FIFA 21: Kaleciler nasıl kontrol edilir ve oyun hızı ayarı nasıl yapılır?

Kaleciler ve oyun hızı ayarlarının FIFA 21 oyununda nasıl yapılabileceğini anlatıyoruz.

Video oyunlarındaki bazı hareketler ve ayarlar doğrudan karşımıza çıkmayabilir. Bu hareketleri ve ayarları yapabilmemiz için belirli yollar izlemeli veya çeşitli tuş kombinasyonlarından yararlanma gerekebilir. FIFA 21 oyunundaki kalecilerin kontrolü ve oyun hızı ayarı gibi yapılarda da verdiğimiz örneklere benzer bir durum söz konusudur. Okumakta olduğunuz rehber yazısında, kaleciler nasıl kontrol edilir ve oyun hızı ayarı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Bu arada, FIFA 21 için kaleme aldığımız diğer rehberlere göz atabildiğiniz gibi, internet sitemiz üzerinden bu oyunun detaylı bir inceleme yazısını bulabilirsiniz.


FIFA 21 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


FIFA 21

FIFA 21 oyununda kaleciler nasıl kontrol edilir?

Kalecilerin kontrolü, bazı ayarlardan ötürü biraz arka planda kalmış bir konudur. FIFA 21 için müsabakalara dair ayarlar yaparken kalecileri otomatik konuma getirebildiğimiz gibi çeşitli kontrol geçişi ayarlarını da uygulayabiliriz. Yarı otomatik bir kaleci yapısını tercih etsek de maçlar esnasında kalecimizi kontrol edebileceğimizi unutmamamız gerekir. Peki, kalecimizi nasıl kontrol edeceğiz şeklinde bir soru yöneltiyorsanız, yanıtlarını vermeye hemen başlayalım. Öncelikle, kaleciyi kontrol etmeseniz bile kalenize atılan şutlarda, kalecinizin gitmesini istediğiniz yöne doğru sol analog çubuğu ittirerek şut tuşuna basabilirsiniz.

Bu hareket, bariz bir etki vermemesine karşın atılan şutun gol olmasını engelleyebilecek etkiler gösterecektir. Öte yandan, kaleci kontrollerine dair bazı özel durumlar bulunur. Bunlardan bir tanesi ise kontrolü doğrudan kalecinize vermektir. Top rakip takımdaysa ve savunma oyuncularınızdan ziyade kalecinizi kontrol etmek istiyorsanız yalnızca bir tuşa basmanız yeterli olur. Bu tuş, PlayStation 4 konsolundaki dokunmatik yüzey tuşudur. Bu alana bir kez dokunduğunuzda kontrol kalecinize geçer. Xbox One kullanıyorsanız da kontrolün kaleciye geçmesi için görünüm düğmesine basmanız gerekmektedir.

Tüm bunlarla birlikte, kalecinizin kontrolünü ele almadan da kalecinize çeşitli hareketler yaptırabilirsiniz. Örneğin, PlayStation 4 konsolunda R3 olarak tabir edilen sağ analog çubuğa basarak bir yön seçerseniz, kaleciniz o yöne doğru atlayacaktır. Top kalecinizdeyken kontrollü bir biçimde pas vermek veya topu uzağa atmak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda, yapmak istediğiniz harekete göre R1 tuşuna basılı tutarak pas tuşuna veya uzun pas tuşuna dokunabilirsiniz. Ayrıca, kalecinizle topu almak için R1, top kalecideyken topu yere bırakmak için üçgen tuşlarını kullanabilirsiniz.

Topu kontrol eden kaleciyle ilerlemek için bu verdiğimiz örnekteki üçgen tuşuna basmanız gerekir. Böyle durumlarda kaleciniz topu ayağına bırakarak diğer oyuncular gibi ayaklarıyla oynamaya başlayacaktır. Son olarak, futbol oyunlarında sıklıkla karşılaşılan bir durum ise kaleciyi açmak olarak tanımlanan durumdur. Top rakipteyken, kalecinizin kaleden çıkarak topa doğru koşmasını istiyorsanız, sağ analog çubuğa basılı tutmalısınız. Sağ analog çubuğa basılı tuttuğunuzda, kaleciniz kalesinden çıkarak rakip takımın topu bulunduran oyuncusuna doğru yönelecektir.

Oyun hızı ayarlarını nereden değiştirebiliriz?

Futbol oyunlarının çıkış dönemlerinde en çok tartışılan konulardan bir tanesi de oyun hızlarındaki değişimdir. Son yıllarda bu konuda fazla değişiklik yapılmasa da bazı oyuncular için farklı oyun hızlarını tercih ederek daha eğlenceli anlar yaşayabilirler. Bizler de FIFA 21 oyunundaki oyun hızlarının nereden değiştirilebileceğini burada anlatmak istiyoruz. Giriş kısmında belirttiğimiz gibi bazı ayarlar, oyunları oynarken sürekli olarak karşımıza çıkmayabiliyor ve bizim belirli yolları izleyerek bu ayarlara ulaşmamız gerekebiliyor. FIFA 21 oyunundaki oyun hızı ayarlarının da bunlardan birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Aslında yapmamız gereken fazla zorlayıcı bir durum değildir. Bahsi geçen oyundaki oyun hızı ayarlarını değiştirmek istediğimizde öncelikle oyunun ana menüsünde yer alan özelleştir seçeneğine girmeliyiz. Karşımıza ilk olarak maç seçeneği ve altındaki değiştirilebilir ayarlar çıkar. Oyun hızı ayarı da karşımıza çıkan ilk ekranda yer alır. Oyun hızı kısmına gelerek, kolaylıkla bu seçeneği; yavaş, normal, hızlı gibi üç tercih üzerinden farklılaştırabiliriz. Daha basit anlatmak gerekirse, ana menüden özelleştir seçeneğine girip oradan da oyun ayarları kısmını seçersek, oyun hızı ayarlarını göreceğimiz alana gelmiş oluruz.

Bahsettiğimiz değişimi, FIFA 21 oyunundaki maçları oynarken yapamayız. Bu değişim için yalnızca oyunun ana menüsünde bulunmak gereklidir. Öte yandan, santra modundaki serbest maçlarda kullanıcı ve bilgisayar oyun mekaniklerini farklılaştırmak adına detaylı değiştirme kısımları bulunur. Bu detaylı kısımlara görmek için maç sırasında oyunu durdurarak gelen menüden oyun ayarları kısmına girmemiz gerekir. PlayStation 4 kontrolcüsünün R2 ve L2 tuşlarıyla buradaki alanları seçeriz. Seçeceğimiz alanların en sağ bölümünde kullanıcı oyun mekaniklerini özelleştirme ve bilgisayar oyun mekaniklerini özelleştirme gibi iki seçenek bulunur.

Belirttiğimiz iki seçenek, oldukça detaylı ayarları yapmamıza imkan tanıt. Bununla birlilte, hem kullanıcı, hem de bilgisayar için değiştirebileceğimiz ayarların içerisinde; sprint hızı, hızlanma, şut hızı, pas hızı gibi seçenekler yer alır. Oyunun ilk halinde bu seçenekler yüzde 50 seviyesinde bulunur. Dilediğimiz takdirde, bu oranları ve daha pek çok detayı yüzdelik cinsinden değiştirerek farklı hız mekaniklerini deneyimleyebiliriz.

4
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x