Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Enes Batur, PewDiePie ve MrBeast kanallarından içerik çalıyor

Enes Batur bu durumu ortaya çıkartmaya çalışan bir YouTube kanalını da susturmaya çalışıyor.

YouTube platformunda birçok büyük kanal bulunuyor fakat son dönemin en popüler kanallarını düşündüğünüz zaman da aklınıza muhtemelen PewDiePie ve MrBeast kanallarından bir başkası gelmiyordur. Bu iki kanal da, özellikle MrBeast, orijinal içerikleri ile topluluklarını eğlendirirken, ülkemizin en büyük YouTube içerik üreticilerinden olan Enes Batur kişisinin, aylardır o iki ve muhtemelen daha fazlasından içerik çaldığı ortaya çıktı. Evet, içerik çalmaktan bahsediyoruz; sadece fikir değil, içeriğin kendisi çalınıyor.

Enes Batur
Sol tarafta Enes Batur tarafından paylaşılmış olan çalıntı videolar bulunuyor. Sağ tarafta ise MrBeast tarafından yayımlanmış olan orijinal içerikler yer alıyor.

Enes Batur, yalanını ortaya çıkartanları da susturmaya çalışıyor

Bu hırsızlık olayını 2-3 gün önce fark ettim ve kendisine prim vermemek için bu içeriği de üretmeyecektim. Fakat geçen gün beni sinirlendiren bir olay yaşandı ve Enes Batur, içerik hırsızlığını ortaya çıkartmış olan bir YouTube kanalını tam 2 kez telif hakkı silahı ile vurdu. Bu kanalın adı da JT idi. JT tarafından yayımlanmış olan ve bahsettiğim hırsızlık olayını açıkça gösteren 2 video da şu an silinmiş durumda; aksi taktirde, JT kanalı direkt olarak silinecekti; YouTube, telif hakkı konusunda inanılmaz berbat bir sisteme sahip.

Şu an silinmiş olan videoları ben halihazırda izlediğim için sizlere durumu rahatlıkla anlatabiliyorum. Durum şu ki Enes Batur; aylardır hem PewDiePie, hem de MrBeast kanallarından direkt olarak içerik çalıyor. Yani, bir videonun küçük görselinden tutun da içeriğin kendisine kadar her şey çalıntı görünüyor. Bu durum sadece fikir çalmaktan ibaret de değil. Eğer çalınan içerikle, bahsettiğimiz kişinin içeriğini yan yana koyarsanız, iki video da aynı şekilde ilerliyor. Bu, bizim için bildiğiniz hırsızlıktır.

Daha önce pek dikkat çekmemiş olan ama Minecraft hakkında geçenlerde yayımladığı ilk videonun, PewDiePie tarafından yayımlanmış olan ilk Minecraft videosu ile birebir aynı olması ile hem ülkemizde, hem de yurt dışında dikkat çekmiş olan Enes Batur, bahsi geçen videonun öncelikle küçük görselini değiştirdi; ardından da videonun yorumlarını tamamen kapattı. Beğenme ve beğenmeme barı kendisinin hoşuna gitmeseydi, eminim ki onu da kapatacaktı.

Tabii ki bu durum sadece Enes Batur ile sınırlı kalmadı. Bu şahıs, tüm içeriği yüzsüz bir şekilde çalarken, Duygu Köseoğlu gibi isimler ve YouTube platformundaki daha küçük ve adı nadir duyulan kanallar da benzer şekilde en azından küçük görselleri çalarak, ilgi toplamaya çalıştı. İşte ülkemizin YouTube platformunda gelinen son nokta budur. Yurt dışında büyük isimler orijinal içerikleri üretiyor, ülkemizde de bu içerikler birebir çalınıyor. Ardından da bunu ortaya çıkartmak isteyen platformlar susturuluyor. Buyurun, bizi de susturun.

“10 milyon abonesi olan bir YouTube içerik üreticisi, PewDiePie ve MrBeast kanallarından içerik çaldığını söylediğim videomu sildirtti. Görünen o ki kendisi gerçeği saklamaya çalışıyor.”
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir