Cuphead: The Delicious Last Course

Cuphead: The Delicious Last Course incelemesi

Cuphead, senelerdir merakla beklenen The Delicious Last Course isimli ek paketi ile tekrardan karşımızda.


Cuphead, 2017 senesinde piyasaya sürüldüğü zaman çok sevilmişti. Oyunun her noktası ayrı bir güzeldi ve benzersizliğe sahipti. Birbirinden farklı bölüm sonu canavarı savaşları, hoş bir hikaye ve her şeyden daha da önemlisi tamamen elle çizilmiş olan görsellik ve animasyonlar… Kim istemez ki böyle kusursuz bir deneyim için daha fazlası gelsin? The Delicious Last Course isimli bir ek paket de tam olarak bunu hedefliyordu ve kendisini senelerdir bekliyorduk. Büyük bir bekleyiş ardından ek paket sonunda çıktı ve oyuna yeni karakterler, yeni hikayeler, yeni bölümler, yeni bölüm sonu canavarları ve daha fazlasını ekledi.

Cuphead: The Delicious Last Course ile Cuphead ve Mugman geri dönüyor. Karakterlerimiz, The Legendary Chalice’e yardım etmek için uzaktaki bir adaya yolculuk ediyor ve yediği bir bisküviden sonra Mugman ile Ms. Chalice yer değiştiriyor. Daha sonra Chef Saltbaker ile de tanışıyoruz ve oyun resmi olarak başlıyor. Chef Saltbaker, Mugman başka bir boyuta geçiş yapmadan Ms. Chalice karakterini de dünyamıza taşımanın bir yolu olduğunu belirtiyor ve karakterlerimiz de bu noktada yeni bir maceraya atılıyor. Bu macerada da beş farklı malzemeyi toplayıp, Wondertart isimli bir yemeği yapmamız gerekiyor.

Inkwell Isle içerisinde geçen Cuphead: The Delicious Last Course, Wondertart için ihtiyacımız olan malzemeleri tabii ki bölüm sonu canavarı savaşlarının arkasına gizliyor. Hikaye genel anlamda ek paketin kendisi gibi oldukça kısa sürüyor ve içerisinde aslında hemen tahmin edebileceğiniz bir sürpriz bulunduruyor. Tabii yine de bu hikaye oldukça eğlenceli bir şekilde sunulduğu için sürprizin kolaylıkla tahmin edilebileceği filan rahatsız etmiyor. Bu ek pakette sunulan hikaye hem ek paketin kendisi, hem de ana oyun için yeni bir oynanabilir karakter olan Ms. Chalice ile karşımıza çıkıyor. Evet, bu üçüncü karakteri ana oyuna da taşıyabiliyoruz.

Ms. Chalice, Cuphead ve Mugman ile karşılaştırıldığı zaman çok daha farklı yeteneklere sahip. Bu yetenekler, ek paket için çok güzel bir şekilde optimize edilmiş durumda. Kaçınma hareketlerini yaparken görünmez olabilme ve iki kere zıplayabilme kesinlikle çok iyi hissettiriyor ek paketin içerisinde. Ms. Chalice karakterini ana oyuna taşıdığınız zaman ise kendisi bu yeteneklerle adeta bir hile gibi hissettiriyor. Ana oyundaki bölüm sonu canavarları özellikle iki kere zıplayabilme yeteneğine göre tasarlanmadığı için birçok savaş sırasında işiniz ciddi anlamda kolaylaşıyor. Yalnız ben bunu bir problem olarak görmüyorum.

Cuphead: The Delicious Last Course

Cuphead: The Delicious Last Course, yeni bir macera sunuyor

Cuphead: The Delicious Last Course ile oyuncuların beğenisine sunulan Ms. Chalice, kullanılması zorunlu olan bir karakter değil. Oyuncular hala hem ek paketi, hem de ana oyunu orijinal karakterlerle oynayabiliyor. Ms. Chalice, zorunlu tutulmuyor. Aynı şekilde, bu ek paket ile oyuna yeni silahlar ve özellikler de ekleniyor ki bunlar da ana oyunda biraz çok güçlü hissettirebiliyor. Bu da bir problem olmamalı; sonuçta her şey opsiyonel ve ana oyun da 2017 senesinde piyasaya sürüldü. Yani, bu kadar uzun bir zamandan sonra, böyle bir video oyununda, Ms. Chalice ve yeni silahlar ile bir güç fantezisi yaşamak bence hak edilen bir şey.

Inkwell Isle, yeni bir karakter ve yeni silahlar haricinde, tabii ki yeni bölüm sonu canavarı savaşlarını da içerisinde bulunduruyor. Cuphead: The Delicious Last Course içerisindeki finale ulaşabilmeniz için beş farklı bölüm sonu canavarı ile savaşıyorsunuz. Daha sonra, final bölüm sonu canavarı ile karşı karşıya kalıyorsunuz. Bunlara ek olarak, oyunda bir de gizem olarak sunulan opsiyonel bir bölüm sonu canavarı bulunuyor. Ek paketin içerisinde ayrıca size karşı yapılan saldırıları engellemenizi gerektiren bir meydan okuma görevi bulunduruyor. Bu görev de beş farklı seviyeden oluşuyor ve oyunculara hoş bir içerik sunuyor.

Cuphead oyununun orijinal bölüm sonu canavarları tek kelimeyle harikaydı. İsterseniz oynanış tarafını düşünün, isterseniz zorluğu düşünün, isterseniz de sunumu düşünün… Oyundaki tüm bölüm sonu canavarları muhteşemdi. The Delicious Last Course ile sunulan tüm bölüm sonu canavarları ve meydan okuma görevleri için de aynı şey geçerli. Bu ek paket için senelerce bekledik ama bence beklediğimiz her güne değdi. Geliştirici ekibin sunduğu kalite, benzersizlik, farklı zorluklar ve tabii ki oyunun o tamamen elle hazırlanmış olan sunum ögeleri, yaşadığınız deneyimi birkaç seviye yukarıya çıkartıyor. Oyunda geçirdiğiniz vakitten zevk alıyorsunuz.

Cuphead: The Delicious Last Course içerisindeki bölüm sonu canavarları, ana oyundaki karşılaşmalara benzer bir şekilde sunuluyor. Yani, yine her karşılaşmanın 1’den fazla seviyesi bulunuyor ve oyuncuların her seviyede ayrı ayrı ustalaşması gerekiyor. Buradaki formül zaten oldukça iyiydi ve ek paket için de bu formül değiştirilmemiş gibi duruyor. Üç yeni silah, üç yeni aksesuar, Ms. Chalice karakterinin benzersiz özellikleri, yeni alanlar, yeni başarılar ve yeni müzikler derken inanılmaz bir deneyim daha yaşatıyor bu oyunun ve ek paketin geliştirici ekibi olan StudioMDHR. Tüm bu kalite, 3-4 saatte rahatlıkla bitirilebiliyor.

Cuphead: The Delicious Last Course

Daha fazla Cuphead isteyenler için muhteşem bir ek paket

Cuphead: The Delicious Last Course, hikaye ve oynanış tarafında kesinlikle güzel bir deneyim yaşatıyor. Sunum kategorisine baktığımız zaman da aynı başarıyı görebilmek mümkün. Ana oyunda olduğu gibi bu ek pakette de görsellik ciddi anlamda ön plana çıkıyor. Bölüm sonu canavarlarının tasarımları, ana oyunda olduğu gibi yine benzersiz ve harika bir yapıya sahip. Bu bölüm sonu canavarları ile savaştığınız bölümlerin tasarımları için de aynı şey geçerli. Tamamen elle çizilmiş olan bu görselliğin yanında yine elle tasarlanmış olan animasyonlar da ciddi anlamda ön plana çıkıyor; oyun bir kere daha kalitesini rahatlıkla ortaya koyuyor.

Performans tarafında da pek bir problem yaşanmıyor Cuphead: The Delicious Last Course oyununda. Temel oyunda olduğu gibi ek paketin içerisinde de sistem gereksinimlerini karşıladığı sürece herhangi bir performans problemi yaşamıyorsunuz; oyunun optimizasyon sıkıntısı yok. Aynı zamanda oyunun içerisinde herhangi bir büyük-küçük hata da bulunmuyor. Yüklenme süreleri de kullandığınız HDD veya SSD parçasının performansına göre bence kısa. Yani, ben bu oyunu oldukça güçsüz olan kişisel bilgisayarımda deneyimledim ve ona rağmen hiçbir şekilde rahatsız etmeyen bir performans ile karşılaştım.

Sesler ve müzikler de Cuphead: The Delicious Last Course içerisinde ayrı bir güzelliğe sahip. Her şeyden önce oyunun içerisindeki müzikler adeta birer başyapıt. Aslında bu duruma şaşırmamanız gerekiyor; ana oyundaki müzikler de aynı kaliteye sahipti. Bu yüzden, ek paket içerisinde de müzik kalitesinin düşürülmemiş olmasına pek şaşırmadım. Seslendirme tarafında ise yine ana oyunda olduğu gibi bu ek paketin içerisinde de pek fazla performans bulunmuyor ama var olan seslendirmeler de yeterince kaliteli. Zaten böyle bir video oyununda seslendirmelerin çok ön planda olmasına gerek yok ve durum da aynen öyle.

Cuphead, kelimelerle anlatılamaz kadar kaliteli bir video oyunu idi. Aynı şey The Delicious Last Course için de geçerli. Bu ek paket, o kadar kaliteli ki kendisini kelimelerle anlatabilmek imkansız. İşler, ek paketin fiyatına baktığınız zaman daha da güzelleşiyor; yurt dışında bu ek paket 10 USD ve ülkemizde de en azından Steam üzerinde sadece 15 TL. Evet, yanlış okumadınız, bu muhteşem oyunun muhteşem ek paketi sadece 15 TL. Eğer orijinal oyunu sevdiyseniz, bu ek paketi hemen satın alın. Eğer bu oyunu daha önce oynamadıysanız da hem ana oyun, hem ek paket sadece 45 TL üzerinden satılıyor.

Cuphead: The Delicious Last Course
Cuphead: The Delicious Last Course
Olumlu
Ms. Chalice, benzersiz yetenekleri ile muhteşem bir yeni karakter.
Yeni bölüm sonu canavarlarının tamamı kusursuz yapılara sahip.
Aksiyon dolu oynanış, inanılmaz animasyon tasarımı ile çok güzel.
Görsellik ve müzikler son zamanların en iyi deneyimini sunuyor.
Olumsuz
Hikaye çok tahmin edilebilir bir yapıya sahip.
9