Bağımsız video oyunu geliştiricileri, zaman zaman çok başarılı video oyunları ile karşımıza çıkabiliyor. Tabii bizler bu oyunları her zaman fark edemeyebiliyoruz çünkü bu geliştiriciler, adı üstünde bağımsız olduğu için reklam konusunda biraz geri kalabiliyor. Tabii reklam durumu böyle olunca, işin içine biraz da oyunun hangi platformda piyasaya sürüleceği ögesi giriyor. GameIndustry ekibi ise gerçekleştirdiği yeni bir röportajda, bu konuya değindi .Röportaja göre bağımsız oyun geliştiricileri, en çok PC ve Nintendo Switch üzerinde oyun çıkartmak istiyor. Xbox One ise en az tercih edilen platform olarak görünüyor.

Bağımsız oyun geliştiricileri, PC ve Nintendo Switch üzerinde oyun çıkartmak istiyor

PC ve Nintendo Switch neden bu kadar çok tercih ediliyor?

Bahsettiğimiz anket, “Eğer oyununuzu tek bir platformda çıkartacak olsaydınız, hangi platformu tercih edersiniz?” idi. Anket cevapları ise sadece PC, mobil, PlayStation 4, Xbox One ve Nintendo Switch platformlarından oluşuyordu. Bağımsız geliştirici ekipler bu ankete cevap verdi ve en popüler platform, %47 oranla PC çıktı. Bu platformu %32 ile Nintendo Switch takip etti. PlayStation 4 ise %11 oranda idi. Son olarak mobil platformlar %6 oranını taşıyordu. En arkada ise doğal olarak %1 oran ile Xbox One bulunuyordu.

Bir bağımsız video oyunu geliştiricisi bu konuda, “PC platformu, bağımsız video oyunu geliştiricilerinin istediği oyunu yapabilmesi için kusursuz bir platform.” dedi. Bir başka geliştirici ise, “PC platformunda topluluk ile oyun geliştirmek bedava. Bu yüzden PC platformunda oyun geliştirmeyi sevmemek için çok az neden var.” dedi.

Bu açıklamalara bakacak olursak, Steam üzerindeki erken erişim gibi sistemler, bağımsız video oyunu geliştiricilerinin oldukça dikkatini çekiyor. Çünkü büyük video oyunu dağıtımcıları, oyunlarını kapalı kapılar ardında, özel takımlara test ettirirken, bağımsız geliştiricilerin Steam üzerinden ücretsiz oyunlarını test ettirip, bir de üzerine para kazanıyor olmaları tabii ki caziptir.

Etiketler:

,