FIFA 22: Keskinlik nedir ve nasıl elde edilir?

FIFA 22 oyununda keskinlik, en önemli oyun mekaniklerinden biridir.

FIFA 21 oyununun kariyer modunda oyuncuların karşısına yepyeni özellikler çıkmıştı. Bu özelliklerden bir tanesi de keskinlik olarak geçiyordu. İşte bu özellik, FIFA 22 oyununa da taşındı ve kariyer modu içerisindeki önemini hala koruyor. Peki, bu keskinlik tam olarak nedir, nasıl elde edilir ve maksimum keskinliğe nasıl ulaşılır? Sizler için hazırladığımız bu yeni rehber yazısında, bu konulara değineceğiz ve keskinlik hakkındaki bazı ipuçlarını sizlere sunacağız. Dilerseniz giriş kısmını daha fazla uzatmayalım ve FIFA 22 oyununun kariyer modu içerisinde yer alan keskinlik değeri hakkında konuşmaya bir an önce başlayalım.


FIFA 22 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


FIFA 22

FIFA 22 oyunundaki keskinlik nedir?

Bahsi geçen bu video oyunundaki oyuncu keskinliği, bir oyuncunun veya takımın genel olarak yaklaşan bir maç için ne kadar hazır olduğunu gösteren bir göstergedir. Keskinlik değeri yüksek olan oyuncuların özellikleri artırılarak daha iyi oyun içi performanslara izin verilirken, keskinlik değeri düşük olan oyuncular daha düşük nitelikler ve genel puanlar görecekler. Yani, kariyer modu içerisinde önemli bir maça çıkmaya hazırlanıyorsanız, kadronuzdaki oyuncuların keskinlik değeri olabildiğince yüksek olmalı. Peki, bunu nasıl elde edebilirsiniz? FIFA 22 oyunundaki kadronuzu en yüksek keskinliğe nasıl ulaşabilirsiniz?

Keskinlik, 0 ile 100 arasında değişir ve 50’deki keskinlik, oyuncunun ortalama değerde olduğu anlamına gelir. Bu durumdaki oyuncular, öznitelikleri için herhangi bir destek almayacaklar veya cezaya çarptırılmayacaktır. 50’yi temel olarak düşünebilirsiniz. 50-100 arası keskinlik, oyuncunun ortalamadan daha keskin olduğu ve niteliklerinin artırılacağı anlamına gelir. Maksimum değerdeki keskinlik (100), bir maksimum nitelik artışı sağlar. 0-50 arasındaki keskinlik, oyuncunun ortalama keskinliğin altında olduğu ve niteliklerinin azalacağı anlamına gelir. Minimum keskinlik (0), azaltılan özniteliği belirleyecektir.

Keskinlik değerini yükseltmek, kondisyon düzeylerini ve morali yönetmek için FIFA 22 oyununun kariyer modunda bir takım takvimi planlayıcı bulunuyor. Her biri açıkça tanımlanmış rolü ve amacı olan 3 farklı günlük aktivite türü ayarlanabilir. Antrenman günü, aşırı kullanıldığında kondisyon ve moral pahasına maç keskinliği oluşturmaya odaklanmıştır. İyileşme günü sırasında ise oyuncular için en fazla kondisyon düzeyini yeniden kazanır, ancak en çok maç keskinliğini azaltır. Dinlenme günü de iyileşme günlerinden daha az kondisyon İyileştirir, ancak morali biraz artırırken, maç keskinliğinde daha küçük bir düşüşe sahiptir.

Keskinlik nasıl kazanılır?

Kariyer modundaki sezon öncesi kupası müsabakaları, takımınızın keskinlik üzerinde çalışmak ve tüm oyuncularınıza biraz zaman kazandırmak için ilk fırsatınızdır. Bu karşılaşmaların rekabetçi bir önemi olmadığı için, hemen hemen tüm oyuncularınızı kullanmak ve herkesin keskinlik almasını sağlamak isteyebilirsiniz. Antrenmana ek olarak, maç süresi almak, keskinliğini geliştirmenin en iyi yoludur. Oyuncularınızı izleyin ve halihazırda yüksek keskinliğe sahip olanları o gün için kadronuzdan çıkarın. En düşük keskinliğe sahip oyunculara odaklanın. Bu şekilde, sahada daha fazla zamana ihtiyacı olan oyuncuların bunu gerçekten elde etmesini sağlamış olabilirsiniz.

Keskinlik elde edebilmek için tüm antrenmanları manuel olarak oynayabilirsiniz. Antrenman ekranında görebileceğiniz gibi, antrenmanları simüle ettiğinizde oyuncularınız daha önce aldıkları en yüksek notu alacaklar. Bu yüzden, tüm ilgili antrenmanlarda en yüksek notu alıp, ondan sonra kendilerini simüle etmeye başlayabilirsiniz. Kariyer modunda yüksek maç keskinliği elde etmek bu moddaki en önemli oyun mekaniklerinden biridir ve oyununuza büyük etkisi olacaktır. Tüm oyuncularınızı iyi maç netliği seviyelerine getirdiğinizde, çok daha hareketli olduklarını ve tepki sürelerinin daha iyi olduğunu fark edeceksiniz.

Lig ve kupa gibi çeşitli aşamalarda rekabetçi kalmaya çalışıyorsanız bu çok önemlidir. Herkesin keskinliğini artırmak için antrenman ve oyun süresini birleştirin ve zaten keskinlik değeri yüksek olan oyuncuları, yedeklerle zaman zaman değiştirmeyi unutmayın. Diğer oyuncuların keskinliğini aynı anda artırırken, sakatlanma riskini azaltmanıza da yardımcı olacaktır. Yalnız, keskinlik değerleri en çok yüksek seviyeli zorluk seviyelerinde işinize yarayacaktır. Yani, profesyonel veya onun altındaki bir zorluk seviyesinde FIFA 22 oyununu deneyimliyorsanız, keskinlik değerine bu kadar önem vermenize gerek yoktur.