Steam üzerinden açıklanan Nisan 2018 donanım anketine göre, AMD şirketinin ürettiği işlemci ve ekran kartlarının kullanım oranlarının arttığı görüldü. Teknolojik atılımlar yapan ve yeniliklere önem veren şirketin, pazarda sahip olduğu pay oranlarını arttırmayı başardı. Tabii PC platformu için; işlemci alanında Intel ve ekran kartı alanında NVIDIA şirketlerinin hâlâ gözle görülür biçimde, liderliklerinin devam ettiğini hatırlatalım. Yine de AMD tarafından yapılan atağın dikkat çekici olduğunu ve uzun vadede tüketiciye fiyat ve performans olarak geri dönüş sağlayacağını belirtelim. Dilerseniz beraberce, son açıklanan pazar payı verilerini gözden geçirelim.

AMD

Nisan 2018 sonu itibariyle açıklanan verilere baktığımızda Steam üzerinde AMD şirketinin ekran kartı pazar paylarını yaklaşık yüzde 4 oranında arttırdığını görüyoruz. Önceki ay, ekran kartları pazar payı yüzde 10,8 olan şirket, bu rakamı Nisan 2018 döneminde yüzde 14,9’a yükseltti. Steam donanım anketini iki ay önceki anket sonuçlarına göz atıldığındaysa, şirketin ekran kartı pazarında yüzde 8,9 rakamında kaldığı verilerine ulaşıyoruz. Böylelikle AMD’nin son üç ay içerisinde, Steam tarafından yapılan donanım anketinde, yüzde 6 oranında bir artış sağladığı görülüyor.

AMD yükselirken, 4 çekirdekli işlemcilere olan ilgi azalıyor

İşlemci pazarı verilerine döndüğümüzde, yine AMD cephesinin bir atağının bulunduğu anlaşılıyor. Bir önceki ay hesaplanan Steam verilere göre şirketin işlemci pazarındaki payının, Nisan 2018 itibariyle yüzde 4,6 arttırdığı görülüyor. İki ay önceki veriler incelendiğinde ise artışın yüzde 6,9 oranında olduğu anlaşılıyor. Özellikle AMD’nin yeni Ryzen markasıyla piyasaya sürdüğü işlemcilerle birlikte, artış grafiğindeki talebin, bu verilerin doğrultusunda daha da yükseleceği yorumlarının yapıldığını da belirtelim.

Öte yandan ankete katılan kişilerin yüzde 50,8’lik bir kısmının Windows 10 ve DirectX 12 destekleyen ekran kartı kullandıkları bilgisini de verelim. Bu da işletim sistemi ve yeni ekran kartı kullanıcılarının önemli ölçüde arttığının bir işareti olarak göze çarpan başka bir detaydır. Rakam vermek gerekirse; bu ikilinin kullanım oranının bir önceki aya göre yüzde 16 oranında arttığını da eklemekte fayda var. Ayrıca Steam anketinde, ilginç bir biçimde; PC kullanıcılarının 2 çekirdekli işlemcilere yöneldiği de görülüyor. Toplam yüzde olarak Nisan 2018 tarihinde; 4 çekirdekli işlemci kullanıcılarının sayısının, yüzde 7,7 oranında azaldığı görüldü. Diğer yandan; çift çekirdekli işlemci kullananların sayısı yüzde 5,5, altı veya sekiz çekirdekli işlemci kullananların sayısının ise yüzde 2 oranında arttığını ekleyelim.

Etiketler: