AMD ekibinin 2018 veya 2019 senesinde piyasaya sürmesini beklediğimiz yeni ekran kartları hakkında bugün ortaya yepyeni söylentiler çıktı. Bu söylentilere göre yeni AMD Navi ekran kartları, NVIDIA GeForce GTX 1080 seviyesinde performans verecek. Ayrıca bu ekran kartları 2019 senesinde çıkacak ve AMD Radeon RX 580 serisinin yerine geçecek. Söylenenlerin devamına göre bu ekran kartı serisi, dünyanın ilk yüksek performanslı 7nm ekran kartı serisi olacak.

AMD Navi

Söylentilerin devamına göre AMD ekibi şu an iki farklı AMD Navi üzerinde çalışıyor Bu çalışmalardan bir tanesi direkt olarak masaüstü bilgisayarlar için sürdürülüyor. Diğer çalışma ise mobil marketi hedefliyor. Tüm bunların haricinde, söylentilere göre AMD ekibi 2020 senesinde de ciddi anlamda büyük bir atılım yapmaya hazırlanıyor. Söylentilere göre bu atılım, yine ekran kartı kategorisinde olacak ve ekip, adeta ekran kartlarının Zen seviyesini piyasaya sürecek. Tabii bu sadece bir benzetme. 2020 senesinde çıkacak olan ekran kartları, ekibin Zen işlemcileri kadar başarılı ve yenilikçi olacak denmek istiyor.

AMD Navi, yeni nesil konsollar için ne demek?

Geliştirici ekip, 2020 senesindeki bu atılımı ile marketteki tüm potansiyel seviyeleri, kendi ekran kartları ile domine etmeye çalışacak. Seviyelerden kastımız ise, giriş seviyesinden, teknolojinin ulaşabileceği en yüksek seviyeye kadar geçerli. Tabii tüm bu gelişmeler, aslında yeni nesil konsollar için de bir kapı açıyor. Eğer AMD ekibi söylendiği gibi 2020 senesinde bu kadar nesil ileriye gidecekse, PlayStation 5 ve yeni Xbox konsolu da muhtemelen AMD Radeon RX Vega 64 seviyesinde karşımıza çıkacaktır. Tabii bu tahminimizin tutması için yeni nesil konsolların en erken 2020 senesinde gelmesi gerekiyor. Eğer bu konsollar 2019 senesinde gelirse, bu tahminimizin gerçekleşeceğini düşünmüyor.

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster