FIFA 20: Yeni ve güncellenen kontrol ayarlarının detayları

FIFA 20 oyununda birkaç yeni kontrol ayarı ile 1 adet güncellenmiş ayar bulunuyor. Peki, bu ayarlar ne işe yarıyor?

FIFA 20 oyununda senenin bir önceki oyununa göre birkaç önemli değişiklik bulunuyor. Bu değişikliklerden bir tanesi de kontroller üzerinde yaşanıyor. Bu video oyunu ile oyunculara birkaç yeni taktiksel kontrol ayarı ve 1 adet de güncellenmiş olan kontrol ayarı sunuluyor. Bizler de bu rehber yazımızda, yeni ve güncellenmiş olan ayarlarla neler yapılabileceğini anlatmaya çalıştık.


FIFA 20 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

FIFA 20 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, FIFA 21 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


FIFA 20

FIFA 20 oyununda birkaç yeni kontrol ayarı bulunuyor

Kontrollerden bahsetmeye, öncelikle yeni özelliklere değinerek başlamak istiyoruz. Bu yeni özelliklerden bir tanesi de Pası Alan Oyuncu Kilidi şeklinde geçiyor. Pası Alan Oyuncu Kilidi, 2 şekilde ayarlanabilir: Erken ve Geç. Bu seçeneklerden Geç olan, varsayılan ayardır. Bu seçenek etkinleştirildiğinde pas yönü verinizi topun vurulduğu ana en yakın zamana kadar değiştirebilirsiniz.

Kısacası Geç, pas animasyonunun sonlarına kadar pasınızı hedeflediğiniz yeri değiştirebilmenizi sağlar. Bu seçenek, pas yönünü daha uzun sürede kontrol etme imkanı verir fakat hedefinizi son anda yanlışlıkla değiştirme konusunda daha dikkatli olmanızı gerektirir. Geçmiş FIFA oyunlarını oynadıysanız varsayılan ayarla başlayarak daha rahat edebilirsiniz.

Erken ayarı ise yön verinizi pas animasyonunun başlarında kilitler. Yani topa temas etmeden önceki son anlarda pasınızın hedefini değiştiremezsiniz. Pas yönünü yanlışlıkla değiştirme ihtimalinizi azaltır, ancak genellikle pasları daha hassas biçimde vermenizi gerektirir. Tüm bunların haricinde, oyunda Sağ Çubuk Değiştirme ayarı da yeni bir şekilde bulunmaktadır.

Bir önceki ayarda olduğu gibi Sağ Çubuk Değiştirme için de iki seçenek bulunuyor: Oyuncuya Bağlı ve Topa Bağlı. Oyuncuya Bağlı olan seçenek varsayılandır ve Topa Bağlı olan seçenek, FIFA 20 oyununa yeni eklenmiştir. Oyuncuya Bağlı Sağ Çubuk Değiştirme, kontrol ettiğiniz oyuncunun, sağ çubukla yapacağınız bir sonraki değiştirme için referans noktası olmasını sağlar.

Topa Bağlı Sağ Çubuk Değiştirme ise oyuncu yerine topun referans noktası olmasını sağlar. Bu noktada da sağ çubuğunuzun merkez noktası olarak topu gözünüzde canlandırarak yönlerin topa göre belirlendiğini düşünebilirsiniz. Eğer klasik bir deneyim yaşamak istiyorsanız, bu ayar ile hiç oynamamanızı öneriyoruz ve varsayılan ayar ile yolunuza devam etmeyi düşünebilirsiniz.

Yakın Markaj Desteği ile defanslar renkleniyor

FIFA 20 oyunundaki bir başka yeni kontrol ayarı olan Yakın Markaj Desteği, 2 farklı seçenek ile gelir:Destekli ve Manüel. Tahmin edebileceğiniz gibi Destekli olan ayar, varsayılan ayardır. Destekli, bir oyuncuyla Yakın Markaj yaparken forvetin yanından geçeceğiniz anda o oyuncunun yavaşlamaya çalışmasını sağlar; markaj yapmaya çalıştığınız oyuncuya daha yakın kalmanıza yardımcı olur.

Manuel ayarı ise oyuncunuzun hızını değiştirmeyle ilgili yardım almayacağınız anlamına gelir; yani istediğiniz şekilde kontrol edebilirsiniz. Bu ayar ile birlikte Pas Kesme Desteği de FIFA 20 için güncellendi. Bu güncelleme ile oyuna 2 farklı ayar geldi Açık ve Kapalı olarak. Açık olan ayar, varsayılan ayardır ve oyunculara yine geleneksel bir deneyim sunar.

Bu sistem, Açık olarak ayarlandığında, kontrol ettiğiniz oyuncu yetişebileceği pasları bazen otomatik olarak engellemeyi veya kesmeyi dener. YZ takım arkadaşlarınız da duruma bağlı olarak engellemeye/kesmeye çalışır. Bu ayar sonucunda daha fazla otomatik engelleme girişimi yapılabileceği için bir çeşit risk-kazanç unsuru söz konusudur.

Kapalı yapıldığında kullanıcının kontrol ettiği oyuncu müdahale veya engelleme girişimi için manuel olarak kontrol edilmelidir. YZ takım arkadaşları duruma bağlı olarak kesme ve engelleme yapmaya devam eder. Pas Kesme Desteğini Kapalı yaptığınızda engelleme girişimlerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz, ancak bu durum genel olarak daha zordur.

Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir