Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon

Call of Duty: Modern Warfare – Birinci Sezon incelemesi

Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon, bir hayal kırıklığı mı oldu? Yoksa, deneyimlerimizden memnun kaldık mı?

Call of Duty: Modern Warfare oyununda bir süre önce birinci sezon başladı. Bizler, daha önce bu oyunu incelediğimiz ve oyunu günümüzde de oynamaya devam ettiğimiz için birinci sezonu da incelemeyi uygun gördük. Bu inceleme yazımızda, oyunun temeline değil de direkt olarak birinci sezonun yapısına göz atacağız. Bu sezonda oyuna eklenen yeni ögeleri ve daha fazlasını değerlendirmeye çalışacağız.

Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon

Call of Duty: Modern Warfare – Birinci Sezon, pek de yoğun bir şekilde başlamıyor

Normalde, bir video oyununda yeni bir sezon başladığı zaman büyük değişiklikler yaşanır o yapıtın temelinde. Mesela; Fortnite, PlayerUnknown’s Battlegrounds, Tom Clancy’s Rainbow Six Siege ve çok daha fazla oyun, yeni sezonlarında önemli değişiklikler sunar. Call of Duty: Modern Warfare ise temel oyuna göre birinci sezonunda pek bir şey sunamadı; en azından daha ilk haftadan böyle bir şey olmadı.

Activision tarafından yapılan açıklamalara göre birinci sezonun içerikleri, sezon boyunca yavaş yavaş oyuna eklenecek. Yani, birinci sezonun içerikleri, aynı sezon bitene kadar bitmeyecek. Bana soracak olursanız, oldukça saçma bir sistem bu. Bu sayede oyun şu an sıfırıncı sezonu ile arasında neredeyse hiçbir içerik farklı bulundurmuyor. Yine de bu sezon ile oyuna yeni neler eklenmiş, bir bahsedelim.

Birinci sezon ile Call of Duty: Modern Warfare oyununa şu an 2 adet silah, 1 adet Savaş Bileti, 4 adet harita, 1 adet oyun modu ve 1 adet Özel Harekatlar görevi eklendi. Evet, sezon boyunca daha fazla içerik eklenecek oyuna ama benim bu incelemeyi yazdığım sırada oyunda bu içerikler var. Öncelikle, silahlardan başlamak istiyorum; bu noktada birkaç ufak problem bulunuyor benim gözümde.

Eski Call of Duty oyunlarının aksine oyuna eklenen iki yeni silah, tamamen ücretsiz bir şekilde alınabiliyor. Bu silahlardan bir tanesi AR, diğeri ise LMG. İki silah da Battle Pass içerisinde bulunuyor ve oyuna bir gününü vermeyen oyuncular için bu silahları açabilmek oldukça zor; ileri Battle Pass seviyesinde bulunuyor iki silah da. O seviyeler de 15 ve 31. Battle Pass, 100 seviyeden oluşuyor.

Ben, Call of Duty: Modern Warfare oyununda günde 2-3 kere Ground War oynuyorum ve bana bu deneyim yeterli geliyor. Buna rağmen, Battle Pass devreye girdiğinden beri biraz daha fazla oynuyorum ki buna rağmen şu an 12. seviyedeyim. Yine de silahları özel oyun aracılığı ile deneyebiliyorsunuz. Yani, sizlere deneyimimi aktarabileceğim silahlar hakkında; merak etmeyiniz efendim.

Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon

HOLGER-26 ve RAM-7, bu oyunun yeni silahları

Call of Duty: Modern Warfare oyununa birinci sezon ile gelen silahlardan ilki, 15. Battle Pass seviyesinde açılan HOLGER-26. Kendisi bir LMG ve kullanması, diğer silahlara göre bir tık daha rahat. Yani, HOLGER-26 silahını kullanırken daha çok bir AR hissi alıyorsunuz, LMG hissi almıyorsunuz ki bu bence güzel bir şey. RAM-7 ise aslında IWI Tavor veya daha tanıdık adı ile TAR-21.

Şu anda Call of Duty: Modern Warfare oyununda bir M4A1 fırtınası esiyor ki sormayın. Herkes, adeta deli gibi o silahı kullanıyor; kullanması çok rahat. Bana soracak olursanız, RAM-7 bunu değiştirmeyecek ama M4A1 kullanmaktan sıkılmış olan oyuncular için gerçekten güçlü bir alternatif olabilecek kendisi. Ayrıca, Battle Pass içerisinde, 99. seviyede RAM-7 için muhteşem bir Blueprint de bulunuyor.

Silahlar, beni kısmen memnun etti. Yalnız, ben AR ve LMG yerine Marksman Rifle veya Sniper Rifle kategorisinden yeni bir silah görebilmek isterdim; o kategorilerdeki silah alternatifleri oldukça az. Hatta, Melee kısmına bile farklı bir konseptte silah düşünülebilirdi diye hayal kuruyorum şu an. Yine de HOLGER-26 ve RAM-7 silahlarından memnunum tabii ki; ikisini de açar açmaz kullanacağım.

Silahlardan sonra sıra geldi, haritalara. Oyunda şu an klasik 6v6, 10v10 ve sanırım 20v20 için tek bir yeni harita bulunuyor: Crash. Kendisi, direkt olarak Call of Duty 4: Modern Warfare oyunundan geliyor. 2v2 yapısına sahip olan Gunfight için ise Cargo ve Atrium haritaları bulunuyor. Son yeni harita ise 32v32 olan Ground War için gelen Port olarak görünüyor. Peki, bu haritaların durumu nedir?

Öncelikle Port haritasından bahsetmek istiyorum; kendisini sevdim. Yani, karşımızda Call of Duty: Modern Warfare oyununun klasik bir haritası var ama Ground War moduna daha fazla harita eklenmesi her zaman güzel bir şey. Gunfight için gelmiş olan Cargo ve Atrium haritaları da çok güzel; özellikle de Atrium oldukça küçük ve moda çok uygun. Crash ise bildiğiniz Crash, herhangi bir değişiklik yok.

Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon

Call of Duty: Modern Warfare ile nostalji her zaman güzel değil

Birinci sezon boyunca bu video oyununun ana modlarına eklenecek olan haritalar Crash, Shipment ve Vacant olacak. Evet, hepsi de Call of Duty 4: Modern Warfare oyunundan geliyor ve bence bu çok kötü bir şey. Yani, tamam Gunfight ve Ground War için 1-2 yeni harita gelmesi güzel ama nostalji yaşamak için 1 adet Remaster/Remake haritası yeterliydi. Koskoca bir sezon boyunca yeni bir harita gelmeliydi.

Çoklu oyuncu modunun klasik içeriklerine sadece eski haritalar gelecek ve Gunfight da bundan nasibini alacak; birinci sezonda oyuna eklenecek olan bir diğer Gunfight haritası da Shipment olacak. Yani, bu oyun modunda da sadece 2 adet yenilik görmüş olacağız. Ground War ise sezon boyunca Port haritasından başka bir ek almayacak ve bu da inanılmaz üzücü benim için.

Sırada oyun modları var. Bu video oyununda birinci sezon başladığı zaman Reinforce isimli yeni bir mod geldi. Reinforce, taktiğin ön plana çıktığı, herkesin 1 canının olduğu bir Domination modu. Bu oyun modu size yeni gelebilir ama kendisi yeni değil; beta sürecinde bu oyun modu oynatılmıştı. Ayrıca, sezon boyunca gelecek olan Gunfight OSP de alfa süreci içerisinde oynanabilir idi.

Henüz oyunda olmayan ama bu sezonda gelecek olan son oyun modu ise Infected. Evet, klasik Infected modu geri gelecek. Aynı diğer oyun modları gibi. Bu video oyununun yeni sezonunun en büyük problemi, her içerin geri gelecek olması; yeni gelecek olması değil. Ben, eski oyunlarda veya hatta daha oyunun alfa ve beta sürecinde oynadığım içerikleri, yeni içerik olarak mı görmem gerekiyor sezon başlayınca?

Tüm bu içeriklerin haricinde, birinci sezon ile Özel Harekat modu için de 3-4 içerik gelecek. Bu içeriklerden bazıları Classic Special Ops tarafında gelecek, diğerleri ise ana içeriğe gelecek yalnız bunlar hiçbir şekilde ilgimi çekmiyor. Bu konuda inceleme yazımda ne yazık ki sizlere bilgi veremeyeceğim; en fazla silah zoru ile bu eşli oyuncu modunu deneyebilirim, özür dilerim.

Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon

Sırada Battle Pass var

Battle Pass tipi sistemler, oyuncuların zamanına saygı göstermediği zaman onlardan ciddi anlamda nefret ediyorum. Ne yazık ki Call of Duty: Modern Warfare oyunundaki sistem de oyuncuların zamanına pek saygı göstermiyor. Birinci sezon, toplamda 60 gün sürecek ve Battle Pass içerisinde 100 adet seviye bulunuyor. Yani, her gün benim gibi 1 seviye atlasanız bile sonu göremiyorsunuz ne yazık ki.

Tabii ki performansınıza göre değişiyor ama deneyimlerime göre Battle Pass üzerinde seviye atlayabilmek için ya çok başarılı bir şekilde, bir kere Ground War oynayacaksınız, ya da ortalama başarı ile 2 kere Ground War oynayacaksınız. Ben, günde en fazla 3 kere Ground War oynayabiliyorum ve ardından sıkılıyorum. Bu yüzden de günde ne yazık ki en fazla ama en fazla 1 seviye atlayabiliyorum.

Eğer siz bütün gün oyun oynamayı seviyorsanız, işiniz gücünüz veya okulunuz yoksa, ki Activision tarafına göre dünya üzerindeki tüm oyuncular tam olarak bomboş yaşıyor, eminim ki bu Battle Pass içeriğini 2-3 haftada bitireceksiniz. Yalnız, okula gidenler ve işi gücü olanlar ne yazık ki emeği ile bu sistemi tam olarak temizleyemeyecek. Burada da işin içine mikro ödemeler girecek tabii ki.

Battle Pass, tahmin edebileceğiniz gibi ücretli ve ücretsiz olarak ikiye ayrılıyor. Ücretsiz sürümde inanılmaz basit, Charm ve Emblem gibi hediyeler bulunuyor. Yani, oyunu her oynadığınız zaman Battle Pass sizinle dalga geçiyor. Tabii ki arada sırada Blueprint filan da hediye olarak geliyor ama ücretli sürümdeki hediyelere baktığınız zaman o Blueprint, tamamen çöp oluyor.

Battle Pass ögesini eğer ücretsiz olarak oynarsanız, birkaç adet Blueprint, bolca Emblem, Charm, Calling Card ve Call of Duty Points kazanıyorsunuz. Yalnız, heyecanlanmayın. Koskoca 100 seviyede sadece ücretsiz bantta 300 adet Call of Duty Points bulunuyor. Eğer Battle Pass ögesine para vermek isterseniz, asıl o zaman durum değişiyor ve işler güzelleşiyor.

Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon

Call of Duty: Modern Warfare oyununa paraları basmaya hazır olun

Call of Duty: Modern Warfare oyunundaki Battle Pass ögesinin ücretli kısmı, 1000 adet Call of Duty Points ile alınıyor. Yani, ücretsiz olarak 4 sezon boyunca oynarsanız, beşinci sezonda oyuna hiç para yatırmadan bir Battle Pass alabiliyorsunuz. Her neyse, 1000 adet Call of Duty Points, PlayStation Store üzerinde 70 TL ve açıkçası ben son seviyeye gelemeyeceğimi bildiğim bir şeye 70 TL vermeyeceğim.

Eğer siz bu oyunu benden daha aktif bir şekilde oynuyorsanız ve 60 günde 100 seviyeyi de bitirebileceğinize inanıyorsanız, 70 TL gerçekten çok uygun; ücretli bantta 100 seviyeyi de bitirdiğiniz zaman toplamda 1300 adet Call of Duty Points sahibi oluyorsunuz ve bir sonraki sezonun Battle Pass ögesi ücretsiz hale geliyor. Yani, Fortnite oyunundaki sistem izleniyor ve bu bence çok güzel.

Bu sırada, oyunda bir de Battle Pass Bundle satılıyor. Eğer 140 TL gibi bir bedel öderseniz, temel Battle Pass ögesine ve 20 kere seviye bitirme şansına sahip olabiliyorsunuz. Yani, 140 TL verdiğiniz zaman önünüzdeki 20 seviyeyi otomatik olarak geçiyorsunuz ve hediyelerini cebe indiriyorsunuz. Ayrıca, sanırım 100 Call of Duty Points ile 1 seviye geçebiliyorsunuz sınırsız olarak. Bu da güzel sayılır.

Eğer Battle Pass ögesini satın alırsanız, yepyeni bir operatörün, özel meydan okuma görevlerinin ve çok daha havalı hediyelerin sahibi olabiliyorsunuz. Yeni operatör Mara, 1 adet operatör görünümü, saat ve Double XP Token, Battle Pass ögesini satın aldığınız an size hediye ediliyor. 100 seviye boyunca da hem ücretsiz, hem de geriye kalan tüm ücretli hediyelerin sahibi olabiliyorsunuz seviye atladıkça.

Bu arada, yeni bir operatör demişken: Hemen aşağıdan görselini bulabileceğiniz ikinci ve yeni bir operatör var oyunda. Yalnız bu operatör, Battle Pass aracılığı ile elde edilemiyor. Kendisi, özel bir kutu için saklanıyor ve bence bu oldukça kötü bir durum. Mara, Battle Pass ile verilirken, bu yeni karakter de ücretsiz bir içerik olarak, zorlu bir meydan okuma görevinin ödülü olarak eklenmeliydi oyuna.

Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon

Mikro ödemeler, Battle Pass ile bitecek mi sandınız?

Call of Duty: Modern Warfare oyununun Battle Pass sistemi, benim için sadece bir yorgunluk kaynağı. Biliyorum ki ben günlük emeğim ile bu sistemi tamamlayamayacağım ve şu an atladığım seviyelerdeki ücretli ödüllerin sahibi olamayacağım. Fakat siz bu oyunu benden aktif oynuyorsanız, dediğim gibi 70 TL’lik Battle Pass, gerçekten çok güzel. Sistemin içindeki ödüller de bence yeterince tatmin edici.

Oyuncular bu sistem ile tatmin olabilir ama gözlerinde sürekli olarak Dolar işareti bulunduran Activision hiçbir şekilde tatmin olmayacak. Bunun sebebi ise oyuna Battle Pass haricinde bir de mikro ödeme mağazasının eklenmiş olması. Bu mağazada bolca havalı paket satılıyor ve benim bu sistem ile ciddi anlamda büyük bir problemim bulunuyor. Bu problemimin temeli ise o ögelerin çok iyi olması.

Eğer Battle Pass yerine Store sekmesine gelirseniz, Battle Pass sistemindeki ödüllerin tamamının ne kadar çöp olduğunu görüyorsunuz. Mağazada birbirinden havalı ve benzersiz operatör görünümleri, akıl almaz seviyede silahlar için Blueprint ögeleri ve çok daha fazlası satılıyor. Tüm bu ögeler paket olarak satılıyor ve bu paketlerin çoğunluğu, Battle Pass ile aynı fiyatta veya daha pahalı.

Neredeyse günlük olarak değişen bir rotasyona sahip olan bu mağazada 1500 adet Call of Duty Points birimine kadar paketler satılıyor. Eğer operatör paketlerini almak isterseniz, her şey Battle Pass ögesinden daha pahalı ama Blueprint sekmesinde 500 adet Call of Duty Point birimine bile satılan paketler yer alıyor. Yalnız, hangi pakete girerseniz girin, her şey çok kaliteli.

Mesela, şu an Call of Duty: Modern Warfare oyununda bir silah için altın kamuflaj açabiliyorsunuz. Bu kamuflajlar oldukça havalı idi ama artık mağazada, sizin inanılmaz zorlu bir emekten sonra açtığınız o altın görünümün çok daha kalitelisi ve havalısı duruyor. Altın olmasa bile diğer tüm silah görünümleri; hem temel oyundaki, hem de Battle Pass içerisindeki ödüllerin önüne geçiyor ve bence bu yanlış.

Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon

Call of Duty: Modern Warfare, cüzdanımın peşini bırak

Bir oyuncu, Battle Pass sistemine ödeme yaptıktan sonra kendisini bu şekilde aşağılanmış hissetmemeli. Aynı şekilde, bu tip paketler hiçbir zaman Battle Pass sisteminin önüne geçmemeli. Yalnız Activision tarafının gözünü öyle bir para bürümüş ki 1 adet benzersiz karakter görünümünü, amblem ve benzer 1-2 küçük ögeyi, Battle Pass ögesinden daha pahalıya satabiliyor.

İşin kötü tarafı da paket her ne kadar ufak tefek şeylerle doldurulmuş olsa da paketlerin ana ögelerinin, yani karakter görünümleri ve silahların, diğer hediyelere göre gerçekten çok güzel olması. Mesela, ben şu an Scorpio paketine bakıyorum ve bu pakette Yegor için bir görünüm bulunuyor. Kendisi, bu görünüm ile resmen bambaşka bir havaya bürünüyor. Blueprint tarafında durumlar daha da kötü veya iyi.

Mesela, şu an Notice Me paketine bakıyorum Blueprint tarafında ve bu pakette Oden için bir görünüm bulunuyor. Bilmiyorum kimler Oden silahını kullanıyor bu oyunda ama Oden için Dream Killer isimli bu Blueprint, tamamen eşi ve benzeri olmayan bir yapıya sahip. Battle Pass ve ana içerikteki Blueprint ögeleri ise çok kolay bir şekilde eşi ve benzeri bulunabilecek bir seviyeye sahip.

Şöyle bir problem var, eğer Call of Duty: Modern Warfare oyununa para vermeyeceksek, neden oynuyoruz? Birinci sezondan önce durum böyle değildi; oyunda takip ettiğimiz görevler vardı. O görevlerin ucunda da havalı ödüller vardı. Fakat birinci sezon başlayınca, Battle Pass ve özellikle paketler sayesinde temel oyundaki her şey, benim gözümde tüm özelliğini yitirdi.

Bir oyun tasarımı böyle olmamalı. Temel oyunda da ilgi çekici hediyeler olmalı, Battle Pass içerisinde de olmalı. Ben, bir oyun sonunda Battle Pass ögem seviye atlayınca, para vermediğim için kazanamadığım hediyeleri görmemeliyim sürekli olarak. Ayrıca, ücretli ve ücretsiz Battle Pass ögeleri de bence eşit olarak ayrılmalı. 10 hediye ücretsizlere, 128491312 adet hediye de ücretlilere denmemeli bence.

Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon

Ne yapacağız biz bu oyunla?

Eğer boş zamanlarınızda para basıyorsanız, Call of Duty: Modern Warfare oyununun birinci sezonu çok güzel. Eğer günde 25 saat boyunca bu oyunu oynayabiliyorsanız, birinci sezon yine çok güzel. Fakat bu oyuna para yatırmak istemiyorsanız ve yoğun bir günün ardından sadece kafa dağıtmak için 2-3 oyun oynayıp, kenara çekilmek istiyorsanız bu sezon ciddi anlamda bir hayal kırıklığı.

İnternet aleminde yorumlar okuyorum. İnsanlar, madem günde 2-3 maç yapabiliyorsun, neden bir oyundaki tüm içeriğe sahip olmayı bekliyorsun diyorlar. Bunun aslında çok basit bir cevabı var. Ben bu oyuna 60 Dolar vermedim, inceleme kopyamdan oynuyorum ama eğer bir oyun 60 Dolar ise ve bir oyuncu, tam fiyatını bu oyuna veriyorsa, tüm içeriklere erişim sağlamaya hakkı sonuna kadar vardır.

Oldu, bir oyuna 60 Dolar verelim. Sonra her 2 ayda 1 kez de Battle Pass alalım. Bu sırada, oyundaki tüm içeriklerden daha havalı olan paketlere de Battle Pass sistemine yatırdığımız paradan kat ve kat daha fazlasını yatıralım. İşte tüm bunlar sonra oyunun tam içeriğine ulaşmış oluyoruz. Activision, yine mikro ödemeleri bu oyuna sokması ile birlikte gerçek yüzünü gösterdi oyunculara. Pek de şaşırmadık.

Call of Duty: Modern Warfare oyununun birinci sezonunda hoşuma giden tek şey, Battle Pass aracılığı ile 1300 adet Call of Duty Points kazanabiliyor olmanız; bu sayede bir sonraki sezonun Battle Pass ögesini bedavaya getirebiliyorsunuz ama bu iyilik de paketlerin kalitesi ve pahalılığı altında gölgeleniyor. Ücretsiz içerikler ise bambaşka bir konu; kendileri, yeni değil, eski içeriklerin yenilenmiş halleri.

Ne kadar güzel, Call of Duty: Modern Warfare oyununda bu sene ücretsiz içerikler olacakmış dedikten sonra muhtemelen saflığım tuttu; Activision ve Infinity Ward ekiplerinin gerçek içerik sunacağını düşünmüştüm ama gerçekte, eski oyunlardan haritalar geri geliyor, alfa ve beta sürecinden oyun modları geri geliyor. Her şey geri geliyor, ilk defa eklenen hiçbir şey yok bu sezonda. Üzücü.

Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon
Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon
Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon, eğer paranız ve zamanınız varsa çok güzel bir sezon. 60 Dolar ödediğiniz bir video oyunda tüm içeriklere sahip olamamak, o içerikler için ekstra para ödemeye devam etmek ve ücretsiz yeni içeriklerin de eski oyunlardan gelen tekrarlanan içerikler olduğunu öğrenmenin nasıl bir his olduğunu merak ediyorsanız, Call of Duty: Modern Warfare - Birinci Sezon sizi bekliyor. Bu sezonda yine de kabul etmem gereken birçok iyi nokta da bulunuyor. Bu yüzden, oyunu genel bir gözden puanlandırmayı ve finali bu şekilde vermeyi uygun gördüm.
Olumlu
Yeni eklenen her kozmetik öge, kendi seviyesine göre kaliteli görünüyor.
HOLGER-26 ve RAM-7, kesinlikle kullanılabilir ve güzel silahlar.
Oyun, sizi sürekli olarak ödüllendirmeye devam ediyor ve sürekli bir içerik geliyor.
Ücretli Battle Pass ile 1300 adet Call of Duty Point kazanmak çok iyi.
Olumsuz
60 günde 100 seviyelik Battle Pass bitirmek herkes için kolay değil.
Mağazadaki kozmetiklerin kalitesi, diğer tüm içeriklerin önüne geçiyor.
Yeni sezonda gelmiş ve gelecek ücretsiz içeriklerin neredeyse tamamı yeni değil.
İkinci yeni operatörün özel bir kutu için saklanıyor olması.
7.6
Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x