor, bazen arka planda kalan özellikler kaldırılıyor, bazen de önemli iyileştirmeler yapılıyor. Ubisoft, tüm bu yenilikler hakkında her zaman sesini çıkartmıyor. Mesela, bu oyunda bir abonelik sisteminin olduğunu biliyor muydunuz?

Eğer bu oyunu ilk defa görüyorsanız, kısa bir özet geçmek istiyoruz. Just Dance 2022 oyunundaki asıl amacınız, ekranda gördüğünüz dans hareketlerini kopyalayarak, olabildiğince yüksek bir skor elde etmektir. Beş yıldız, tam puan olarak geçer ama daha da başarılı olursanız, altı yıldız yerine geçen Superstar unvanını da alabilirsiniz her şarkıda. Oyunda yer alan şarkıların farklı zorluk seviyeleri olabiliyor ve bunlar çok kolaydan, çok zora doğru çeşitlenebiliyor. Bu arada, tahmin edebileceğiniz gibi oyunda genelde dans edebileceğiniz, pop ve benzer tiplerde müzikler bulunuyor. Yani, kendinizi çok sert parçalar için hazırlamayın.

Boombayah, Chandelier, Judas, Love Story ve Pop/Stars gibi parçalar ile sunulan Just Dance 2022, kontrol tarafında bolca çeşitlilik sunuyor. Bu oyunu sadece konsollarda oynayabiliyorsunuz; PC tarafında herhangi bir deneyim sunulmuyor ve Nintendo Switch konsoluna odaklanıyorsanız, Joy-Con kullanabiliyorsunuz. PlayStation konsollarında ise PlayStation Camera kullanılabiliyor. Eğer tüm bunlar sizde mevcut değilse, her şeye alternatif olarak bir mobil uygulama olan Just Dance Controller da kullanılabiliyor. Yani, aslında gerçek hayattaki danslarınızı video oyunu dünyasına aktarabilmek yeterince kolay, sadece bir uygulama uzağınızda.

A Ubisoft Original halini almış olan Just Dance 2022, aslında kontrol tarafında çok uzun senelerdir devam eden bir problem bulunduruyor. Aslında bu oyunda dans ediyor görünmek için sadece sağ elinizi hareket ettirmeniz yetiyor. Yani, illa ekranda görünen dans animasyonlarını birebir olarak gerçekleştirmek zorunda değilsiniz. Ekranda görünen el hareketlerini gerçekleştirmeniz yeterli oluyor. Oyunu bu şekilde oynamak tabii ki eğlenceli değil ama ben de dans hareketlerinin sadece el hareketleri ile değil de tüm bedenin hareketleri ile bir şekilde ölçülebilmesini çok isterdim. Sanıyorum ki bu kadar yaygın bir oyun için öyle bir teknoloji bulmak henüz mümkün değil.

Just Dance 2022

Just Dance 2022, serinin en iyi özelliklerini bulundurmaya devam ediyor

Just Dance 2022 içerisinde bazı ilgi çekici oyun modları bulunuyor. Bunlardan ilki, serinin önceki oyunlarından geri dönen World Dance Floor. Bu oyun modu aracılığı ile tüm platformlardan gelen diğer oyuncularla gerçek zamanlı olarak rekabet edebiliyorsunuz. Üç şarkılık turnuvalar şeklinde gerçekleştirilen World Dance Floor, rekabetçi bir yapı sunuyor. Eğer siz rekabet yerine kendinizi daha farklı bir seviyede geliştirmek istiyorsanız, bu senenin video oyunu Sweat isimli bir oyun modu sunuyor. Bu oyun modunda da dans ederken harcadığınız tahmini kaloriler hesaplanıyor. Yalnız, burada verilen bilgilere de pek güvenmenizi önermiyorum.

Açıkçası, Sweat isimli oyun modunun bir oyun modu olması benim garibime gitti. Bu daha çok bir özellik olabilirdi ve diğer tüm oyun modlarında, arka planda bir mekanik olarak çalışabilirdi. Yani, Sweat modu haricinde, mesela World Dance Floor içerisinde ben kalori kaybetmiyor muyum? Her neyse, oyunda bir de Kids kısmı bulunuyor. Burada da çocuklara uygun şarkılar ile çocuklara uygun, daha basit dans hareketleri veriliyor. Yalnız, asıl içerik bir abonelik sistemi ile veriliyor. Bu abonelik sistemi, temel oyundaki 40-50 şarkının üzerine tam 700 adet parça ekliyor ve Ubisoft, bu sisteme gerçekten abone olmanızı istiyor.

Bahsetmiş olduğum bu abonelik sisteminin adı Just Dance Unlimited ve Just Dance 2022 oyununu satın aldığınız zaman, oyun ile birlikte abonelik sistemi için 1 aylık deneme sürümü de veriliyor. Asıl problem, bu sistemin deneme sürümü bittiği zaman ve siz de aboneliğinizi yenilemediğiniz zaman başlıyor. İsterseniz zamanınızı Quick Play ile geçirin, isterseniz de World Dance Floor tarafına geçiş yapın; abonelik sistemindeki 700’den fazla şarkı, her zaman seçim havuzunda yer alıyor ve temel oyundaki ücretsiz şarkıların sayısı, abonelik sistemindeki şarkıların sayısına göre o kadar az ki parçalar sürekli olarak Just Dance Unlimited tarafından geliyor.

Video oyunu dünyasındaki en büyük problemlerden bir tanesi aslında lisans satın almak ve onları aktif bir şekilde tutabilmek. Özellikle de müzik lisansları çok pahalı ve sorunlu olabiliyor. Zaten, Guitar Hero gibi markaları da kısmen bu yüzden kaybettik. Bu yüzden Ubisoft şirketinin de bu lisans problemlerini, abonelik hizmeti ile çözmeye çalışıyor olmasına çok karşı çıkamayız. Yine de sistemin rahatsız edici olmadığını söyleyemem. Eğer yanlış hatırlamıyorsam, aboneliğin 1 senelik fiyatı 260 TL civarında ve aslında Just Dance serisini çok seviyorsanız, her gün oynuyorsanız, bu bedel ödenebilir ama onun haricinde pek de kaliteli bir deneyim sunulmuyor.

Just Dance 2022

Bozuk olmayan bir şeyi tamir etmeye pek de gerek yok

Just Dance serisinde sunulan görsellik her zaman oldukça kaliteliydi. Just Dance 2022 oyununda da bu gelenek devam ediyor ve neon ışıklarla süslenmiş olan oyun alanlarında en eğlenceli şekilde dans edebiliyorsunuz. Yalnız, neon ışıkların ötesine geçtiğiniz zaman aslında oyun alanlarının pek de detaylı olmadığının farkına varıyorsunuz. Bu yine de çok büyük bir problem değil. Sonuçta, neon ışıklar oldukça hoş duruyor ve şarkıdan şarkıya da oyun alanı değişebiliyor; özellikle de çok popüler olan şarkıların temasına uygun oyun alanları ile karşı karşıya kalabiliyorsunuz. Görsellik tarafında bence çok fazla problem bulunmuyor.

Performans tarafında da Just Dance 2022, kusursuz bir iş çıkartıyor. Tahmin edebileceğiniz üzere bu oyunu 60 FPS olarak oynayabiliyorsunuz ve performans tarafında da herhangi bir problem yaşamıyorsunuz. Zaten bu seviyedeki bir oyun da PlayStation 5 gibi konsolları zorlayabilecek derinliğe sahip değil. Bu arada, oyunun yeni nesil versiyonunun bulunduğunu da belirtmek istiyorum. Eğer tek başınıza oynuyorsanız, yükleme ekranları oldukça kısa sürebiliyor ama işin içine çapraz platform girdiği zaman Nintendo Switch gibi konsolların yüklenmesi tahmin edebileceğiniz gibi biraz daha uzun sürüyor.

Sesler ve müzikler ise bir kere daha tahmin edebileceğiniz üzere Just Dance 2022 oyununun en iyi yönü. Ben, pop tarzı müziklere çok yakın bir insan değilim ama ona rağmen temel oyundaki ücretsiz müziklerin bir kısmını biliyorum ve onlarla oynarken de eğlenebiliyorum. Abonelik sistemindeki parçalar ise çok daha fazla ve çok daha bilinir tabii ki. Müzik tarafındaki tek problem, Just Dance Unlimited sistemin var olması. Yani, abonelik sistemindeki müzikler, aboneliğiniz olmadığı zaman karşınıza çıkmasa, çok bir problem olmayacak ama oyun size bu sistemdeki müzikleri öneriyor ve oyun zevkinizi elinizden alıyor.

Just Dance 2022, serisindeki önceki oyunlardan hiç de farklı değil. Oyuncuların sevdiği özellikler varlığını korumaya devam ediyor ve gözle görülür en büyük değişiklik olan Sweat modu da bir oyun modundan ziyade her içerikte aktif edilebilir bir mekanik olmalıydı gibi hissettiriyor. Just Dance Unlimited ise varlığını sürdürmeye devam ediyor ve serinin önceki oyunlarındaki oyuncular geride bırakılıyor. Bu oyunun çıkması ile sisteme eklenen yeni müzikler, eski oyunlarda yer almıyor. Yani, abonelik sistemindeki 700’den fazla müziğin hepsine ulaşabilmeniz için Just Dance 2022 oyununa sahip olmanız gerekiyor.

Just Dance 2022
Just Dance 2022
Olumlu
Just Dance 2022 ile dans etmek, eskiden olduğu kadar eğlenceli.
Rekabet isteyenler için World Dance Floor, oldukça eğlenceli bir mod.
Yardımcı mobil uygulaması geçen senelere göre çok daha kaliteli.
Çocuklarınız için sunulan Kids modu çok iyi düşünülmüş bir yapıda.
Olumsuz
Just Dance Unlimited biraz agresif bir şekilde satılmaya çalışılıyor.
Dikkat etmeye değer yeni içerik ve özellik sayısı oldukça düşük.
Yeniliklerden biri olan Sweat, her modda aktif bir mekanik olmalıydı.
Abonelik sistemi olmadan, oyundaki şarkı listesi çok da güçlü sayılmaz.
7