Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

E3 gibi önemli bir etkinliğin iptali, sektörde olumlu bir etki bıraktı mı?

Bugüne kadar birçok insan, E3 gibi büyük etkinliklerin pek de gerekli olmadığını düşünüyordu. E3 2020 ise iptal edildi ve bunun sonucu ne oldu?

Electronic Entertainment Expo, Tokyo Game Show, G-Star, Paris Games Week, Gamescom, Game Developers Conference ve çok daha fazlası… Her geçen sene oyuncuların karşısına çıkan video oyunu etkinliği sayısı yükseliyordu. 1 sene içerisinde neredeyse yüzlerce farklı etkinlik gerçekleştirilebiliyordu. Yalnız yine de bu etkinliklerin tamamı önemli değildi. Mesela, sadece Electronic Entertainment Expo veya kısa adı ile E3 etkinliğini kaçırmazsanız, sektör hakkında en yeni bilgilerin sahibi olabiliyordunuz.

Birçok farklı sebepten ötürü oyuncular, Electronic Entertainment Expo ve Gamescom gibi lider sayılan etkinliklerin gerçekleştirilmemesini istiyordu. Bazı oyunculara göre eğer bu etkinlikler gerçekleştirilmese idi video oyunu sektörü, en azından yeni oyun duyuruları konusunda çok daha iyi bir noktada olacaktı. İşte bu dilekler kabul oldu ve 2020 hayatımızı net bir şekilde etkileyen COVID-19 yüzünden tüm video oyunu etkinlikleri, fiziksel olarak ertelendi. E3 ise hem fiziksel, hem de dijital olarak ertelendi; istenen gerçekleşti.

Tamam, nedense oyuncuların sevmediği bu etkinlik 2020 senesi için iptal edildi ama onun yerine sayısız yeni etkinlik duyuruldu. Microsoft, Sony ve Ubisoft gibi dev şirketler kendi etkinliklerini düzenleyeceğini belirtti. EA ve Nintendo gibi markalar zaten bağımsız olarak yaz aylarını geçirecekti. Bunun üzerine bir de Summer of Gaming ve Summer Game Fest gibi farklı farklı etkinlik de değil etkinlik dönemleri duyuruldu. Bu sayede de Mayıs 2020’nin neredeyse başından beri her hafta bir olay gerçekleşiyor hayatımızda.

Dağıtımcı olarak sorumlulukları bir şirket sahibi olarak değil, bir basın mensubu olarak değil, bir oyuncu olarak düşünüyorum ve bence E3 ile Gamescom gibi büyük etkinliklerin, oyuncular için herhangi bir problemini göremiyorum. Tamam, belki Sony ve EA gibi şirketler, profesyonel anlamda tatmin edilemiyordu. Ardından da basın mensuplarının tüm bilgileri filan sızdırıldı ama insanlar zaten hatalarından bir şeyler öğrenir. Bence bu etkinlik de 2020 senesinde, en geç 2021 senesinde hatalarından öğrenecekti.

E3 gibi önemli bir etkinliğin iptali, sektörde olumlu bir etki bıraktı mı?

Peki, E3 etkinliği 2020 senesinde hayatımızdan çıktı da ne oldu?

Öncelikle, ben bir oyuncu olarak E3 etkinliğinin gerçekleşmeyecek olmasından nefret ettim. Bu etkinlik global seviyede o kadar büyüktü ki neredeyse tüm önemli dağıtımcı şirketlerini, kendi çatısı altında toplayabiliyordu. Bu sayede de 3-4 gün boyunca internet başında kalarak, tüm sektör hakkında arka arkaya ilgi çekici haberler alabiliyordum. Evet, bazı sunumlar ülkemizin saatlerine biraz ters düşüyordu ama ben de bunu, tekrarları izleyerek çözüyordum. Hatta bu gayet etkili bir çözümdü benim için.

Sony şirketinin E3 etkinliklerine katıldığı son senede kahvaltı yaparken tekrarı izlemiştim ve inanılmaz bir deneyimdi bu benim için. Yani, bu etkinliğin dönemi yaklaştığı an video oyunu dünyasında doğal bir heyecan oluşuyordu. Şirketler de en büyük olaylarını bu etkinliğe saklıyordu. Yılın sadece bir haftası, ciddi anlamda heyecan verici saatler geçirebiliyorduk bir oyuncu olarak. Çok geç saatlere kalmayan etkinlikleri canlı olarak izlemeye, arkadaşlarımla canlı olarak konuşmaya da bayılıyordum. Peki, şimdi ne oldu?

COVID-19 yüzünden E3 tabii ki iptal edilmeli idi. Ben bunun tersi olsun istemiyorum. Benim söylemek istediğim şey, COVID-19 daha yokken bu etkinliğin iptal edilmesi isteği ile alakalı. Şimdi bu etkinlik iptal edildi ve her marka ayrı ayrı etkinlik yapıyor. Tüm bu markaların etkinliklerini not etmek, onları ayrıca takip etmek gerekiyor. Bunun üzerine Summer of Gaming ve Summer Game Fest gibi dönemler, işi iyice bozuyor, sadece 1 adet oyun duyurusu için bile gereksiz aksiyonlara giriliyor ve bu her ama her hafta yapılıyor.

Xbox, kendi etkinliğini şu tarihte yapacak; EA, kendi etkinliğini bu tarihte yapacak; Sony, kendi etkinliği o tarihte yapacak; Summer of Gaming bilmem kaç ay sürecek ve toplamda 30 farklı duyuru, şu tarihlerde yapılacak; Summer Game Fest etkinliği Ağustos 2020’ye kadar sürecek ve bilmem hangi tarihlerde, bilmem hangi şirketler duyuru yapacak… Yeter be kardeşim. Bir tane oyun duyuracaksınız, belki 10 dakikalık bir sinematik video yayımlayacaksınız ama sanki 5 tane E3 etkinliği aynı anda yaşanıyor gibi anlatılıyor.

E3 gibi önemli bir etkinliğin iptali, sektörde olumlu bir etki bıraktı mı?

2021 senesini merakla bekliyor olacağım

Bir basın mensubu olarak da aynısını düşünüyorum. E3 dönemi geldiği zaman birkaç günlüğüne iki, belki üç katı çalışıyordum ve her şeyin üstünden gelebiliyordum. Şimdi, sanki her hafta PlayStation 6 konsolu duyuruluyor gibi haberler çıkıyor. Her hafta sahteliği belli olmayan bin bir türlü söylenti çıkıyor. Normalde 2-3 gün ekstra çalışacak iken belli ki 2021 senesi başlayana kadar bitmeyecek bu curcuna. Burada iki kişi çalışıyoruz ve biz de insanız. Yani, ne bir oyuncu olarak, ne de bir basın mensubu olarak memnun değilim.

Eğer bana soracak olursanız, Xbox ve PlayStation gibi markaların tamamen bağımsız etkinlikler gerçekleştirmesi anlaşılabilir seviyede. Sonuçta bu markalar, içerisinde bulunduğumuz sene yeni konsol piyasaya sürecekler. Bunların haricinde belki EA Play Live 2020 ve Ubisoft Forward 2020 etkinliklerini de anlayabilirim. Sonuçta bu markaların da gösterecek çok fazla şeyi oluyor. Yalnız, Summer Game Fest ve Summer of Gaming gibi etkinlik dönemlerini gerçekten anlayamadım. Bunlar, bir daha tekrarlanmamalı.

Eğer problem E3 ise umuyorum ki bu etkinlik, 2021 senesinde kendisini geliştirmiş ve iyileştirmiş bir şekilde karşımıza çıkacak. Video oyunları hakkındaki haberleri daha 1 sene öncesinden belirlenen bir tarihte alacağız. Etkinlik sadece birkaç gün, en fazla 1 hafta sürecek ve ardından sonbahar dönemini beklemeye başlayacağız. Benim bünyem, şu andaki video oyunu duyurusu çılgınlığını kaldıramıyor ve 2021 senesinde de aynı şey yaşanacak olursa, gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum.

Bence, 2020 senesindeki formatların tamamı, video oyunu duyurularının heyecanını düşürüyor ve gereksiz yere 3-4 ay boyunca sektör meşgul ediliyor. Böylesine çok uzun zamanlara yayılmış olan etkinlik dönemleri hem bir oyuncu, hem de bir basın mensubu olarak beni ciddi anlamda yoruyor. İnanır mısınız, 4 Haziran 2020’deki PlayStation 5 konsolu da dahil olmak üzere sonbahara kadar hiçbir video oyunu ile alakalı etkinliğe karşı heyecanım bulunmuyor. Bu ne yazık ki pek de güzel bir şey değil.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x