FIFA 20: Yeni başlayanlar için taktikler ve ipuçları

FIFA serisine başlangıç yapanlar ve FIFA 20 ile değişem mekaniklere uyum sağlayamayanlar için bir rehber yazısı kaleme aldık.

Futbol oyunu deyince akla ilk gelen yapımlardan olan FIFA serisinin yeni oyunu; PC, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch platformları için bildiğiniz üzere çıkışını gerçekleştirdi. İnternet sitemizde inceleme yazısını bulacağınız FIFA 20 oyunu, pek çok oyuncuya göre seriye fazla bir farklılık getirmedi. Bizler bu rehber yazımızda, bahsettiğimiz futbol oyunu serisinin eski üyelerinden ziyade, bu yapıma yeni başlayanlar için bazı taktikler ve ipuçları vereceğiz. Herkes hazırsa, rehber yazımıza başlıyoruz.


FIFA 20 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.

FIFA 20 için yeterli sayıda rehber ürettiğimiz için şimdilik bu oyuna daha fazla destek vermeyi düşünmüyoruz. Yalnız, FIFA 21 ile rehber çalışmalarına tekrar başlayacağımızdan emin olabilirsiniz.


FIFA 20

FIFA 20 ile belirli taktikler kullanarak başarıya ulaşılabiliyor

Her spor oyununun bir yumuşak karnı, bir zayıf noktası bulunuyor. Rehber yazımızın konusu olan FIFA 20 oyununun da oynanış anlamında bazı hassas noktaları bulunmakta. Bizler, hem yeni başlayanlar hem de eski oyuncular için bu özelliklere biraz dikkat çekmek istiyoruz. Öncelikle FIFA 20 oyununun oldukça akıcı bir yapısı olduğunu söyleyelim. Bu yapı içerisinde topu fazla sıkıştırmadan oynamanızda fayda vardır. Çok pas yapmak, boştaki adamları görmek, mümkünse tek paslarla rakibi şaşırtmak, oyunda avantaj kazandırır.

Eğer daha önce FIFA serisine dair bir oyun oymadıysanız, zorluk seviyesini aşağıya çekebilirsiniz. Seçtiğiniz ya da kurduğunuz takımların dengeli olmasına dikkat ederseniz, yine iyi bir hamle yapmış olursunuz. Bir de oyuncularınızı doğru bölgelerinde oynatmak, takım kimyasının gelişmesi açısından faydalı olacaktır. Kanatlarda hızlı oyuncuları bulundurmak, orta sahadaki oyuncuları boşa kaçırmak yine bu yapımda başarı gerektiren hareketler olabilir.

Bu arada, yeni başlayan oyuncular için bazı bilgiler vermeyi uygun görüyoruz. Bu bilgiler arasında oyundaki hamlelerin en basit olarak nasıl yapılması gerektiğinden, kalecileri ne zaman hareket ettirebileceğimize kadar bazı bilgiler yer alıyor. Dilerseniz alt kısımda, oynanış mekaniklerinde uyulması faydalı olan bazı temel durumlardan bahsederek ilerleyelim.

Şut çekildiğinde, durumu yalnızca kalecinize bırakmayın

FIFA 20 oyunununda atak anlamında çeşitli yöntemlerle sonuca ulaşabilirsiniz ama savunma anlamında bazı bilgilerin dikkate alınmasında fayda vardır. Örneğin, rakip takım tarafından atılan şutlar kalecinize doğru gidiyorsa, kalecimizi o yöne iterek şut tuşuna basmamız gerekir. Bahsettiğimiz şut tuşu, eğer ayarlarda bir değişiklik yapmazsanız, savunma oyuncularınızla rakip oyuncularınızı çektiğiniz, ittirdiğiniz tuştur.

Bu arada, rakiplerinize müdahale ederken doğru zamanlamayla bu şut tuşunu kullanırsanız, savunma anlamında verimliliğiniz artacaktır. Bu tuşu, kayma tuşunun yerine kullanmanızın daha sağlıklı olduğunu söyleyelim. Gereksiz yere kart görmektense rakibe zamanında hamleler yaparak topu ayağından almak, yararınızadır. Ayrıca, rakip karşınızdaysa, müdahale yapmak için acele etmemenizi öneririz. Pas tuşuna basılı tutarak rakibinizin önünü kapatabilir ve oyun alanını daraltabilirsiniz.

Hücumlardaysa süratli olmanızı öneririz. Boşa kaçan oyuncuları topla buluşturabilirseniz kaleciyle karşı karşıya kalmaları güzel sonuçlar doğuracaktır. Bazen akıllı paslaşmalar golü getirebilir. Sabırla, paslaşmalarla rakibin üzerine gidebilir, son şutu atması için en uygun oyuncuyu seçebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, orta yapıp, kafa şutlarıyla ve uzaktan şutlarla da şansınızı deneme imkanınız bulunuyor tabii.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x