Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Hitman HD Enhanced Collection incelemesi

Hitman HD Enhanced Collection, bizlere çok pahalıya nostalji yaşatmaya çalışıyor.

Hitman serisinin en güncel oyunları, oyunculara oldukça hoş deneyimler sunuyor ama geçmişte, bu serinin kesinlikle çok daha başarılı olduğunu söyleyebiliriz. IO Interactive ise geçmişteki güzelliği, günümüzde tekrar yaşatabilmek için ve tabii ki oyunculara nostalji sunabilmek için 2019 senesinin başlarında Hitman HD Enhanced Collection paketini piyasaya sürmüştü. Şimdi, ben de bu paketi inceleyeceğim ve serinin eski oyunlarının günümüzde ayakta kalıp, kalamadığını sizlere aktaracağım.

Hitman HD Enhanced Collection

Hitman HD Enhanced Collection, iyileştirilmiş performansı ile dikkatimi çekti

Normalde, inceleme yazılarımın en sonunda bir oyunun grafiğinden ve performansından bahsederim ama bu incelememde en başta bunlardan bahsetmek istedim; Hitman HD Enhanced Collection paketinin asıl olayı, iyileştirilmiş grafik ve performans. Bu paketin içerisinde Hitman: Blood Money ve Hitman: Absolution oyunları bulunuyor. Saymış olduğum iki oyun da PlayStation 4 Pro ile 60 FPS olarak çalışabiliyor.

Geçmişte ben bu iki oyunu da 60 FPS olarak oynama imkanına sahip olamamıştım ve şimdi böyle bir deneyim yaşamak, benim gayet hoşuma gitti. Bu iki oyun da sırf 60 FPS olduğu için bence tekrar oynanmaya değer. Performans haricinde, tahmin edebileceğiniz gibi oyunun çözünürlüğü de yükseltildi. Normalde, oyun 4K çözünürlüğe kadar destek verebiliyor ama benim elimde şu an 4K destekli bir televizyon veya monitör bulunmuyor. Yine de aldığım 1080p desteğinden memnun kaldım.

PlayStation 4 Pro, bildiğiniz gibi 1080p televizyonlar için Supersampling teknolojisi sunuyor. Hitman HD Enhanced Collection da kendi içerisinde bu teknolojiyi desteklediği için ortaya çok daha güzel bir grafik sunumu çıkıyor. Grafiksel olarak dikkatimi çekmeyi başaran diğer şeyler ise iyileştirilmiş ışıklandırma sistemi ve yansımalar ile aynaların çözünürlükleri oldu. Bu ögeler de gayet hoş görünüyordu.

Hitman: Blood Money ve Hitman: Absolution, çıkış yaptıkları dönemde hoş grafiklere sahipti ama iki oyunun da günümüzde güzel görünmesi oldukça zor. Bahsetmiş olduğum paket ile grafikler öyle aman aman bir artış göstermiyor ama yine de iyileşmeyi fark edebiliyorsunuz ki bence bu noktadaki asıl olay 60 FPS desteği. Grafiksel ve performans anlamındaki iyileştirmelerden ben gayet memnun kaldım.

Hitman HD Enhanced Collection

Hitman: Blood Money, belki de hiç yok olmayacak bir güzelliğe sahip

Hitman: Blood Money, birçok oyuncu için Hitman serisinin en iyi oyunudur veya en azından en iyi oyunlarından bir tanesidir. Belki bunun nostalji ile alakalı olduğunu düşünebilirsiniz ama hayır. Hitman HD Enhanced Collection ile bu oyunu tekrar deneyimlediğiniz zaman oyunun neden çok başarılı anıldığını anlıyorsunuz. IO Interactive tarafından yapılmış yeni kontrolcü optimizasyonları da kesinlikle klasik deneyimi daha iyi bir hale getirmeyi başarıyor.

Biraz önce bahsetmiş olduğum video oyununun aksine, birçok oyuncu Hitman: Absolution oyununu beğenmemişti. Ben hariç tabii ki; Hitman: Absolution, benim için başarılı bir oyundu. Ben, HITMAN 2 oyununu çok kısa deneyimleyebildim ama HITMAN oyununu uzun süre oynamıştım. Bu iki modern oyundan sonra Hitman: Absolution, kötülüğünü bana daha net göstermiş olsa da bu paketin zaten oyunu temelden değiştirmesini bekleyemezdim, değil mi?

Bu paketin asıl konuşulması gereken noktası ise fiyatı. Paket, 60 Dolar fiyat etiketi ile piyasaya sürülmüştü. Şimdi, yurt dışında durum nedir, bilemiyorum ama oyunun PlayStation Store üzerindeki fiyatı 270 TL olarak görünüyor. Biliyoruz, PlayStation Store şu sıralar fiyatları yüksek tutuyor ama buna rağmen 270 TL, bu paket için kabul edilebilir bir paket değil.

Tamam, Hitman: Blood Money güzel bir oyun. Hitman: Absolution ise fena değil. İki oyundaki iyileştirmeler gayet hoş, 60 FPS desteği çok başarılı ama yine de böylesine küçük iyileştirmeler için 270 TL vermek pek mantıklı gelmiyor bana. Eğer bu paket ile nostalji yaşamak istiyorsanız, ben açıkçası iki oyunu da ayrı ayrı, orijinal hallerini satın almanızı öneririm.

Hitman HD Enhanced Collection

Can yakan bir fiyat etiketi var

Biraz önce de demiş olduğum gibi Hitman HD Enhanced Collection, hoş iyileştirmelere sahip ama bu iyileştirmeler çok da büyük değil. En büyük iyileştirme, iki oyunun da 60 FPS olarak çalışması görünebilir ama oyuncular bunu zaten PC üzerinde kolayca elde edebiliyordu zaten. Tüm bunların üzerine bir de 270 TL gibi bir fiyat etiketi görünce, aslında bu paket hakkında çok da olumlu konuşmak mümkün olmuyor efendim.

Hitman HD Enhanced Collection, güzel bir paket sayılsa bile fiyat etiketi ciddi anlamda can yakıyor. Belki 60 TL veya 120 TL civarında kabul edilebilecek olan bu paketin içeriği ile şu anki fiyatı ne yazık ki uyuşmuyor. 2 farklı Hitman oyununun biraz iyileştirmiş ışıklandırması, çözünürlüğü ve 60 FPS desteği için de 270 TL ödemek pek mantıklı olmayacaktır.
Olumlu
60 FPS desteği.
Hoş bir nostaljik deneyim.
Hitman: Blood Money, günümüzde bile başarılı.
Olumsuz
Çok yüksek fiyat etiketi.
Sesler üzerinde hiçbir iyileştirme yok.
Çevrim içi içerikler aktif değil.
6
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir