Balan Wonderworld

Balan Wonderworld incelemesi

Balan Wonderworld, hikayesi ve sunumu ile bu senenin en iyilerinden biri olabilecekken, ne yazık ki oynanış tarafında ayağı takılmış, düşmüş ve sakatlanmış.

Geliştirici
Balan Company ve Arzest
Dağıtımcı
Square Enix
Platform
PC, PlayStation 4/5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Nintendo Switch
İnceleme Yapılan Platform
PlayStation 5
Çıkış Tarihi
26 Mart 2021
İnceleme Sırasındaki Fiyatı
60 USD - 400 TL
Tür
Müzikal Tiyatro ve Platform
İçerik
Tekli Oyunculu ve Çoklu Oyunculu

Daha önce Sonic the Hedgehog ve Nights into Dreams gibi projelerde yer almış olan Yuji Naka, Square Enix tarafından açılmış olan Balan Company kuruluşunun başına geçirildi. Bugün sizlere incelemesini yazacağım Balan Wonderworld oyunu da zaten Balan Company tarafından piyasaya sürülen ilk video oyunu olacak. Ben aslında bu tip oyunlara kendimi pek yakın hissetmem ama Square Enix şirketinin oyunları özellikle son 3-4 senedir oldukça ilgimi çekmeye başladı ve Yuji Naka da daha önceki işlerinden tanıdığım bir isimdi. Bu yüzden, Balan Wonderworld oyununa bir şans vermek istedim ve sanırım biraz pişman oldum.

Balan Wonderworld aslında çok ilginç bir yapıya sahip. Kendisi, müzikal tiyatro yapısını temel alıyor ve bir kahramanın yaşadığı maceralara tanıklık ediyoruz. Bu tip oyunları ben çok oynamıyor olsam bile aslında temelinde çok ilgimi çekiyor. Sonuçta, ben müzik ile çok ilgili bir insanım ve müziğin ön plana çıkabildiği video oyunları da beni normalden daha fazla tatmin edebiliyor. Ayrıca, hikayeye ve hikaye anlatımına da çok önem veririm. Müzikal tiyatro da zaten benim sevdiğim iki, üç şeyi birleştiren bir oyun tipi. Bu yüzden, Balan Wonderworld oyunundan memnun kalmamam için sadece geliştirici ekibin başarısız olması gerekiyor.

Hikayeye baktığım zaman aslında rahatlıkla anlaşılabilir şeyler görüyorum. Şimdi, bu oyunda Balan isimli bir varlık bulunuyor ve Balan Theater içerisinde yaşıyor. Burası oldukça fantastik ve büyülü bir boyut olarak geçiyor. Yalnız, bu boyuta herkes, istediği gibi ulaşamıyor; Balan Theater, sadece gönlünde problemler bulunduran insanlara görünüyor. Oyunda da zaten Leo Craig ve Emma Cole isimli iki çocuğu başrolde görüyoruz. Leo Craig, geçmişte yaşadığı problemlerden ötürü kendisini sosyal etkileşimlerden tamamen uzaklaştırıyor. Emma Cole ise diğer insanların onun hakkında arkasından neler konuştuğu hakkında anksiyete yaşıyor.

Balan Theater, insanların kalbindeki anıları alan ve fantastik boyutlarda tekrar yaşatan bir yer. Leo Craig ve Emma Cole da çok ciddi problemler yaşadıkları için Balan Theater, kapılarını onlara açıyor. Oyun içerisinde alakalı problemler yaşayan diğer çocukların ve yetişkin insanların olduğu 12 farklı bölümü yaşıyoruz; karakterlerimizin maceralarına tanıklık ediyoruz. Bu macera sırasında, aynı zamanda oradaki insanlara da yardım etmemiz gerekiyor. O insanları, problemlerinden arındırarak, onları serbest bırakıyoruz ve bu durum karakterlerimize de iyi geliyor. Yalnız, olaylar çok kısa bir sürede daha karışık bir hal alıyor.

Balan Wonderworld
Oyunun çılgın karakteri olan Balan ile tanışın.

Balan Wonderworld oyunundan böyle bir hikaye beklemiyordum

Son zamanlarda video oyunlarında gerçek hayattan parçalar bulmak en azından benim için çok zor bir hal aldı. Yanlış hatırlamıyorsam, en son orijinal Life is Strange oyunu filan bana direkt olarak dokunmuştu. Şimdi ise Balan Wonderworld bunu değiştirdi. Oyunun ilk saniyesinden, en son anına kadar sadece hikaye ve hikaye anlatımı bakımından ne kadar yoğun duygular yaşadığımı anlatamam. Belki bu konuda net olarak tarafsız olamıyorum ama oyunun bana gösterdiği hikaye aslında benim, gerçek. Bu durumda zaten tarafsız olabilmek bence mümkün değildir. Oyunun diğer noktalarına daha sonra değineceğim ama bence anlatılan hikaye çok güzeldi.

Balan Wonderworld oyununun hikayesi, temelinde çok güzel. Bu güzel hikaye, oldukça etkili bir şekilde de anlatılınca açıkçası benim bu noktada olumsuz olarak söyleyebileceğim hiçbir şey kalmıyor. Sadece diyalogların azlığı dikkat çekebilir ama o da benim için problem olmadı. Böyle bir hikaye anlatabilmek için 200 sayfalık bir diyaloğa zaten ihtiyacınız yok. Bazen, bazı şeyleri az yapmak, çok yapmaktan daha etkili olabiliyor. Balan Wonderworld oyunu da bence bunu çok iyi bir şekilde gösteriyor. Ayrıca, karakterler de inanılmaz olumlu bir şekilde etkiliyor bu oyunun gerçek hikayesini.

Balan Wonderworld oyununda tanışacağınız iyi ve kötü bolca karakter var. Bu karakterlerin hepsi de inanılmaz başarılı bir şekilde tasarlanmış ve akılda kalıcı haldeler. Yani, dış görünüşleri ile olsun, anlatılan hikayeleri ile olsun veya oyun içerisinde yaşanan anları ile olsun, karakterlerin tamamını kolay kolay unutabileceğinizi sanmıyorum. Ayrıca, çok detaylı bir şekilde bahsetmeyeceğim ama oyunun açılış sahneleri ve finali de oldukça etkiliydi. Bu noktada, birçok kişinin sunum hakkında olumsuz konuştuğunu görüyorum ama benim açımdan hiçbir problem yoktu; hatta her şey tahmin ettiğimden daha güzeldi.

Balan Wonderworld oyununun hikayesine olumlu etkiler bırakan daha birkaç şey daha var. Mesela, müzikler gerçekten ama gerçekten muhteşem. Belki şu anda birkaç oyunu kafamda atlıyor olabilirim ama bu oyun, son zamanlarda duyduğum en iyi müziklere sahip ki oyunun türünün müzikal tiyatro olduğunu göz önünde bulundurursak, bu çok önemli bir şey. Aynı zamanda oyunun tatlı görselliği de bence her şeyi daha olumlu bir noktaya çekiyor. O küçük çocukların gözlerinden düşen birkaç damla yaş veya diğer halkın başına gelen şeyler gösterilerken ortaya çıkan birkaç küçük detay, en kalpsiz insanda bile bence bir etki bırakır.

Balan Wonderworld
Her bölümde birbirinden farklı oynanış tasarımları karşımıza çıkabiliyor.

Bir müzikal tiyatro oyunu için gerekli olan her şey çok başarılı bir halde

Müzikal tiyatro tipi oyunlarda hikayenin ve müziğin çok önemli olduğunu söylemiştim. Aynı zamanda, Balan Wonderworld oyunundaki hikayenin ve müziğin de muhteşem olduğundan bahsetmiştim. Bu noktada, işte 2021 senesinin en iyi oyunu, demeyi çok isterdim ama durum ne yazık ki öyle değil. Sonuçta, karşımızdaki ürün bir video oyunu; oturup, izleyebileceğimiz bir müzikal tiyatro değil. İşin içine oynanış ile alakalı şeyler girdiği zaman Balan Wonderworld, ne yazık ki bir anda temellerinden yıkılmaya başlıyor. Evet, hikaye ve müzik haricindeki birçok kategoride ne yazık ki ciddi başarısızlıklar var.

Balan Wonderworld oyununu havalı bir şekilde tanıtmak isterseniz, kendisine müzikal tiyatro oyunu diyebilirsiniz ama onun haricinde karşımızda bir platform oyunu var. Daha önce de söylemiştim, oyunda 12 farklı bölüm açılıyor ve sizler, bölümlerin içerisinde bazı toplanabilir eşyaları bularak bir sonraki bölümü açabiliyorsunuz. Ayrıca, bölümlerin temelinde de kum havuzu mantığı yatıyor. Oyunun her bölümünde Balan Statue bularak, bir sonraki bölümleri açıyoruz ama toplanabilir eşya olarak Drop ögeleri de bulunuyor. Bu toplanabilir eşyalara ulaşabilmek için bölümü keşfedip, platform oynanışı yapmanız ve bulmaca çözmeniz gerekiyor.

Tabii ki Balan Wonderworld oyununda bazı tehlikeler de bulunuyor. Mesela, bölümlerin içerisinde Negati isimli düşmanlarla karşılaşabiliyorsunuz. Ayrıca, her bölümün sonunda da bölüm sonu karşılaşması bulunuyor. Oyun zaten sadece o kısımlarda sizi zorluyor ki kostüm sistemi de bu noktada kurtarıcı olabiliyor. Şöyle ki oyunu oynarken farklı kostümler bulup, onları giyebiliyoruz. Eğer üstümüzde kostüm varken ölürsek, aynı bölüme kaldığımız yerden devam edebiliyoruz. Eğer kostüm yokken ölürsek, ne yazık ki bölüme yeniden başlamamız gerekiyor. Ayrıca oyunda otomatik bir zorluk seviyesi sistemi bulunuyor; oyun, seviyeyi kendi ayarlıyor.

Tüm bunların haricinde, Balan Wonderworld oyununda bulunabilecek bazı mini oyunlar ve gizemler de bulunuyor. En son olarak ise oyunu bir kere bitirdikten sonra, başa dönüp, tekrardan oynamak isterseniz, her bölümün bir tık uzatıldığını görüyorsunuz. Bu uzatılmış olan kısımlarda çok daha zorlu bir deneyim sunuluyor ama ona karşı, ana oyunda olmayan bazı kostümleri elde edebiliyorsunuz. Balan Wonderworld, bu şekilde anlattığım zaman oynanış ve içerik tarafında hiçbir probleme sahip değil gibi görünüyor ama durum ne yazık ki öyle değil. Dilerseniz oyunun kötü yanlarından bir sonraki başlıkta bahsetmeye başlayayım.

Balan Wonderworld
Oyundaki iki ana karakterimizin tipini de en başta seçebiliyoruz.

Balan Wonderworld, tam olarak hangi noktalarda hata yapıyor?

Balan Wonderworld oyununun sadece hikaye ve müzik kategorilerinde başarılı olduğunu söylemiştim. Oynanış hakkında temelleri anlatırken, çok bir problem yok gibi görünüyor ama aslında var. Mesela, her şeyden önce oyunda kullanılan kamera açısı sürekli olarak problem çıkartıyor. Yani, oyunun başarılı olacağı varsa bile sadece bu kameranın saçma sapan pozisyonlarından ötürü başarılı olamaz. Bu sadece birkaç bölüm için de geçerli değil; kamera açısı tüm oyun boyunca sıkıntı çıkartıyor. Aynı zamanda oynanışın temelinde de ciddi problemler var. Bunun en önemli noktası da ne yazık ki kontrollerde.

Balan Wonderworld oyununda yapabileceğiniz tüm aksiyonlar, aynı butonlara yükleniyor. Bu aslında oyunun kontrollerini basitleştiriyor gibi görünse bile kesinlikle öyle bir durum yok. Oyunun şu anki kontrol şeması gerçekten bir kaos içinde. Eğer olur da butonları ve aksiyonları çözerseniz, bu sefer başka bir problemle karşılaşıyorsunuz: Kostümleri aktif etmek ve yetenekleri kullanmak, tahmin ettiğiniz kadar başarılı değil. Bazı güçler, sadece belli bir aksiyonu gerçekleştirirken açılıyor. Mesela, bir kostümün gücü sadece durduğunuz zaman açılabiliyor ve bu, tahmin ettiğinizden çok daha rahatsız edici bir şey.

Balan Wonderworld oyunundaki kostümlerin genelinde de ciddi bir devamlılık problemi var. Benim tahminime göre bu oyunun ilk halinde birkaç adet kostüm vardı. Bu kostümler, oyunun tamamını olumlu şekilde etkileyebilecek şekilde tasarlandı ama sonra kostümlerin sayısı az bulundu. Bunun için de geliştirici ekip, oyuna bolca yeni kostüm ekledi ama bu noktada kreatif bir şekilde hareket edemedi. Oyunda öyle kostümler var ki size avantaj sağlamak yerine dezavantaj bile verebiliyor. Bazı kostümler hiçbir işe yaramıyor, bazıları sadece tek bir mekanik için kullanılabiliyor. Gerçekten bu durum sinir bozucu bir hal alıyor.

Problemin yaşandığı son nokta ise benim için bölüm tasarımı. Yani, bunu tam olarak nasıl anlatabileceğimi gerçekten bilemiyorum ama Balan Wonderworld, yanlış bir bölüm tasarımına sahip gibi hissettiriyor. Birçok noktada bölüm tasarımı ile alakalı problemler yaşanabiliyor ve genel anlamda bu bölümlerin içerisinde hareket etmek hiç zevkli olmayabiliyor. Bu aslında çok üzücü; görsel ve kreatif anlamda bölümler gerçekten güzel duruyor. Sanıyorum ki oynanış tarafında yaşanan bazı problemler, bölüm tasarımına da sıçramış. Belki de tam tersi olmuştur. Balan Wonderworld, bu hali ile gerçekten kötü bir deneyim sunuyor.

Balan Wonderworld
Balan Wonderworld, kamera açısı ve kontroller ile savaşmadığınız zaman eğlenceli bir oyun olabiliyor.

Böyle bir oyuna zaman harcamaya gerçekten gerek var mı?

Balan Wonderworld için hazırladığım inceleme yazımı bitirmeden önce oyunun sunumundan bahsetmek istiyorum. Tabii ki en başta görsellik geliyor. Daha önce bu konu hakkında konuşmuştum aslında. Eğer bana soracak olursanız, bu video oyunu, görsel kalite ve sanat tasarımı açısından oldukça başarılı. Özellikle sinematik sahne ve ara sahneler içerisindeki görsellik benim çok hoşuma gitti. Ayrıca, sanat tasarımının gücü de en iyi oralarda ortaya çıkıyor. Oynanış anlarında görsellik bir tık itici gelebilir ama ben bu konuda çok fazla problem yaşamadım. Dediğim gibi Balan Wonderworld oyununun görselliğinden ben çok memnun kaldım.

Balan Wonderworld oyununu PlayStation 5 konsolumda denedim. Eski nesil cihazlarda durumun ne olduğunu bilmiyorum ama bu oyun, yeni nesil konsolumda 60 FPS olarak oynanabiliyordu. Ayrıca, FPS değerinde herhangi bir düşüklük de hissetmedim tüm oyun deneyimim boyunca. Zaten bu oyun da PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi sistemleri yorabilecek seviyede değil bence. Yani, genel anlamda yaşamış olduğum deneyim, performans açısından hoşuma gitti. Tabii bundan sonra da sıra oyundaki seslere ve müziklere geliyor. Zaten oyunun en iyi yanı da tam olarak bu kategorilerde ortaya çıkıyor bence.

Görsellik gibi müziklerden de daha önce bahsetmiştim ama tekrarlamak gerekirse, Balan Wonderworld oyununun müzikleri gerçekten ama gerçekten çok güzel. Karakterlerin seslendirmeleri sanki bir tık oyunun evrenine uymuyor gibi geliyor bana ama onun haricinde ses ve müzik departmanında hiçbir problem bulunmuyor. Hatta problem bulunmamasının üstüne de çıkılıyor. Balan Wonderworld, her bölümde anlatılan her hikayeye oldukça uygun müziklerle yaklaşıyor. Bu müzikler aynı zamanda akılda kalıcı şekilde, kaliteli bestelere sahip. Herhalde bu oyundan da hatırladığım tek şey muhtemelen karakterleri ve müzikleri olacak.

Balan Wonderworld, beni çok arada bırakan bir oyun oldu. Oyunun her noktasına ayrı ayrı bakacak olursak, hikaye ve sunum tarafı gerçekten çok başarılı ama onun haricinde geriye kalan her şey de oldukça kötü. Yani, bir oyunu gerçekten oyun yapan kısımlarda problem var. Bu da biraz can sıkıcı olabiliyor. Yani, bir oyun aldığınızda onun her şeyinden etkilenmeniz gerekir. Hikayesi, oynanışı, karakterleri, görselliği ve daha fazlası bir uyum içinde çalışmalı. Balan Wonderworld için ne yazık ki bu geçerli değil. Bu yüzden, sadece hikayeye tanıklık etmek isteyen kişilere bu oyunu önerebilirim. Haricinde, karşımıza çok ortalama bir yapıt var.

Balan Wonderworld
Balan Wonderworld
Olumlu
Hikayenin kendisi ve anlatımı tamamen kusursuz.
Akılda kalıcı bolca kaliteli ve benzersiz karakterler var.
Sunum tarafında özellikle görsellik ve müzik çok başarılı.
Eğlenceli oynanış anları, dans sahneleri filan zevkli olabiliyor.
Olumsuz
Başarısız kontroller ve kamera açıları tüm eğlenceyi mahvediyor.
Oynanış tarafında birçok mantık hatası ve arkası boş içerik bulunuyor.
Bölümlerin çoğunluğu çok zayıf ve eğlence sunamayan şekilde tasarlanmış.
Hikaye ve sunum haricindeki her nokta henüz bitirilmemiş gibi hissettiriyor.
5
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x