ASUS ROG Spatha

ASUS ROG Spatha incelemesi

Yüksek performanslı ve şık tasarımlı bir oyuncu faresini sizler için masaya yatırıyoruz.

En güçlüsünü ve en iyisini kovalayanlara hitap eden bir donanım incelemesiyle karşınızdayız. Bu inceleme yazısındaki konuğumuz ASUS ROG Spatha ve kendisi bir oyuncu faresi. Hem kablolu hem de kablosuz olarak kullanılabilen bu ürünü incelerken, olumlu ve olumsuz yanlarına beraberce göz atacağız. Sizler de hazırsanız hem kullanım, hem tasarım, hem de performans anlamında oldukça güçlü olan bu ürünün incelemesine geçelim.

ASUS ROG Spatha

ASUS ROG Spatha ile ergonomi ve tasarım farkını ilk görüşte anlayabiliyoruz

Giriş kısmında, karşımızdaki ürünün hem kablolu ham de kablosuz kullanım için uygun olduğunu belirttim. Dilerseniz, teknik özelliklerinden önce bu ürünün tasarım ve ergonomik açıdan nasıl bir sunum gerçekleştirdiğine bakalım. Bir kere ASUS ROG Spatha, hani battal boy derler ya, işte o boy oranına yakın bir oyuncu faresi. Ele oldukça rahat oturuyor fakat eli biraz küçük olan kullanıcılar için ufak sıkıntılar yaşanabilir.

Şahsen ben bu konuda sıkıntı yaşamadım ama bu ürünün boyutunun normalden bir tık daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Boyutuyla birlikte tuş sayısı bakımından da hayli doyurucu olan bu üründe kullanım alanında oldukça fazla seçenek sunulduğunu gördüm. Yalnız, tuşlara geçmeden önce, bu oyuncu faresinin iki tarafında bulunan kauçuk yüzeylerin, tutuşu sağlamlaştırdığını ve kayma ihtimalini en aza indirdiğini belirtmek isterim.

Bahsettiğim kauçuk yüzeyler, desenli ve tırtıklı yapısıyla elin terlemesine izin vermiyor. Ayrıca bu kauçuk kısımlar, görünüm açısından da oldukça şık bir tasarımın oluşmasını sağlıyor. Tasarım demişken, günümüzdeki donanım ürünlerinin en büyük yardımcısı olan RGB aydınlatmalar, ASUS ROG Spatha ile de karşımıza çıkıyor. Yalnız, öyle Çin malı ucuz ürünlerdeki gibi her yanından sebepsizce ışık fışkıran bir oyuncu faresiyle karşılaşmıyoruz.

Bu RGB aydınlatmalar alan bakımından az yer kaplamıyor fakat konumlandırılmaları ve çizgisel tasarımlarıyla, oldukça oturaklı bir görüntü oluşturuyorlar. Bununla birlikte aydınlatma kısmının, bu ürünün uygulamasıyla birlikte ayarlanabildiğini ve kullanıcıya özel tarzda sunumlar yapabildiğini de belirtemeden geçmeyeyim. Görüntü bakımından, arkadaşlarınızı kıskandıracak bir ürünü incelediğimi hatırlatarak izninizle, bu üründeki tuşların çeşitliliğinden ve konumundan bahsetmek istiyorum.

ASUS ROG Spatha

Tuş cennetine hoş geldiniz

Video oyunları oynarken, klavyedeki tuşlar kadar faredeki tuşların kullanım kolaylığı da önemlidir. Hatta, bir faredeki tuş çeşitliliği oyunlar sırasında sizlere oldukça önemli avantajlar sağlayabilmektedir. ASUS ROG Spatha ile tuş sayısı konusunda sıkıntı yaşamayacağınızı garanti edebilirim. Bu üründe, bildiğimiz klasik fare tuşları zaten yerli yerinde duruyor. Bir başka deyişle bir sağ bir sol fare ana tuşu ve bir adet fare tekerleği en çok kullanacağımız kısımlar.

Bu klasik kısımların yüzeylerinin geniş olması sayesinde, oldukça rahat bir kullanım şartlarına sahip oluyoruz. Bununla birlikte bu oyuncu faresinin çeşitli noktalarında bolca ilave tuşun konumlandırıldığını sözlerime ekleyeyim. Bu tuşlardan bir tanesi, fare tekerleğinin hemen arka tarafında, adeta gizlenmiş biçimde duruyor. Bahsettiğim bu tuş sayesinde, imleç hızına ait hazır ayarları kolayca değiştirebiliyoruz.

Bunlarla birlikte, farenin klasik sol tuşunun hemen solunda, üst üste konumlandırılmış olan iki tane daha küçük tuş bulunuyor. Bu tuşlar da çeşitli hızlı adımları gerçekleştirmemizi sağlamakta. Asıl tuş cenneti dediğim bölümü ise fareleri sağ eliyle kullananların baş parmağının den geldiği kısımda görüyoruz. Bir diğer deyişle, ASUS ROG Spatha modelinin sol tarafında sayıları 6 olan, bir arada bulunan tuşlar yer alıyor.

Burada, 6 tane tuşun yan yana durmasının bazı dezavantajları olabileceğini söyleyenler olabilir. Vakit kaybetmeden yanıtlayayım, bu tuşlar oldukça kullanışlı biçimde tasarlanmış durumdalar. Kısa sürede alışılacak biçimde, tuşların dağılımı, baş parmağın hareket yönlerine göre çeşitlilik gösteriyor. Farklı bir biçimde ifade etmek gerekirse, bu oyuncu faresinin yan tarafındaki tuşların boyutları ve konumlarının farklılığı sayesinde, herhangi bir karışıklığın önüne geçiliyor.

ASUS ROG Spatha

Hem kablolu hem kablosuz kullanımın en üst noktası

İncelemesini gerçekleştirdiğim ürünün, kablolu ve kablosuz olarak kullanılabildiğiniz, inceleme yazısının en başında söylemiştim. Bu iki farklı kullanım tarzı arasında kolayda değişim yapılabildiğini söyleyeyim. Eğer, bu ürünü kablolu olarak kullanmak isterseniz, hiçbir ek işlem yapmadan doğrudan kabloyu USB çıkışına bağlayıp kullanamaya başlayabilirsiniz.

Öte yandan, kablosuz kullanım için bazı ufak işlemler gerekiyor. Öncelikle, eşleştirmeyi sağlamak için bu ASUS ROG Armoury, internet üzerinden bilgisayarınıza kurmanız lazım. Bu uygulama sayesinde, ürünü kolayca bilgisayarınıza tanımlayabiliyorsunuz. Ayrıca, ASUS ROG Spatha için yapmak istediğiniz çeşitli özelleştirmeleri ve tuş atamalarını, bahsettiğim programı kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Unutmadan, incelemesini gerçekleştirdiğim ürünle birlikte iki adet bağlantı kablosunun ve bir adet güç ünitesinin geldiğini söyleyeyim. Bu güç ünitesini, kablolardan bir tanesi yardımıyla bilgisayara bağladığınızda, şarj aleti görevini üstlendiğini göreceksiniz. ASUS ROG Spatha, bu güç ünitesine manyetik yapısı sayesinde kolayca oturabiliyor.

Bahsettiğim kablolardan diğeri de örgülü yapısıyla, ürünün kablolu olarak çalışmasını sağlıyor. Kablo bağlantı noktasının konumlandırılmasını oldukça başarılı olduğunu belirteyim. Bu ürünün tasarımı sayesinde, kablo takılı haldeyken bile bir sürtünme ve rahatsız edici durum yaşamadım. Öte yandan sıkıntı yaşadığım bir konunun yandaki tuşlara, günlük kullanım sırasında elimin değmesinden ötürü oluştuğunu da ekleyeyim.

ASUS ROG Spatha

ASUS ROG Spatha, kimler tarafından satın alınmalı?

İnceleme yazısının son bölümüne geçerken bu ürünle ilgili bazı teknik verilerden de bahsetmek istiyorum. ASUS ROG Spatha, 8200 DPI değerinde lazer sensörü barındırıyor. Bu ürünün iletişim oranı kablolu kullanım halinde 2000 Hz olarak ölçülüyor. Ayrıca, kablosuz kullanımda da 1000 Hz bir değer sunulduğunu görüyoruz ki bu değer bile, genel anlamda bir oyuncu faresi için oldukça tatmin edici olarak yorumlanabilir.

Toparlamak gerekirse karşımızda eksiği yok, fazlası var dedirtecek bir oyuncu faresi bulunuyor. Kablolu ve kablosuz olarak kullanılabilmesi, kolay şarj edilebilmesi ve performans açısından oldukça güçlü değerler sunabilmesi bu ürünü sınıfının zirve noktasına taşıyor. Bu ürünü, en başta profesyonel anlamda video oyunlarıyla ilgilenen oyunculara önerebiliyorum.

Her video oyunu oynayan bu ürünü satın almalı mı, şeklinde bir soru sorarsak, bu sorunun yanıtı için biraz düşünebiliriz. Belirttiğim gibi eksiğinden çok fazlası bulunan bu ürünün haliyle fiyatı da biraz tuzlu olarak nitelendirilebilir. İnceleme yazısını kaleme aldığım sırada bu ürün ortalama olarak 800 Türk Lirası gibi bir fiyatla satılıyor. Bütçe açısından herkes için bu rakam uygun olmayabilir.

Öte yandan, eğer video oyunlarından tam performans almak istiyorsanız, hem ergonomi hem de kullanım alanında farklı bir oyuncu faresi arayışındaysanız bu ürünün adını bir kenara yazabilirsiniz. Sağlam yapısı ve uzun kullanım süresi sunabilen, görenleri hayran bırakacak tasarıma sahip bir oyuncu faresi var karşımızda. Ürünün uygulamasıyla birlikte yapabileceklerinizin sayısı da kendiliğinden katlanacaktır uyarısını yaparak, izninizle sözlerime son veriyorum.

ASUS ROG Spatha
ASUS ROG Spatha, kablolu ve kablosuz olarak kullanılabilen, oldukça iyi performans sunan bir oyuncu faresi olarak göze çarpıyor. Bu ürünün tasarımı ve ergonomik kullanım koşulları göz önüne alındığında gayet iyi yorumlar yapabiliyoruz. Fiyatı, ülkemizdeki kullanıcılar için biraz fazla gelebilir ama sunduklarıyla, maddi değerini kesinlikle karşılıyor. ASUS ROG Spatha, en iyisini hedefleyenlerin dikkate alması gereken bir oyuncu faresi.
Olumlu
Hem kablolu hem de kablosuz olarak rahatça kullanılabilmesi.
Hızlı ve kolay biçimde şarj edilebilmesi.
Sunduğu performans bakımından bir oyuncu faresinden istenenleri fazlasıyla karşılayabilmesi.
Tasarım açısından gayet etkileyici bir yapıyı barındırması.
Olumsuz
Küçük elle kullanıcılar için biraz büyük gelebilir.
Günlük kullanımda, yan taraftaki tuşlara elinizin değmesi sıkıntı oluşturabiliyor.
Fiyatı, ülkemizin koşullarına göre biraz fazla yüksek olarak karşılanabilir.
9
Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Satır Arası Geri Bildirimler
Tüm yorumlara bak.
0
Yorumlarınızı merakla bekliyoruz. x
()
x