F1 2021 oyununun PlayStation 5 sürümünden ışın izleme desteği kaldırıldı

Bazı oyuncular, gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi yüzünden F1 2021 oyununda performans problemleri yaşıyordu.

Geride bıraktığımız hafta içerisinde çıkışını gerçekleştirmiş olan F1 2021, yeni nesil konsollarda ışın izleme desteği de sunuyordu. Yalnız bu destek, sadece gerçek zamanlı oynanış sunmayan anlarda bulunuyordu. Yani, fotoğraf modunda veya yarış tekrarı sırasında ışın izleme teknolojisi aktif hale getiriliyordu. Xbox Series X konsolunda bu konuda pek bir problem yok ama bahsi geçen destek, PlayStation 5 konsolunda bazı performans problemlerine yol açıyordu. Oyun için geçtiğimiz gün yayımlanan 1.04 sürümlü güncelleme ise bu konuya el atabilmek için ışın izleme teknolojisini sadece PlayStation 5 konsolundan kaldırdı.

F1 2021

Codemasters tarafından yapılan açıklamalara göre ışın izleme teknolojisinin PlayStation 5 konsolundan kaldırılmış olması sadece geçici bir çözüm. Bu sayede Codemasters, oyunculara stabil bir deneyim sunduğundan emin olacak ve bu sırada da arka planda, performans problemlerini çözmek için çalışmalar gerçekleştirilecek. Codemasters, ışın izleme teknolojisini sonsuza dek oyundan çıkartmadıklarını, bahsi geçen desteği gelecek bir tarihte PlayStation 5 konsoluna tekrardan eklemeyi planladıklarını belirtti. Bu eklenti, tabii ki performans sorunları çözüldükten sonra oyuncuların karşısına çıkacaktır diye tahmin ediyoruz.

F1 2021 oyununu PlayStation 5 konsolunda bizler de deneyimledik ve gerçek zamanlı ışın izleme teknolojiyle alakalı olarak herhangi bir problem keşfetmedik. Zaten, Codemasters tarafından yapılan açıklamalara göre bu problem, sınırlı sayıdaki oyuncuların oyunlarında yaşanıyor. Yani, sizler de bu problemi şu anda yaşamıyor veya yaşıyor olabilirsiniz. Eğer problemi yaşıyorsanız, 1.04 sürümlü güncellemeyi indirmek, geçici bir çözüm sunacaktır. Bu çözümün karşılığında ne yazık ki bir süreliğine gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisini elinizden alacak ama oyunun stabil bir şekilde çalışması birçok oyuncu için daha önemli olacaktır.