Bizimle birlikte çalışacak gönüllü yazarlar arıyoruz! Detaylar için buraya tıklayabilirsiniz.

Activision, her stüdyosunu Call of Duty üzerinde çalıştırıyor

Call of Duty, artık Activision tarafına bile büyük geliyor olabilir mi?

Belki de günümüzün en popüler oyun markalarından biri olan Call of Duty, Activision şirketinin çatısı altında yer alıyor. Bu şirket, bahsi geçen marka üzerinde kurmuş olduğu düzeni uzun bir süredir başarılı bir şekilde uyguluyor; Call of Duty markası üzerinde çalışan belli başlı stüdyolar yer alıyor, kendileri sıra sıra, her sene yeni bir video oyunu piyasaya sürüyor. Bu sayede, her sene piyasaya bu seriden yeni bir oyun çıkarken, oyunların da 2-3 sene boyunca geliştirilmesine olanak sağlanıyor. Tabii bu düzen gün geçtikçe bozulmaya başlıyor; artık stüdyolar tek başına AAA seviyesindeki projelerin altından kalkamıyor ve destek gerekiyor.

Call of Duty için destek stüdyosu dendiği zaman akıllara öncelikle Raven Software gelecektir ama en son Crash Bandicoot 4: It’s About Time oyununu geliştirmiş olan Toys for Bob stüdyosu da şimdi bu destek stüdyolarının arasına katıldı. Daha önce Activision şirketinin çatısı altında birbirinden güzel oyunlar geliştirmiş olan bu stüdyo, yapılan yeni açıklamalara göre artık Call of Duty: Warzone oyununun geliştirilme sürecine destek vermeye adayacak kendisini. Bu atılan adım, Activision için ciddi anlamda büyük; şu anda bahsi geçen bu dev şirketin direkt olarak sahip olduğu 9 farklı stüdyo da Call of Duty markası üzerinde çalışıyor.

Call of Duty: Warzone

Call of Duty, herkesi içerisine çekiyor

Infinity Ward, Treyarch ve Sledgehammer Games stüdyoları zaten şu anda bahsi geçen serinin ana oyunlarının, ana geliştiricileri olarak görünüyor. Bu üç stüdyo da her sene, sıra sıra yeni bir oyun piyasaya sürüyor. Mesela, bu senenin oyununu Sledgehammer Games geliştiriyor. Bu sırada, Beenox da 2015 senesinden beri bu dev markaya destek oluyor; kendileri genelde oyunların bilgisayar sürümü ile ilgileniyor. Aynı durum High Moon Studios için de geçerli. Bu sırada, Demonware şirketi sunucu desteği sunarken, Activision şirketinin Shanghai stüdyosu da Call of Duty Online oyununda görev alıyor. Raven Software ve Toys for Bob taraflarından da zaten bahsettik.

2010 senesinden beri Call of Duty markası için bir destek stüdyosu olan Raven Software, son zamanlarda bu markanın Battle Royale oyunu ile ilgilenmeye başlamıştı ve şimdi bu destek stüdyosuna da destek çıkacak olan bir başka destek stüdyosu, Toys for Bob olacak. Stüdyodan gelen açıklamalara göre Toys for Bob, şu anda aktif olan üçüncü sezon için içerik üretimi ile ilgilenecek ve geliştiricilere destek çıkacak. Activision, aynı zamanda Blizzard Entertainment ile de birlikte çalışıyor ve bu şirket de Activision Blizzard olarak geçiyor. Şu anda bu çatı altında Call of Duty markasına karışmayan tek taraf, Blizzard Entertainment olarak kaldı.

Activision, seneler boyunca Call of Duty markasına önem verdi ve bu marka üzerinde çalışmayan stüdyolar da ya tamamen kapatıldı, ya da halihazırda bahsi geçen marka üzerinde çalışan stüdyolarla birleştirildi. Mesela, Guitar Hero serisinin orijinal geliştiricilerini bu yüzden kaybetmiştik. Tabii, bu dev marka üzerinde çalışmak, yine de geliştiricileri kurtarmıyor; Toys for Bob stüdyosunda özellikle de dışarıdan çalışan birçok kişinin işine son verildiği de ortaya çıktı. Activision, asıl geliştirici takımda herhangi bir değişiklik olmadığını, hatta açık pozisyonların bile olduğunu belirtti ama dış takımdan bazı insanların işten çıkartıldığı, o kişiler tarafından açıklanmıştı.