eFootball Pro Evolution Soccer 2021: Master League modunda nasıl daha başarılı transferler yapılır?

Bir futbol kulübü yönetirken transfer mekaniklerini en başarılı kullanmak adına yapılması gerekenleri sizlerle paylaşıyoruz.


Müsabaka becerileriyle birlikte eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyunundaki menajerlik becerilerini sergileyeceğimiz alan Master League modudur. Bu oyun modunda, takımımızı doğru yönetmek ve doğru hamleleri zamanında yapmamız büyük önem taşır. Okumakta olduğunuz rehber yazısında, eFootball PES 2021 oyununun Master League modunda nasıl daha başarılı transfer yapılır sorusunun yanıtlarını vermeye çalışacağız. Bu yazımızın, en iyi oyuncular nasıl alınır sorusundan ziyade, takımımız için en başarılı ve gerekli oyuncuları nasıl alabiliriz sorusuna yanıt olacağını şimdiden söyleyerek devam edelim.


eFootball 2022 hakkında internet sitemizde farklı rehberler de bulunuyor. Bu rehberlerden bazılarını hemen aşağıdaki maddelerimizden, tamamını ise bu kategorimizden görebilirsiniz.


eFootball Pro Evolution Soccer 2021

eFootball PES 2021: Master League modunda transfer nasıl yapılır?

Başarılı transfer yapmaya dair fikirlerimizi paylaşmadan önce, Master League modunda nasıl transfer yapılır ve başarılı transfer nasıl olmalıdır gibi soruların yanıtlarını vermek istiyoruz. Öncelikle, Master League modunda transfer yapabilmek için bütçelerimizin yeterli olması gerektiğini söyleyelim. eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununun söz konusu olan oyun modunda 2 çeşit bütçe bulunur. Bunlar, transfer bütçesi ve maaş bütçesidir.

Bizim dışımızdaki bir kulüpten oyuncuyu bonservisiyle satın almak için transfer bütçesine ihtiyaç duyarız. Maaş bütçesi ise oyuncuların maaşlarının çekileceği bütçe olarak takımımızda bulunur. Bu bütçelerden birbirine para aktarılamaz fakat gelir ve gider dengesi kısmen kontrol edilerek bütçelerin yapısıyla bir miktar oynanabilir. Yeterli bütçeye sahip olduğumuzda ise Master League modundaki görüşmeler kısmından transfer yapma işlemine başlanır.

Master League modunda başarılı transferler hangileridir?

Başarının kişiden kişiye veya kurumdan kuruma göre değişebildiğini unutmamak gerekir. Futbol dünyasında ve futbol oyunlarında da bu değişkenlik kuralı genel anlamda geçerlidir. Bazı futbol takımları için şampiyon olmak başarıyken, bazı takımlar için bir alt lige düşmemek başarı olarak kabul edilir. eFootball PES 2021 oyunundaki Master League modunda da bahsettiğimiz durum, hem müsabaka başarısı, hem de transfer başarısı olarak göreceli bir hal alır. Biraz daha basit anlatmak gerekirse, en iyi oyuncuyu alabilmek, her zaman en başarılı transfer olmayacaktır.

Master League, mali yapıların önemli olduğu bir oyun modudur. Dolayısıyla, sahip olduğumuz bütçeleri mantıklı kullanmak, bu oyun modunun birincil hedefi olmalıdır. Bu şartlar altında, Master League modundaki en başarılı transferlerin genç takımımızdaki oyuncular olduğu sonucunu çıkarabiliriz. Elimizde tutabildiğimiz takdirde, ücretsiz olarak takıma katılan bu oyuncular satabilir veya geliştirerek önemli oyuncular olmalarını sağlayabiliriz. Transfer bütçesinden para harcatmayan genç takım oyuncuları, maaş bütçesinin küçük bir miktar eksilmesine neden olur.

Bununla birlikte, genç oyuncuların sözleşmeleri bir yıllıktır ve bu sözleşmelerin uzatılmaları gerekmektedir. Sözleşmesini uzatmadığımız oyuncu serbest kalır ve bize bonservis bedeli kazandırmadan farklı bir takıma gidebilir. Maaş bütçemizi idareli kullandığımız takdirde, genç oyuncularımızı takımımızda tutmamamız için bir neden yoktur. Öte yandan, ihtiyaçlarımız doğrultusunda maaş bütçemizi daralttığımız zamanlarda, pek çok genç oyuncu elimizden uçup gidebilir.

eFootball PES 2021 oyununda, transfer yapmak mı, oyuncu kiralamak mı daha avantajlıdır?

eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununda yer alan Master League oyun modundaki pek çok noktada çelişkiler yaşayabilirsiniz. Muhtemelen bu çelişkilerin arasında, transfer yapmak ile oyuncu kiralamak konusundaki tercihleriniz de bulunacaktır. Nihayetinde, her iki seçeneğin de kendine özgü olumlu ve olumsuz yönleri vardır. Transfer yaparak, hem transfer bütçesini, hem de oyuncu maaşı bütçesini etkileyecek bir adım atmış olursunuz. Bunun karşılığında, aldığınız oyuncu bir nevi yatırım olarak nitelendirilir.

Oyuncu kiralama işlemiyse yalnızca transfer bütçenizden bir miktar kiralama ücreti verilerek halledilebilir. Bunun yanında, kiralanan oyuncular takımınızda kalmazlar ve sözleşme süreleri bittiğinde kendi takımlarına giderler. Kiralanan oyuncuların olası gelişimleri de takımınız adına maddi bir katkı sağlamaz. Yalnızca, satın alma opsiyonu bulunan kiralık sözleşmelerde, oyuncu beklentinizin ötesinde bir gelişme sağlarsa takımınıza katma avantajı yakalarsınız.

Sizlere bir öneri olarak, transfer yaparken genç oyunculara, oyuncu kiralarken de yetenekli oyunculara yönelmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Genç oyuncuların yetenekli olanları pahalıdırlar ve zor transfer edilirler. Bununla birlikte, geliştikleri takdirde ödediğiniz miktarın çok daha fazlasını size kazandırabilirler. Yetenekli ve yaşı ilerlemiş bir oyuncuyu transfer ettiğinizde ise muhtemelen maddi anlamda bir geri dönüş alamazsınız. Yetenekleri henüz tam gelişmemiş olan genç oyuncuları takımınıza kazandırıp sonrasında onları kiralamak da bir başka yatırım yöntemidir.

Üst kısımda belirttiğimiz gibi bazı genç oyuncuları transfer etmek için önemli rakamlar ödemeniz gerekir. eFootball PES 2021 oyununun Master League modunda sıklıkla rastlanan sıkıntılardan bir tanesi de maaş bütçesinin yetersiz kalmasıdır. Böyle durumlarda, kadronuzu zayıf bırakmamak adına kiralama yöntemine yönelebilirsiniz. Kiralama yöntemiyle aldığınız oyuncuları maaş ödemezsiniz ve maaş bütçenizde bir eksilme yaşanmaz. Kiralama ücretleri transfer bütçesinden karşılanır. Kiralamanın bir avantajı da kiralanan oyuncunun nasıl bir performans sergilediğini doğrudan görebilmektir.

Transfer yaparken, oyuncu gücüne mi yoksa genç olmasına mı önem vermeliyiz?

Hemen üst kısımda anlattığımız gibi kiralanan oyunculardan memnun kaldıysanız, bu oyuncuları bonservisleriyle satın almayı deneyebilirsiniz. Kiralama sürecinin başındayken, satın alma opsiyonu için pazarlık yapabilirsiniz. Kiralama süresi dolduktan sonra doğrudan da beğendiğiniz oyuncular için transfer tekliflerinde bulunabilme şansınız vardır. Burada ve transfer yaparken dikkat edilmesi gereken noktaysa, pazarlık yapılacak olan oyuncularda aranan özelliklerdir.

30 yaşını geçmiş olan oyuncuları transfer etmenizi pek öneremeyiz. Bu yaş sınırını geçen oyuncuları mutlaka takımınızda görmek istiyorsanız, kiralama yöntemini kullanmanız maddi açıdan daha fazla yararlı olur. Oyuncudan memnun kalırsanız, bir sonraki yıl yine kiralama denemesinde bulunabilirsiniz. 30 yaşının üzerindeki bir oyuncuyu transfer ettiğinizde, başka bir takıma satmaya kalktığınızda kar etmeniz pek olası değildir. Bu nedenden ötürü, kiralama formülü daha akla yatkın olur.

Öte yandan, yetenekli ve genç olan oyuncuların değerleri de eFootball Pro Evolution Soccer 2021 oyununda çok yüksektir. Master League moduna başladığınız anda arama yaparak serbest olan genç oyuncuları bulmaya çalışabilirsiniz. Serbest oldukları için bir kulübe transfer ücreti ödemek durumunda kalmazsınız. Maaş bütçeniz yeterliyse, bu oyuncuları anlaştığınız takdirde transfer ücreti vermeden takıma katarsınız. Bir şekilde bu oyuncuyu sattığınızda maddi anlamda kazançlı çıkmanız garanti olur.

Kazanç sağlamanın dışında, transfer yaparken ihtiyacınız olan bölgeleri göz önünde bulundurmanızı öneririz. Transfer sezonunun son gününde, boşta kalan bölgelere doğrudan veya alternatifi olmayan bölgelere oyuncu almalısınız. Bütçenize ve üst kısımda anlattıklarımıza göre bu alımları, tam transfer yada kiralama yoluyla gerçekleştirebilirsiniz. Eksik olan bir takımı yönetmenin zor olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Başarıya ulaşmak için maddi menfaatler geçerlidir fakat sportif anlamda da ayakları yere basan bir ekip kurmanız gerekir.