Basit bir şeyin bu kadar iyi ve güzel uygulandığını görmek beni her zaman memnun eder. Furnish Master, o oyunlardan biri ve kendisi ilk bakışta kesinlikle görünenden çok daha fazlasını sunuyor. Adından ve görsellerinden de tahmin edebileceğiniz üzere bu video oyununda oda, ofis ve benzeri yerler planlıyoruz. Hatta zaman zaman bulmaca bile çözüyoruz.

Bir odayı planlarken, onu doğrudan görselleştirebilir, boyutlarını girebilir, pencereleri ve kapıları konumlarına yerleştirebilir ve ardından odayı istediğiniz gibi yeniden döşeyebilir ve yeniden şekillendirebilirsiniz. Bulmaca çözerken de mesela yapbozun parçalarını halihazırda yapılmış bir odanın içinde arayıp, o şekilde tamamlamaya çalışıyoruz.

Neden başka birinin evindeki yapbozu çözmemiz için para kazanıyoruz, bilmiyorum ama mevcut ürün yelpazesi Furnish Master içerisinde geniş ve yeterli; renklerin yanı sıra, tek tek malzemelerin rengini de belirleyebilirsiniz. Nesneler ve odalar için ahşap, metal ve benzeri malzemeleri bile seçebilirsiniz. Unreal Engine 5, gerçekçi bir dokunuş katarak çok gerçekçi bir aydınlatma sağlıyor bu noktada.

Tahmin ediyorum ki Furnish Master oyunu ilk olarak görsel açıdan ilginizi çekmiştir. Oyun, biraz önce de söylediğim gibi Unreal Engine 5 isimli oyun motorunun gücünü alıyor ve tamamen gözlere hitap eden, yumuşak ve bakması eğlenceli bir deneyim sunuyor. Işıklandırmaların gerçekçi hali, materyallerin gerçekçi dokuları filan da pozitif bir etki bırakıyor.

Furnish Master; odaları, daireleri, ticari mülkleri ve hatta açık alanları döşemek ve dekore etmekle ilgili rahatlatıcı bir video oyunu. Yani, tasarım hayallerinizi bu oyun ile gerçekleştirebilirsiniz fakat kendisi henüz erken erişim aşamasında ve bu aşamanın 8-12 ay kadar da devam etmesi planlanıyor. Bu sırada oyuna bolca içerik eklenecek gibi görünüyor.

Furnish Master, Alex Blintsov isimli tek bir kişi tarafından geliştiriliyor ve piyasaya sürülüyor. Bu yüzden çok dev gibi deneyimler beklemeyin. Oyunun içerisinde bir hikaye modu, bir de kum havuzu modu var ki özetle birinde sınırlı kaynaklara sahipsiniz ve belli bir ilerleme hissi var; öbüründe ise herhangi bir sınıra sahip değilsiniz, kreatifliğinizi dilediğiniz gibi gösterebilirsiniz.

Furnish Master içerisindeki hikaye modundaki amacımız, insanlar için ev/ofis yaparak para kazanmak ve kazandığımız o paralar ile kendi evimize eşya almak. Ayrıca, daha önce de dediğim gibi zaman zaman bulmacalar filan da çözüyorsunuz. Oyun, size bir oyun alanı olarak koskoca bir kasaba sunuyor ve adım adım yeni görevlerin kilidi açılıyor.

Kapıdan tutun da kaleme kadar her şey tam olarak istediğiniz yere yerleştirilebiliyor. Her eşyanın rengi ve/veya malzeme dokusu özelleştirilebiliyor. Işık, metal üzerinde ahşaptan farklı yansıyor. Ayrıca her şey döndürülebilir ve ölçeklenebilir. Yani, oyun ne olmak istediğini biliyor ve buna uygun tüm araçları elinizin altına doğru yavaşça sürüyor.

Şu anda Steam üzerinde Furnish Master gibi birkaç video oyunu mevcut. My Dream Setup ve Townscaper, aklıma gelen ilk oyunlar. Alex Blintsov, bu erken erişim oyunu ile işleri biraz daha video oyunu tarzına sokuyor. Yani, işin içine ilerleme hissi, ekonomi filan girince kendinizi biraz daha fazla oyun oynuyormuş gibi hissediyorsunuz diğer örneklerime kıyasla.

Yalnız, bu video oyunu hissiyatında kesinlikle tasarım özgürlüğü elinizden alınmıyor. Furnish Master içerisinde, yatağınızın başlığının ucuna bir çıkartma bile yapıştırabiliyorsunuz, bunun gibi en ufak detaylarla ilgilenebiliyorsunuz ve sadece kreatif olmaya odaklanıyorsanız, diğer oyunlarda olduğu gibi bu oyunda da gerçekten kendinizi tasarımlara kaptırabilirsiniz.

Gelecekte ise oyuna hikaye modu için sayısız yeni içerik, mod desteği, oyunun geneli için yeni içerikler, oda editörü için yeni özellikler ve çok daha fazlası planlanıyor. Oyunun erken erişim için belirlediği resmi fiyat 15 USD fakat ülkemizde yerel fiyatlandırma ile 7 USD üzerinden satılıyor, çıkış dönemi için özel bir indirim ile de 6 USD civarında yer alıyor.

Furnish Master, bu tür oyunlarda eğlenceli olan ve gerçek hayatta sıkıcı olan şeyi tam olarak yapmanızı sağlıyor. Geliştirici sayesinde odaları, daireleri ve ofisleri döşemenin ve dekore etmenin keyfini yaşayabiliyoruz. Rahatlatıcı bir oyun ve kendinizi kaptırmak kolay. Eğer bu tarz deneyimlerden hoşlanıyorsanız, bu oyuna bir şans verebilirsiniz.

Etiketler:

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster