Ekibimize yeni yazarlar arıyoruz. Detaylı bilgi için lütfen buraya tıklayınız.

Ace Combat 7: Skies Unknown incelemesi

Baş döndüren Ace Combat 7: Skies Unknown, bir uçak oyunu olarak eksiksiz bir deneyim vaat ediyor.

Dürüst olacağım Ace Combat 7: Skies Unknown oyununu ilk açtığımda pek bir beklentim yoktu ama oyunun daha en başında dakikalarca hikaye ile alakalı ara sahneler izletmesi merakımı tetikledi. Alternatif bir tarihte ve dünya düzeninde geçen, derin bir alt yapıya sahip bu hikaye, stilistik ve detaylı hikaye anlatımıyla birleşince sizi saatlerce başında tutabilecek bir oyunu oluşturmuş. Kemerlerinizi bağladıysanız, şaşırtıcı bir uçuşa hazırız!

Ace Combat 7: Skies Unknown

Ace Combat 7: Skies Unknown, derin bir hikaye ile geliyor

Çok fazla derine inmeden hikayeden bahsedeyim çünkü neredeyse her bölümde şaşkınlıktan ağzım açıkta kaldığı için sizin de bu deneyiminizi elinizden almak istemiyorum. Bu oyunda, neredeyse III. Dünya savaşı yaşanmış ve büyük ülkeler politik çöküş yaşamış; Erusea Cumhuriyeti yıkılıp, yerine Erusea Krallığı kurulmuş ve etrafına kaos yaymaya başlamış. Osean Fedarasyonu ise başta hava kuvvetleriyle olmak üzere, Erusea Krallığının bu yaptırımlarına karşı çıkıyor.

Arka planda öyle derin bir hikaye dönüyor ki bölümü bitirip, bir sonraki ara sahneyi izlemek için sabırsızca bekletiyor sizi Ace Combat 7: Skies Unknown. Gerçek kamera görüntüleri üzerinde, üç boyutlu modellerle yapılmış, karakteristik animasyonlar oyuna tarz katmış. Zaman atlamalarıyla anlatılan hikaye, iki büyük parça halinde sunuluyor. Bu parçalar, Avril Mead ve Trigger adlı iki karakter çevresinde şekilleniyor.

Bunlardan ilki, dedesi ve dedesinin arkadaşlarıyla, uçak kalıntılarından, kendi uçaklarını yapan ve bunu bir savaş suçu olarak gören devlet tarafından tutuklanan Avril Mead hakkında. Avril, çocukluğundan beri tabiri caizse baba mesleği olarak jet pilotluğu yapan genç bir kadın. Sadece ara sahnelerde gördüğümüz bu karakter, oyunun geçtiği dönem hakkında bizi bilgilendiriyor. O gözlerini kapattığında, gökyüzünü derin, koyu bir mavi olarak hayal ediyor.

Diğeri ise oyunu oynadımız karakter, Trigger kod adlı jet pilotu. Ace Combat 7: Skunies Unknown oyununun başında, Mage filosunun 2. jetine atanan Trigger kısa zamanda tüm filonun dikkatini çekmeyi başarmış. Oyun sırasında, silah arkadaşlarıyla ve komutanıyla eğlenceli konuşmalarını dinlediğimiz radyo sayesinde, canınız hiç sıkılmıyor ve karakteri daha iyi tanıma fırsatına erişiyorsunuz. Oyunun asıl parladığı kısma, oynanışa geçelim.

Ace Combat 7: Skies Unknown

Kontroller gayet tatmin edici

Öğrendiğim kadarıyla Ace Combat 7: Skies Unknown, HOTAS denilen ve uçak oyunları için tasarlanmış joysticklerin bir çoğuyla uyumlu değilmiş. Eğer bu tür konrolcülerle oynamayı planlıyorsanız iyi araştırmanızı öneririm. Ben oyunu bir Xbox One kontrolcüsü ile deneyim ettim, herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadım. Hatta kalkış ve inişlerdeki titremeler,  özellikle de kokpit kamerasında iseniz, müthiş haz veriyor.

Genel görev dizaynı neredeyse her bölüm değişiyor. Düşman radarlarına yakalanmadan, uluslararası uzay asansörüne sızmaya çalıştığımız bölümden, ateş emri gelmediğinden silahsız olarak düşman ateşinden kaçtığımız bölüme kadar çeşitlendirilmiş görev dizaynı mevcut. Görev aralarında tercihi olarak yaptığınız minik atraksiyonlar da bulunuyor. Örnek verirsek, havada yakıt ikmali yapmak veya jeti indirip, kaldırmak gibi.

Ace Combat 7: Skies Unknown, VR desteği de barındırıyor. Hatta VR başlıklara özel tasarlanmış kısımlar mevcut. Böylesine güzel tasarlanmış çevreyi bu başlıklarla deneyim etmek farklı bir tat olsa gerek. Fakat VR modunda, mantıklı olarak sadece kokpit kamerası ile oynayabiliyorsunuz. Küçük bir uyarı, ben normal ekran ile oynadığım halde  bir süre sonra başım dönmeye başladı ve ara vermek zorunda kaldım, kim bilir VR başlık ile oynasam neler olurdu.

Uçak ve silah çeşitliliği yeterli derecede. Özellikle hikaye modunda erişebildiğiniz uçak haritası ile oyun içinde kazandığınız paraları, daha fazla uçak veya silah almak için kullanabilirsiniz. Her uçakta sınırsız mermisi olan bir taramalı silah, ihtiyacınızdan daha fazla füze ve iki elinizin parmağını geçmeyecek sayıda özel silahınız bulunuyor. Özel silahları değiştirebiliyorsunuz, ister yeryüzünü bombalayabileceğiniz mayınlı silahtan, isterseniz de birden fazla düşmana aynı anda kilitlenip toplu infaz yapabilen silahı seçebilirsiniz.

Ace Combat 7: Skies Unknown

Tam bir görsel şölen

Bu güne kadar bir sürü oyun oynadım ama hiçbirinde böyle gerçekçi bulutlar görmedim, üstüne üstük görselliği oynanışa da yedirmişler. Bulutların içlerinden geçerken ani ısı düşüşleri sebebiyle uçağınız donmaya başlıyor ve önlem almazsanız kontrolünüzü kaybediyorsunuz. İki düşman uçağı tarafından takip edilirken, girdiğiniz bulutların içinde, uçağınızın yavaş yavaş donduğunu görmeniz tatlı bir stres yaşatıyor.

Şimdiye kadar hiç bahsetmemiştim, oyunun bilim kurgusal yönleri de bulunuyor. Özellikle düşman uçaklarının tasarımına yansıyan bu detaylar sadece göze güzel görünmekle kalmıyor, oynanışı da değiştiriyor. Bir zihin tarafından kontrol edilen, insansız dronlar, savaşırken yapacağınız hareketi önceden kestirmeleri veya devasa, uçabilen bir ana üssün ile savaşmanın destansı hissettirdiğini itiraf etmeliyim.

Ace Combat 7: Skies Unknown, müziklerinin özenle seçilmiş olduğunu size hissettiriyor. Eğlenceli ve epik müzikler eşliğinde filo arkadaşlarınızla sorti yapabiliyorsunuz. Bu konuda tek şikayetim olabilir, o da sanıyorum bir Japon oyunu olmasından kaynaklanıyor, tüm müziklerin öyle ya da böyle neşeli olması. Arada yaşanan yıkıcı anlarda bile arkadan anime müziği çalması anı biraz baltalamış.

Görev bitişlerinde, tüm görevi baştan izleyebileceğiniz bir sistemde yerleştirmişler. Kamera açılarıyla ve seslerle istediğimiz gibi oynayıp güzel anları kaydetmek için güzel bir özellik olmuş ama kullanılan donanımın performansını kötü yönde etkilediğini söylemek için mühendis olmaya gerek yok. Eğer oyunda performans sıkıntıları çekebileceğinizden şüpheleniyorsanız, sizi bir dertten kurtaralım ve şöyle alalım.

Ace Combat 7: Skies Unknown

Sıra o malum soruda: Ace Combat 7: Skies Unknown alınır mı?

Bu oyuna para verilir mi? Ben Ace Combat 7: Skies Unknown oyunundan önce sadece bir adet üç boyutlu uçak oyunu oynamıştım. O yüzden türe uzaklığımdan ve biraz da ön yargımdan olsa gerek oyuna hiç inancım yoktu. Sonra oyunla şöyle uzunca bir süre vakit geçirince türü severler için biçilmiş kaftan olduğunu anladım. Türe yabancı olanlar veya aklında soru işareti olanlar ise bir sonraki paragrafı okusunlar.

Oyunları bir deneyim olarak görüyorsanız ve oyun oynamak için fazla vakit bulamıyorsanız, Ace Combat 7: Skies Unknown oyununa bir şans vermenizi öneririm. Zihninizi çok yormayacak yapısı ile, okuldan veya işten geldiğinizde rahatlamanız için birebir. Oynanışın çokta kolay olmadığını ve çok oyunculu modunda da vakit geçirilme imkanı olduğunu belirtelim. Eğer şu sıralar oynayacak bir şey bulamıyorsanız bence vakit kaybetmeyin.

Son cümlelerimi, oyunun beni nasıl şaşırttığını ve sizinde aynı hissi yaşayabileceğinizi söylemek harcayacağım. Güzel olmasını beklediğiniz bir oyunu oynarken zaten zevk alıyorsunuz ama sürpriz bir oyun, zor bir gününüzü bayram ettirebilir. Ace Combat 7: Skies Unknown, benim için en oyun geçmişimdeki en sürpriz oyun oldu. Oyunun Steam sayfasında ki oyuncular tarafından seçilen anahtar kelimeler arasında, zengin hikaye olması bir rastlantı değil.

Ace Combat 7: Skies Unknown görsel zenginliği ile sizi alıp götürecek bir atmosfere sahip, bu yüzden oyun kendisi gibi güzel bir fiyattan çıkış yaptı. Bilgisayar kullanıcısı iseniz, oyunu biraz daha uyguna elde edebilirsiniz. Playstore üzerinden satın alındığında hem daha uyguna alabilir, hem de internet faturanız üzerinden taksitlendirme uygulayabilirsiniz. Site size oyunun Steam kodunu tahsis edecektir, aklınızda şüphe olmasın.

Olumlu
Görsel zenginlik.
Bölüm tasarımları.
Hikayesel derinlik.
Olumsuz
Tek oyunculu modunun kısa hissettirmesi.
Uzun süreli oynanışlarda baş döndürmesi.
8
Ace Combat 7: Skies Unknown; gerek görselliğiyle, gerek de oyun tasarımı ile bir simülasyondan çok daha fazlası. Derin bir hikayeyi, farklı bir stille anlatılması da yapıtı, türündeki diğer oyunlardan farklı kılıyor. Bu oyunu tek kelime ile anlatmam gerekirse, o kelime sürpriz olur.

Yorumlar

avatar
  Abone Ol  
Bildir