Crysis Remastered Trilogy

Crysis Remastered Trilogy incelemesi

Crysis Remastered Trilogy, Crytek tarafının efsane serisini yeni konsollara getiriyor.

Geliştirici
Crytek
Dağıtımcı
Crytek
Platform
PC, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
15 Ekim 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
50 USD - 460 TL
Tür
Birinci Şahıs Nişancı
İçerik
Tekli Oyunculu

Çok ama çok uzun bir süre boyunca Crysis serisi, video oyunu dünyası için en iyi görünen deneyimlerden birini sundu. Kendi zamanına göre çok ilerde olan bu seri, zaman zaman bilgisayarların performanslarını ölçmek için ana bir yazılım olarak kullanıldı. Yalnız, seneler ilerledikçe teknolojiler de kendisini geliştirdi ve bu seri unutuldu. Crytek, oyunculara bir kere daha bu markanın önemini hatırlatabilmek için şimdi de üç ana oyunun iyileştirilmiş versiyonunu hazırladı. Tüm bu versiyonlar, Crysis Remastered Trilogy isimli tek bir paket ile sunuldu. Aslında ilk oyunun iyileştirilmiş versiyonunu daha önce oynamıştık ama şimdi sıra, ikinci ve üçüncü oyuna geldi.

Crysis Remastered Trilogy; Crysis Remastered, Crysis 2 Remastered ve Crysis 3 Remastered oyunlarını içerisinde bulunduran bir paket. İlk oyunun iyileştirilmiş versiyonu daha önce piyasaya sürülmüştü; ikinci ve üçüncü oyunun iyileştirilmiş versiyonları ise bu paket ile birlikte oyunculara sunuldu. Bu arada, bahsettiğim bu oyunları satın alabilmek için illa bu pakete sahip olmanıza gerek yok; üç oyunu da eğer isterseniz ayrı ayrı satın alabiliyorsunuz. Yalnız, üç oyunu da satın alacaksanız, hepsini tek tek almak yerine direkt olarak paketi almak en mantıklısı olacaktır. Bu sayede, en azından maddi anlamda ufak bir indirim elde etmiş olursunuz.

Crysis serisinin orijinal oyunları, PlayStation 3 konsolunda 720p/30 FPS olarak çalışıyordu. Crysis Remastered Trilogy ise en büyük yeniliği öncelikle bu değerler üzerinde yapıyor. Öyle ki bu üç oyunun da iyileştirilmiş olan versiyonları, PlayStation 5 konsolunda 60 FPS olarak çalışıyor. Oyunlarda ne yazık ki bazı performans problemleri yer alıyor; dinamik çözünürlük kullanılsa bile FPS değerinin düştüğünü zaman zaman hissedebiliyorsunuz ama bu durum çok da rahatsız edici seviyelere ulaşmıyor. Çözünürlük ise dediğim gibi dinamik bir şekilde veriliyor ve değerler 1080p ile 2160p arasında sürekli olarak değişiyor. Bunu da oyun içerisinde çok az hissedebilirsiniz.

Crysis Remastered Trilogy, içerisindeki video oyunlarını 60 FPS ve 4K olarak sunmaya çalışırken, bir diğer iyileştirmeyi de genel anlamdaki görsellikte görüyoruz. Her şeyden önce, üç oyunda da daha yüksek çözünürlüklü ve kaliteli doku kaplamaları kullanılıyor. Bu sayede oyun, orijinal versiyonlarına göre daha net görünüyor. Genel anlamda atmosferin iyileştirilmesi için de ışıklandırma sistemi daha kaliteli bir hale getiriliyor, karakter modelleri iyileştiriliyor, silah modelleri elden geçiriliyor ve çevre detayları daha da detaylı bir hale getiriliyor. Kağıt üzerinde her şey güzel gibi dururken, oynanış sırasında tüm bu iyileştirmeler nasıl hissettiriyor?

Crysis Remastered Trilogy

Crysis Remastered Trilogy, üç nesil ardından nasıl görünüyor?

Daha önce de söylediğim gibi Crysis serisinin oyunları, kendi zamanına göre çok ilerideydi. Yalnız, bir video oyununu iyileştirerek, günümüzde ne yazık ki aynı sonucu elde edemezsiniz. Yani, PlayStation 3 için çıkmış olan bir video oyununa ne kadar makyaj yaparsanız yapın, o oyun PlayStation 3 konsolunun ait olduğu nesle olan bağını korumaya devam edecektir. Geçmişte bu kadar önemli olan üç oyunun da günümüzde aynı önemi ve değeri koruyabilmesi için iyileştirme yerine yeniden yapılmaları gerekiyor. Crysis Remastered Trilogy, oyunları sadece iyileştirmiş olduğu için işin ucunda, PlayStation 5 konsolunda garip görünen bir deneyim elde ediliyor.

Crysis Remastered Trilogy içerisindeki oyunlar, özellikle de yeşillikler ön plana çıktığı zaman kusurlarını göstermeye başlıyor. Evet, iyileştirmeleri görebiliyorsunuz ama her şeye rağmen oyun, PlayStation 3 dönemine ait bir oyun gibi görünmeye devam ediyor. Geceleri, özellikle de yağmur yağdığı zaman filan iyileştirilmiş olan ışıklandırmalar çok daha öne çıkıyor ve aslında kaliteli bir görsellik elde edebiliyorsunuz. Aynı şeyi ağır makineli silahları kullanırken de hissedebiliyorsunuz. Yalnız, buradaki hisler DualSense üzerinden değil, oyunun kendi çabası ile veriliyor. Bunun sebebi ise oyunların, yeni nesil konsollar için destek vermiyor olması.

Evet, şu anda aktif olarak PlayStation 5 ve Xbox Series X/S konsollarının dönemindeyiz ama Crysis Remastered Trilogy içerisindeki üç oyun da yeni nesil konsollar için destek vermiyor. Mesela, ben bu oyunu PlayStation 5 konsolunda deneyimledim ama geriye dönük uyumluluk programı dahilinde oyunun PlayStation 4 versiyonuna erişmeyi başarabildim. Crytek, bu üç oyunun da yeni nesil için optimize edildiğini belirtiyor ama oyunların orijinal versiyonları PlayStation 3 konsoluna ait olduğu için yeni nesil, herhalde PlayStation 4 demek oluyor. Yine de stüdyo, oyunun PlayStation 5 konsolunda da daha iyi çalıştığını belirtiyor.

Yine de geçmişe geri dönecek olursak, Crysis Remastered Trilogy içerisindeki en önemli yapıt bence Crysis 2 Remastered. Bunun sebebi ise orijinal Crysis 2 oyununun konsol versiyonları berbat bir haldeydi. Bu oyun, PlayStation 3 ve Xbox 360 konsollarında performans ve görüntü kalitesi tarafında gerçekten iyileştirilmeyi hak ediyordu ve Crysis 2 Remastered, en azından PlayStation 5 konsolunda hak ettiği şekilde oynanabiliyor. Değiştirilen renk paketi, tamamen yeni doku setleri ve çok daha fazlası bu deneyimi, en azından konsollarda bir üst seviyeye taşıyor. Bu oyunu sonunda sağlıklı bir şekilde oynayabiliyoruz.

Crysis Remastered Trilogy

Bu klasik seri sırf iyileştirildi diye geri dönmeye değer mi?

Görsellik bir yana, Crysis Remastered Trilogy içerisindeki video oyunlarının PlayStation 3 versiyonları ciddi anlamda berbattı. Daha önce örneğini vermiş olduğum Crysis 2, PlayStation 3 konsolunda sıklıkla ama sıklıkla, 15 FPS gibi değerlere bile düşüyordu. Crytek, o dönemde PlayStation 3 ve Xbox 360 konsolları ile ciddi anlamda problem çekiyordu ve bu problemler, en fazla da Crysis 2 oyununda kendisini belli ediyordu. Oyunların iyileştirilmiş versiyonları ise her şeyden önce eski nesil konsolların tamamında, 30 FPS limiti ile geliyor. Ayrıca oyun, PlayStation 4 ve Xbox One gibi temel konsollarda 1080p olarak çalışıyor; dinamik çözünürlük kullanılmıyor yani.

Orijinal oyunların performans problemini göz önünde bulunduracak olursak, iyileştirilmiş versiyonların da eski nesil konsollarda 30 FPS olarak çalışması, belki biraz canınızı sıkabilir ama performansın en azından daha stabil olduğunu belirtmek istiyorum. Daha önce de söylemiştim; performans problemleri yok değil, aksiyon çok ama çok yüklendiği zaman 25 FPS değerlerine kadar ulaşılıyor ama oyunlar kesinlikle oynanabilir bir halde bu sefer. Yeni nesil konsollarda ise 60 FPS değeri dinamik çözünürlük ile hedefleniyor. Dinamik çözünürlük, ciddi anlamda agresif bir şekilde kullanılıyor ve bu sayede, yeni nesil de çok rahatsız etmeden, güzel bir deneyim yaşatıyor.

Crysis Remastered Trilogy içerisindeki oyunlar, PlayStation 5 için doğal bir destek vermediği için ne yazık ki bu noktada ufak tefek problemlerle karşılaşabiliyorsunuz. Mesela, HDR desteği oyunlarda yer almıyor. Özellikle de HDR teknolojisi ile övündüğünüz bir televizyonunuz veya monitörünüz varsa, bu paketin içerisindeki oyunları ne yazık ki HDR ile deneyimleyemeyeceksiniz. Tahmin ediyorum ki Crytek, bu desteği daha sonra ekleyecek. Bunun haricinde, iyileştirilmiş sürümlerde ne yazık ki başka hiçbir şeye değinilmiyor. Yani, sadece performans, çözünürlük ve görsellik iyileştiriliyor. Oynanışta, yapay zekada veya başka hiçbir şeyde değişiklik yok.

Crysis Remastered Trilogy içerisindeki Crysis Remastered, kesinlikle zaman içerisinde aldığı güncellemeler ile daha iyi bir hale geldi ama yine de mükemmel bir deneyim sunamıyor. Crysis 2 Remastered ise bu paketin içerisindeki en iyi şekilde iyileştirilen oyun gibi görünüyor. Özellikle de oyunun orijinal versiyonunun berbat olduğunu göz önünde bulundurursak, oyunu sonunda PlayStation 5 konsolunda, stabil bir şekilde oynayabiliyoruz. Crysis 3 Remastered için de aynı şeyleri söylemeyi çok isterdim ama bu yapıtta biraz daha fazla performans problemi bulunuyor. Yine de genel anlamda hoş bir deneyim sunuluyor PlayStation 5 tarafında.

Crysis Remastered Trilogy
Crysis Remastered Trilogy
Olumlu
Crysis 2, sonunda muhteşem kaliteli bir şekilde, konsollarda oynanabiliyor.
Crysis serisinin üçlemesi; daha kaliteli, net ve akıcı bir şekilde karşımızda.
Olumsuz
Crysis Remastered Trilogy, PlayStation 5 için doğal destek sunmuyor; HDR eksik.
Crysis 3 Remastered oyununda bazı rahatsız edici performans problemleri var.
8