AOC G2590VXQ incelemesi

Uygun fiyatı ve geniş kullanım alanıyla ortalamanın üstünde bir monitör AOC G2590VXQ.

Donanım incelemeleri bölümümüzde sıklıkla belirli bir bütçenin üstüne ya da belirli amaçlara hitap eden monitörlerle karşınıza çıkıyoruz. Bu kez elimizde hemen her kullanıcının edinebileceği, herkesin işine yarayabilecek bir ürün var. Uygun fiyatı, 24,5 inçlik ekranı, ince kenarlarıyla öne çıkan AOC G2590VXQ, AMD FreeSync desteğiyle birlikte oyuncu monitörü olarak da adlandırılabilecek bir ürün. Sunduklarıyla pek çok kişinin gereksinimlerini karşılayacağını düşündüğümüz bu monitörün incelemesini gelin beraberce gerçekleştirelim.

AOC G2590VXQ incelemesi

AOC G2590VXQ, her eve girebilecek, her masaya kurulabilecek bir monitör

Fiyatının cazibesini bir kenara yazarsak elimizdeki monitörün şıklık açısından, kendisinden pahalı modellerden bir eksiği olmadığının altını çizelim. Abartılı çizgiler kullanılmayan AOC G2590VXQ, dairesel ayağı, kolay kurulumu ve ince ekran kenarlarıyla ilgi çekecek bir yapı sunuyor. Monitörün alt kısmındaki yuvarlak ayağın gereksiz yer kaplamaması sayesinde masanızı daha verimli olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca tek hamlede gerçekleşebilen kolay kurulumuyla bu monitörü kullanmaya başlamak için uğraş vermek gerekmiyor.

AOC G2590VXQ modelinin 24,5 inçlik bir ekrana sahip olduğunu yukarıda belirtmiştik. Ekranın kenar çizgilerini yalnızca masaya bakan kenarda göreceksiniz. Diğer kenarlar neredeyse yok denecek kadar ince. Bu durum da kullanacağımız alanın dışında geniş bir hacmin kaplanmasını engelliyor ve aynı zamanda şık görüntü sunuyor. Monitörün arka yüzeyinde ekstra gösterişli çizgilerden kaçınıldığını söyleyelim. Eğer bir monitörün görsel olarak aşırı derecede ilgi çekmesini istemiyorsanız bu durum kesinlikle gözünüze batmayacaktır.

Öte yandan ergonomik olarak AOC G2590VXQ ile çok geniş hareket alanı sunulmadığını söylemeliyiz. Bu monitörün yükseklik ayarı bulunmuyor. Dolayısıyla masaya konumlandırdığınız yükseklikte kullanmak durumunda kalınıyor. Yükseklik ayarının olmayışı bir eksiklik ama çok sıkıntılı bir durum doğurmuyor. Ortalama bir yüksekliğe sahip olan AOC G2590VXQ, geniş açılara ulaşamasa da aşağı ve yukarıya eğilebiliyor. Tabii monitörü konumunu değiştirmek için genellikle fiziksel yöntemlerle hareket ettirmek durumunda kalabilirsiniz.

AOC G2590VXQ incelemesi

Teknik özellikler bakımından kullanıcıları üzmeyecek bir ürün

İncelemesini gerçekleştirdiğimiz AOC G2590VXQ model monitörün teknik özelliklerine göz attığımızda günümüzdeki oyuncu monitörlerinin değerlerine ulaşamadığını görüyoruz. Bununla birlikte özellikle 1 ms tepki süresi değeri sunmasını göz ardı etmemek gerekiyor. Bu monitörden 4 kat daha pahalı ürünlerin de tepki süresi değerinin aynı olduğunun altını çizelim. Ayrıca 75 Hz’lik tarama hızı ile 60 FPS bandı rahatlıkla görülebiliyor.

Elimizdeki monitörün Full HD yani 1920×1080 piksel çözünürlük sunan, 16:9 formatında, TN panel kullanılan bir ekranının olduğunu belirtmeden geçmeyelim. TN panel kullanımıyla birlikte görüş açısı çok yüksek değerlere kadar kullanılamamasına rağmen özellikle kişisel kullanıcılar için bu durumun rahatsızlık etmeyeceğini ifade edebiliriz. Denemelerimizde özellikle canlı renklerin gayet başarılı biçimde ekrana verildiğini gördüğümüz AOC G2590VXQ, AMD FreeSync desteği ile birlikte AMD ekran kartı kullanan oyunculara göz kırpmadan geçmiyor.

Monitörün kontrast oranının 1000:1 değerinde olduğunu ve 250 Kandela değerinde parlaklık sunduğunu da merak eden okurlarımız için ekleyelim. Parlaklık değeri bazı benzer modellerde daha yüksek değerlerde görülse de 250 Kandela değerinin de gayet yeterli olduğunu deneyimlerimiz sonucunda bir rahatsızlık hissetmeyerek anlamış bulunuyoruz. Teknik özellikler bakımından üst düzey bir oyuncu monitörü değerlerini göremesek de özellikle standart bir PlayStation 4 veya Xbox One cihazı, bu monitörle kullanıldığında performans açısından herhangi bir kayıp olmayacaktır.

AOC G2590VXQ incelemesi

Geniş kullanım alanı sunan monitörde giriş sayısı yeterli ama önemli bir eksik var

AOC G2590VXQ oyuncu monitörünü incelemeye başladığımızda kurulum anlamında kolaylık sunduğundan bahsetmiştik. Bu monitörün geneline baktığımızda da kullanıcı dostu hamlelerin yapılmaya çalışıldığını görüyoruz. Tabii bazı eksiklikler de gözümüze çarpmıyor değil. Örnek vermek gerekirse, incelediğimiz bu monitörlerde USB girişi bulunmuyor. Burada, bazı okurlarımız önce olanları söyleyin, eksiklere sonra geçersiniz diye serzenişte bulunursa haklılar. Öncelikle AOC G2590VXQ dahilinde var olanları ele alalım.

Bir kere bu üründe 2 adet HDMi 1.4 girişi bulunuyor. Günümüzde, görüntülemeye dair pek çok kaynağı bu giriş sayesinde kullanabiliyoruz. 2 adet olması da monitöre ayrıca bir artı kazandırıyor. Üründeki HDMi girişleriyle birlikte VGA, DisplayPort 1.2 ve kulaklık için Jak girişleri de yer alıyor. Bu girişlerle birlikte 2 adet 2W değerindeki dahili hoparlörün varlığını es geçmeyelim. Ayrıca, monitörün arka yüzünde, kolay kullanım sunan bir ayar çubuğunun bulunduğunu belirtelim. Yalnız gayet yeterli olan ve özel değerleri kısa yollara aktarabildiğimiz bu ayarlar menüsünde Türkçe dil seçeneği yer almıyor. 

İncelemesini gerçekleştirdiğimiz monitörde USB girişlerinin bulunmadığını üst kısımda söyledi. Bir de ilgimizi monitörün güç kablosunun kısalığı çekti. Güç kablosu, öylesine kısa ki masanızda monitörün konumunu ayarlamak için elektrik kaynağına yakın bir yere konumlandırmanız gerekebilir. Ya da uzatma kablosu kullanarak elektrik kaynağını monitöre yakınlaştırmak durumunda kalabilirsiniz. Kısa olmasına rağmen bu kablonun bir adaptör içermediğini, yiğidi öldür hakkını yeme diyerek bir kenara not edelim.

AOC G2590VXQ incelemesi

AOC G2590VXQ, uygun fiyatlı bir oyuncu monitörü

Bir ürünün ucuz olması onu almak için tek şart olmamalıdır. Bununla birlikte AOC G2590VXQ, uygun fiyatını yeterli teknik özellikler ve şıklığıyla destekliyor. İnce tasarımı ve gereksiz yer işgal etmeyen boyutlarıyla yalnızca oyun oynamak için değil hayatın tüm alanında kullanılabilecek bir ürün var karşımızda. Hayatın her alanı demişken, üst kısımda da belirttiğimiz gibi bilgisayar kullanımıyla birlikte standart bir oyun konsolu deneyimini de bu monitörle rahatlıkla elde edebilirsiniz. Görüntü kalitesi, doğru ayarları yaptığınızda pek çok üst düzey üründen aşağı kalmayacaktır. Gözü fazla yüksekte olmayan, sınırlarını bilen kullanıcılar için en ideal ve uygun fiyatlı monitör modellerinden birisinin  AOC G2590VXQ olduğunu söyleyerek yazımızı sonlandıralım.

AOC G2590VXQ
AOC G2590VXQ, geniş kullanım alanı ve uygun fiyatıyla pek çok kişinin aradığı ürün olabilir. Ayrıca bu monitörün 1080p çözünürlük sunması, 25 inçlik ekranı ve ince kenar çizgileri, fazla yer kaplamaması, 75 Hz tarama hızı ve 1 ms tepki süresi gayet ideal. Monitörün USB girişinin bulunmaması, kısa enerji kablosu ve Türkçe menü eksikliğini önemsemeyen kullanıcılar, rahatlıkla bu ürünü deneyimleyebilirler.
Olumlu
İnce çerçeveli ekran barındırması.
Fiyatının karşılığını fazlasıyla vermesi.
Yer kaplama açısından çok tasarruflu olması.
Tepki süresi başarılı.
Olumsuz
Genel özellikleri oyuncu monitörlerinden oldukça düşük.
Stok elektrik bağlantı kablosu çok kısa.
USB girişi bulunmuyor.
Menüsündeki arayüzde Türkçe dil desteğinin olmayışı.
8.5