Hem kaliteli hem de astronomik fiyat etiketine sahip olmayan bir oyuncu kulaklığı arayanların ilgisini çekecek bir ürünün incelemesiyle karşınızdayız. İnceleme yazımıza konu olan ürün ASUS TUF Gaming H3, 7.1 Surround desteği ile birlikte sade fakat sağlam yapısıyla ilgi çekiyor. PC platformunun yanında PlayStation 4 ve Nintendo Switch gibi oyun konsollarıyla da tam uyumluluk gösteren bu ürünün neler sunduğunu gelin beraberce bir göz atalım.

ASUS TUF Gaming H3

ASUS TUF Gaming H3, sade ve sağlam bir yapı barındırıyor

Oyuncu kulaklıklarının, ülkemizdeki döviz kurlarındaki dalgalanmalardan ötürü pek uygun fiyatlı ürünler olduğunu söyleyemeyiz açıkçası. Bütçesi yeterli olan kişiler bu ürünler için ciddi rakamları gözden çıkarmak durumundalar. Bütçe sıkıntısı bulunanlar ise güven vermeyen ucuz modellerle idare etmek zorunda kalıyorlar ki bu ucuz kulaklıklardan yüksek bir verim alınabildiğini pek söyleyemeyeceğim.

Okumakta olduğunuz donanım incelemesi yazımızın konuğu olan ASUS TUF Gaming H3 ise hem kaliteli bir yapı sunuyor hem de astronomik rakamlara çıkmadan sahip olunabilen güçlü bir ürün olarak nitelendirilebilir. Tabii çok ucuz bir ürün olarak da bu oyuncu kulaklığını sınıflandıramıyorum. Dilerseniz fiyatlar kısmına inceleme yazısının son bölümlerinde yine değineceğimi belirterek eğer izin verirseniz bu oyuncu kulaklığının özelliklerinden bahsetmeye başlayayım.

İnternet sitemizdeki inceleme yazılarında veya piyasada gördüğünüz son dönemdeki oyuncu kulaklıklarındaki aydınlatma bolluğunun, bu üründe olmadığını en baştan söyleyeyim. ASUS TUF Gaming H3, RGB aydınlatma barındırmayan ve oldukça sade tasarıma sahip olan bir oyuncu kulaklığı. Siyah ağırlıklı görünüşe sahip olan bu ürünün kulaklık ve baş üstü kısımları arasında çelik bir aksam bulunuyor. Bu çelik kısım, hem ürünün sağlamlığını arttırıyor hem de bir renk seçeneği olarak karşımıza çıkıyor.

Eğer bu ürünü satın almak isterseniz, çelik kısmının 4 farklı rengini tercih edebilirsiniz. Bahsettiğim çelik kısmın haricindeki diğer bölümlerin siyah renkte ve ürünün genel yapısı gibi sade bir tasarımda olduğunu söyleyeyim. Bana kalırsa, kendi başına video oyunu deneyimi yaşayacak olan birisinin kulaklarından ışıkların fırlamasının bir artısı olmayacaktır ki bu ürün de böyle sade bir yapıyı barındırıyor.

ASUS TUF Gaming H3

Kullanım sırasında, oyuncuları rahatsız etmeyen bir oyuncu kulaklığı

Bir kulaklığın içerisinde çelik aksam gördüğünüzde, bu ürünün oldukça ağır bir yapıya sahip olduğunu, kullanım açısından sorunlar çıkaracağını düşünebilirsiniz. Şahsen ben bu ürünü gördüğümde böyle bir ön yargıya sahiptim ama ürünü elime aldığımda tüm ön yargılarım silindi. Karşımızda gayet hafif ve ergonomik bir oyuncu kulaklığı bulunuyor. Çelik aksamları sağlamlığını arttırmasına karşın, bu kulaklığın genel ergonomik yapısını takdir ettim açıkçası.

Baş üstü kısmı gayet yumuşak ver bir ağrıya mahal vermiyor. Kulaklığın ergonomi ayarları da hayli yerinde ve başın şeklini kolaylıkla alarak kullanıcısını kavrıyor. Kulak yastıklarıysa, terletmeyen yapısıyla kullanıcısına işkence çektirmiyor. Deneyimlerim sırasında, terleme konusunda bir sıkıntı yaşamadım lakin bu yazıyı kaleme aldığımda kış mevsiminde olunduğunu da bir kenara yazayım. İstanbul yazının sıcak ve nemli havasında nasıl bir performans alacağımı bilemiyorum.

Üst kısımda çekik aksam kısmına değinip, geriye kalan kısımların siyah renkli olduklarını söylemiştim. Bahsettiğim bu siyah renkli kısımların tamamı sert plastikten imal edilmiş durumda. Plastik kullanımının ürüne bir eksi kattığını düşünmeyiniz zira oldukça güçlü bir görüntünün sağlandığını gördüm. Ayrıca, bu plastiklerin kulak ve baş üstü kısımlarındaki logoların da kulaklığınızın kalitesinin bir göstergesi olacağını belirtmeden geçmeyeyim.

ASUS TUF Gaming H3 model oyuncu kulaklığında bir de mikrofon yer alıyor. Bu mikrofonun konumlandırılması ve ergonomik yapısı gayet başarılı olarak yorumlanabilir. Mikrofonun çoklu noktalardan ses alabilmesi sayesinde ağzınıza yapıştırma zorunluluğunun ortadan kalktığını söylemeliyim. Rahatlıkla konumunu değiştirebileceğiniz bu mikrofonun en büyük dezavantajıysa yerinden çıkartılamaması oluyor ki bu duruma da alt kısımlarda değineyim izin verirseniz.

ASUS TUF Gaming H3

Sabit bir mikrofonla, herkes oyun oynamak istemeyebilir

Belirttiğim gibi ASUS TUF Gaming H3 modelinin mikrofon kısmı, her ne kadar ergonomik ve kaliteli bir yapıya sahip olsa da yerinden çıkartılamıyor. Bu durum da incelemekte olduğum ürünün dışarıda kullanımının önüne geçen önemli bir etken oluyor. Ayrıca, oyun oynarken konuşmak istemeyen, ürünün yalnızca kulaklığından faydalanmak isteyen kullanıcıların da bu durumu mutlulukla karşılayacaklarını düşünmüyorum.

Bu arada, incelemekte olduğum oyuncu kulaklığında mikrofon açıp kapama ve ses seviyesi ayarlama tuşlarının bulunduğunu belirteyim. ASUS TUF Gaming H3, çıkış olarak 3,5 mm sabit Jak çıkışına sahip olan bir ürün. Bu sayede, pek çok alanda kullanım yapılabiliyor. Bu alanlar arasında tabii ki PC de bulunuyor ve Windows Sonic desteği sayesinde bu ürünü 7.1. çevresel ses özelliğiyle kullanabilmek mümkün.

Bunun yanında 3,5mm Jak çıkışı sayesinde; PlayStation 4 Xbox One ve Nintendo Switch gibi oyun konsollarına uyumlu bir ürünü incelediğimi belirmek isterim. Ayrıca, dilerseniz mobil cihazlarda da bu ürünü kullanabilirsiniz. Yeri gelmişken, bahsettiğim sabit kablonun 1,3 metre uzunluğunda olduğunu söyleyeyim. Bu ölçü yeterli olmazsa 1,3 metrelik bir ilave kablosu da ürünün kutusundan çıktığını hatırlatayım.

Tüm bu özelliklerden bahsetmişken ASUS TUF Gaming H3 modelinin teknik özelliklerine değinmediğimi fark ettim. İncelediğim bu oyuncu kulaklığı, 50 mm sürücü çapına sahip ve 32 Ohm empedans değeri veriyor. Kulaklığın frekans tepkisi ise 20 Hz ile 20000 Hz aralığını kullanabiliyor. Ürünün mikrofon kısmının frekans tepkisi 50 Hz ile 10000 Hz arasındaki bir değeri sağlarken, mikrofon kısmının -40 dB hassasiyet sunduğunu söyleyerek yazımızın son kısmına geçiş yapalım.

ASUS TUF Gaming H3

ASUS TUF Gaming H3, kimler tarafından satın alınabilir?

İnceleme yazısını okumakta olduğunuz ASUS TUF Gaming H3 model oyuncu kulaklığını satın almayı düşünenler için gayet iyi bir performansla karşılaşacakları bilgisini verebilirim. Deneyimlediğim oyunlar arasında Resident Evil 2, NBA 2K20, Gears 5 gibi yapımlarda etkileyici sonuçlar aldım. Özellikle Resident Evil 2 oynarken seslerin çevreden geliş düzenleri, bir hayli korkmamı sağladılar.

Bununla birlikte bu oyuncu kulaklığını çeşitli platformlarda kullanabilmek gibi bir artı yönü göz ardı edemeyiz fakat mikrofonun sabit bulunması konusunda biraz sıkıntı oluşabilir. Bir kullanıcı, eğer oyunlarda konuşma yapma gereği duymayacaksa, mikrofonun sürekli göz önünde bulunmasını istemeyebilir. Arkadaşlarıyla, çevrim içi oyunlar oynayanların ise bu durumu sorun olarak görmeyeceklerini sözlerime eklemek isterim.

İnceleme yazısının başında, bu ürünün fiyatının astronomik rakamlara ulaşmadığını belirtmiştim. Piyasada oldukça değişken rakamlarla oyuncu kulaklıkları satın alınabiliyor. ASUS TUF Gaming H3 astronomik bir rakama sahip değil fakat ucuz bir ürün de değil açıkçası. Ülkemizde, 450 Türk Lirası ile 550 Türk Lirası arasında değişen rakamlarla bu ürüne sahip olabilirsiniz.

Bu rakamlar çok uygun demek belki yanlış olur ama ASUS kalitesinde bir ürünü almak için ideal olarak nitelendirilebilir. Bütçeniz yeterliyse, gayet iyi performans alabileceğiniz bu ürünü tercih edebilirsiniz. Daha kaliteli ürünler için ise biraz daha yüksek rakamlar ödemeniz gerekecektir. Özetle, ASUS TUF Gaming H3 modeli piyasa şartlarına ve sunduğu kaliteli yapısıyla makul bir ürün olarak görünüyor, diyerek izninizle sözlerimi sonlandırıyorum.

ASUS TUF Gaming H3
ASUS TUF Gaming H3
ASUS TUF Gaming H3, oldukça şık ve kaliteli bir yapı barındırıyor ve ucuz kulaklıklarla arasındaki farkı gösteriyor. PC ile birlikte PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch ve mobil platformlar için uyumlu olan bu kulaklık, oyuncular için gayet ideal bir ürün olarak görünüyor. Bütçelere fazla zarar vermeyen fiyatıyla, ortalama bir oyuncu kulaklığı olarak ASUS TUF Gaming H3 modelini nitelendirebiliriz. Bununla birlikte, mikrofonunun sabit olması ve bazı eksiklikleri ürünün değerini düşüren etkenler olarak sayılabilir.
Olumlu
Oldukça iyi ses kalitesi sunabilmesi.
Oyun konsollarıyla uyumlu olarak çalışabilmesi.
Malzeme kalitesi ve ergonomi açısından başarılı olması.
Oyuncuyu yormayan ve başa oturan rahat bir kullanım sunabilmesi.
Olumsuz
Mikrofonun sabit olması ve mobil kullanıma uygun olmaması.
USB çıkışının bulunmaması.
RGB aydınlatma sevenler için bu özelliğin bulunmaması.
8.2

Etiketler: