FIFA 21: Klavye ve oyun kolları için kontrol ayarları

FIFA 21 oyununun hem PC, hem kontrolcü ayarlarını ve detaylarını sizlerle paylaşıyoruz.

Kontrollerin özelleştirilebilir olması, pek çok video oyununda olduğu gibi spor oyunlarında da oldukça önemli bir gereksinimdir. Her oyuncu, ani kararlar vermesi gereken bir yapımda kontrol anlamında rahat olmak ister. FIFA serisinde de klavye veya oyun kollarını kullananlar için bazı tuş ayarları yapılmasına ihtiyaç duyulabilir. Özellikle bu oyunda klavye ile kontrol edilirken, tuşların sırası pek rahat yerlere konumlandırılmamıştır. Ayrıca, kontrollerle ilgili ayarlarda bazı karmaşık durumlar söz konusu olduğundan her oyuncu bu ayarlara rahatça ulaşamayabilir. İşte bizler de bu rehber yazısında, FIFA 21 oyunundaki klavye ve oyun kolları için kontrol ayarlarının nerelerden ve nasıl yapılabileceğini sizlerle paylaşacağız.


FIFA 21 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


FIFA 21

FIFA 21 için kontrol ayarlarına nereden girilir?

Hem PC, hem de oyun konsolları için FIFA 21 oyununun kontrol ayarlarına aynı bölgelerden girilebilir. Yalnızca PC için klavye ve fare seçenekleri ile farklı bir alan oluşturulmasına karşın bu yapımın kontrolcü ayarları genelde aynı işlemlerle gerçekleşir. Bu arada, FIFA 21 oyunundaki kontrolcü ayarlarını değiştirmek için birkaç farklı noktayı kullanabileceğinizi de sözlerimize ekleyelim. Peki, başlığımızda bulunan sorunun asıl yanıtını nedir, diye soruyorsanız gelin onu da sizlere anlatalım. Bu yapımdaki kontrolcü ayarlarına en kolay olarak oyunun ana menüsünden ulaşabilirsiniz.

Ana menüde bulunan özelleştir seçeneğine girdiğimizde karşımıza ayarlar bölümü çıkar. Ayarlar bölümüne girdiğimizde de kontrolleri özelleştir seçkinde bir kısım görürüz. Kontrolleri özelleştir kısmına girdiğimizde ise kontrol cihazı ayarları ile karşı karşıya kalırız. FIFA 21 oyununun PC sürümüne sahipseniz, girdiğimiz bu kısımda karşımıza çıkan seçeneklerden bir tanesi kontrol cihazı seçimi olacaktır. PC üzerinden bir oyun kolu kullanmıyorsanız iki seçenekle karşılaşırsınız. Bu seçenekler de yalnızca klavye ve klavye + fare şeklinde sıralanırlar.

Oyun konsollarında ise böyle bir ayrım yoktur. FIFA 21 oyununun bir konsol sürümüne sahipseniz, kontrolleri özelleştir kısmına girdiğinizde doğrudan oyundaki kontrol özelleştirmesi seçenekleriyle yüz yüze kalırsınız. Bu kısımda; FIFA antrenör, zamanlamalı bitiricilik, sonraki oyuncuya geçme göstergesi gibi seçeneklerle görsel anlamda ayarlar yapılır. Aynı kısımda, maç mekaniğine dair çeşitli destek sistemlerine dair tercihler de yapabiliriz. Oyun tarzımıza göre bunları değiştirmek, yapay zeka desteği almak gibi seçimlerimizi detaylı bir biçimde uygulama imkanımız mevcuttur.

Öte yandan, bir müsabaka sırasında kontrol ayarlarını değiştirmeyi de isteyebilirsiniz. Kontrol ayarlarını maç esnasında değiştirmek için yine kontrolleri özelleştir kısmını bulmanız gerekir. Müsabakalar sırasında bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle oyunu durdurmanız, sonrasında ise sırasıyla, ayarlar ve kontrolleri özelleştir adımlarını uygulamanız gerekecektir. Bu adımları uyguladığınızda, üst kısımda bahsettiğimiz kontrol cihazı ayarı kısmına erişim sağlayabilirsiniz. Peki, bu kısma girdiğimizde değişimleri nasıl yapacağım diye merak ediyorsanız, gelin bu detayları da sizlerle paylaşalım.

Klavye için kontrol ayarları nasıl yapılır?

FIFA 21 oyununu PC üzerinden oynuyorsanız, klavye ile oynamayı tercih etmeniz gayet doğal olur. Klavye için yapılan ayarlarla, kontrolcü için yapılan ayarlar birbirlerinden farklıdır. Klavye için tuşlarda değişiklik yapacağınız zaman, üst kısımda belirttiğimiz yolları izleyerek, oyunun ana menüsünde veya maçlar sırasında oyunun menüsünü açarak kontrol cihazı ayarları kısmına gelmeniz gerekir. Buradaki ilk seçenek genel kontrolcü ayarlarıdır. Yan kısımlara geçtiğinizde ise atak ve savunma olmak üzere iki alanda tuş ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.

PC üzerinden FIFA 21 oyununu deneyimliyorsanız, mevcut olan tuş sistemi biraz karışık ve kullanışsız gelebilir. Bu kısımda öncelikle ön ayarlar sekmesinde değişiklik yapmalısınız. Sonrasında ise fare yardımıyla değiştirmek istediğiniz tuşun yazılı olduğu yere tıklayıp dilediğiniz tuşu klavye üzerinden seçmeniz gerekir. FIFA 21 oyununda yön tuşlarını kullanmak isterseniz, ön ayarlar kısmından alternatif seçeneğini işaretlemeniz gerekebilir. Bu seçeneği tercih ettikten sonra tuşları kendinize göre atayabilirsiniz. Atak ve savunma için ayrı ayrı değişiklikleri seçtikten sonra, ayarları kaydederek yeni tuşlarınız bu oyunda kullanmaya hazır hale gelir.

Oyun kolları için kontrol ayarları nasıl yapılır?

Oyun kolları için kontrol ayarları, hem PC, hem de oyun konsolları tarafında gerçekleştirilebilir. Bu ayarlar, klavye ayarlarından biraz daha farklıdır. Öncelikle, PC üzerinden kontrolcü kullanacaksanız, kontrol cihazı ayarlarından kontrolcünüzün türünü seçmeniz gerekir. Bu arada, farklı kontrolcülerin PC üzerinden tanıtılmasının önceden yapılması şarttır. Belirttiğimiz seçimi yaptıktan sonraki adım ise PC ve oyun konsolları için aynı yolun izlenmesinden geçer. Kontrolcü tanıtıldıktan sonra, FIFA 21 oyununun tuşlarını değiştirmek için tuşları tek tek girmek yerine, yerlerini değiştirme işlemi gerçekleştirilir.

Farklı bir biçimde söylersek, FIFA 21 oyunundaki tuşlarımızı kontrolcü üzerinden tek tek atamamıza gerek yoktur. Otomatik olarak yerleştirilen tuş diziliminin yerlerini doğrudan değiştirebiliriz. Bunu yapabilmek için üst kısımda bahsettiğimiz yolları izlememiz gerekir. İster müsabaka sırasında istersek de oyunun ana menüsündeyken kontrol cihazı ayarları kısmına geçiş yapmamız lazımdır. Kontrolcü kullandığımızda da buradaki listeleme benzer biçimde oluşur. Bunlardan bir tanesi kontrolcünün detaylarını ayarladığımız kısımken, diğerleri atak ve savunma alanındaki tuş seçimlerimizdir.

İster atak isterseniz de savunma tuşlarını değiştirmek istediğinizde öncelikle hangi tuşların yerlerinin değişmesini istediğini seçmelisiniz. Örneğin, kontrolcü yapılandırmasında uzun pas kare, şut ise daire tuşuna atanmıştır. Eğer siz kare ile şut, daire ile uzun pas ve orta yapmak istiyorsanız bu iki tuşun yerini kolayca değiştirebilirsiniz. Yapmanız gereken yalnızca tuşlarım işaretlerinin üstüne gelerek pas tuşuna sırasıyla basmaktır. Değiştirmek istediğiniz bir tuşun yerine gelip pas tuşuna basınca değiştirme imleci ortaya çıkar.

Sonrasındaysa, işaretlediğiniz tuşla hangi tuşun yerini değiştirmek istiyorsanız ikinci tuşun sembolünün bulunduğu yere yine pas tuşuyla dokunmanız gerekir. Kısacası, yerlerini değiştirmek istediğiniz tuşların ikisini de sırasıyla işaretlediğinizde amacınıza ulaşmış olursunuz. FIFA 21 oyununda daire ve kare tuşlarının yerlerini değiştirmek ve R1 ile R2 tuşlarının yerlerini değiştirmek, oyuncular tarafından sıklıkla yapılan işlemlerdendir. Oyunun orijinal kontrollerinde R2 tuşuyla hızlı koşmak yerine, R1 ile hızlı koşma yapmak istendiği zamanlarda bu işlem uygulanmaktadır.