Bizimle birlikte çalışacak yeni yazarlar arıyoruz. Detaylar için lütfen buraya tıklayın.

Battlefield V ön incelemesi

19 Ekim 2018 tarihinde; PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkışını gerçekleştirecek olan Battlefield V için biraz ön yargılıydım açıkçası. Serinin bir önceki oyununu tamamen taklit edeceğini, yalnızca 1.Dünya Savaşı teması yerine 2. Dünya Savaşı’nı konu alan bölümler, silahlar ve haritalar kullanarak, aynı oyunun karşımıza konulacağını düşünüyordum. Aslında şahsım adına bir sorun yoktu çünkü Battlefield 1 oyununu, çoklu oyuncu oyunlarıyla fazla ilgilenmeme rağmen, onlarca saat bayıla bayıla oynamıştım. Yani aynı oyunun biraz farklı haritalı bir sürümüyle karşılaşsam da itiraz etmeyecektim zira Battlefield 5 kapalı alfasını denedikten sonra, ön yargılı davrandığımı idrak ettim. Yeni oyun kesinlikle bir önceki oyunun aynısı değildi, tamam çok benziyordu ama savaşa başlanıldığı andan itibaren, ben farklı bir oyunum diye de bağırıyordu. Buyurun bakalım, dilimiz döndüğünce, serinin yeni oyununun kapalı alfa sürümünden edindiğimiz izlenimleri anlatmaya başlayalım.

Battlefield 5 ön incelemesi

Battlefield 5 oyununun kapalı alfası ile ne yapabildik?

Öncelikle, oyunu deneyimleyebildiğimiz Battlefield V oyununun kapalı alfa sürümünün, oyunun ne kadarlık bir kısmını kapsadığını söyleyerek başlayayım. Battlefield 1 oyunundaki ana oyun modu olarak tabir edilen fetih modu ve yine bir önceki oyunda bulunan operasyonlar modunun yeni hali Grand Operations oyun modlarını oynayabiliyoruz. Yalnızca karla kaplı Norveç haritası var elimizde. Bu iki oyun modunu da aynı haritada deneme imkanı buluyoruz. Fetih modu, bilinen bayrak ele geçirme ve en çok düşman öldürebilme mekaniği üzerine kurulu. Oyunun tam sürümünde de aynı mı olur bilemiyorum ama 1000 yerine 700 kişi öldüren kazanıyor. Kazanma çizelgesi de 0’dan 1000’e doğru değil, 700’den geriye doğru gidiyor.

Grand Operations oyun modunda, Norveç haritasının gece halini görebildim. Yalnız emin konuşmayayım bana haritanın gece hali, fetih modunda denk gelmemiş olabilir. Grand Operations oyun modu da haritanın gece halinde başlıyor ve 1. Gün olarak bildiriliyor. Haritanın farklı noktalarına dağılmak yerine, askerlerin aynı bölgede toplanmasından ötürü, biraz daha fazla kanlı mücadeleleri bu oyun modunda görebiliyoruz. Bölge bölge savunma ya da saldırı takımlarıyla mücadele ediliyor. Savaşın 2. Günü olarak da Battlefield 5 fetih modu ile deneme şansını edindiğimiz Norveç haritasının yine gündüz bölümünde mücadele ediyoruz. Sınırlı bir süre aktif olacak kapalı alfa aşaması için bu deneyimlerin yeterli olduğunu söyleyebilirim. En azından neyin ne olduğunu, nelerin farklılaştığını görebiliyoruz. Bu farklılıkları da anlatmaya başlayalım dilerseniz.

Battlefield 5 ön incelemesi

Grafikler zaten güzeldi dedim ama onlar da değişmiş

Battlefield 1 oyununun çıkışının üzerinden neredeyse 2 sene geçti ama ben hala grafiklerine, parlama efektlerine hayran hayran bakmaktan kendimi alamıyorum. E bu harika grafiklerin de haliyle geliştirilmeye ihtiyaç duyulmaması, bazı küçük makyajlarla oyunculara sunulmasından fazla rahatsız olmazdım. Rahatsız olmazdım dediysem, öyle çok büyük itirazlarda bulunmazdım ama kolaya kaçtıkları için bir miktar serzenişte bulunurdum muhtemelen. Yalnız, Battlefield 5 oyununun kapalı alfasında gördüm ki DICE ekibi kesinlikle kolaya kaçmak gibi bir yolu seçmemiş, aynı grafik motoruyla, bir hayli gelişmiş grafiklerle karşımıza çıkmayı uygun görmüş.

Belki çoğu oyuncu, benzer grafikler kullanıldığından yakınabilir ama gördüğüm ve hissettiğim kadarıyla, Battlefield V; yepyeni bir oyun gibi duruyor. Battlefield 1 oyununda onca farklı mekan ve harita olmasına rağmen, bir yolunu bulmuş DICE ekibi, bambaşka bir görüntüyle karşımıza çıkmayı başarmış. Silahlar, atmosfer, çevre çok farklı görünüyorken, özellikle deniz grafikleri ve yeni parlama efektleri beni yeni oyuna da hayran bıraktı. Tabii sadece tek bir haritayı gördüğümüz için çok kesin konuşmayalım ama tahminimin çok ötesinde bir değişimle, yeni oyunun sunulacağını gördüm. Unutmadan altını çizeyim; beğendiğim grafikler ultra ayarlarda olan görüntülerdi. Performans bakımından da oldukça yüksek FPS değerleri aldığımı eklemeliyim. Başlarda sanki biraz takılmalar yaşanıyor gibi algılasam da mücadeleler boyunca, en üst grafik ayarlarında bile gayet akıcı bir oynanışla karşılaştım.

Battlefield 5 ön incelemesi

Aynı askeri sınıflar mevcut ama çeşitlendirmeler unutulmamış

Battlefield 5 oyununda da serinin önceki oyunlarına benzer askeri sınıfları tercih edebiliyoruz. Bu kez menülerde Türkçe seçeneği bulunmadığından, bu birimlerin orijinal adlarını vereyim dilerseniz. Assault; bir önceki oyundaki Taarruz birimi oluyor. En önemli farklılığı, silah çeşitliliğinde görüyoruz. Hafif ve orta makinalı tüfekler kullanabiliyor. Yine diğer birimlere göre daha fazla parlayıcı taşıyabilme özelliğine sahip bu sınıf, çeşitli bombalarımız var. Assault sınıfı; ana amacı, bam güm saldırmak olan oyuncuların tercihi olmaya devam edecek. Recon; bildiğimiz keskin nişancı, bir önceki oyundaki Gözcü sınıfı. Kapalı alfa sürümünde tek bir silah seçebildim ama oyunda farklılaşacaktır.

Medic yani sıhhiyeci; silah çeşitliliği farkıyla, yaklaşık olarak aynı sınıfsal özelliklere sahip. Şöyle ki; Medic sınıfı, bir önceki oyunda yalnızca orta mesafeli, yarı otomatik silahlar taşıyabiliyorken, artık hafif makineli silahlara da sahip olabiliyor. Yine ölenleri yerinden kaldırıp, etrafa sağlık paketi bırakmak gibi görevlerine aynen devam ediyor. Benim Battlefield 1 oyunundaki favori sınıfım destek, yani Support ise bilindiği gibi arkadaşlarına mühimmat sağlamakla beraber mühendislik özelliklerini de kullanabiliyor. Battlefield V oyununun kapalı alfasında tek bir silahını görebildik. Kullanışı biraz zor olmuştu sanki, çok sallanıyor gibi geldi ama dilerseniz atıcılık özelliklerini farklı bir bölümde değerlendirelim.

Battlefield 5 ön incelemesi

Battlefield 5 ile değişen vuruş hissiyatı

Oyunun geliştiricisi DICE ekibi tarafından; duyuruyla birlikte ilk söylenen özelliklerden olan vuruş dinamiklerindeki değişim de şaşırmama neden oldu açıkçası. Battlefield 1’de yer yer oyun yapısından, yer yer de internet hızından kaynaklı aksaklıkların yaşandığını biliyordum. Vurdum dediğiniz çoğu düşmanın hasar bile almamasıyla karşı karşıya kalındığı durumlar çokça yaşanıyordu. DICE ekibi, muhtemelen gelen yoğun serzenişleri dikkate alarak Battlefield V oyununda bu durumu el atmış ve çok daha iyi atıcılık dinamiklerini oyuna yerleştirmiş. Kısaca; nişan alıp ateş ettiğim düşmanlara, çoğunlukla kurşunun isabet ettiğini gördüm.

Bir de rakipten esinlenerek eklenen atıcılık dinamikleriyle karşılaştığımı söylemeden geçmeyeyim. Call of Duty serisini oynayanların gayet iyi bileceği, düşman vurma ve sonrasında çıkan yazıların bir benzerine, Battlefield 5 oyununun kapalı alfasında şahit oldum. Benzer vuruş sesleri, benzer hissiyat, serinin yeni oyununa aktarılmak istenirken, daha eğlenceli hissettiriyor. Hemen üst kısımda bahsettiğim kurşun sapmasında yapılan yeniliklerle birlikte, çok daha fazla isabetli atış yapılırken, bu görüntülerle sıklıkla karşılaşılacağını belirtelim. Tabii bir de oyundaki diğer mekaniklerle ilgili farklılıklardan da bahsetmeden geçmeyeceğimizi belirtip, yazımıza oyunda değişiklik gösteren mekaniklerle devam edelim.

Battlefield 5 ön incelemesi

Ölüyorum, kurtarın beni kardeşler

Alt başlığımızdan da biraz anlaşılabileceği üzere, oyundaki canımızın tükenmesi sonrasında yaşananlarda farklılıklar bulunuyor. Artık öldükten kısa süre sonra dairesel bir geri sayım ikonu görüyoruz. Bu ikon, saat misali geriye doğru giderken, arkadaşlarımızdan yardım isteyebiliyoruz. Bir hayli acıklı sesler çıkararak, etrafımızdaki Medic sınıfının ilgisini çekmeyi tercih edebiliriz. Tercih edebiliriz diyorum çünkü geri sayımı hızlandırıp yavaşlatmak bizim elimizde. Eğer uygun bir noktadaysak, etrafımızda Medic sınıfından arkadaşlarımız olduğuna inanırsak, ateş etme tuşuyla elimizi kaldırarak yardım isteyebilir, geri sayımı bir nebze yavaşlatabiliriz. Yok bir an önce yeniden başlamak istiyorsak veya bulunduğumuz nokta arkadaşlarımızın can güvenliğini tehdit edebilecek bir bölgedeyse, bir tuşa basmadan sürecin dolmasını sağlayabiliyoruz.

Bu süreç dolduğunda, yani tam olarak öldüğümüzde ise Battlefield 5 oyununda bir başka seçenekle karşılaşıyoruz. Ya kendi mangamızdan bir kişinin hemen arkasından doğabiliriz ya da harita erkanına dönerek mümkün olan bir noktadan savaşımızı sürdürebiliriz. Tabii harita ekranına gelindiğinde, Battlefield 1’deki gibi sınıf değiştirme tercihlerinin de yeniden önümüze serildiğini ekleyelim. Bir de yapıların yıkılması, yapılması gibi mekaniklerin eklendiğini söylemeden geçmeyelim. Sürenin darlığı ve savaşın yoğunluğundan ötürü bu mekaniği tam manasıyla kullanamasam da T tuşuna bastığımızda elimize çekiç ya da İngiliz anahtarını tutuşturmuş oluyoruz. Binaların yeniden yapıldığını göremedim fakat siper duvarlarını örmekle uğraşılabildiğine şahit oldum. Taktiksel olarak oyuna çeşitlilik getirecek bir durumla karşı karşıyayız.

Battlefield 5 ön incelemesi

Nedir peki ilk izlenimlerimiz?

Son olarak sizlere belirtmek isteriz ki bu oyunu hem incelemesini yazmış olduğumuz Philips 241B7QUPEB ile deneyimledik, hem de şu sıralar incelemesi üzerinde çalıştığımız AOC AGON AG271QX ile denedik. Philips 241B7QUPEB tahmin edersiniz ki bir video oyunu monitörü değil ve bizlere ortalama altı bir görüntü sundu. Fakat AOC AGON AG271QX ile savaş hissini çok daha güzel bir şekilde almayı başardık. Çünkü bu monitör, kullandığımız bilgisayarın ekranından kat ve kat daha güzel bir görüntü kalitesi sundu bizlere.

Tabii burada genel bir hüküm verebilmekten çok uzağız çünkü Battlefield V oyununun kapalı alfasının gayet sınırlı bir alanı kapsadığını ilk bölümlerde söylemiştik. Yine söylediğimiz bir unsur vardı ki; kapalı alfanın yenilikleri göstermek aşamasında gayet yeterli olduğuydu. Öncelikle, Battlefield 5 oyununun, bir Battlefield 1 kopyası olmadığını gördük. Değişen atmosfer, bir hayli geliştirilen grafikler, oyundaki farklı mekaniklerle, yeni bir yapımla karşı karşıya olacağız. Oyunun çıkışıyla birlikte gelecek haritalar ne kadar yeterli gelecek bilemiyoruz ama geliştirici ekip tarafından oyunun sürekli olarak ücretsiz destekleneceği bilgileri gelmişti. Serinin hayranlarını mutlu edecek, eğlenceli topyekun savaş sistemiyle, en iyilerden biri olmayı sürdürecek gibi görünüyor Battlefield V. Ayrıca rakibine göre tekli oyuncu modunun bulunacak olmasının da bir artı olduğunu söylemek gerekiyor.

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x