Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.
ASUS TUF Gaming H5

ASUS TUF Gaming H5 incelemesi

ASUS TUF Gaming H5, tahmin ettiğinizden daha kaliteli bir oyuncu kulaklığı olabilir.

Günümüzde oyuncuların tercih edebileceği birçok farklı kulaklık bulunuyor. Bu kulaklıklardan bir tanesi de ASUS TUF Gaming H5 ve şimdi kendisini inceleme şansına sahibiz. Bu kulaklık, ASUS tarafından bir oyuncu kulaklığı olarak lanse ediliyor ve kutusunun içerisinden de kulaklığın kendisi, ayrıca takılabilir mikrofonu, USB 2.0 kablosu, 3.5mm uzatma kablosu ve klasik belgeler çıkıyor. Bu kulaklığın en iyi yanı, 7.1 sanal çevresel ses verebilmesi ve bu teknolojiyi aktif edebilmeniz için de cihazı USB 2.0 kablosu ile kullanmanız gerekiyor.

Bu kulaklığı, çıkışlarındaki çeşitlikten ötürü birçok farklı cihaza takabiliyorsunuz. Mesela ben bu oyuncu kulaklığını hem akıllı telefonumda, hem bilgisayarımda, hem de PlayStation 4 Pro konsolumda kullandım. Siz de bu kulaklığı Xbox One gibi diğer platformlarda kullanabilirsiniz farklı çıkışları kullanarak. Yalnız, inceleme yazımın başında söylemiş olduğum 7.1 sanal çevresel ses, sadece PC platformunda aktif oluyor. Bunun sebebi ise bu teknoloji için sürücülerin gerekiyor olması ve onların da sadece bilgisayarlara yükleniyor olması.

Akıllı telefonlarda ve konsollarda 7.1 sanal çevresel ses desteği vermeyen ASUS TUF Gaming H5, takmış olduğunuz kablo üzerinde bir tuş bulunduruyor. Bu tuşu kullanarak bahsi geçen teknolojiyi aktif edebiliyorsunuz veya kapatabiliyorsunuz. Yani, 7.1 sanal çevresel ses desteğini sevmezseniz, illa menülerde dolaşıp, yavaş bir şekilde ayarlama yapmanıza gerek kalmıyor; tek bir tuşa basarak, oyun deneyiminizi bölmeden bu desteği kapatabiliyorsunuz ki zaman zaman bu teknolojiyi kullanmamak daha iyi oluyor.

ASUS TUF Gaming H5 kulaklığının üzerindeki ana kabloda mikrofonu açıp, kapatabileceğiniz bir tuş yer alıyor ve bu tuş ile birlikte kulaklığın sesini ayarlayabileceğiniz bir kaydırmalı ayar noktası da görebiliyorsunuz. Bu yönden ben herhangi bir kullanım zorluğu yaşamadığımı söylemek isterim. Kablo üzerindeki her ayar gerekli, gayet hızlı ve kullanışlı bir şekilde sunuluyor. Yalnız bu tip şeyler tabii ki böyle bir kulaklık için standart olmalı. Yani, böyle ayarların kolay bir şekilde oyunculara sunulmasına çok aman aman şeyler diyemeyeceğim.

ASUS TUF Gaming H5
Kulaklığın üzerinde herhangi bir ışıklandırma bulunmuyor ama sarı çizgiler, gerekli rengi yeterince veriyor ve genel olarak ASUS TUF Gaming markası ile de uyum gösteriyor.

ASUS TUF Gaming H5, nasıl bir kalite veriyor?

Üzerinde iki farklı mikrofon bulunduran ASUS TUF Gaming H5, genel anlamda plastik ile yapılmış. Cihazda plastik olmayan tek nokta, kafanızın üzerindeki kısımda bulunuyor. Durum böyle olunca, cihaz tamamen plastik gibi dururken ortada bir dayanıklık problemi olduğunu düşünebilirsiniz ama ben bu kulaklığı kullandığım sürece herhangi bir dayanıklık problemi yaşamadım. Cihaz sanki malzeme olarak yeterince güçlü idi. Ben zaten kendi ürünlerimi dikkatli kullanan biriyim. Bu ürün de senelerce bana dayanırdı bence.

Benim mi kafam yamuk, yoksa kulaklığın temel tasarımda mı bir yamukluk var, bilemiyorum ama ASUS TUF Gaming H5 benim için genel anlamda çok rahatsız bir üründü. Yani, kulaklık kafama ve kulağıma tam oturmuyordu; kulağımın sanki bir yani kapanmıyordu. Bu sebepten ötürü hem sesleri tam kalitesinde anlayamıyordum, hem de dışarıdan ciddi anlamda ses duyuyordum. Bu da genel anlamda kulaklığı kullanmayı zehir ediyordu. Bu noktada ürünü kuzenime de denettirdim ve kendisi de aynı deneyimi yaşadı.

Kullanım genel anlamda benim için berbat bir deneyim idi. Bununla birlikte, kulaklarımın tamamen kapanmış olan kısımları da hemen terledi. Bu olay oldukça çabuk da yaşandı. Yani, ben özellikle buna Call of Duty: Warzone oyununu oynarken dikkat ettim. Daha ilk karşılaşmam bitmeden kulağım oldukça ısınmaya ve çok hafiften terlemeye başlamıştı. Eğer ikinci kere kulaklıkla oynasaydım muhtemelen terlemeler net olarak başlayacaktı ve üçüncü kere oynamam başladığı zaman da tatsız bir deneyim alacaktım artık.

Kullanım kalitesi her ne kadar düşük olsa da ses kalitesinin ortalama üstünde olduğunu gönül rahatlığı ile söyleyebilirim. Özellikle de bu kulaklığın gerekli sürücülerini yükleyip, özel ayarlamalarını yapıp, ürünü kişiselleştirdikten sonra başarılı bir ses alabiliyorsunuz. Fakat bu ses öyle çok yüksek seviyelerde değil. Sonuçta ASUS TUF Gaming H5, kulakların nihai seviyesinde bulunmuyor. Kendisi, orta ile düşük seviye arasında bir yerde ama seviyesine göre bence gayet güzel bir ses kalitesi sunuyor oyunculara.

ASUS TUF Gaming H5
ASUS TUF Gaming H5, kablo olarak gayet güzel bir destek sunuyor ama en gerekli olan USB kablosunun biraz kısa olması can sıkıcı olabiliyor.

Gerekli ayarlamaları nasıl yapıyoruz?

ASUS TUF Gaming H5 ürününün özelleştirilmesi gerektiğini belirtmiştim. Bunu yapabilmek için birçok ASUS ürününde olduğu gibi ASUS Armoury II yazılımını kullanıyor. Bu yazılımın içerisindeki Sonic Studio isimli mini yazılım ile kulaklığınızı detaylıca ayarlayabiliyorsunuz ve hoşunuza giden en iyi ses profilini oluşturabiliyorsunuz. Ayrıca bu mini yazılım içerisinden film, dizi, oyun ve müzik gibi farklı profiller de seçebiliyorsunuz. Eğer uzun uzun ayar yapmak istemiyorsanız, bu profiller de sizin için yeterli olacaktır.

Her şeyi şöyle bir toparlamak gerekirse, bu ürünün kesinlikle ortalamanın üzerinde bir ses kalitesi verdiğini söyleyebilirim. Yalnız bu ses kalitesi en iyi şekilde USB kablosu aracılığı ile PC üzerinden alınabiliyor. Ayrıca PC tarafında da ASUS Armoury II aracılığı ile bazı ayarlamalar yapmak gerekiyor. Tüm bunları yaptığınız zaman başarılı bir ses kalitesine ulaşabiliyorsunuz ve bence fiyatının bir tık üzerinde ses kalitesi alıyorsunuz. Yani, bütçenize göre ses kalitesi anlamında alınabilecek en iyi ürünlerden biri olabilir ASUS TUF Gaming H5.

Ses kalitesi her ne kadar güzel olsa da ve 7.1 sanal çevresel ses desteği veriliyor olsa da bu kulaklığın kullanımı bana hiç rahat gelmedi. Dediğim gibi kulaklık benim ve denettirdiğim başka bir kişinin kafasına net olarak oturamadı ve kulağımız açıkta kaldığı için de dışarıdan gelen sesleri net olarak duyduk ve oyunlardan gelen sesleri de düzgün bir şekilde alamadık. Bu durum çok can sıkıcı idi. Eğer bu kulaklığı almayı planlıyorsanız, kesinlikle deneyip, ondan sonra satın almanızı öneriyorum ama benim kafam da yamuk olabilir.

Ses kalitesinin başarısı ve kullanımın pek rahat olmamasının yanında cihazın neredeyse tüm platformlarda kullanılıyor olması çok güzel. Yani, bilgisayarda müzik ile profesyonel olarak uğraşırken bu cihazı kullanabiliyorum. Ardından PlayStation 4 Pro konsolumda oyun oynarken bu kulaklığı kullanıyorum. Gece de yatmadan önce müzik dinlerken bu kulaklığı kullanabiliyorum. Yani, tek bir ürün ama kullanım kolaylığından ötürü birçok yerde işe yarayabiliyor. Ürünü satın almadan önce bunu da göz önünde bulundurmanızı öneririm.

ASUS TUF Gaming H5
İnternetten şöyle bir baktığımız zaman 500 TL civarında görebileceğimiz ASUS TUF Gaming H5, biraz pahalı görünüyor ama verdiğiniz paranın hakkını da bizce geri ödüyor size. Bu kulaklığı özellikle bilgisayar üzerinde kullanacaksanız sizlere önerebilirim; bu durumda 7.1 sanal çevresel ses desteğini aktif edebiliyorsunuz. Bunu, biraz kısa olan bir USB kablosunu kullanarak yapabiliyorsunuz. Bu kulaklığı akıllı telefonlarda, konsollarda ve aklınıza gelebilecek diğer platformlarda da kullanabiliyorsunuz ama o zaman USB kablosunu kullansanız bile 7.1 sanal çevresel ses desteğinin sahibi olabiliyorsunuz. Tabii bu gayet anlaşılabilir bir durum, cihazı eksiye çekemeyiz bu yüzden.
Olumlu
Ses kalitesi ortalama üstünde.
Tasarımı gayet basit ve modern.
Malzeme plastik olsa da sağlam hissettiriyor.
7.1 sanal çevresel ses desteği güzel düşünülmüş.
Olumsuz
Kafaya tam oturmayan yapısı.
USB kablosunun bir tık kısa kalması.
İki mikrofon var ama ikisi de kalitesiz.
Kabloların malzemesi pek güven vermiyor.
7.5
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x