GTFO

GTFO ön incelemesi

Arkadaşlarınızı, hunharca korkmak için hazırlayın, GTFO geldi.

Son güncelleme:

Tam olarak açılımı bilinmeyen fakat hiç de iyi bir tabir çağrıştırmayan GTFO isimli yapım, Steam üzerinden erken erişim sürecine başladı. Bu korku ve FPS oyununun nasıl bir yapıda olduğuna beraberce göz atmak istiyoruz. Eğer sizler de hazırsanız, eşli oyunculu özelliklere sahip olan bir yapıt konumundaki GTFO oyununun ön inceleme yazısını kaleme alarak beraberce karşımızda nasıl bir oyunun olduğuna bakmak istiyoruz.

GTFO

GTFO, tahmin ettiğimiz oyun değil mi?

Bir video oyunu, hem korku türünde olacak hem de eşli oyunculu bir yapı barındıracak dendiğinde, akıllara Left 4 Dead ve türevi olan pek çok yapım geliyor. Sevgili okurlarımızdan isteğim, bu yapıtlarla GTFO oyununu karıştırmamanız olacak çünkü karşımızda tam manasıyla bir aksiyon oyunu yok. Birazdan korku ögeleri nelerdir, hangi oyuna korku oyunu denebilir gibi soruların üzerinde biraz duracağım.

Öncesinde uyarımı yapayım ki hiç de ekonomik olmayan bir fiyatla erken erişim sürecine başlayan bu yapımı satın alan okurlarımız, hayal kırıklığı yaşamasınlar. Bu yapım, karşımıza çirkin yaratıkları çıkartarak korkutma yoluna gitmiyor. Korku oyunlarının daha temel bir özelliğine, gizlilik unsurlarına odaklanıyor. Bir diğer deyişle, topladınız arkadaşlarınızı ve karşınıza çıkan her yaratığı kurşuna boğdunuz diyelim, işte bu çabanız yeterli olmayabiliyor.

Bu son söylediğimin nedeniyse, GTFO oyununun türünde saklı. Ön incelemesini gerçekleştirdiğim yapımda, gizlilik ve taktiksel hareket etmek birincil odak noktası olmak zorunda. Akın akın gelen düşmanları rahatça temizlemek için ne rahat bir ortama sahibiz ne de yeterli mermimiz bulunuyor. Her şeyden önce bu oyunda, araştırma ve keşfetme yetenekleriyle hareket etmek gerekiyor ki kendimizi savunabilecek mühimmata sahip olabilelim.

Keşfetmek için, oldukça ürkütücü ortamlardaki kasaları ve dolapları açıyoruz. Bunları açmak için küçük bir şifreleme oyununu başarmamız gerekiyor. Sonrasındaysa, içerisinden çıkan cephane ve eşyaları kazanabiliyoruz. Eşya ve cephane toplamak, oyunun her adımı için oldukça önemli bir mekanik. Topladıklarımız sayesinde stratejik hamleleri gerçekleştirebilir, gizlilik odaklı bu yapımda daha fazla ilerleme kaydedebiliriz.

Bu söylediklerimi yapmazsak ne olabiliyor, bunu da hemen söyleyeyim. Belirttiğim şekilde tedbirli ve stratejik hamlelerle hareket edilmediği takdirde, hani bazı oyunlardaki gizlilik bölümleri olur ya, yakalandığınız anda oyun otomatik olarak sizi çıkışı olmayan bir yola sürükler, işte öyle oluyor. Kesin ölünüyor demiyorum ama gizliliğin elden bırakıldığı durumlarda, karşımıza oldukça zorlu bir oyun çıkıveriyor ve GTFO, bir nevi eşli oyunculu Dark Souls benzeri bir oyuna dönüşüveriyor.

GTFO

Kalabalık oynamak ya da tek başına oynamak meselesi

Üst kısımda, GTFO oyununun tahmin edilenden farklı bir türde olduğunu anlatmaya çalıştım. Tabii ki dileyen oyuncular, arkadaşlarını toplayıp 4 kişiye kadar eşli oyunculu bir yapıyla daha cesur hamlelere girişebilirler. Yine de sonucun pek iç açıcı olmayacağını söylemem gerekir. Bu arada, isteyen oyuncular arkadaşlarını toplarken derken, arkadaşları kelimesini özellikle seçtim çünkü bu yapımın şu anki haliyle tanımadığınız insanlarla aynı lobiye giremiyorsunuz.

Şöyle ki, bir bölüme tek kişi olarak başlayıp kendinizi sınayabilirsiniz ki bu durumdaki tek sıkıntı oyunun sizi fazlasıyla zorlayacak olmasıdır. Gözünüz kesmezse, diğer oyuncularla takım olma yolunu seçersiniz demek isterdim ama diyemiyorum. Eğer, GTFO oyununu eşli oyunculu olarak oynamak istiyorsanız, yalnızca bu etkinliği arkadaşlarınızla gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bir diğer deyişle, bu yapımda rastgele olarak oyuncu eşleştirme özelliği yer almıyor. Aynı oyunu satın alan arkadaşınız varsa, fazla sıkıntı çekmeyeceğinizi söyleyebilirim ama bunun da öyle herkes için geçerli bir durum olması biraz zor. Geçmişi olmayan ve erken erişim sürecindeki bir yapım kendisini ispat etmeden, herkes tarafından kolayca satın alınmaması şaşırtıcı olmayacaktır.

Haliyle, eşli oyunculu bir yapımı eşli oynayamayacak olan oyuncuları da şimdiden uyarayım ki GTFO oyununun şimdiki haliyle oynaması biraz zor olacaktır. Bu cümleleri sarf ettikten sonra, ön inceleme yazısını kaleme aldığım yapıtın biraz fazla erken erişim sürecinde olduğunu şakayla karışık belirtmek isterim. Zaten, oyunun geliştirici ekibi de oyunun sürümünü 0.1 olarak numaralandırmış durumda.

Ayrıca, geliştirici ekipten gelen açıklamalara göre bu oyunun geliştirme aşamasında, oyunculardan da faydalanmak için erken erişim sürecinin başladığı söyleniyor. E madem, oyunculardan faydalanmak istiyordunuz o zaman neden bu yapımı biraz daha ekonomik bir fiyatla sunmuyorsunuz diye de söylenesim geliyor. Birkaç defadır serzenişte bulunuyorum, merak eden okurlarımız olacaktır: Bu oyunun Steam platformundaki satış fiyatı 159 Türk Lirası olarak belirlenmiş durumda.   

GTFO

Oynanış mekanikleriyle ilgi çeken korku oyunu

Açık söylemek gerekirse, GTFO oyununun oynanış videolarını izlediğimde en çok ilgimi çeken kısım bu yapımın vuruş mekanikleri olmuştu. Son dönemde çıkışını gerçekleştiren pek çok atıcılık oyunundaki yapay vuruş hissiyatını uzun süredir kafaya takmış vaziyetteyim. GTFO için yayımlanan oynanış videolarında, yaratıkların vücuduna giren ve parçalar çıkartan silah mekaniklerini gördüğümde, işte bu oyun oynanır demiştim.

GTFO oyununun erken erişim süreci başladığındaysa, aradığımı hem bulup hem bulmamak gibi garip bir durumla karşılaştığımı söylemem gerekir. Oyundaki vuruş hissiyatı, görüntüleri izleyip hayalini kurduğum kadar iyi olmasa da gayet başarılı duruyor. Bunun yanında, bu yapımda buruş hissiyatının keyfine varmak için yeterli fırsat oyunculara verilmiyor.

Bir hata yaptığımız anda akın akın üzerimize gelen düşmanlar yüzünden can derdine düştüğüm için silahların mekaniklerinin tadını ne yazık ki tam manasıyla çıkartamadım. Bir de sınırlı sayıda merminin bulunması, atılan her kurşunun israf olması gibi bir his veriyordu. Tüm bunlar birleştiğinde, elde olanla yetinemediğim kanısına vardı. Bir başka deyişle, oynanış mekanikleri gayet iyi fakat bu yapım bu mekaniklerin tadını çıkarmaya izin vermiyor.

Bu arada, GTFO oyununun hayli yüksek bir sistem gereksinimi talep ettiğini de söylemeden geçmeyeyim. Bu yüksek sistem gereksinimleri, yer yer performans sorunlarının yaşanabileceğini önceden söyler gibiydi. Oyunu deneyimlediğimde tahminimde yanılmadığımı anladım. Genel itibariyle büyük hatalar görmesem de bazı performans kayıplarıyla ne yazık ki yüz yüze geldim.

GTFO oyununun seslerini de başarısız bulmasam da bana biraz fazla klişe geldi. İçerisinde yaratıklar ve zombiler olan oyunlar, seslendirmeyi aynı dükkandan satın almış gibi bir his uyanıyor içimde. Oyunun atmosferinin rahatsız edici unsurları da eklendiğinde, üst kısımda belirttiğim vuruş hissiyatı gibi ortaya konandan keyif alamama durumunun yaşandığını söyleyebiliyorum.

GTFO

GTFO, erken erişim sırasında satın alınmalı mı?

Okumakta olduğunuz ön inceleme yazısının üst satırlarında, GTFO oyununun erken erişim sürümünün, Playstore üzerinden 148 Türk Lirası gibi bir bedelle satıldığını belirtmiştim. Oyun konsollarında bu rakamları ve üstünü görmeye alışığız ama PC tarafına bakıldığında, belirlenen rakamın biraz yüksek olduğu yorumunu yapabiliyorum.

Bu oyun için belirlenen 159 Türk Lirası fiyatla, indirim dönemini de denk getirirseniz benzer türde 10’dan fazla video oyununu satın alabilirsiniz ve bu oyunlar tam sürüm; tamamlanmış video oyunları olurlar. Bu ifademdeki tam sürüm kısmının altını çizmek istiyorum izninizle. Karşımızda, yalnızca arkadaşlarınızla ve tekli oyunculu olarak oynanabilen bir yapım var ve henüz geliştirme aşamasının çok ileri olmayan dönemlerinde.

Ayrıca, üst kısımlarda üzerine basa basa söylediğim gibi beklentilerin ne olduğunu bilmek çok önemlidir. GTFO, eşli oyunculu, sınırsız mühimmata sahip olduğumuz, aksiyon dolu bir yapım değil. Odaklanılması, doğru hamleler yapılması ve çok dikkatli olunması gereken bir video oyunu var karşımızda. Böylesi bir yapının da her oyuncuyu etkilemeyeceğini tahmin ediyorum.

Fazlaca eleştiri yapmışken şunu da söylemeden geçmeyeyim: Eğer, korku yapısının gizlilikle harmanlandığı yapımları seviyorsanız, bu yapımı deneyebilir, erken erişim sürecine katkı sağlayabilirsiniz. Beklentilerden farklı bir yapı sunan GTFO, hiç olmazsa herkesin yaptığını tekrarlamak yerine kendisine farklı bir yol çizen bir yapıt.

Yine de belirttiğim GTFO oyununu aldığınız gibi eğlenceli dakikalar geçiremeyebilirsiniz. Bu oyunun geliştirme aşamasının biraz daha ilerlemesini beklemek daha mantıklı bir tercih olabilir. Özellikle eşli oyunculu lobi sisteminin biraz oturması, oyunun zorluk ayarlarının kısmen ayarlanmasının gerektiğini düşünüyorum.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir