Valve, Counter-Strike: Global Offensive oyununun devamı/ücretsiz güncellemesi olan Counter-Strike 2 yapıtını resmi olarak yayımladı. Bu merakla beklenen video oyunu daha önce sınırlı bir teknik testin parçası olarak yalnızca Counter-Strike: Global Offensive oyununun sınırlı sayılı oyuncuları tarafından kullanılabiliyordu.

Counter-Strike 2, Steam üzerinde Counter-Strike: Global Offensive yapıtının yerini alıyor. Valve, güncellenen oyunu ise, “Heyecan verici yeni bir bölümün başlangıcı ve Counter-Strike tarihindeki en büyük teknik sıçrama.” olarak nitelendiriyor. Counter-Strike: Global Offensive oyununun oyuncuları geride kalmayacak; Valve, bu eski yapıttaki tüm öğelerin yeni oyuna taşınacağını vaat ediyor. Ayrıca, eski oyun gibi yeni oyunu da indirmek ve oynamak ücretsiz.

Valve, Counter-Strike 2 oyununu Mart 2023 içerisinde duyurdu ve Counter-Strike deneyiminin her sisteminde, her içeriğinde ve her parçasında bir revizyon sözü verdi. Duyuruda, yeni video oyununun güncellenmiş haritalar, dinamik sis bombaları ve Valve şirketinin daha da hassas sunucu güncellemeleri sunduğunu söylediği “sub-tick güncellemeleri” gibi yeni özellikleri gösterildi.

Counter-Strike 2, Valve şirketinin çok oyunculu birinci şahıs nişancı serisinin dördüncü büyük sürümüdür. Valve ekibinin Half-Life yapıtı için bir mod temel alınarak geliştirilen orijinal oyun 2000 yılında piyasaya sürülmüştü. Valve bunu Counter-Strike: Source ile takip etti ve 2012 senesinde Counter-Strike: Global Offensive ile oyuncuların karşısına çıktı.

İlk çıkışından 10 yıldan fazla bir süre sonra, Counter-Strike: Global Offensive, inanılmaz derecede popüler olmaya devam ediyor; oynaması ücretsiz oyun düzenli olarak Steam üzerinde en çok oynanan oyun. Counter-Strike: Global Offensive, 2023 yılının başlarında Steam üzerinde 1,5 milyondan fazla eş zamanlı oyuncuyla tüm zamanların eş zamanlı oyuncu rekorunu kırdı.