2023 senesinin Call of Duty oyunu ertelenmemiş gibi görünüyor

Activision Blizzard, en güncel finansal raporlarında Call of Duty ve Diablo gibi markalarına değindi.


Activision, Call Of Duty markasının 2023 senesinde “yeni bir ücretli içerik” alacağını belirtti. Bahsi geçen bu şirket, 2022 senesinin ikinci çeyreğine ait kazanç raporu sırasında yaptığı açıklamada, “Call of Duty markasının ekosistemi genelinde ekipler, bu lansmanları önemli canlı operasyonlarla desteklemek ve aynı zamanda 2023 ile sonrası için planlanan yeni ücretli içeriğin geliştirilmesine devam etmek için iyi bir konumdadır.” dedi. Activision şirketinin 2023 senesindeki ana Call of Duty oyununu ertelediği ve böylece yaklaşık 20 yıl içinde ilk kez yıllık bir sürümün piyasaya sürülmeyeceği söylenmişti. Ancak yayımlanan bu yeni rapor, şirketin daha küçük bir proje yayımlamasını engellemez gibi gösteriyor.

Bu haftaki açıklama, bir zamanlar markanın temel unsuru olan ancak son yıllarda azalan ücretli ek paketlere veya uzun süredir söylentileri olan bağımsız Call of Duty temelli bir zombi oyunu gibi bir yan oyuna atıfta bulunuyor olabilir. Ana hat serisinde 2024 senesinde beklenen bir sonraki oyun muhtemelen Black Ops isimli alt evrene ait olacak. Oyundan olduğu bildirilen görüntüler, 2022 yılının başlarında Call of Duty: Warzone oyununun mobil sürümünde veri madenciliği yapılarak ortaya çıkartılmıştı. Yani, 2023 senesinde şimdilik ufak da olsa bir soru işareti bulunsa bile 2024 senesinin yeni oyunu için her şey belirlenmiş gibi duruyor.

Call of Duty: Modern Warfare II

Tüm bunların haricinde, Activision şirketinin aylık aktif kullanıcıları neredeyse üç yılda ilk kez 100 milyonun altına düştü. Call of Duty serisinin arkasındaki bu şirketin 30 Haziran 2022 tarihinde sona eren ikinci mali çeyreğinde, aylık aktif kullanıcı sayısı ilk çeyrekteki 100 milyondan, 94 milyona düştü. Bu rakamları, Call of Duty: Mobile yapıtının piyasaya sürüldüğü 2019 senesinin dördüncü çeyreğinden bu yana 100 milyonun üzerindeydi ve 2021 senesinin ilk çeyreğinde 150 milyona ulaşmıştı. Activision, pazartesi günü yaptığı açıklamada, ikinci çeyrek dönemine ait gelirinin ve işletme gelirinin yıldan yıla düştüğünü ve “Call of Duty markası için daha düşük katılımı yansıttığını, ancak ilk çeyreğe göre arttığını” söyledi.

Şirketin iki yeni Call of Duty oyunu yayımlamayı planladığı dördüncü çeyrekte katılımın artması beklenebilir. Activision, Call of Duty: Modern Warfare II oyununun çıkış tarihini 28 Ekim 2022 olarak onayladı. Call of Duty: Warzone 2.0 da bu yıl içinde oyuncuların karşısına çıkartılacak. Şirket, pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Activision tarafının genişletilmiş stüdyoları, Call of Duty: Warzone deneyimini en büyük ve en hızlı büyüyen platforma genişletecek yenilikçi bir mobil deneyimde güçlü ilerleme kaydetmeye devam ediyor.” dedi. Burada da halihazırda geliştirilmekte olan Battle Royale temelli mobil oyuna atıfta bulunuldu.

Diablo II: Resurrected

Activision haricinde Blizzard Entertainment cephesinde de Diablo Immortal, şirketin düşen kullanıcı sayılarının akışını engelledi ve şirkete aylık aktif katılımda mütevazı bir artış sağladı. Bununla birlikte, Activision Blizzard şirketinin en son finansal sonuçları, Blizzard Entertainment cephesinin aktif kullanıcılarının bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce bulundukları noktaya yalnızca biraz toparlandığını ve gelirin yıldan yıla biraz düşük kaldığını gösteriyor. Mart 2022 içerisinde sona eren çeyrek için aylık aktif kullanıcı sayısı 22 milyona düştükten sonra Diablo Immortal, şirketin Temmuz 2022 içerisinde sona eren çeyrek için 27 milyona geri dönmesine yardımcı oldu. Tabii her şey bu kadar basit değildi.

Gözünüzü bir yıldan fazla geriye götürdüğünüz zaman Blizzard Entertainment şirketinin oyuncu sayıları hala bir zamanlar olduğu gibi değil – 2020 senesinin sonunda 29 milyon, 2019 senesinin sonunda 32 milyon ve 2018 senesinin sonunda ise 35 milyon gibi rakamlar elde ediliyordu. Ek olarak, şirketin önümüzdeki üç aylık sonuçlarında bahsi geçen video oyunun Çin içerisindeki lansmanından daha fazla gelişme görmemiz muhtemel. Blizzard Entertainment, World of Warcraft oyununa olan ilginin düşmeye devam etmesi, Overwatch 2 ve Diablo IV gibi oyunların ertelenmesi ve şirket bir dizi kriz ve tartışma ile mücadele etmesi nedeniyle son birkaç yıldır oyuncuları elinde tutmakta zorlandı.