Ubisoft ekibinin 2018 yılındaki çıkışını gerçekleştiren en önemli yapımlarından olan Far Cry 5 için ilk hafta satış verileri hesaplandı. Bu verilerin, oyunun konsol ve kutulu sürümleri için hesaplandığının altını çizerek devam edelim. Pek çok perakende satış noktasından alınan sayılar vasıtasıyla, VGChartz tarafından oluşturulan verilere bakıldığında, beğeni toplayan açık dünya FPS oyununun, çıkışını takip eden ilk hafta sonuna kadar kaç adet kutulu satış yaptığı bilgilerine ulaşabiliyoruz. Ayrıca bu satışların hangi platformlar için, hangi oranda gerçekleştiği; oyunun hangi bölgelerde daha fazla satıldığına dair bilgileri ve detaylarını haberimizin devamında bulabilirsiniz.

Far Cry 5 oyununun, çıkış haftasında ne kadar kutulu konsol sürümü sattığı açıklandı

VGChartz tarafından hesaplanan verilere baktığımızda, Far Cry 5 oyununun çıkış haftasında 2,4 milyon adet satıldığını görüyoruz. Hemen hatırlatalım; bu rakamlar oyunun, PlayStation 4 ve Xbox One için hazırlanan kutulu sürümlerinin satışları için geçerli. Yani hesaplamalarda PC platformu verilerinin bulunmadığı gibi dijital satış verilerinin de bulunmadığını belirtelim ki kafalar karışmasın. Ayrıca satış rakamlarının, oyunun piyasaya sürüldüğü ilk hafta içerisinde gerçekleştirilen satışları kapsadığını tekrarlarken bir tarih aralığı da verebiliriz. Bu tarih aralığı da oyunun çıkışını gerçekleştirdiği 27 Mart 2018 ile o haftanın sonu olan 31 Mart 2018’dir.

Far Cry 5, en çok ABD’de satıldı

Söylediklerimizin kısaca toparlarsak, Far Cry 5; belirtiğimiz tarih aralığında, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştiren kutulu sürümlerinden 2,5 milyon adet satış rakamı elde etmeyi başardı. Belirtilen satış rakamlarının detayların bakıldığında, satılan ürünlerin büyük çoğunluğunun PlayStation 4 platformu için gerçekleştiği bildirildi. Rakamsal verilere bakarsak; oyunun çıkış haftasında Xbox One için 716.713 adet Far Cry 5 kutulu sürümü satılırken, PlayStation 4 için 1.687.989 adet satılmış durumda. Özetle satışların %70 oranında PlayStation 4, %30 oranında Xbox One için gerçekleştiği görülüyor.

Oyunun satışına dair elde edilen bir diğer veriyi de paylaşmadan geçmeyelim. Far Cry 5 kutulu sürümünün hangi bölgelerde satıldığının orantısal grafiği de paylaşıldı. Elde edilen verilere göre; ABD’de 980.842 adet satış ile % 41’lik satış oranı yakalandığı görüldü. Bu rakamları takip eden Avrupa Bölgesi’nde 930,088 adet satış ve %39 satış oranı ile Japonya’da 77.348 adet satış ve %3’lük satış oranı elde edildi. Avrupa satışlarının detaylarına baktığımızda; İngiltere’de 201.482 adet, Almanya’da 180.922 adet ve Fransa’da 128.112 adet sattı Far Cry 5 kutulu konsol sürümünün satıldığı öğreniyoruz.

Etiketler: