Zenginin malı züğürdün çenesini yorar, sözünü boşa çıkarmayacak bir haber var elimizde. Bizler, video oyunu fiyatlarının artmasından, alım gücünü zorlayan fiyat yüksekliğinden yakınıp, adım adım indirim kovalarken; bu işin en tepesinde, patronlar kısmında bambaşka hesaplar yapılıyor. Microsoft şirketinin kurucu ortağı Bill Gates, zaten yıllardır bu alanda adından söz ettiriyor ama bizim bu günkü konumuzda, başlıktan da anlaşılacağı üzere çok daha genç bir isim bulunuyor. Bakalım Facebook kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg; dünya sıralamasında kimleri geçmiş, ne kadar servete yaklaşmış, ilk iki sıraya yükselmesi için daha ne kadar çaba parasının olması gerekiyor?

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, dünyasının en zengin 3. ismi oldu

Facebook hisseleri yükselince, zenginler sıralaması değişti

Öncelikle belirtelim ki verilen rakamlarda Milyar Dolar yazıyor, lütfen Milyon Dolar ile karıştırmayalım. Belirtilen verilere göre; Facebook platformunun CEO’su Mark Zuckerberg’ün günümüzde sahip olduğu net değer, 81,6 Milyar Dolar. Bu değer, Facebook hisselerinin %2,4 oranında artmasından sonra oluşturuldu ve verilere göre Facebook platformunun CEO’sunu dünyanın en zengin 3. kişisi konumuna getirdi. Peki, üşenmeyelim ve bu zengin çocuk kimi geçti, önündeki isimler kimler, 2. sıraya ulaşması için daha ne kadar maddi değere ihtiyacı var, onları da sizler için kısaca bildirelim.

Bu listenin başındaki isim, tahmin edilebileceği gibi Bill Gates olarak duruyor. Microsoft şirketinin kurusu ortağını, Amazon markasının CEO’su Jeff Bezos takip ediyor. Peki, Mark Zuckerberg, kimi geçti de 3. en zengin konumuna yükseldi diye soracak olunursa da bekletmeden yanıtını verebiliriz. Facebook platformunun CEO’su, artan hisse değerleri neticesinde, ünlü yatırımcı Warren Buffet isimli zenginimizi geçmiş oldu. Tabii, yükselişe geçmişken, en zenginler sıralamasında 2. sıraya da yükselir herhalde diyenleri de düşünerek rakamlar verelim. Tabii bu rakamları vermeden belirtelim ki en zengin 2. kişiye ulaşmak o kadar kolay olmayacak gibi duruyor.

Facebook platformunun CEO’su ile dünyanın 2. zengini konumundaki Amazon markasının CEO’su Jeff Bezos arasında, yaklaşık olarak 10,7 Milyar Dolar’lık bir fark bulunuyor. Yani bu rakam da yine yaklaşık olarak, Mark Zuckerberg’in elinde bulundurduğu hisse oranının sekizde biri ediyor ki kolay bir rakam değil. Tabii ileride neler değişir, neler görürüz bilemeyiz. Çalkantılı bir süreç geçiren Facebook cephesi, tüm sıkıntılara rağmen piyasa değerini arttırmaya devam ediyorsa, daha hızlı yükselişlere de imza atabilir. Uzun lafın kısası; zenginin malı yine züğürdün çenesine vurdu. En iyisi bizler, video oyunu indirimleri kovalamaya devam edelim.

Etiketler: