Call of Duty: Black Ops Cold War

Call of Duty: Black Ops Cold War ön incelemesi

Call of Duty: Modern Warfare gibi başarılı bir oyundan sonra Call of Duty: Black Ops Cold War, beklentileri karşılayabilecek mi?

2019 senesinde piyasaya sürülmüş olan Call of Duty: Modern Warfare, benim bugüne kadar oynadığım en iyi Call of Duty oyunlarından bir tanesiydi. Bunun üzerine bir de Call of Duty: Warzone oyununun gelmesi, benim bu oyuna olan bağlılığımı iyice arttırmıştı. 2019 senesinin oyunu belli ki kendi serisinde yepyeni bir sayfa açacaktı. Ardından da 2020 senesi için Call of Duty: Black Ops Cold War duyurulmuştu. Soğuk Savaş dönemini anlatan, şiddet ve kan dolu bir oyun, serinin yenilenen temeli ile ne kadar güzel olurdu diye haftalar boyunca hayal etmiştim. Şimdi de o hayalimi deneyimledim.

Call of Duty: Black Ops Cold War oyununun alfa sürümü, öncelikle PlayStation konsolları için gerçekleştirildi ve ben de PlayStation 4 Pro üzerinden bu süreci denemeyi başarabildim. Call of Duty: Modern Warfare oyununun geçen seneki alfa sürümünde sadece 2v2 olan bir oyun modu bulunuyordu. Şimdi ise çok daha zengin bir içerik gördüm. Bu oyunda, 6v6 ve 12v12 şeklindeki modlar yer alıyordu. Bu modlar sayesinde oyunun temelini çok daha iyi görmeyi başardığımı düşünüyorum, deneyimlerimi geçen sene ile karşılaştırdığım zaman ve bu memnun ediciydi.

Yalnız, içeriklere ve oynanışın kendisine geçmeden önce menülerde gördüğüm şeylere değinmek istiyorum; oralarda da güzel sistemler bulunuyor. Call of Duty: Black Ops Cold War, alfa sürümünde öncelikle karşımıza ekipman oluşturma sistemi ile çıkıyor. Bu sistem, bir önceki oyunun sistemine oldukça benziyor ama aynı zamanda eski Call of Duty: Black Ops oyunlarına ait izler de taşıyor. Mesela, avantajların üzerine bir de Wildcard denen o eski sistem yer alıyor. Wildcard sayesinde aslında daha gelişmiş olan avantajlardan bir tanesine sahip olabiliyoruz.

Mesela, standart olarak ekipmanlarımıza silah eklerken, o silahlara 5-6 adet ek parça ekleyebiliyoruz ama bir Wildcard sayesinde bu sayı, 8’e çıkabiliyor ki zaten her silah da en fazla o kadar parça alabiliyor. Yani, silahın her açık olan kısmını, Gunsmith özelliği ile doldurabiliyorsunuz. Evet, geçen senenin oyunu ile tanıştığımız Gunsmith özelliği bu oyunda da yer alıyor ama silahlara takılan parçaların neredeyse hepsi, birbirinin kopyası. Yani, Call of Duty: Modern Warfare oyunundaki gibi gerçekçi ve detaylı bir şekilde silahınızı özelleştirdiğinizi hissedemiyorsunuz bu oyunda.

Call of Duty: Black Ops Cold War

Call of Duty: Black Ops Cold War, bazı oyuncuları sinirlendirecek sistemler bulunduruyor

Hemen yukarıda bahsetmiş olduğum ekipman oluşturma kısmında klasik olarak bir ana silah, bir yan silah, iki farklı bomba, avantajlar ve Wildcard denen gelişmiş avantajları seçebiliyoruz. Yalnız, Call of Duty: Modern Warfare oyunundaki sistemle karşılaştırdığım zaman Call of Duty: Black Ops Cold War, bu konuda bana daha özgür bir his veriyor. Bu his konusunda sistem başarılı olsa bile Gunsmith özelliği genel olarak 2019 senesinin oyunundan bir adım geriye gitmiş görünüyor ve silahların temel alındığı bir video oyunu için de bu, ne yazık ki olumlu bir yorum değil.

Gunsmith özelliği ile uğraşırken, silahları çok daha yakından görme şansı elde ediyorum ve yine söylemeliyim ki silahlar, görsel olarak da pek tatmin edici değil. Yani, ben öyle eski dönemlerden nefret eden bir insan değilim. Tam tersine, Soğuk Savaş veya İkinci Dünya Savaşı gibi geçmiş dönemler, modern zamanlardan daha ilgi çekici geliyor bana ama Call of Duty: Black Ops Cold War, silahları üzerinden herhangi bir ilgi çekicilik sağlayamıyor. Belki de Infinity Ward, üstüne çıkılamayacak kadar kaliteli bir iş çıkartmıştır geçen sene ve şimdi de bu yüzden beğenmiyorumdur.

Ekipman oluşturma ve Gunsmith ardından bir de Scorestreak sistemi yer alıyor. Aslında, bu sistem Killstreak veya yine geçmiş oyunlardaki Scorestreak sistemlerinden çok farklı değil. Yine de bu senenin oyununda inanılmaz önemli bir değişiklik yer alıyor: Artık, öldüğünüz zaman puanınız sıfırlanmıyor. Yani, 2000 puan isteyen bir Scorestreak ögesini, tek bir canda değil, oyun boyunca elde etmeye çalışıyorsunuz. Bence bu değişiklik çok iyi düşünülmüş bir şey ve öyle tahmin edebileceğiniz kadar oyunu da kolaylaştırmıyor. Hatta, Scorestreak elde etme oranım, benim için hiç değişmiyor.

Scorestreak için toplanan puanlar, artık her öldüğümüzde sıfırlanmadığı için hem bizim daha fazla puan toplamamız gerekiyor, hem de oyundaki aksiyonlarımız daha az puan kazandırıyor. Yani, eğer serinin eski oyunlarında çok yüksek seviyeli Scorestreak veya Killstreak ögelerini açamıyorsanız, bu oyunda da açamayacaksınız ama hem hızlı kazanılabilen, hem de orta seviye zorlukta olan Scorestreak ögeleri için şansınız bir tık daha yüksek gibi oluyor. Yine de ben Call of Duty markasının topluluğunun bu değişikliğe verdiği çok yüksek ve olumsuz tepkiyi gereksiz buldum.

Call of Duty: Black Ops Cold War

PlayStation 4 Pro konsolum roket olup, Mars’a uçacak gibi hissediyorum

Son zamanlarda oynadığım neredeyse her video oyunu, PlayStation 4 Pro konsolumu adeta bir rokete çeviriyor. Call of Duty: Black Ops Cold War oyununun alfa sürümü de ne yazık ki farksız değildi. Yani, bu oyunun ekipman oluşturma kısmında dolaşırken, Scorestreak ögelerine ve operatörlere göz atarken, konsolun sesi yine evin tüm odalarından duyulabilecek kadar yüksekti. Açıkçası bu sorunlar, video oyunlarında katlanılmaz hale geliyor ama yeni neslin yaklaşıyor olması da beni rahatlatıyor. Umuyorum ki PlayStation 5, bu tip yapıtlarda sessiz olacak.

Belki de Activision ve Treyarch, oyuncuların menülerde çok zaman geçirmesini istemiyordur. Oyunun kendisi başladığı zaman bu yüksek sesler, az da olsa azalıyor. Bu yüzden tek çare, ben de Call of Duty: Black Ops Cold War oyununa dalıyorum. Dikkatimi öncelikle yükleme ekranları çekiyor. Bu ekranların köşelerinde, hesabımıza ait istatistikler yer alıyor. Mesela, Miami haritasına Domination modunda girdiğiniz zaman sadece o haritada, o oyun modunda yaptığınız ortalama istatistikleriniz görünüyor. Bu bence çok küçük ama önemli bir dokunuş olmuş yükleme ekranları için.

Haritaların kendi tasarımları ise bana biraz garip geldi. Treyarch aslında bu serinin en standart, üç kanallı haritalarını oluşturan ekip. Hatta bu oyundaki yine çoğu harita da aynı formüle sahip ama haritalara girdiğim zaman ben çok daha farklı hissediyorum. Mesela, çöl temalı bir harita var oyunda ve bu haritanın klasik, üç kanallı olduğu çok açık ama her kanal, her an, diğer kanalların tümüyle karşı karşıya gelebiliyor ve onlarla çatışabiliyor. Bu da bence harita formülüne renk getiriyor. Alfa sürecindeki diğer birkaç haritada da bu tip ufak dokunuşlar yer alıyor.

Bu sırada, haritaların tamamına da Call of Duty: Modern Warfare oyunundaki gibi bir giriş videosu ile giriliyor. Bu giriş videoları, kesinlikle 2019 senesinin oyunundan daha farklı ve daha hareketli. Ayrıca bu görüntüler, haritanın temasını da gayet güzel bir şekilde yansıtıyor. Eski oyunda haritaların temaları, bu şekilde pek yansıtılmıyordu. Bu da yine geliştirici ekibin ufak dokunuşlarından bir tanesi bence. Şimdi de sırada bu oyunun en önemli noktası var: Oynanışı. Dilerseniz bu konudan bahsetmek için bir sonraki başlığa geçiş yapalım efendim.

Call of Duty: Black Ops Cold War

Call of Duty: Black Ops Cold War ile bir adım geriye mi gidiliyor?

Call of Duty: Modern Warfare için yazmış olduğum ön incelemede, incelemede ve diğer fikir yazılarında bu oyunun oynanış kısmının ne kadar kaliteli olduğundan bahsetmiştim. Ben açıkçası Infinity Ward ekibinin kendi teknolojilerinin tamamını paylaşacağını düşünmüştüm yeni oyun için ama öyle olmadı. Call of Duty: Black Ops Cold War, tam olarak 2019 senesinin temelini kullanmıyor ve bu olumsuz anlamda hissediliyor. Geçen senenin oyunundaki o gerçekçi savaş hissi, kaliteli oynanış filan ne yazık ki bu oyunda bulunmuyor. Bu oyun, daha çok Call of Duty: Black Ops IIII oyununun kopyası gibi duruyor.

Call of Duty: Black Ops Cold War, bence Call of Duty: Modern Warfare oyununun kopyası olmalı idi. Geçen senenin oyununa göre kalitesiz ve sıkıcı bir oynanış sunulurken, ne yazık ki silahlar da pek ön plana çıkmıyor. Eski oyunda silahtan çıkan mermiler, kovanlar, hatta tüten dumanlar bile apayrı bir his bırakırdı bende. Bu oyunda ise onların hiçbiri bulunmuyor; kendimi sanki 5 sene önceki bir Call of Duty oyununu oynar gibi hissediyorum. Ayrıca silahlara dair pek bir his de bulunmuyor. Yine geçen senenin oyununa baktığımız zaman silahların tamamı çok zayıf.

Dediğim gibi temel oynanış, klasik bir Call of Duty oyunu gibi. Burada hiçbir problem yok ama o temel oynanışın üzerine bir kalitenin gelmesi gerekiyordu. Treyarch, kesinlikle Infinity Ward ekibinin geçen seneni oyununun ötesine geçememiş kalite olarak. Hatta o oyunla aynı seviyede bile değil ne yazık ki. Görsellik ve performans filan tabii ki her seneki gibi güzel ama oynanış hissinin bir tık aşağı düşmesi, silah seslerinin o gerçeklik hissini vermemesi, tok olmaması, animasyonların kalitesindeki büyük düşüş filan gerçekten kendisini çok belli ediyor.

Call of Duty: Black Ops Cold War oyununun alfa sürümü, ne yazık ki benim için bir hayal kırıklığı oldu. Ben, bu oyundan net bir şekilde karanlık, gerçekçi, şiddet ve kan dolu bir deneyim beklemiştim. O geçmişin, Soğuk Savaş döneminin silahları ikonik sesleri ile odamda yankılanacaktı. Tankların sesleri, bas sesleri ile etkileyici olacaktı ama bunların hiçbiri ne yazık ki olmadı. İnceleme amacıyla tabii ki final oyunu da oynayacağım ama Call of Duty: Modern Warfare oyununa heyecanlandığım kadar bu oyuna heyecanlanamıyorum artık. Alfa süreci, bu oyuna olan merakımı öldürdü.

Kurucu
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x