Devil May Cry 5

Devil May Cry 5: Special Edition incelemesi

Devil May Cry 5: Special Edition, yeni nesil konsolların gücünü gösteren oyunlardan bir tanesi olabilir mi?

2019 senesinin en iyi aksiyon oyunu bence Devil May Cry 5 idi. Bu düşüncemin birçok farklı sebebi de vardı ama en temelinde bu oyun, inanılmaz kaliteliydi. Yalnız bu kaliteyi eski nesil konsollar bir tık geri tutuyordu. Ben bu oyunu Xbox One X konsolunda denemiştim ama yine de bir şeylerin geride tutulduğu çok açıktı. Şimdi ise Capcom, benim karşıma Devil May Cry 5: Special Edition ile çıktı. Bu özel sürümün en büyük özelliği ise şimdiki nesle, yani PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarına özel desteklerin yer alması. Ben de bu oyunu şimdi PlayStation 5 konsolunda deneyimledim.

Devil May Cry 5: Special Edition, oyuncuların karşısına yeni konsolların gücü ile çıkıyor. Mesela, öncelikle oyunculara üç farklı görüntü opsiyonundan biri sunuluyor. Bu opsiyonlar ayrı ayrı çözünürlüğe, performansa ve görselliğe önem veriyor. Bununla birlikte, PlayStation 5 konsolunda üç boyutlu ses ve DualSense üzerindeki teknolojilere destek veriliyor. Yeni oyun modları ve oyuncuların çok uzun zamandır beklediği yeni bir oynanabilir karakter ise tüm bunların üzerine önemli bir ekstra olarak geliyor. Yalnız, bu oyunun yeni sürümüne değinmeden önce temeline bir göz atmak gerekiyor.

Devil May Cry 5, kombo temelli bir aksiyon oyunu. Hızın ve kontrolün ön planda olduğu bu video oyununda, stilize edilmiş, zaman zaman absürt bir deneyim bile sunuluyor. Oyunun kendisi ise aslında bir devam ürünü olarak geçiyor. Eğer bu seriyi biliyorsanız, incelemekte olduğum bu yapıt, Order of the Sword ile alakalı olaylardan hemen sonrasını konu alıyor. Şimdi dünyamızda yepyeni bir şeytani güç bulunuyor. İkonik karakterlerimiz olan Dante ve Nero ise o gücü bitirebilmek için ava başlıyor. Yalnız, bu sefer bahsi geçen ikonik ikiliye, V isimli yeni bir karakter de eşlik ediyor. Acaba o kim ki?

10-15 saat civarında bitirilebileceğiniz Devil May Cry 5, temelinde oldukça güzel bir aksiyon oyunu deneyimi sunuyor. Zaten internet sitemizde de bu oyunun temel sürümü için bir inceleme yazmıştım. Eğer oyunun kendisi için bir inceleme arıyorsanız, o yazıma göz atmanızı öneriyorum. Eğer sektörün yeni konsollarına özel olarak piyasaya sürülen Devil May Cry 5: Special Edition hakkındaki yorumlarımı merak ediyorsanız da bu inceleme yazısını okumaya devam edebilirsiniz efendim; şimdi sırada bu özel sürümden bahsetmek var. Bakalım bu sürüm nasıl bir şeymiş?

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5: Special Edition, gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisini konsollara getiriyor

Devil May Cry 5: Special Edition oyununun en çok dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi, direkt olarak gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi. Son birkaç senedir video oyunu sektöründe çok konuşulan bu teknoloji, yeni konsollarda da yer alıyor ve incelemekte olduğum bu oyunda da gerekli ayarları yaptıktan sonra, bahsi geçen teknolojiyi aktif edebiliyorsunuz. Bu noktada da oyun sizlere iki farklı seçenek sunuyor. Eğer gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisini aktif ederseniz, oyunu 1080p/60 FPS veya 4K/30 FPS olarak oynayabiliyorsunuz. Peki, bu teknolojiyi aktif ettiğimize değiyor mu?

Şu anda piyasada olan her oyun, gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisini başarılı olarak destekleyemiyor. Devil May Cry 5: Special Edition ise bence bu oyunlardan biri değil; bu yapıtta bahsi geçen teknolojiyi aktif ettiğiniz zaman görsellikte ve ışıklandırmadaki farklı hissedebiliyorsunuz. Yalnız, bu noktada 4K/30 FPS seçeneği ile ilerlemek çok daha mantıklı oluyor. Çözünürlüğü düşürdüğünüz zaman ışıklandırmalar da bundan etkileniyor ve biraz kötü bir deneyim sunuluyor, özellikle de 4K çözünürlükte çalışan ekranlarda. Zaten, bu teknolojiyi açıyorsanız, performansa önem vermiyorsunuz demektir.

Eğer gerçek zamanlı ışık izleme teknolojisi yerine reflekslerin önemli olduğu böyle bir oyunda, performansa önem vermek isterseniz de sırada yüksek performans modu bulunuyor. Devil May Cry 5: Special Edition oyununda size sunulan modlardan bir tanesi de yüksek performans adını taşıyor ve bu sayede oyunu 120 FPS civarına çıkarabiliyorsunuz. Yalnız, burada performansın kilitli olmadığını söylemek isterim. 4K/30 FPS ve 1080p/60 FPS gibi modlarda performans çok stabil olsa bile bu video oyunu, yüksek performans modunda 100 FPS ile 120 FPS arasında ilerliyor.

Devil May Cry 5: Special Edition, bu kadar çok seçenekle olumsuz bir sonuç elde edemez. Eğer görselliğe önem veriyorsanız, bu oyunu çok güzel bir şekilde 4K/30 FPS olarak oynayabiliyorsunuz. Aynı şeyi çözünürlük için de söyleyebilirim. Hızlı bir deneyim isterseniz de 60 FPS veya 120 FPS değerlerinde iki farklı mod karşınıza çıkıyor. Yalnız, tahmin edebileceğiniz gibi oyunu 120 FPS civarına taşıyan modda gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi otomatik olarak kapanıyor. Ayrıca, kullandığınız televizyon veya monitörde 120 Hz desteği bulunmuyorsa, bu modunda pek bir anlamı kalmıyor.

Devil May Cry 5

Her şey grafik, çözünürlük veya performans da demek değil tabii ki

Devil May Cry 5: Special Edition, PlayStation 5 konsolunda birbirinden farklı çözünürlük ve performans modları sunuyor; gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisini sizin emrinize bırakıyor. Bunlar çok güzel şeyler. Özellikle bol seçim şansının verilmiş olması, bence ayrıca güzel. Yalnız, her şey de görsellik, performans veya çözünürlük değil. Bazen de oyuncular, oynanışı ciddi anlamda değiştiren modlar arıyor. Bu noktada da oyun, turbo modu ile karşımıza çıkıyor. Eğer bu yapıtı 120 FPS ile oynamak sizin için yeteri kadar hızlı ve akıcı değilse, turbo modu ile oyunu %20 kadar hızlandırabiliyorsunuz.

İnceleme yazım boyunca söyledim, bu yapıt hızlı bir şekilde oynanan, kombo temelli bir aksiyon oyunu. Bu yüzden de oyuncular, normal hızdan daha fazlasını doğal olarak aramaya başlıyor. Bu noktada da işin içine turbo modu giriyor. Şimdi, ben bu turbo modunu pek sevmedim ama bunun sebebi oyun deneyimini gerçek dışı bir hale getiriyor olması. Eğer siz, hızlı ve daha da fazla aksiyon dolu bir deneyim arıyorsanız, muhtemelen turbo moduna bayılacaksınız; %20 gibi bir değer her ne kadar az görünse bile oyun içerisinde ciddi bir etki bırakıyor. Eğer sevmezseniz de modu kapatabiliyorsunuz.

Turbo modu gibi oyuna yeni eklenmiş olan Legendary Dark Knight modu da temel deneyimi hedefliyor. Yine, kombo ve aksiyon temelli bu oyunda düşmanları öldürmek ve çılgın kombo sayılarına ulaşmak çok güzel hissettiriyor. Legendary Dark Knight isimli yeni zorluk seviyesi ise oyunun genelindeki düşman sayısını ciddi anlamda yükseltiyor ve zorluğu da maksimuma çekiyor. Zorluk bir kenara, ekrandaki düşman sayısının bir anda onlarca çoğalması, komboları çok daha zevkli bir hale getiriyor. Tek bir darbede birkaç düşman yerine onlarca düşmana vurmanız, inanılmaz bir keyif veriyor.

İşte tüm bu modlar, Devil May Cry 5: Special Edition oyununu yapıyor. Yalnız, sizlere söyleyebileceğim son bir özellik daha bulunuyor bu sürüme özel olan. O özellik ise yepyeni bir oynanabilir karakter. Bu karakterimiz yine markanın ikonik isimlerinden biri olan Vergil. Oyunun çıktığı günden beri oyuncular, bu karakterin oynanabilir olması için adeta yalvarıyordu. Şimdi ise bu karakteri, oyunun özel sürümünde kontrol edebiliyorsunuz. Kendisi, tamamen özel yeteneklere, vuruş animasyonlarına ve daha fazlasına sahip. Yalnız, bu karakter oyuna yeni içerik eklemiyor; standart görevlerde kendisini kontrol ediyoruz.

Devil May Cry 5

Devil May Cry 5: Special Edition, yeni konsollara oldukça yakışıyor

Devil May Cry 5: Special Edition, PlayStation 5 konsolunda şu an oynayabileceğiniz en iyi görünen aksiyon oyunlarından bir tanesi. Açıkçası ben bu oyunu Xbox One X konsolumda oynadığım zaman da görsel açıdan çok sevmiştim, yeni konsollarda da bu düşüncem hiç değişmedi. Tam tersine, gerçek zamanlı ışın izleme ve iyileştirilen performans sayesinde çok daha güzel bir görsel deneyim yaşadım diyebilirim. Ben açıkçası görselliğe çok önem vermiyorum ama görselliğe önem veren oyuncular için çok ideal bir yapıt olabilir bu oyun. Zaten oyun, PlayStation 5 konsoluna da çok yakışıyor.

Görsellik gibi performans da oldukça başarılı. Diyelim ki Devil May Cry 5: Special Edition oyununu 30 FPS modunda oynamak istiyorsunuz. Bu gayet normal, belki yüksek görsellik seviyorsunuzdur. Oyun, bu noktada size oldukça stabil bir deneyim yaşatmak için oldukça çalışıyor, performansta pek bir problem görmek mümkün olmuyor. Aynı şeyi 60 FPS modu için de gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. 120 FPS modunu deneyemedim; benim televizyonum 60 Hz değerinde çalışabiliyor ama internetten gördüğüm aracılığı ile 120 FPS, pek stabil değil ve 100 FPS değerlerine kadar düşüyor.

Test edemediğim bir başka şey ise üç boyutlu ses oldu. Malum, PlayStation 5 için en çok pazarlanan teknolojilerden bir tanesiydi tamamen yeni olan üç boyutlu ses motoru ama bu teknoloji, şimdilik her cihaz tarafından desteklenmiyor. Benim elimde de bunu destekleyebilecek bir kulaklık bulunmuyor. Üç boyutlu ses teknolojisini deneyememiş olsam bile oyunun sesleri ve müzikleri genel anlamda oldukça kaliteli, inanılmaz tatmin edici. Bu arada, DualSense de çok güzel hissettiriyor bu video oyununda. Oyun, kontrolcüdeki ilgi çekici olan birçok teknolojiyi aktif olarak kullanıyor.

Devil May Cry 5: Special Edition, aksiyon oyunu sevenlere kesinlikle önerebileceğim bir video oyunu. Yalnız, bu oyunun özel sürümü sadece PlayStation 5 ve Xbox Series X için satılıyor. Eski nesil konsollarda kaldıysanız, direkt olarak Devil May Cry 5 oyununa yönelmeniz gerekiyor. O oyun hakkındaki düşüncelerimi zaten belirtmiştim. Yeni konsollar için hazırlanan bu özel sürüm ise bence PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarında çok güzel bir şekilde oynayabileceğiniz yapıtlar arasında yer alıyor. Gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi, performans modları ve yeni içerikler, bu oyunu çok iyi bir noktaya taşıyor.

Devil May Cry 5
Devil May Cry 5: Special Edition
PlayStation 5 ve Xbox Series X konsollarında bol aksiyonlu, konsollarınıza destek veren bir yapıt arıyorsanız, Devil May Cry 5: Special Edition kesinlikle aradığınız oyun olacaktır. Temel oyunun üzerine gelen gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisi, performans modları, turbo modu, yeni zorluk seviyesi, merakla beklenen bir oynanabilir karakter, DualSense üzerindeki teknolojilerin desteklenmesi ve çok daha fazlası, Devil May Cry 5: Special Edition oyununu kesinlikle oynanması gereken yapıtlar arasına sokmaya bir kez daha yetiyor bence.
Olumlu
Gerçek zamanlı ışın izleme teknolojisine verilen güzel destek.
DualSense üzerindeki teknolojiler, oyunu çok iyi hissettiriyor.
Yeni eklenen performans modları ve zorluk seviyesi eğlendiriyor.
Yeni eklenen oynanabilir karakterimiz, bambaşka bir oyun deneyimi sunuyor.
Olumsuz
İçeriklerin çoğu ücretsiz olarak eklenebilecek seviyede olan şeyler.
Temel oyunun problemlerine hiç el atılmamış; kamera düzeltilebilirdi.
İyileştirilen görsellik güzel ama arka plan çok sırıtıyor.
Bir karakter haricinde oynanabilir olan yeni hiç içerik yok.
9.3
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x