Henüz duyurulduğu günden itibaren heyecan yaratmayı ziyadesiyle başaran God of War, çıkış sürecine gelinmesiyle birlikte video oyunları dünyasının merkezine oturdu. Kolay kolay da adını unutturacak gibi durmayan oyun, bambaşka bir noktasıyla yine haber konusu oldu. Oyunun dijital sürümünde bulunan ekstra detaylar, oyunu dijital olarak satın alan kullanıcıları sevindirirken, kutulu sürümü satın alan kullanıcılar içinse, bambaşka bir sürprizin olduğu fark edildi. PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro için özel olarak çıkışını yapan oyunun kutulu sürüm alan bazı kullanıcılar, alternatif bir kapak sürpriziyle karşılaştılar. Ayrıca bu alternatif kapak tasarımı, bir başka ünlü oyunu oldukça hatırlatmaktaydı.

God of War kutulu sürümü, Doom benzeri bir alternatif tasarım içeriyor

Başlıktan da anlaşılacağı üzere; God of War oyununun alternatif kapak tasarımı, geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen en son Doom oyununa oldukça benzemekteydi. Bu sürpriz tasarımın, oyunu satın alan oyuncuların inisiyatifine sunulması da güzel bir sürpriz tabii. Unutmadan hatırlatalım; oyunun tüm kutulu sürümlerini alan kullanıcılar, aynı sürprizle karşılaşmayacaklar. Alternatif kapak tasarımına; Kuzey Amerika bölgesi ve bazı Avrupa bölgesi ithalat ve dağıtıcı firmalara ait ürünlerde rastlandı. Oyunun çıkışıyla birlikte bu alternatifin gündeme gelmemesinin sebebiyle, öyle her oyuncunun kolay fark edebileceği bir biçimde sunulmamış olmasıydı.

God of War ile Doom arasında bir bağlantı olabilir mi?

Muhtemelen oyunu alan çoğu oyuncu, heyecanla kutudan diski çıkartarak, oyunu deneyimleme telaşına girmiştir. Kutulu sürümün kağıdını tersine çevirmek de herkesin aklına gelmemiş olabilir. Neticede bu alternatif tasarım bir şekilde keşfedildi ve pek çok oyuncuyu sevindirdi. Tabii sevindirmekle birlikte, son çıkan Doom oyununun kutulu sürüm kapak tasarımına olan benzerliğiyle de dikkat çekti. Aynı şekilde etrafı saran düşmanlara karşı mücadele veren baba ve oğulun resmedildiği kapak tasarımı, aşağı yukarı Doom oyunuyla aynı resmin farklı bir sürümü gibiydi.

Doom ile God of War arasında bir bağlantı var mı, ya da olabilir mi, bilemiyoruz. Farklı firmaların yapımları olmasına karşın aynı platformda oynanabiliyorlar. Ayrıca yeni God of War oyunundaki bitirici hamleler ve düşmanların parçalanış biçimlerinin de son çıkan Doom oyunuyla bir hayli benzerlik gösterdiğini ekleyelim. Yanlış hatırlamıyorsak, iki video oyununda da bu son hamleler R3 tuşu vasıtasıyla yapılıyordu. Tüm benzerliklere rağmen iyi düşünülmüş, güzel bir sürpriz hazırlamış Sony şirketi. Keşke her bölgede buna rastlanabilseydi ama belki de bölgesel satış stratejileri veya dağıtıcılar yüzünden, her bölgede alternatif kapak tasarımı uygulamasına gidilmemiştir, diye tahmin ediyoruz.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Emrah Subaşı

Yazar

Bir roman yazarı ve iki çocuk babası. Hayattaki en büyük hobilerinden bir tanesi video oyunları ve onlarla ilgili çalışmayı çok seviyor.

Tüm yazıları göster