Alan Wake 2, pek çok unutulmaz anla dolu bir video oyunu tasarımı şaheseri. Yılın oyunu ödüllerinin bolluğu ve The Game Awards 2023 sırasında gerçekleştirdiği şov ile bunu artık herkes biliyor. Korku oyunlarından hoşlanmasam bile bu serinin yeni oyunu, benim 2023 senesindeki favori oyunum olan Marvel’s Spider-Man 2 gibi diğer yapıtları bile aklımda geride bıraktı. Şöyle söyleyeyim, Inception gibi bir filmi alıp, 30 saat kadar uzatırsanız, bu oyuna çok benzer bir deneyim elde edeceksiniz. Şahane saatler yaşayacaksınız bu yapıt sayesinde.

Durum böyle olunca Alan Wake 2 oyununu incelemeden geçmek istemedim. Sanki karanlık ve sapkın bir şeytan beni pek çok eleştirmenin çoktan geçtiği bu yoldan geçmeye zorluyor. Bu devam oyununun benim yardımım olmadan da iyi satacağından eminden. Ancak söylemek istediğim şey, bu oyunu oynama deneyiminin video oyunları hakkındaki düşüncelerinizi değiştireceği. Hikayeyi kendiniz yaratıyormuşsunuz gibi bu deneyimi kendi benzersiz tarzınızda nasıl ördüğünüzü ve işlediğinizi hatırlayacaksınız. Benzersiz bir deneyim elde edeceksiniz.

Alan Wake, yazar bir karakter olduğu ve siz de oyuncu olduğunuz için olay örgüsünün kendisi yaratıcı süreci anlamanız için tasarlanmış gibi hissettiriyor. Bir devam oyunu olmasına rağmen Alan Wake 2, orijinal oyunu çocuk oyuncağı gibi gösteriyor. İlk oyunu 6 ila 12 saatte bitirebilirken, bu devam oyununu 30 saatten fazla oynadım. Sam Lake, bu oyun için ilham kaynaklarını sıralarken edebi ve film referanslarıyla dolu olacağı konusunda bizi uyardı. Bu esin kaynakları arasında True Detective, Silence of the Lambs gibi polisiye ve korku hikayeleri bulunuyor.

Twin Peaks gibi David Lynch eserleri, Fargo gibi Cohen kardeşlerin eserleri; Seven, Taxi Driver, Inception, Memento ve Fight Club gibi diğer filmler de yer alıyordu ilham kaynakları arasında. Oyunlardan gelen ilham kaynakları arasında ise Inscryption, Resident Evil, Silent Hill ve daha fazlası yer alıyor. Bir de Stephen King’in eserleri gibi kitaplar var. Oyunu tarif etmenin bu kadar zor olmasının bir nedeni de bu. Alan Wake 2, sayısız muhteşem yapıttan ilham alıyor ve bu ilhamları, oyuna şahane bir şekilde yedirmeyi de başarıyor.

Alan Wake 2

Alan Wake 2, yenilikçi tarzını genişletiyor

Alan Wake 2, karanlığın güçlerine karşı ışığın gücünü manipüle etme etrafında dönen yenilikçi oyun tarzını genişletiyor. Oyunun silah kullanımı bölümünde, Taken olarak adlandırılan düşmanları bir el feneri ile zaplıyorsunuz ve bu da onları bir silahla indirmenizi sağlıyor. Hayatta kalmak için iyi bir nişancı olmanız gerekiyor ve Taken’lar gölgelerden üzerinize atlarken kalp atışlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Oyun aynı zamanda zekice yazılmış bir senaryoya sahip. Bu da bu hayatta kalma ve korku oyununda bir gereklilik.

Alan Wake 2, kaybolan ve Karanlık Varlık olarak adlandırılan doğaüstü bir varlık tarafından kontrol edilen Karanlık Bölge olarak bilinen bir boyuttan kaçmaya çalışan bir yazar hakkında. Baş kahramanı Alan Wake, sayfaları gerçek dünyada gerçekleşen bir korku romanı yazarı. Kendisi, Remedy Entertainment ekibinin orijinal Alan Wake, Control ve Quantum Break gibi oyunlarda ifade edildiği gibi gerçekliğin gerçek dışılıkla kesişimi hakkında devam eden temasına ses veriyor. Geliştirici ekip, bu evreni akılda tutarak Federal Kontrol Bürosu’nu hikayeye dahil ediyor.

Boyutlar arasındaki bu boşlukta Remedy Entertainment ve yaratıcı yönetmen olan Sam Lake, yaratıcı dehayı buluyor. Gördüğünüz gibi bu gerçek dışı alana; rüyalar, kabuslar ve simülasyonlar alemine girdiğimizde geliştirici ekip, yaratıcı kaslarını esnetebiliyor. Stüdyo bu alanı kullanırken, Far Cry serisindeki rüya anlarına benzeyen süper tuhaf sahnelerle karşılaşıyoruz. Gerçek hayattaki bir rock grubu olan Poets of the Fall’un ikinci kişiliği olan Old Gods of Asgard olarak Alan Wake 2 içerisinde Herald of Darkness şarkısının yer aldığı bir kabus sahnesinde çaldığı sahne gibi.

Bu şarkıdaki detaylara gösterilen özen ve entegrasyon inanılmaz. Bu şarkının The Game Awards 2023 sırasındaki performansı zihnimde canlı kalacak teatral anlardan biri. İnsanlar oyun dünyasının bu kültürel anını bu şekilde hatırlayacaklar. Geliştirici ekipten birinin bu sahneyi oyuna sokmayı başardığı ve odadaki aklı başında insanlardan onay aldığı toplantıda olmayı çok isterdim. Alan Wake 2 oyununun kendine atıfta bulunan doğasına da dikkat çekelim. İsmi aynı zamanda ana yazar olan yaratıcı yönetmen Sam Lake ile kafiyeli olan Alan Wake adında kurgusal bir yazarımız var.

Alan Wake 2

Katmanlarca hikaye önünüze seriliyor

Sam Lake’in benzerliği oyunda yer alıyor (FBI ajanı Alex Casey olarak) ve kendisi, 13 yıl boyunca bu oyunu tamamlamaya çalışırken bir tür arafta sıkışıp kalıyor, Alan Wake ise Karanlık Yer’de sıkışıp kalmış bir şekilde kendini tuzaktan kurtarmaya ve kaybolan fotoğrafçı eşi Alice’i bulmaya çalışıyor. Oyunun bu kısmında sadece gülüyorum; yazarın ya da yazarların benim aklımla dalga geçtiğini biliyorum. Hikâyenin o kadar çok katmanı var ki stüdyo, zamanın belirli noktalarında kesişen boyutlar arasındaki hikâyeyi takip etmenize yardımcı olacak yenilikler yapmak zorunda kalıyor.

Zaman içinde bu noktalara geçiş yaparak bu boyutlar arasında seyahat edebilirsiniz ve bunu oyunda bulduğunuz eski moda bir lamba ve Clicker olarak bilinen bir cihaz gibi büyülü, sembolik eserlerle yaparsınız. Bu cihazlar Lake’in kendisi için olduğu kadar oyundaki karakterler için de kişisel anlamlar taşıyor. Lake, Clicker’ın çocukken annesinin uyumasına yardımcı olması için ona verdiği bir anahtar olduğunu belirtiyor; karanlığı kovuyordu. Wake’in kayboluşunun ardındaki gizemi ve yazıları ile gerçek dünyadaki cinayetler arasındaki garip bağlantıyı çözmeye çalışan bir FBI ajanı olan Wake veya Saga Anderson olarak oynarken bu büyülü cihazların kontrolü kritik önem taşıyor.

Kritik bölüm sonu canavarı dövüşleri, büyülü eserleri bularak ve kullanarak bulabileceğiniz boyutlar arasındaki kesişme noktalarında gerçekleşiyor. Bazı boyutlarda veya gerçeklik versiyonlarında sevdikleriniz öldüğü için riskler yüksektir; diğerlerinde ise hayattalar. Oyunda ilerledikçe iki ana karakter arasında dilediğiniz gibi geçiş yapabiliyorsunuz. Bunun hikaye anlatıcıları için oyunu ne kadar karmaşık hale getirdiğini hayal bile edemiyorum. Anderson her şeyi düzenli tutmak için bir başka cihazı, Hafıza Alanı olarak bilinen bir ipucu panosunun görselleştirmesini kullanıyor.

Anderson bunu ilgili olaylar arasında bağlantı kurmak için kullanıyor. Bulmacaları çözmek için bu tahtayı kullandıkça, doğaüstü bir aleme girdiğini fark ediyor ve kendi doğaüstü çıkarım güçleriyle adım atarak çözmek zorunda kalıyor. Oyunun farklı alanlarında olanları özümsemenin temel yollarından biri olarak Hafıza Alanı’ndan keyif aldım ama sanki bir karakter ya da bilgisayarmış gibi çoğu zaman kendi başına bir akla sahip. Gerçek dünyada bulduğunuz ipuçlarını ona aktarıyorsunuz ve o da bağlantıları kendi başına kuruyor ve yine oyundaki bir karakter gibi görünen Hafıza Mekanı’nın kendi akıl sağlığını sorgulamaya başlayan Anderson’a gönderdiği mesajı sevdim.

Alan Wake 2

Alan Wake 2, korku elementlerinin üzerine gidiyor

Alan Wake bir gerilim oyunuyken, Alan Wake 2 düpedüz korku oyunu. Ürkütücü, çok sayıda dehşet verici görüntü ve anlık korku sahensi içeriyor. Çok fazla kan ve bağırsak var. Kapıcı odalarında size güvenli ışık sığınakları sağlayan Finli kapıcı Ahti gibi eklektik bir grup karaktere sahip. Ahti, bir video oyunu karakterinde duyduğum en dikkat çekici seslerden birine sahip (Martti Suosalo tarafından canlandırılıyor) ve bilmecelerle konuştuğunu duymak komik. Ahti biraz nefes almanızı sağlıyor ve dördüncü duvarı yıkmaya çalışıyor.

Bu duvarı daha da yıkmak için, oyunda gerçeklikler arasında geçiş yaptığınızı hissettiren canlı aksiyon sahneleri var ama Remedy Entertainment, korkuyu biraz azaltmış olsaydı bence daha iyi olurdu. O kadar çok “jump scare” vardı ki oyunda, yüzümün eriyeceğini sandım. Birçok gölgeden biri zombi halinden çıkıp bir boruyla peşime düştüğünde mini kalp krizleri geçiriyordum. Ancak yine de korku türünün bu seriyi ele almak için doğru yol olduğuna katılıyorum; bu deneyimdeki dehşetin yoğunluğunu artırdı. Yalnız, korkuyu zaman zaman farklı yerlerden de alıyorsunuz.

Korkunun bir parçası da cephanemin her zaman az olmasıydı. İşaret fişeği ve pompalı tüfek gibi silahlar bulabiliyordum ama eninde sonunda tam da yanlış zamanda cephanem bitiyordu. Ancak oyun bir dizi jump scare anından çok daha fazlası. Alan Wake 2 içerisinde duygu ve oynanış yelpazesi, çılgın parti ve müzikal sahneleri, sinir bozucu silahlı çatışmalar ve düşünceli dedektiflik çalışmaları ile çok geniş. Grafikler, özellikle ışık ve gölge arasındaki kontrast harikaydı ve çevrenin oyunda nasıl bir rol oynadığı şaşırtıcıydı.

Tam olarak doğru yerde durursanız bir olaya tanık olabileceğiniz veya bir ipucu bulabileceğiniz birçok an vardı. Karakterlerin ve seslendirme sanatçılarının performansları mükemmeldi. Melanie Liburd, Saga Anderson’ı; Matthew Porretta, Alan Wake’i; James McCaffrey, Alex Casey’i ve Christina Cole da Alice Wake’i canlandırdı. Çılgınca durumlara sokulan karakterleri canlandırırken hepsinin dramatik anları vardı. Bu dehşet verici kabus dünyasında başlarına geleceklerden korkmaya başladım. 2023 yılının en iyi performanslarından biriydi.

Alan Wake 2

Sıkıntılar çok ufak tefek

Kendine atıfta bulunan bu oyunla gelen öz farkındalık konusunda gerçekten hoşuma giden şey, Remedy Entertainment ekibinin oyunculara karşı bazı riskler aldığını, bizi deliren korku dolu insanların yerine koyduğunu ve bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini anlaması. Bu yüzden karakterlerin akıl hastalığının karanlığından çıkıp, aydınlığa giden bir yol bulmalarını sağlamaya özen göstermeleri hoşuma gitti. Yine de oyunun mükemmel olmadığını söylemek zorundayım. Mesela, inanılmaz derecede karmaşık bulmacalar var.

Bulmacalar haricinde, oyunun hikayesi bazı kritik anlarda benim ilgimi çekmeyi başaramadı. Çok fazla zamana yayılan büyük bir hikaye olduğu için bu sorun değil ama özellikle Alex Casey karakterinin New York metrolarında bir tür gizemi çözerken çoğu zaman ne konuştuğu hakkında hiçbir fikrim yok. Evet, bir tarikatın peşindeydi ama bu, oyuncunun bir hedefe ulaşmasına yardımcı oluyor muydu? Bu karakterin mırıldanma ya da cümlenin ortasında başlama gibi takip etmeyi zorlaştıran bir tarzı da vardı. Bu beni fazla rahatsız etti.

Tek bildiğim, hikayede ilerlemek için Casey’nin monologlarını tetiklemem gerektiğiydi. Beni bu kadar çok düşündüren bir oyunda küçük bir kusur. Sam Lake her zaman oyun için iyi bir sözcü olmuştur. Bir süre önce Remedy Entertainment ekibinin rüya oyunu hakkında konuşmuş ve “Şu anda bulunduğumuz yer kurgunun gerçeğe dönüşmesi.” demişti. Bu aslında Alan Wake karakterinin ağzından duymayı beklediğiniz bir klişe ama aklınızı karıştıran ama yine de çoğu korku oyunundan daha iyi bir yerde bırakan bu olağanüstü oyunu oynarken aklınızdan geçenler için iyi bir açıklama.

Alan Wake 2 oyununa bir başyapıt ya da bir sanat eseri diyebilirsiniz. İkisi de bence çok geçerli. 2023 yılında piyasaya kesinlikle birbirinden ikonik video oyunları piyasaya sürüldü ve şanslısınız ki o her efsanevi oyun farklı tarzlara hitap ediyor. Eğer sizin tarzınız karanlık ve felsefi ise bu video oyununa mutlaka ama mutlaka zaman vermenizi tavsiye ediyorum. Eğer bu oyunu oynamıyorsanız, bence çok kritik bir deneyimden eksik kalıyorsunuz ve önemli şeyler kaçırıyorsunuz demektir. Bunu normalde her oyun için asla söylemem. Alan Wake 2, bambaşka bir deneyim.

Alan Wake 2
Olumlu
Aksiyon ve gerilim dolu, tatmin edici oynanış anları.
Bolca yenilik ve iyileştirme ile sunulan savaş mekanikleri.
Karanlık ve karışık, katman katman sunulan bir hikaye.
İlgi çekici, derin ve şahane seslendirilen karakterler.
Tek kelimeyle şahane olan görsellik, sesler ve müzikler.
Olumsuz
Bazı bulmacalar gereksiz yere zor ve/veya karışık hissettiriyor.
Dedektiflik anları, oyunun geneline kıyasla sıkıcı olabiliyor.
9

Etiketler:

,

Yazar Hakkında

Kaan Gezer

Kurucu

Video oyunlarını ve müzik bestelemeyi seven bir kişi.

Tüm yazıları göster