Football Manager 2022

Football Manager 2022 incelemesi

Football Manager 2022, şimdiye kadarki en gerçekçi teknik direktör deneyimlerinden birini sunuyor.

Geliştirici
Sports Interactive
Dağıtımcı
SEGA
Platform
PC, Xbox One, Xbox Series X/S, Nintendo Switch, iOS ve Android
İnceleme Yapılan Platform
PC
Çıkış Tarihi
8 Kasım 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
55 USD - 300 TL
Tür
Spor ve Simülasyon
İçerik
Tekli Oyuncu

Günümüzde bir futbol takımının teknik direktörü olmak istiyorsanız, tercih edebileceğiniz en iyi ve en detaylı video oyunu serilerinden bir tanesi Football Manager. Şimdi ise bu serinin en yeni oyunu piyasaya sürüldü. Bu serinin her yeni oyunu, gerçekçi olmaya daha da fazla yaklaşıyor ve aynı zamanda da daha geniş bir hale bürünüyor. Malum, oyunun geliştirici ekibi ve dağıtımcı şirketi, senelerdir gerçek futbol kulüplerinden veriler topluyor ve Football Manager 2022 oyununda da bu verilerin nihai şeklini görüyoruz. Tüm bunların üzerine yeni özellikler ve mekanikler de gelince, tam bir oyunu deneyimliyormuş hissini elde edebiliyorsunuz.

Football Manager 2022 oyununu tam bir hale sokan iki adet önemli yenilik bulunuyor. Bu yeniliklerden ilki, maçlar sırasında izleyebileceğiniz animasyonların tamamen bir üst seviyeye çıkartılmış olması. Yeni ve daha kaliteli olan animasyonlar sayesinde maçları üç boyutlu bir şekilde izlerken daha gerçekçi bir deneyim elde edebiliyorsunuz. Tüm bu yeni animasyonları, yeni pres yapma sistemi ile de deneyimleyebiliyorsunuz. Yalnız bu sistemi çok yakından takip etmeniz ve takımınıza, takımınızdaki oyuncuların durumuna göre özel ayarlamalar yapmanız gerekiyor. Bu da aslında seriye katılan yeni oyuncuların biraz gözünü korkutabilir.

Karşınıza çıkabilecek olan ikinci büyük yenilik ise Data Hub. Aslında bu özelliğin ilk adımlarını Football Manager 2021 oyununda görmüştük; şimdi ise kendisinin net halini Football Manager 2022 oyununda görmeyi başardık. Data Hub sayesinde kullandığınız taktiklerin, farklı rakiplerinize karşı nasıl etkili olduğunu görebiliyorsunuz ve bu istatistiklere derin bir dalış yapıp, takımınızın temelinde nasıl çalıştığını olabildiğince detaylı bir şekilde görebiliyorsunuz. Tabii bunları yapabilmek için kaliteli bir analiz ekibine ihtiyacınız var. Takımınızın içinde bolca çalışan olduğu zaman düzenli olarak toplantılar yapıp, durum değerlendirmesi de gerçekleştirmeniz gerekecek.

Evet, Football Manager 2022 oyununda yapabileceğiniz şeylerden bir diğeri de çalışan toplantıları ayarlamak. Takımınız dahilinde düzenli olarak toplantılar gerçekleştirebiliyorsunuz ve bu toplantılardan elde edilen raporları tek tek okuyabiliyorsunuz. Bu raporlar genellikle oyuncuların gelişimi ve benzeri konularda oluyor. Hatta deneyimli çalışanlar, atmanız gereken adımları da size önerebiliyor. Bu önerileri her zaman uygulamak zorunda değilsiniz ama oyunun içerisinde kaybolma potansiyelini elinde tutan yeni oyuncular, bu özellik sayesinde biraz da olsa rahat bir nefes alabilir; çok ihtiyaçları olan yardımı görebilir.

Football Manager 2022

Football Manager 2022, hiç olmadığı kadar detaylı

Football Manager 2022 oyununun temel oynanışı yeni ve daha kaliteli olan animasyonlarla iyileştiriliyor. Data Hub ise bu seriye hiç olmadığı kadar derinlik ekliyor. Yapay zeka tarafında yapılan değişiklikler ise aslında oyunu bir tık daha gerçekçi bir yapıya sokuyor. Mesela, yapay zeka artık oyuncuların bireysel dayanıklılıklarını hesap ediyor ve bu dayanıklılık seviyesine göre onları daha fazla veya daha az yoruyor. Bu sistem ne yazık ki kendi problemleri ile geliyor. Oyuncuları olabildiğince mikro yönetim ile özelleştirseniz bile sezon sonlarına doğru takımınızdaki herkes artık yorgunluktan ölmüş ve koşmaya hali kalmamış insanlara dönüşmeye başlıyor.

Futbolcuların veya takımların menajerleri ile transfer konuşmaları yapmak, Football Manager 2021 oyununa göre ciddi anlamda düzeltilmiş bir sistem sunuyor. Hatırlayacak olursanız, geçen senenin oyununda bu konuşmaları yapmak, adeta oyunda hile yapmak ile eşdeğerdi. İstediğiniz herkesi, dilediğiniz şekilde elde edebiliyordunuz belki de. Bu oyunda ise konuşmalarda başarılı olabilmek için artık sözlerinizin arkasını doldurabilmeniz, cüzdanınızın ağzını açmanız gerekiyor. Benzer bir şekilde oyuncuların transfer değerleri de bu noktada düzeltiliyor ve takımlar artık kabul edebilecekleri fiyat yerine oyuncuların değerlerini ısrarla istiyor.

Tüm bu yenilikler, iyileştirmeler, değişiklikler ve geriye doğru atılan bazı adımlar, Football Manager 2022 oyununun temeli ile birleştiği zaman karşımıza nihai bir teknik direktör olma oyunu çıkıyor. Tabii ki günlük oyuncular için bu oyun biraz ağır kaçacaktır. Aynı zamanda, futbolu deneyimlemek isteyen oyuncular için de FIFA serisinin kariyer modu yine daha iyi bir alternatif olabilir. Yalnız, siz takımların taktikleri arasında yer almak istiyorsanız, üç boyutlu oynanış anlarıyla ilgilenmiyorsanız, gerçekten bir teknik direktör olmak istiyorsanız, bu senenin en iyi deneyimlerinden bir tanesini sizlere bu oyun sunacaktır.

Her şeye rağmen Football Manager 2022, kusursuz bir oyun değil. Mesela, raporların ve analizlerin çokluğu zaman zaman boğucu olabiliyor. Ayrıca bazı raporların ihtiyacınız olmadığı halde gönderilmeye devam etmesi de can sıkıcı oyun hatalarından sadece bir tanesi. Video oyunları bu kadar derin ve detaylı olunca, ne yazık ki sağlıklı bir kullanıcı arayüzü ve kullanıcı detayları da sunulmuyor. Diğer video oyunlarında tek bir tık ile ulaşabileceğiniz noktalara bu oyunun içerisinde erişebilmek için 3-4 farklı menünün üzerinden geçmeniz gerekebiliyor. Bu da uzun vadede sıkıntı çıkartmaktan başka hiçbir şeye yaramıyor.

Football Manager 2022

Bu oyun sanki 5-10 yıl kadar geriden geliyor

Football Manager 2022, bir simülasyon ve strateji temelli oynanış tarafında başarılı olsa bile sunum kategorisi altında ne yazık ki sınıfta kalıyor. Geliştirici ekip, temel oynanışa o kadar çok önem veriyor ki özellikle de görsel sunum, sanki 5-10 sene geriden geliyor. Oyuncuların yüz tasarımları, stadyumların arka planları ve kullanıcı arayüzü ciddi anlamda problemli ve bu oyunu, 2021 senesindeki modernlikten geri tutuyor. Aslında oyunun görselliği arka planda kaldığı zaman en azından performansın daha başarılı olduğunu düşünebilirsiniz ama oyunun derinliğinden ötürü bu da pek mümkün olmuyor.

Football Manager 2022 oyununda gerçek bir futbol dünyasını simüle edebilmek için güçlü bir işlemciye ihtiyacınız var. Evet, düşük seviyeli işlemcilerle de oyunun başlarında sağlıklı bir şekilde deneyim elde edebiliyorsunuz ama sezonda ilerledikçe, kayıt dosyalarında yıllar geçtikçe, işlemcinin kullanımı daha da yükseliyor ve oyunun performans sıkıntısı çekmesi kaçınılmaz oluyor. İşin içine modlar filan girdiği zaman da her şey daha kötüye gidiyor ki serinin sıkı oyuncuları zaten kaliteli modlar gelmeye başladığı zaman bu oyunu, kendi istedikleri modlarla özelleştirmek isteyecektir. Bu sene, geçen senelere göre daha zor olacak performans bakımından.

Sesler ve müzikler tarafında ise etkili herhangi bir şey göremiyoruz. Oyunda zaten doğru düzgün bir yüksek seviyeli müzik bulunmuyor. Sesler filan da yok denecek kadar az. Yani, Football Manager 2022 oyununun temeli her ne kadar güzel olsa bile sunum kısmında bence bu oyun sınıfta kalıyor. Tabii ki sunumun başarısız olması, bu oyunun inceleme puanını çok düşürmüyor; sonuçta bu tip deneyimlerde önemli olan oynanıştır; görsellik veya müzik değil. Performans ise oyuncuların donanımına göre değişiklik gösterecektir. Bu yüzden kendisi hakkında net bir yorum yapabilmem ne yazık ki mümkün olmayacak.

Football Manager 2022 oyununu kendi bilgisayarımda deneyimledim ve oyunun Steam üzerindeki fiyatı da 300 TL idi. Açıkçası böyle bir oyun için 300 TL birazcık çok olabilir; türü çok seviyor olsanız bile indirim dönemlerinde kendisini en fazla 200 TL gibi bir etiket üzerinden satın almanızı öneriyorum. Evet, oyunun içerisinde bazı ilgi çekici yenilikler var ama bunların hiçbiri, tam bir fiyat etiketinden aynı oyunu tekrardan satın almanızı normalleştirebilecek seviyede değil. Ayrıca bu oyunun seneler sonra Xbox konsollarında oynanabilir olması, hatta Xbox Game Pass ile veriliyor olması da ayrı bir olumlu nokta.

Football Manager 2022
Football Manager 2022
Olumlu
Günümüzün nihai menajerlik oyunu deneyimi yaşatılıyor.
Yeni animasyonlar, üç boyutlu oynanışı bambaşka bir seviyeye taşıyor.
Data Hub özelliği, bu oyunu hiç olmadığı kadar gerçekçi ve detaylı yapıyor.
Türkçe metin desteği kaliteli bir şekilde sunuluyor.
Olumsuz
Birkaç yenilik haricindeki her şey, oyun hataları bile, geçen senenin oyunu ile aynı.
Kullanıcı arayüzü ve deneyimi hiç olmadığı kadar karışık.
Sunum tarafı çok büyük bir hayal kırıklığı.
8