Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.
DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0 incelemesi

DiRT Rally 2.0, ralli tipi yarış seven oyunların sevebileceği bir yapıt olabilir.

Son zamanlarda piyasaya oldukça kaliteli yarış oyunları çıkar oldu. Tabii bu noktada The Crew 2 gibi oyunlar yine Forza Motorsport 7 ve Forza Horizon 4 oyunlarını kast ettiğimi bilmenizi isterim. Şimdi, bu oyunlardan bir tanesi pist yarışı sevenleri karşılarken; diğer oyun da daha açık dünya temelli, eğlenceli bir deneyim sunuyor. Yalnız yarış dünyası sadece bu iki türden oluşmuyor, bir de ralli türü bulunuyor. Bu noktada da karşımıza DiRT Rally 2.0 oyunu çıkıyor.

DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0 ile bolca içerik sunuluyor

Forza serisinin en güncel oyunlarında inanılmaz bir içerik sayısı var. The Crew 2 gibi üçüncü parti oyunlar için de aynı şey geçerli ama ya DiRT Rally 2.0? Şimdi, bu oyunu The Crew veya Forza serisi kadar serbest değil. Oyunun kendisini bir kalıbın içerisine sokması gerekiyor ve bu durum da oyunun içeriğini ister istemez etkiliyor. Mesela, saydığım oyunlarda yüzlerce farklı araç bulunurken, bu video oyununda 50 civarı araç var ama bence bu gayet yeterli bir sayı.

Oyundaki 50 adet araç da çoğu zaman birbirine benzemiyor; bolca farklı kategori bulunuyor. Tabii aslında bu kategorilere dahil olan araçlar da zaman zaman birbirine benzeyebiliyor ama yine de klasik araçlarla birlikte Rallycross araçlarının bulunması, Rally GT kategorisine yer verilmesi filan bence gayet hoş bir dokunuş. Yani, araba sayısı size az gelse bile en azından elinizde bir çeşitlilik oluyor. Zaten asıl içerik probleminin araçlarda değil de pistlerde olacağını düşünüyoruz.

DiRT Rally 2.0, ne yazık ki pist sayısı konusunda kısmen hayal kırıklığı yaşıyor. Oyunda 6-7 adet resmi şampiyonluk pisti ve yine 6-7 adet farklı bölge bulunuyor. Bölgeler arasına her ne kadar ciddi bir fark olsa da konu asıl pistlere geldiği zaman ne yazık ki bir ayrım yapmak çok güç. Özellikle de serinin eski oyunlarında bolca pist bulunurken, hatta oyuncular da kendi pistlerini oluşturabilirken, şimdi pist sayısının bu şekilde düşürülmüş olması benim moralimi bozdu.

Oynayabileceğiniz oyun modu sayısı ise oyunun yine iyi yanlarından bir tanesi. Öncelikle, karşımıza öyle çok yenilikçi oyun modları yok. Eğer diğer DiRT oyunlarını oynadıysanız, zaten tüm bu modları biliyorsunuzdur ama bence yine de oyunun temelinde bulunan tüm modlar, detayları ve tekrar oynanabilirliği ile bana yeterli göründü. Pist sayısının az olması aslında oyun modlarını da etkiliyor; bir anda aynı pistleri tekrar yarışıyor oluyorsunuz ama yine de bunun çok çok kötü olduğunu söyleyemem.

DiRT Rally 2.0

Böyle bir video oyununda en önemli şey, oynanıştır

Bugüne kadar piyasaya sürülmüş olan neredeyse her DiRT oyununun temel oynanışını sevdim ve DiRT Rally 2.0 oyununda da o temel oynanıştan hiçbir şey eksilmemiş gibi görünüyor. Tabii ki yer yer iyileştirmeler dikkatimi çekti ama şöyle bir bakınca ben DiRT Rally ile bu oyunun oynanışı arasında minimum seviyede fark görüyorum. Bu bence çok da kötü bir şey değil; oynanış yeterince güzeldi. Geliştiricilerin, sadece değişiklik yapmış olabilmek için oynanışı bozmasını istemezdim.

Bu oyun, bir yarış oyunu olduğu için arabaların ve pistlerin verdiği his de oldukça önemli. Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki bu video oyunu ile denediğim neredeyse tüm arabalar, bana farklı bir deneyim yaşatmayı başardı. Tabii ki her deneyimim benzersiz değildi; zaten bunun mümkün olduğunu da sanmıyorum ama en azından her araç ile farklı bir deneyim yaşadım diyebiliyorum bu oyunu oynadıktan sonra. Bu konuda da memnun kaldığımı söylemeliyim.

Arabalar gibi pistler de farklı deneyimler sunuyor. Görünüş açısından ne kadar bölgelerin pistleri birbirine benzese de farklı deneyimler yaşayabiliyorsunuz. Yalnız bu noktada da oyunda şöyle yoğun karlı pistlerin bulunmadığını ve buna üzüldüğümü söylemek isterim; ben kış mevsimini ve o beyaz örtüyü oldukça seviyorum. Böylesine bir video oyununda da açıkçası karın, işleri nasıl değiştirdiğini görmek isterim.

Yani efendim, DiRT Rally 2.0 ile sunulmuş olan oynanışın gayet başarılı ve eğlenceli olduğunu söylemek isterim. Zaten şu sıralar Forza Motorsport 7 ve Forza Horizon 4 gibi video oyunları ile eğleniyorken, işin içine yeni bir yarış oyununun girmesi de beni sevindirdi. En azından farklı bir türde, farklı bir alternatif çıkmış oldu karşıma. Sonuçta, Forza Horizon 4 oyunundaki toprak yarışları ile DiRT Rally 2.0 oyunundaki deneyim aynı değil.

DiRT Rally 2.0

Gerçekçi bir ralli deneyimi, DiRT Rally 2.0 ile geliyor

Eminim ki bu video oyununa ait birkaç görüntüye bakmışsınızdır. İsterseniz görsel olsun, isterseniz video olsun; bu video oyunu gerçekten çok güzel görünüyor. Pistlerin güzelliği, çevrenin detaylılığı ve tabii ki arabaların görünüşü ciddi anlamda etkileyici. Tabii ki bir yarış oyununda çevreye çok detay verilmez; hızlı bir şekilde geçersiniz o detayları ama yine de bu oyun, ortalamaların üstüne çıkmayı başarıyor benim gözümde.

Başarılı ve güzel grafiklerin yanında, oyunun performansının da gayet başarılı olduğunu söylemeliyim. Oyunun temeli 60 FPS ve performans da genel anlamda gayet stabil. Bu noktada benim gözümü rahatsız eden tek şey, tekrar anında oyunun 30 FPS olması. Şimdi böyle olunca seri bir şekilde 30 FPS ile 60 FPS arasında geçişler yaşanıyor ve açıkçası benim oyun deneyimim, bu noktada biraz tatsızlaşıyor. Yine de PlayStation 4 Pro ile 60 FPS değerinde bu oyunu oynamak, gayet güzeldi.

Tabii bir de sesler var. Şimdi, Forza Horizon 4 oyunundaki araç seslerin kısmen güzel olduğunu söylemek isterim. O oyunu deneyimledikten sonra, bu oyuna geçince gerçekten arabaların seslerine bayıldım. DiRT Rally 2.0, gerçekten kulağa güzel gelen, hoş ve gerçekçi seslere sahip. Araçlar sayesinde oyunun müzikleri, çevre sesleri ve aklınıza gelen diğer her şey de bence gayet başarılı. Yani, ses konusunda bu oyunun sizi memnun edemeyeceğini hiç sanmıyorum.

Görsellik ve sunum hakkındaki konuları şöyle bir özetlemek gerekirse, her şeyin gayet güzel olduğunu söylemeliyim. Oyunun performansı, tekrarlar hariç gayet başarılı. Ani FPS geçişlerinin olması beni rahatsız etse de temel oynanışın 60 FPS olması gayet tatlı. Grafiklerin kendisi ise başarılı. Sesler deseniz, laf edecek yer bulamazsınız. Yani, genel anlamda sunum konusunda bu video oyunu ile her şeyin güzel olduğunu söylemeliyim.

DiRT Rally 2.0

DiRT Rally 2.0, oynanmayı hak ediyor

Eğer klasik yarış oyunları yerine ralli tipi deneyimlerden hoşlanıyorsanız, açıkçası şu an piyasada bundan daha iyisini bulabileceğinizi düşünmüyorum. Oyunun en büyük problemleri; içerisinde bulundurduğu birkaç tatsız hata, pek de çeşitli olmayan araç kataloğu ve tabii ki pistlerin yetersiz olması. Tabii ki bu oyun ek içerik ile desteklendi ve desteklenecek ama bizler temel oyunu deneyimledik ve temel oyunu inceledik.

Bana soracak olursanız, DiRT Rally 2.0 kesinlikle denemeniz gereken bir video oyunu. Yalnız şunu söylemeliyim ki bu oyunda kısmen içerik problemi var ve bunu düzeltmek için ek içerikler almanız gerekebilir. Bunun haricinde, ralli tipi yarışların da genel anlamda zorlu olduğunu ve klasik bir yarış deneyimini bu oyunda bulamayacağınızı söylemek istiyorum.
Olumlu
Ralli tipi oyun seven insanların, daha iyisini bulabilmesi mümkün değil.
Hem zorlayıcı, hem gerçekçi, hem de eğlenceli temel oynanış.
Etkileyici grafikler, sesler ve tabii ki 60 FPS değerindeki performans.
Olumsuz
Yer yer karşılaştığım, deneyimimi bozan önemli oyun hataları.
Çevrim içi özelliklerin de pek de ilgi çekici ve eğlenceli olmaması.
Yetersiz pist sayısı ve yer yer araçların birbirine çok benziyor olması.
8.7
Kurucu

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir