Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.
John Wick Hex

John Wick Hex incelemesi

Keanu Reeves bir kez daha karşımızda.

Özellikle günümüzün modern oyunları, lisanslarının haklarını vermeyi başarıyor. John Wick markasının en yeni video oyunu olan John Wick Hex de modern video oyunlarını takip ediyor ve lisansının hakkını vermeye çalışıyor. Bu video oyunu, aksiyon ile strateji türlerini içerisinde birleştirmeye çalışıyor ve baş rolde de tabii ki Keanu Reeves bulunuyor. Tabii karakterimiz, kağıt üzerinde Keanu Reeves. Kendisini oyun boyunca pek net göremiyoruz.

John Wick Hex, bağlı olduğu evrende yaşanan olayların öncesinde geçiyor. Bu dünyada henüz John ile Helen tanışmadı ve John, High Table için çalışan en başarılı katillerden biri. Hex ise bu durumu kıskanıyor ve babasının High Table tarafından gönderilmesini John’a bağlıyor. Bu sebepten ötürü de Hex, Winston ve Charon’ı kaçırıyor ve kendi kulübünde esir tutuyor. John ise kaçırılan karakterleri kurtarmaya çalışıyor, yüksek aksiyon yaşanıyor.

Hikaye, aynı okuduğunuz gibi hiç ilgi çekici değil. Fakat yine de oyundaki aksiyon anlarını yaşatabilmek için yeteri kadar başarılı bir şekilde yazılmış kendisi. Tabii aksiyon-strateji oyununda da ne kadar hikaye ararsınız, bilemiyorum. Sonuçta karşımızda bir macera oyunu yok; bu yapıtta strateji öne çıkıyor ve daha ilk bölüm sonu canavarına ulaşmadan, hikayeyi unutmuş oluyorsunuz. Yine de hikaye ilerilerde karşımıza çıkmaya devam ediyor.

Daha ilk bölüm sonu canavarını görmeden oyunun temelini de anlamış oluyorsunuz. Bu oyunun öğretici bölümü, direkt olarak açılış ile birleştiriliyor ve kullanıcı arayüzünden tutun da temel stratejilere kadar her şeyi, ilk bölüm sonu canavarına kadar öğrenmiş oluyorsunuz. Ardından bu öğrendiklerinizi, o bölüm sonu canavarında uyguluyorsunuz. Ondan sonra da zaten oyun tamamen açılmış oluyor ve net olarak deneyim başlıyor.

Peki, strateji tam olarak bu oyunun neresinde? Hemen söyleyelim: Zamanında. Bu video oyunu aynı Superhot gibi işliyor, zaman sadece siz hareket ettiğiniz zaman ilerliyor. Siz duruyorsanız, zaman da duruyor. Bu sistem sayesinde durup, sakin bir şekilde yeni hamlelerinizi düşünebiliyorsunuz ve ardından da o hamleleri uygulamaya koyduğunuz zaman kendisini gerçekten bir katil gibi hissedebiliyorsunuz ve bu çok güzel bir şekilde aktarılıyor.

John Wick Hex

John Wick Hex ile öncelikle beynimizi kullanıyoruz

John Wick Hex, Superhot oyununa benziyor ama aynı zamanda XCOM markası da aklımıza geliyor. Şöyle ki bu oyunda birine saldırmak istediğiniz zaman yapabileceğiniz farklı saldırı türlerini seçebiliyorsunuz. Her saldırı tipi, farklı oranlarla karşınıza çıkıyor. Düşük orana sahip hareketin başarısız olma şansı bulunuyor. Ayrıca her adımın ne kadar süreceği de belirtiliyor ki bu da önemli bir durum. Hareket ne kadar uzun sürerse, o kadar tehlikeli oluyor.

John Wick Hex, bu özelliği ile aslında bağlı olduğu evreni çok güzel bir şekilde lanse ediyor. Sonuçta, John Wick evreninde John, saniyede verdiği kararlarla neredeyse hiç zarar almadan olayların içerisinden sıyrılıyor ve sizler de bu video oyununda aynısını yaparak, kendinizi gerçekten John gibi hissedebiliyorsunuz. Ayrıca bu oyunda sürekli olarak düşmanlarınızın silahlarını almanız ve onlarla oynamaya devam etmeniz gerekiyor ki mermisiz kalmayın.

Farklı farklı silahlar kullanmak oyun deneyimini zenginleştiriyor ama çok kısa bir süre sonra bu durum yeni bir şey sunmamaya başlıyor oyunculara. Bu noktada da sürekli olarak değişen ve her defasında kısmen benzersiz bir görüntü sunan arenalar devreye giriyor. Oyun, arenalarda geçiyor ve her defasında farklı bir arena görmek, deneyimi taze tutuyor. Yalnız bu arenalarda sürekli olarak aynı düşmanlarla savaşmak hiç eğlenceli değil.

Klasik düşmanlar gibi bölüm sonu canavarları da ne yazık ki pek etkileyici bir şekilde karşımıza çıkmıyor. John Wick Hex oyununun ilk bölüm sonu canavarı çok başarılı bir oynanış tasarımına sahip. Ayrıca oyunun sonlarına doğru da birkaç kere başarılı tasarımlar görebiliyorsunuz ama oyunun yüzde 75 kadarında bölüm sonu canavarları da oldukça sıradan ve basit bir şekilde karşımıza çıkıyor. Bu yüzden o önemli karşılaşmalar da hemen sıkıcı oluyor.

Tüm bunları 4-5 saat boyunca yapıyorsunuz ve oyun bana soracak olursanız, kusursuz bir uzunluğa sahip. Evet, yukarıda genel olarak düşmanların sıkıcı olduğunu belirttim ama eğer bu video oyunu birkaç saat daha uzun olsaydı yazdıklarım ciddi anlamda rahatsız olurdu. 4-5 saatlik gibi bir sürede ise oyun tam sıkıcı olabilecekken, oldukça güzel bir noktada final alıyor. Ayrıca bundan kısası da biraz zevksiz olabilirdi diye düşünüyorum efendim.

John Wick Hex

Oynamanız gereken bir video oyunu mu?

John Wick Hex, kendi çapına göre çok başarılı bir video oyunu. Hatta, aksiyon-strateji türünü seviyorsanız, oyunsuz kaldığınız zamanlarda denemeniz gereken yapıtlardan bir tanesi kendisi. Ayrıca bu oyun oldukça da benzersiz. Tabii ki daha önce örneklerini vermiş olduğum Superhot ve XCOM gibi video oyunları farklı yönlerden bu yapıta benziyor ama yine de birebir benzer bir video oyunu bulunmuyor; John Wick Hex, benzersiz görünüyor.

Temel oynanış da yeterince eğlenceli. Daha önce de dediğim gibi düşman çeşitliliği ve bölüm sonu canavarı benzersizliği üzerinde ciddi problemler var ama temel oynanış çok eğlenceli olduğu için bu şeylerin farkına çok varmıyorsunuz. Tam farkına varacağınız zaman da oyun bitiyor. Dediğim gibi bu oyun 4-5 saat bitiyor, çok zorlarsanız 6 saate kadar çıkarsınız ve ardından da oyun biter, cihazınızdan silersiniz ve unutursunuz.

Eğer Keanu Reeves’i tanıyorsanız ve onun içerisinde olduğu bir oyunu denemek istiyorsanız veya John Wick evrenine merakınız varsa ve bu evrende geçen bir oyun arıyorsanız, bu yapıt kesinlikle ideal bir yapıt. Yalnız, genel anlamda Superhot ve XCOM gibi video oyunlarına ilginiz varsa, aksiyon-strateji gibi türleri seviyorsanız, yine de bu oyuna bir şans verebilirsiniz. Açıkçası pişman olacağınızı pek sanmıyorum.

John Wick Hex, genel anlamda ucuz bir video oyunu da. Eğer bu oyunu PC için Epic Games Store üzerinden satın almak isterseniz sadece 29 TL ödüyorsunuz. Açıkçası böyle bir video oyununu 29 TL’ye satın almak muhteşem bir şey. Konsollardaki fiyatı bilemiyorum şu anda; incelemeyi yazdığım sırada fiyatları göremiyorum ama konsollarda da 100 TL üzerine çıkacağını sanmıyorum, belki 89 TL gibi bir rakam karşımıza çıkacaktır.

Eğer bu yapıtı konsollarda satın almak isterseniz, indirim beklemenizi öneririm. Özellikle PC tarafında 29 TL gibi bir fiyat etiketi varken, konsollardaki yüksek fiyatlar biraz zorlayıcı olabilir. Yani efendim, karşımızda kendi çapına göre başarılı ve küçük bir oyun var. Türü ve/veya evreni seven herkese de bu oyunu öneriyorum. Özellikle bu oyunun 4-5 saat sürüyor olması, tam yerinde, tatlı ve eğlenceli bir deneyim yaşatmayı başarıyor.

John Wick Hex
John Wick Hex
John Wick Hex, oldukça ince düşünülerek geliştirilmiş bir video oyunu. XCOM ve Superhot gibi video oyunlarına yapı olarak benzeyen John Wick Hex, bazı noktalarda ciddi problemlere sahip ama sizler bu problemleri tam idrak ettiğiniz zaman oyun bitiyor. Tabii bu demek değil ki oyun çok kısa; tam tersine, bu oyun 4-5 saat sürüyor ve neredeyse kusursuz bir uzunlukta. Açıkçası bundan daha uzun veya kısa bir deneyim, bu oyunu daha kötü bir noktaya çekebilirdi.
Olumlu
Kusursuz bir uzunluk sunuluyor.
Aksiyon ve strateji çok iyi yansıtılıyor.
Keanu Reeves, başlı başına bir artı.
Olumsuz
Düşman tasarımları kendisini tekrar ediyor.
Çok nadir de olsa ciddi oyun hataları var.
Bölüm sonu canavarı savaşları sıkıcı.
7.9