Hearthstone: Masquerade Ball 2020

Hearthstone: Masquerade Ball 2020 incelemesi

Hearthstone oyununda yepyeni bir etkinlik başladı.

En son 2019 senesinde görmüş olduğumuz Masquerade Ball etkinliği, Hearthstone için şimdi geri döndü. Bu sefer Scholomance Academy isimli genişletme paketinin altında gördüğümüz Masquerade Ball etkinliği, The Tavern için kozmetik temelli değişiklikler sunuyor ve oyuncuların karşısına bir kere daha sınırlı süreli bir etkinlik olarak çıkıyor. Bizler de tabii ki bu etkinlikteki yerimizi alıyoruz ve gelişmelere olabildiğince yakından bakmaya çalışıyoruz. Peki, bu etkinlikte öncelikle karşımıza neler çıkıyor? Tabii ki temayla alakalı olarak Battlegrounds modunda elementleri görüyoruz.

Battlegrounds için 29 Eylül 2020 tarihinde oyuna eklenmiş olan Elementals, oyunculara yeni minyonlar ve kahramanlar sunuyor. Oyuna, etkinlik sayesinde toplamda 16 yeni minyon ve 4 yeni kahraman ekleniyor. Bu kahramanlar da Chenvaala, Rakanishu, Al’Akir the Windlord ve Ragnaros the Firelord olarak geçiyor oyun içerisinde. Bu isimlerin bazılarını tanımış olabilmeniz çok mümkün; kendileri oldukça ikonik. Battlegrounds üzerinde aslında birkaç yenilik daha yaşandı ama sadece eklenen bu yeni minyonlar ve kahramanlar bile içeriğin kendisini bence hareketlendirmeye yetiyor.

Hearthstone oyununun Battlegrounds tarafı için önemli bir güncelleme de aslında bu etkinlik ile sunuldu. Güncelleme ile içerikteki tüm ilerlemeler sıfırlandı ve ilerleme sistemi temelden değiştirildi. Yalnız, yeni gelmiş olan sistem muhtemelen sizlere pek yabancı gelmeyecektir; geliştirici ekip, rekabetçi içeriklerdeki temeli alarak, Battlegrounds için tekrardan oluşturdu sistemi. Yeni sistemde ilk dört içerisine girmeyi başaran her oyuncu, en fazla 300 reyting kazanacak. Bu reyting, 2000’e ulaşana kadar cezasız olacak ama 2000’den sonra yeterli sıralama elde edemezseniz, reytinginiz düşecek.

Peki, bu sistemin değişmiş olması, oyuncu eşleştirmelerini nasıl etkileyecek? Aslında, oyuncular muhtemelen çok da fazla büyük bir değişiklik hissetmeyecek; anladığımız kadarıyla bu oyun modunun ilk gününden beri oyuncuların göremediği bir puanlandırma sistemi bulunuyor. Bu sistem, her oyuncuyu puanlandırıyor ve yeni sistemde de oyuncu eşleştirme sistemi, o puanları göz önüne alıyor. Kazanabileceğiniz reytingler ise bu puanlardan etkilenecek gibi görünüyor. Hearthstone için Battlegrounds, bu güncellemeden sonra yeni bir döneme giriyor gibi görünüyor.

Hearthstone: Masquerade Ball 2020

Hearthstone, yeni etkinlik ile oyuncuları ödüllendirmeyi unutmuyor

Battlegrounds ardından karşımıza bir de Dual-Class Arena çıkıyor. Masquerade Ball isimli etkinlik sayesinde her oyuncuya bir adet, bedava Arena için bilet verilecek. Bu bilet, hem etkinliği kutlamak için, hem de Dual-Class Arena isimli içeriğin geri dönüşünü kutlamak için oyunculara hediye edilecek. Etkinlik sırasında bu oyun moduna eriştiğiniz zaman kahraman gücü farklı bir sınıftan seçmeden önce kahraman seçebileceksiniz. İçerikteki kartlar ise iki farklı sınıftan özellikler içerecek. Bu sayede, normalden daha farklı ve daha eğlenceli bir deneyim yaşayabileceksiniz.

Tavern Brawl modu da unutulmuyor ve Masquerade Ball etkinliğinin bu seneki sürümünde Rise of the Zombeasts temalı Tavern Brawl, geri dönüyor. Bu oyun modunda Build-A-Beast için kullanılan kahraman gücünde indirim bulunuyor ve oyuncular da bunun aracılığı ile Deathstalker Rexxar tarafından üstlenilen rolü tahmin etmeye çalışarak bir ordu kuruyor. Hiçbir şey olmasa bile Tavern Brawl tarafına sevgi gösterilmiş olması benim gayet hoşuma gitti. En azından, şimdiye kadar saydığım içeriklerden hoşlanmayan oyuncular, Tavern Brawl ile eğlenebilir gibime geliyor.

7 Ekim 2020 tarihini gördüğümüz zaman ise karşımıza Tavern Brawl için yeni bir temalı etkinlik çıkacak. Yine, Masquerade Ball ismine sahip olacak olan bu Tavern Brawl etkinliği sırasında minyonlar, kostümlü bir şekilde karşınıza çıkacak ve öldükleri zaman da kostümlerini bırakıp, orijinal hallerinde savaş alanına geri dönecekler. Rise of the Zombeasts ardından Tavern Brawl için Masquerade Ball da mutlaka eğlenceli olacaktır ama açıkçası ben kendimi ikinci etkinlik modunu oynayacak gibi hissetmiyorum. En azından Masquerade Ball, Rise of the Zombeasts ile karşılaştırınca çok eğlencesiz kalıyor.

13 Ekim 2020 tarihinde ise Hearthstone: Book of Heroes için Rexxar isimli karakterimizin hikayesi geliyor. Oyuncular, bu tarihte bahsi geçen hikayeyi kendileri de deneyimleyebilecek. Yanlış anlamadıysam, bu hikayede toplamda sekiz adet bölüm sonu canavarı yer alacak ve tüm çizgisel hikayeyi bitirmek de 1 adet Hunter Pack hediye edecek oyunculara. Tahmin edebileceğiniz gibi bu kart paketinin içerisinde sadece Hunter tipinde kartlar olacak. Açıkçası benim bu etkinlik dahilinde en çok heyecanlandığım içerik de Hearthstone: Book of Heroes için Rexxar karakterinin hikayesi olacak.

Hearthstone: Masquerade Ball 2020

Yoksa tüm bu içerikler sizin için yeterli değil mi?

Hearthstone oyununa bahsi geçen etkinlik boyunca bolca yeni içerik gelecek. Bu içeriklerin bazıları şu anda oyunda ve sizler tarafından oynanabilir. Bazı içerikler ise gelecekte oyuna eklenecek. Eğer gerekli görürsem, o içerikler için de bu incelemeyi güncelleyeceğim ve muhtemelen güncelleme atmamı gerektirecek bir diğer içerik ise yine Tavern Brawl için gelecek olan Boss Battle Royale 3 olacak. 14 Ekim 2020 tarihinde oyuna eklenecek olan Boss Battle Royale 3, Tavern Brawl için 10 adet bölüm sonu canavarını, kendi yetenekleri ile oynanabilir olarak oyunculara sunacak.

Dr. Boom, Mother Sharaz, White King, Cenarius, Baduu Prime, Kriziki the Winged, Lich Baz’hial, Rotwing, Hagatha the Vengeful ve Illidan Stormrage isimli bölüm sonu canavarları, Boss Battle Royale 3 ile oynanabilir olacak. Yalnız, bu içeriklerden bir tık daha önemlisi şu anda oyunda yer alıyor. O da zincir sisteminden oluşan birkaç farklı Legendary Quests. Bu görev zinciri serisi sayesinde 9 farklı kart paketi kazanabileceksiniz ve Legendary Quests; 29 Eylül 2020, 6 Ekim 2020 ve 13 Ekim 2020 tarihinde oyuncuların karşısına çıkacak. Bu görevler, güncel kart paketleri hediye edecek.

Hearthstone için bir kere daha geri dönmüş olan Masquerade Ball etkinliğinin final içeriği ise gizli bir görev. Yani, gizli görevleri kimler sevmez ki? Bu gizli görevin tüm detaylarını sizlere vermeyeceğim ama görev boyunca bazı farklı oyun modlarını oynuyoruz, yeni hikayelere tanıklık ediyoruz ve en sonda da iki adet Transfer Student tipindeki altın kartın sahibi oluyoruz. Tahmin edebileceğiniz gibi iki kart da kopya ve kendilerinin farklı kullanım alanları yer alıyor. Peki, gelmiş ve gelecek olan içeriklere baktığımız zaman bu senenin etkinliği nasıl bir his bırakıyor içimde?

Hearthstone oyununun en yeni etkinliği, benim için oldukça eğlenceli geçti ve geçmeye devam da edecek. Birçok farklı içerik için gelen yenilikler, temalı etkinlikler, bolca kart paketi ödülleri ve daha fazlası, aktif olarak bu oyunu oynayan herkesi ödüllendiriyor. Bunun üzerine bir de oyunu halihazırda bırakmış olan oyuncuları bence kendisine tekrar çekiyor. Yani, en azından beni çekmeyi başardı. Muhtemelen etkinlik bittikten sonra bu oyunu oynamaya yine ara vereceğim ama yine de etkinlik boyunca eğleneceğimi rahatlıkla söyleyebilirim efendim.

Hearthstone: Masquerade Ball 2020
Hearthstone: Masquerade Ball 2020
Hearthstone için 2020 senesinin en iyi etkinliklerinden bir tanesi geldi. Evet, bu etkinlik ile oyuna gelen güncellemenin bazı kritik değişiklikler yapmış olması ve bunun sonucunda da tüm ilerlemelerin tamamen sıfırlanmış olması çok kötü bir gelişme ama yine de etkinliğin kendisine baktığımız zaman bolca içerik, bolca ödül ve bolca eğlence görüyoruz.
Olumlu
Birçok farklı oyun modu için eğlenceli olan bolca içeriğin gelmesi.
Tüm bu içerikler ile oyuncuların iyi bir şekilde ödüllendirilmesi.
Etkinliğin hem eski, hem yeni, hem de geri dönen oyuncuları eğlendirebilmesi.
Olumsuz
Battlegrounds için tüm ilerlemelerin silinmiş olması.
Yeni minyonlar ve kahramanlar bir tık daha öne çıkabilirdi.
Gelecek içeriklerden bazılarının kapasitesi çok ama çok düşük.
8.7