Forza Horizon 4

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions incelemesi

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions ile LEGO Vadisi'ne doğru yola çıkıyoruz.

Genel olarak Forza serisinde birçok sponsorluklar gördük. Bu sponsorluklar bazen küçük araba paketleri olarak karşımıza çıkıyordu, bazen de genişletme paketleri olarak. İşte şimdi de Forza Horizon 4 ile LEGO arasında bir anlaşma sağlandı ve Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions isimli genişletme paketi, ücretli olarak oyunculara sunuldu. Bizler de bu paketi inceledik.

Forza Horizon 4

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions ile LEGO Vadisi’ne adım atıyoruz

Öncelikle söylemem gerekiyor ki Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions ile her şey çok tatlı görünüyor. Bu genişletme paketinde, kendimizi yeni bir bölgeye atıyoruz. Bu bölgenin adı da LEGO Vadisi olarak geçiyor. Burada hem LEGO, hem de gerçek dünya birleşmiş halde görünüyor. Yani, çimler gerçek olsa bile ağaçlar LEGO ile oluşturuluyor.

LEGO Vadisi, dediğim gibi LEGO ile gerçek dünyanın karışımı gibi görünüyor ve bu çok güzel bir şey. Zaten böyle bir genişletme paketi için tamamen gerçek ögelerden oluşturulmuş bir dünya kabul edilemezdi. Fakat aynı zamanda, tamamen LEGO ile oluşturulmuş bir bölge de sıkıcı olabilirdi. Oyunun tasarımcıları, LEGO ile gerçek hayattan ögelerin arasındaki dengeyi çok güzel kurmuş.

LEGO, sadece dünyada değil, arabalarda da karşımıza çıkıyor. Yalnız bu nokta biraz sorunlu; oyunda toplamda 3 adet LEGO araba var. Bu arabaların tasarımları mükemmel. Hatta, araçlar hasar aldığı zaman LEGO parçalarının düşmesi gibi hoş detaylar var ama bir genişletme paketi için 3 adet araba, gerçekten çok az. Sonuçta, araba temelli bir yarış oyunu oynuyoruz.

Benim için bu genişletme paketinin en büyük eksisi oldu. Yani, araba yarışı temelli bir video oyununa, 80 liralık bir genişletme paketi ile 3 arabadan daha fazlası eklenmeliydi. Yani, sadece LEGO arabası olmak zorunda da değil. LEGO haricinde, normal araçlar eklense bile benim kabul edebileceğim bir şey olacaktı bu durum.

Forza Horizon 4

Bu sefer farklı aktiviteler de karşımıza çıkıyor

Konuyu araçlardan alıp, tekrar LEGO Vadisi’ne getirmek istiyorum. Oyunun yeni bölgesi, Servet Adası’na göre sanıyorum ki biraz daha büyük ve biraz daha canlı. Servet Adası’nda birkaç önemli nokta haricinde, ana oyundaki deneyim ile aynı şey sunuluyordu ama burada öyle değil; bu haritada pist yarışlarından tutun da uzay gemilerinin düştüğü çöllere kadar birçok farklı nokta bulunuyor.

LEGO Vadisi içerisinde ayrıca bazı zıplama noktaları da var ki bu bence haritanın en iyi yanlarından bir tanesi. Bu zıplama noktaları veya rampaları, içerisinde hızlandırıcılar bulunuyor. Yani, rampaya 200 ile girdiğiniz zaman sanki 300 ile atlıyorsunuz ve eğlenceli bir deneyim çıkıyor ortaya. Bu rampaları, açık dünya aktivitelerini yaparken kullanabiliyorsunuz ve çok işe yarıyorlar.

Açık dünya aktivitesi olarak da oyunda bolca şey bulunuyor. Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions ile asıl amacımız, kendi evimizi yapmak. Bunu yapmak için de LEGO parçaları toplamamız gerekiyor ve bunları da meydan okumaları tamamlayarak yapabiliyoruz. Oyunda bu konuda toplam 16 seviye var ve bu seviyeleri tamamlayabileceğiniz bolca meydan okuma da bulunuyor.

Bu meydan okumalar, haritada bir noktayı keşfetmekten, 500 tane özel Horizon tuğlası toplamaya kadar çeşitlenebiliyor. Ayrıca toplanabilir eşyaları toplayarak da LEGO parçaları elde edebiliyorsunuz. Her toplanabilir eşya da sürekli aktif olmuyor. Mesela, bazı ögeler sadece yağmur yağarken ortaya çıkabiliyorken, bazıları da akşamları ortaya çıkıyor. Bu sayede de farklı bir deneyim yaşanıyor.

Forza Horizon 4

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions ile farklı bir harita tasarımı da görünüyor

LEGO Vadisi, içerisinde bolca aktivite ve yarış içeren bir bölge. Bazen bu kadar aktivitenin içerisinde kaybolabiliyorsunuz. Bu yüzden de meydan okumaları ekranın sol tarafına sabitleyebiliyorsunuz. Ayrıca bu bölgedeki aktviteler de farklı bir şekilde izliyor. Normalde, oyunda seviye atlayarak yeni aktiviteleri keşfetmeniz gerekiyordu ama bu video oyununda her aktivite açık ve onları keşfetmeniz gerekiyor.

Çok eğlenceli olan LEGO Vadisi, içerisinde LEGO’dan oluşan insanlar da barındırıyor. Bu insanlar, klasik oyundaki yarış alanlarında filan göründüğü gibi, bölgedeki ana şehirde de görünüyor. Bu bence hoş bir detay; temel oyundaki şehirde, herhangi bir şekilde insan bulunmuyor ama LEGO Vadisi, bu sistem sayesinde çok daha canlı bir yapıya sahip gibi görünüyor.

Bu sırada, oyunun yeni harita arayüzüne de değinmem gerekiyor. Forza Horizon 4 ve Servet Adası, klasik harita tasarımına sahipti ama LEGO Speed Champions ile tamamen LEGO’dan oluşturulmuş bir harita çıkıyor karşımıza. Bu harita, LEGO tarafından sağlanan bir programla yapıldı ve her LEGO parçası da tek tel, el ile yerleştirildi. Ben açıkçası bir harita üzerinde bu kadar emek sarf edilebileceğini düşünmezdim.

Yenilenmiş olan harita arayüzü kesinlikle çok güzel görünüyor ama bence pek kullanışlı değil. Öncelikle, bu yeni tasarım türü ile harita bana çok karmaşık göründü ve aradığımı bulmakta da zorlandım. Ayrıca, sanki bu sekmede, diğer harita arayüzlerine göre çok daha az bir seviyede uzağa gidilebiliyordu. Yani, haritaya sanki çok yakından bakıyordum ve yeteri kadar da uzaklaşamıyordum.

Forza Horizon 4

Hayal kırıklıklarım devam ediyor

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions için hazırlamış olduğum incelemeyi bitirmeden önce birkaç küçük konudan daha bahsetmek istiyorum. Bunlardan ilki de yeni bir hikaye serisinin gelmiş olması. Şimdi, bu genişletme paketinde 1 adet hikaye serisi bulunuyor. Bu gayet güzel. Hikayedeki amacımız ise LEGOlar ile yapılan yarışın gerçek olduğunu, Birleşik Krallık tarafındaki kişilere kanıtlamak.

Yanlış hatırlamıyorsam bu hikaye serisinde 7-8 görev var ama bu görevlerin hepsinde, 3 farklı araba arasında geçiş yaptığımız için doğal olarak hikaye görevleri de sıkıcı bir hal alıyor. Yani, yine oyuna az sayıda LEGO aracının eklenmesi, büyük bir problem çıkartıyor en azından benim için. Oyunda yeni bir radyo da bulunuyor ama açıkçası bu da benim için bir hayal kırıklığı. Neden mi?

Forza Horizon 4 ve Servet Adası için hazırladığım inceleme yazılarında, bu oyunun radyosunun çok güçsüz olduğunu belirtmiştim. Hatta bu sebepten ötürü oyun, benden tam puan almayı kaçırmıştı. LEGO Speed Champions ile oyuna yeni bir radyo kanalının eklendiğini keşfettiğimde çok heyecanlandım ve bu müzik probleminin düzeltildiğini düşündüm ama öyle olmadı; bu kanalda sadece 1 veya 2 adet şarkı var.

Yani, Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions isimli genişletme paketine şöyle bir baktığım zaman, iyi olan şeyin sadece LEGO Vadisi olduğunu görebiliyorum. Oyuna inanılmaz az sayıda eklenmiş olan araçlar ve şaka gibi sadece 1-2 adet şarkıya sahip olan yeni radyo, gerçekten benim için çok büyük bir hayal kırıklığı oldu. Genişletme paketi deyince çok daha fazlasını beklerdim.

Forza Horizon 4

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions, eğlenceli bir genişletme paketi

Saymış olduğum olumsuz yönlere rağmen Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions, bence başarılı bir genişletme paketi. Evet, paketin ciddi anlamda problemleri var ama çok iyi yönleri de var. Bu yüzden de bu genişletme paketini aslında sizlere önerebilirim; LEGO Vadisi, gerçekten iç açan kaliteye sahip. Eğlenceli, yüz güldüren bir yapı var genişletme paketinde.

Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions, kesinlikle renkli ve eğlenceli bir genişletme paketi. Yine de bu pakette az yeni araç olması ve yeni radyonun inanılmaz güçsüz olması, benim için ciddi problemler çıkartıyor. Genişletme paketi dendiği zaman yeni bir oyun alanının haricinde, özellikle bir yarış oyununda tahmin edebileceğiniz gibi daha fazla yeni aracın eklenmesini beklerim ben. Yine de tüm bunlar, genişletme paketini yerle bir etmiyor. Forza Horizon 4: LEGO Speed Champions, her şeye rağmen güzel bir deneyim sunuyor.
Olumlu
Kendi evimizi yapmak güzel.
Yeni ve eğlenceli aktiviteler.
LEGO arabalar çok hoş.
Olumsuz
Yetersiz yeni araç sayısı.
Yeni radyo kanalının 1-2 şarkıdan oluşması.
Harita arayüzü hoş ama kullanışsız.
8.2
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
2 Yorum
En Çok Oylanan
En Yeni En Eski
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
2
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x