Corsair HS35

Corsair HS35 incelemesi

Corsair HS35, giriş seviyesinde çok iyi ve tercih edilen bir ürün olabilir ama bu durum, onu ne yazık ki kaliteli yapmıyor.

Üretici
Corsair
Dağıtımcı
Corsair
Platform
Bilgisayarlar, Oyun Konsolları ve Mobil Cihazlar
İnceleme Yapılan Platform
PC ve PlayStation 5
Çıkış Tarihi
27 Haziran 2019
İnceleme Sırasındaki Fiyat
40 Dolar - 287 Türk Lirası
Tür
Kulak Üstü Oyuncu Kulaklığı
Bağlantı
Kablolu

Video oyunlarında sesler çok önemlidir. Belki birçok oyuncu sesleri ve müzikleri pek kafaya takmak ama kulaklara hitap edebilmek, belki de gözlere hitap edebilmek kadar önemlidir benim için. Bu yüzden isterseniz bilgisayarda, isterseniz konsolda, isterseniz de telefonda bile oyun oynarken kaliteli kulaklıklara ihtiyaç duymalısınız. Ben bugüne kadar birçok farklı kulaklık deneyimledim. Oldukça kaliteli oyuncu kulaklıklarından tutun da profesyonel stüdyo kulaklıklarına kadar farklı ürünler elimden geçti. Şimdi ise pek yüksek seviyeli olmayan ama ülkemizde çok tercih edilen bir ürüne odaklanmak istiyorum. Kendisinin adı Corsair HS35.

Birçok donanım incelemesinde olduğu gibi bu yazıma da tasarımdan bahsederek giriş yapacağım. İncelenen ürün aslında oyunculara hitap ettiği zaman bugüne kadar birbirinden saçma ve abartı tasarım gördüm. Yani, bir ürünü alıp; asimetrik, renkli veya hayali bir uzay havası yaratınca o ürün nasıl oluyorsa, bir anda oyuncu kategorisine giriyor. Ben açıkçası bu tip şeylerden ciddi anlamda nefret ediyorum, bunlar çok açık bir şekilde donanımlardan anlamayan insanları ve daha ufak yaşlı kardeşlerimizi tasarım ile kandırmaya odaklanıyor. Ürünün kendisine bakacak olsanız, belki 100 liralık değeri vardır ama fiyat etiketi, oyuncu ürünü olduğu için 400 lira görünür.

Corsair HS35 ise tasarım tarafında bu söylediklerimin tam tersi. Ben, abartılı olmayan tasarımları çok severim ama Corsair ne yazık ki işleri biraz salmış bu üründe. Cihazın kendisi siyah renkli, herhangi bir kulaklık gibi görünüyor. Burada çok bir problem yok ama dış kaplama tamamen plastik ve tasarımda da herhangi bir tat yok. Bugüne kadar basit ama modern veya ilgi çekici görünen birçok kulaklık gördüm. Tasarıma dikkat etmeyen markalar bile bu üründen çok daha ilgi çekici görünen şeyler ortaya çıkartabiliyor. Plastik yapı ise kulaklığın çok ucuz, kalitesiz ve sağlam olmayan bir his vermesi ile sonuçlanıyor.

Corsair HS35, tamamen giriş seviyesi için üretilmiş bir kulaklık. Bu yüzden de tasarımda neden hiçbir şeyin olmadığını anlayabiliyorum. Bu yüzden de görünüş bakımından kontrolcüyü çok zorlamayacağım ama ürünü elinize aldığınız zaman hissettiğiniz kalitesizlik, ne yazık ki benim görüşlerimi çok olumsuz etkiliyor. Bu arada, tasarımda hoşuma giden şeyler de oldu. Mesela, renk çeşitliliği ve mikrofonun çıkartılabiliyor olması benim için önemli. Renk tarafında ben zaten yine siyahı seçerdim ama seçenek sunulması önemli. Mikrofonun çıkartılabilmesi ise kulaklığı dış ortamlarda da rahatlıkla kullanabilmemi sağlıyor.

Corsair HS35

Corsair HS35, konforlu bir kullanım deneyimi sunuyor mu?

Bir kulaklığı kafamıza taktıktan sonra, onun görünümünün hiçbir önemi yok. Sonuçta kendisini göremiyoruz. Kulaklığı kullanmaya başladığımız andan itibaren önemli olan şeylerden biri konfor oluyor. Corsair HS35 da hafif bir kulaklık ve kafanıza taktığınız zaman kendisini pek hissetmiyorsunuz. Kulak bölgelerinde ve kafanızın en tepesinin denk geleceği noktalarda yumuşatıcılar olduğu için herhangi bir rahatsızlık yaşanmıyor ama uzun oyun seanslarında ben terledim ve bu yumuşak yerlerin olduğu noktalar da kaşıntı yaptı. Bilmiyorum bu herkeste olur mu ama ben 1-2 saat sonra rahatsız olmaya başladım.

Corsair HS35, aynı zamanda üzerinde bazı kontroller de bulunduruyor. Kulaklık, ne yazık ki bu yönden hiç güçlü değil. Cihazın üzerinde sadece mikrofonu açma ve kapatma ile ses kontrolü alanları bulunuyor. Bu iki şey haricinde hiçbir ayar bulunmuyor. Bu da günümüzde pek kabul edilemeyecek bir şey. Yine de cihazın üzerindeki kontrollerin kolaylıkla erişilebiliyor olması benim için çok olumlu bir şey. Benim günlük kullandığım kulaklık farklı bir marka ve kendisinin ses seviyesi kontrolü tuşu inanılmaz saçma bir yerde duruyor. Bu yüzden de incelediğim üründe çok büyük bir rahatlık sağlanmış olması hoşuma gitti.

Bunun yanında ne yazık ki Corsair HS35 pek de portatif bir cihaz değil. Kulaklık çok kaba görünüyor ve masamda da ciddi anlamda yer kaplıyor kullanmadığım anlarda. Benim kişisel olarak kullandığım tüm kulaklıklar katlanabiliyor ama bu cihazda ne yazık ki öyle bir özellik bulunmuyor. Cihazın portatif olması konusundaki tek özellik, mikrofonun ayrıca çıkartılabiliyor olması. Onun haricinde kulaklık, kafanızda nasıl duruyorsa, masanızda veya başka bir yerde de öyle duruyor. Bu yüzden de kendisini A noktasından B noktasına taşımak biraz can sıkıcı olabilir. Ayrıca ürün için geniş bir yer açmanız da gerekir.

Peki, pek de portatif olmayan bu kulaklık, kafamızda sabit bir şekilde durabiliyor mu? Ne yazık ki hayır. Corsair HS35, hafif bir ürün olduğu için ne yazık ki kafanızı oynatmanız durumunda stabilitesini kaybedebiliyor. Özellikle çok hareket ediyorsanız da rahatsız edici bir deneyim ortaya çıkıyor. Tamamen sabit bir şekilde oyun oynuyorsanız da herhangi bir problem yaşayacağınızı sanmıyorum. Bunun yanında, tasarım kısmında ürünün plastik olduğu için hiç sağlam hissettirmediğini söylemiştim ama cihazın kendisi yeterince sağlam. Sadece sağlam hissettirmiyor. En azından giriş seviyesindeki bir ürün için yeterince sağlam.

Corsair HS35

Sıra geldi bu oyuncu kulaklığının ses kalitesinden bahsetmeye

Tasarımı kafaya takmayalım. Kulaklığın ne kadar rahat veya rahatsız olduğunu da unutalım; şimdi ses kalitesinden ve alakalı diğer konulardan bahsedeceğim. Ben, günlük yaşamımda sadece oyun oynamıyorum, aynı zamanda müzik de besteliyorum. Bu yüzden kulaklıkların vereceği ses benim için normalden çok ama çok daha önemli. Corsair HS35 ise ne yazık ki hem bir oyuncu olarak, hem de besteci olarak benim tarafımda sınıfta kalıyor. Genel anlamda söylemem gerekirse kulaklık, dengesiz bir ses veriyor. Ayrıca bas çok düşükken tiz de yüksek hissettiriyor. Bunun sebebini de tahmin etmek zor değil.

Karşımızda bir oyuncu kulaklığı var. Oyuncular da ateş etmeli oyunlara bayılıyor. Ateş etmeli oyunlarda da bolca mermi sesi ve patlama filan bulunuyor. Tahmin ediyorum ki teknisyenler veya bu işle kim uğraşıyorsa onlar, bu tip sesleri ön plana çıkartmaya çalışmış. Bas tarafında aslında bunu zaman zaman hissedebiliyorsunuz ama genel anlamda çok dengesiz bir kalite olduğu için ne olursa olsun, kaliteli bir deneyim elde edemiyorsunuz. Kulaklık sadece oyunlarda değil, müzik besteleme sırasında ve hatta müzik dinlerken bile kalitesizlik akıtıyor. Eski bilgisayarın dahili hoparlörü bile daha kaliteli seviyede müzikleri dinletiyor.

Bas konusuna biraz daha değinmek istiyorum; sürekli olarak numaralı gözlük kullanıyorum. Gözlük kullanımı, kulaklıkları etkileyebiliyor pozisyonlarından ötürü. Corsair HS35 ürününde de gözlüğümü taktığım sırada bas ciddi anlamda güçsüzleşiyor. Tiz tarafında veya diğer frekanslarda pek bir farklılık hissetmedim ama bas gerçekten aşağı doğru gittiğini hissettiriyor. Gözlük kullanmıyorken de genel kalitesizliği dinliyorum zaten. Bas gibi tiz de genel anlamda kalitesiz. Mid ise bas ve tize göre çok daha iyi bir durumda ki bu benim hoşuma gidiyor; o aralığa oldukça önem veriyorum ve seviyorum.

Kulaklıklarda önemli olan kısmen ses ile alakalı bir başka konu ise izolasyon. Corsair HS35, ne yazık ki bu konuda da inanılmaz başarılı. Kulaklık, hem dışarıdan gelen sesi bastıramıyor, hem de sizin dinlediğiniz sesi çok baskın bir şekilde dışarıya veriyor. Bu sayede ne siz dinlediğiniz şeye odaklanabiliyorsunuz, ne de dinlediğiniz şeyi kendinize tutabiliyorsunuz. Ev ortamında sesin dışarı çıkması pek önemli değildir belki ama dışarısı için bu kulaklık ne yazık ki ciddi bir puan kaybediyor benden. Bu arada, sokak kullanımı sırasında da dışarıdan gelen sesler inanılmaz rahatsız edici olabiliyor; cihaz özellikle bas sesleri susturamıyor.

Corsair HS35

Corsair HS35 ile gelen mikrofon nasıl bir performans gösteriyor?

Oyuncular, video oyunlarında sadece duymuyor, aynı zamanda konuşuyor da. Bunun için de bir mikrofon gerekiyor tabii ki. Daha önce de söylediğim üzere Corsair HS35, kendisine ait bir mikrofon ile geliyor. Bu mikrofonu dilediğiniz zaman tamamen çıkartabiliyorsunuz veya kulaklığın üzerindeki tuştan kendisini susturabiliyorsunuz. Mikrofonu kullanmak istediğiniz zaman ise giriş seviyesine yakışır bir kalitede ses kaydı görüyorum. Yine de kulaklığın zaten genel anlamda baslarla bir problemi var ve bu problem, mikrofonda da devam ediyor. Mikrofon, neredeyse hiç bas almıyor ve bu yüzden sesler çok cılız çıkabiliyor.

Mikrofonun ilettiği ses ne yazık ki çok cılız ama yine de bu durumu özellikle bilgisayarlarda kısmen çözebilirsiniz. Neredeyse her bilgisayarın mikrofon ayarlarında sanal olarak bas arttıran ayarlar var. Onlardan birini kullanabilirsiniz. Konsollarda ise ne yazık ki böyle bir şansınız yok. Yine de ses kalitesinin kendisine temelden baktığımız zaman Corsair HS35, kendi seviyesine göre en iyi deneyimi sunuyor. Buradaki tek problem, dediğim gibi seslerin çok cılız alınması, bas neredeyse hiç kullanılmıyor ve tiz ciddi anlamda ön plana çıkıyor. Ayrıca mikrofonun insan sesi ile ambiyans sesini ayırt etme becerisi de ciddi anlamda yüksek.

Bahsedebileceğim bir başka konu ise bağlantılar. Kulaklığın kendisi tamamen kablolu bir yapıya sahip. Yani, Bluetooth desteği filan bulunmuyor. Kulaklık, direkt olarak standart bağlantı kablosu ile geliyor ve bu sayede kendisini bilgisayarlardan tutun da konsollara veya mobil cihazlara kadar birçok farklı ürüne bağlayabiliyorsunuz. Her bağlantı şeklinde de mikrofon kullanılabilir oluyor. Peki, genel anlamda bu kulaklık hakkında neler düşünüyorum? İnceleme yazımı bitirmek için gelin, sizin için bu cihazı özetleyen son bir paragraf daha yazayım ve Corsair HS35 ürününü son kez değerlendireyim.

Corsair HS35, kesinlikle giriş seviyesinde adından bahsettirebilen bir oyuncu kulaklığı. Yalnız, ürünün giriş seviyesinde kendisinden bahsettirmesi, onu ne yazık ki kaliteli yapmıyor. Özellikle daha önce kaliteli kulaklık deneyimlemiş olan oyuncular ve satın aldığı üründe kalite arayan oyuncular, ne yazık ki bu üründen memnun kalamayacak. Eğer bütçeniz giriş seviyesinden üstüne çıkamıyorsa, yapabileceğiniz bir şey zaten yok demektir ama imkanınız varsa, bu üründen çok daha kaliteli olanlarına göz atmanızı öneriyorum. Ses bence çok önemli bir konu ve bütçeden kesinlikle kısmamanız gerekiyor.

Corsair HS35
Corsair HS35
Olumlu
İnanılmaz hafif yapısı güzel bir konfor sağlıyor.
Mikrofon şaşırtıcı bir şekilde başarılı ve ses alımı iyi işliyor.
Basit ama kullanması kolay olan ses/mikrofon kontrolleri var.
Normal şartlar altında giriş seviyesi için uygun olan ucuz bir ürün.
Olumsuz
Tasarımı çok vasat ve plastik yapısı iyi bir his vermiyor.
Sesler adeta çamur gibi çıkıyor, genel kalite çok düşük.
Ses kalitesinin düşük olmasının yanında baslar da çok problemli.
Ses izolasyonu iki taraflı olarak çok zayıf ve rahatsız edici.
7
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x